Skocz do zawartości

Jowisz 2022


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Robert_73 napisał:

Cześć,

Z dzisiejszej 29.07.2022 nocy / poranka sesja z Jowiszem 2022 od 2:15 do 3:25.  SW MAK 150/1800mm, 462mc, Barrlow 2x EQ5 goto. Autostakkert, Winjupois, Gimp. Warunki bardzo dobre.  kamerka 462mc. Chyba mój najlepszy jak dotąd przynajmniej jeśli chodzi o detal..  

Pozdrawiam,

Robert 

 

 

W dodatku doskonale obrobiony . Wygląda bardzo naturalnie . Ja bym lekko podciągnął ekspozycję żeby go rozjaśnić i będzie moim zdaniem rewelacyjny . 

Doskonała skala . Nie ucieka detal i nie pojawia się ziarno .

Zachwyca mnie Twoja wynikowa. Super Robert. Z przyjemnością dałem 10tą łapkę mam nadzieję że się posypią . 

Pozdrawiam

Przemo 

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pmamot Bardzo dziękuję za komentarz i analizę zdjęcia! Naprawdę sam niedowierzam, że z takiej spontanicznicznej sesji udało się osiągnąć taki wynik. Pogoda i stabilne warunki dopisały górowanie też pomogło. Mam teraz dobre zdjęcie referencyjne do kolejnych sesji. 

Pozdrawiam,

Robert 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ziarnisty Jowisz. Mam duży problem z osiągnieciem ładego widoku podczas nagwywania. Kotś wie jak ustawić EXP względem GAIN?. jest to bezpośrednio związane z ilością klatek na sek. Im wyższe EXP tym klatki spadają, im wyższy GAIN to klatkuje  szybciej ale wyłazi straszne ziarno.

Jupi_20.jpg.352ba079d203e09a10b077134faee957.jpg

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.07.2022 o 11:29, wampum napisał:

Mój ziarnisty Jowisz. Mam duży problem z osiągnieciem ładego widoku podczas nagwywania. Kotś wie jak ustawić EXP względem GAIN?. jest to bezpośrednio związane z ilością klatek na sek. Im wyższe EXP tym klatki spadają, im wyższy GAIN to klatkuje  szybciej ale wyłazi straszne ziarno.

 

 

 

No niestety tak właśnie jest, a ustawienie tego zależy od sytuacji - gain należy ustawić najmniejszy jaki się da, nie wydłużając jeszcze ekspozycji ponad miarę. Jaka to miara to też umowne, ale warto pamiętać że fotografia potrafi wydobyć więcej szczegółów niż wizual właśnie dzięki bardzo krótkim momentom super-widoczności. Jeśli się ustawi zbyt długą ekspozycję, nie skorzysta się z tych okazji...

Edytowane przez lulu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. APO do wizuala jak najbardziej, ale w wypadku zdjęć kłania się niestety apertura i tego się jakością optyki nie przeskoczy. Oczywiście jak się ma 2 instrumenty tej samej średnicy to lepiej mieć ten lepszy optycznie - ale jeśli dobre APO 80 mm pokaże na Jowiszu często więcej niż 200 mm lustro, to ze zdjęciami już tak niestety nie jest - nawet na Astromaniaku :-)

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, lulu said:

Dzięki. APO do wizuala jak najbardziej, ale w wypadku zdjęć kłania się niestety apertura i tego się jakością optyki nie przeskoczy. Oczywiście jak się ma 2 instrumenty tej samej średnicy to lepiej mieć ten lepszy optycznie - ale jeśli dobre APO 80 mm pokaże na Jowiszu często więcej niż 200 mm lustro, to ze zdjęciami już tak niestety nie jest - nawet na Astromaniaku :-)

Proszę Cię, zaklinasz rzeczywistość, że 20 cm Newton pokaże mniej na Jowiszu od 80mm APO. Wystarczy spojrzeć na plamy na Słóncu. Detal tarczy i  plam w Newtonie (nawet F5) jest zdecydowanie lepszy od ponad 2x mniejszego APO i widać to od razu bez specjalnego wpatrywania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że masz ochotę pociągnąć ten temat, ale ja się nie dam sprowokować :-) Na ostudzenie emocji proponuję odrobinę poezji, która ujmuje ten temat zarazem z wdziękiem i z dystansem:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=67190

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=67143

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=67279

Edytowane przez lulu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z dzisiejszej nocki. Warunki ani dobre, ani złe.

 

Czas nagrania: od 02.58.53 do 04.56.13.

Liczba klatek: 105.

Ogniskowa 2700 mm, 100% i 300% (te 300% to lepiej oglądać z większej odległości od monitora).

Shutter=4.599ms, Gain=70 (19%).

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ, FireCapture v2.6, AutoStakkert 3.1.4, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7.

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, RomekAstrobaza napisał:

zależy gdzie :)

w dodatku ja go focilem koło 23 więc jeszcze nisko 

fajny Saturn Tobie wyszedł  hehe.

no i u mnie blisko centrum 200 tys miasta też robi swoje.

 

 

Z tego co kojarzę Krzystof łapie fotony na bagnach w centrum Łodzi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj była kolejna ciepła noc, tym razem dodatkowo z wiaterkiem. Widoczność Drogi Mlecznej bardzo dobra, ale seeing słaby. Na tyle słaby, że obserwacje Saturna sobie odpuściłem i skupiłem się wyłącznie na Jowiszu, choć tutaj też słaby seeing dawał o sobie znać. Trafiłem na WCP, to postanowiłem nagrać tyle ile wytrzymam.

 

Ogniskowa 2700 mm, 100% i 300%,

Czas nagrania: od 02.20.22 do 05.01.39,

Ilość klatek: 144.

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ, FireCapture v2.6, AutoStakkert 3.1.4, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7.

 

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach eksperymentowania z WinJuPos, poza animacjami, zrobiłem też statyczne obrazki Jowisza z 3 sierpnia.

 

W świetle widzialnym, drizzle 1,5x:

1873555713_2022-08-03Jowiszrgbdriz15x3.png.66b73d3a38a606ec7c5d5fc579c217bd.png


W takim rozmiarze, jak zeszło z kamery, po kolei podczerwień, światło widzialne, kombinacja obu:

226395230_2022-08-03Jowiszir.png.d79e840631f587d26229b85bfe3324f1.png 1042666549_2022-08-03Jowiszrgb.png.4718ed76b612d286345934077eff0b27.png 2081204287_2022-08-03Jowiszirrgb.png.285971f2b7d61b8f5be0b6e559904529.png

 

SW200/1000 + barlow TV 3x + ASI462MC

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animatorzy, odradzam wrzucanie materiału na YouTube (ich rekompresja niszczy drobne szczegóły). Polecam stworzenie wideo MP4 (kodek np. H264, większość przeglądarek obsługuje) i załączenie bezpośrednio do postu. Można samemu wybrać bitrate na tyle wysokie, żeby nie stracić na jakości.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.