Skocz do zawartości

Duże achro


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Tę tubę na identycznym obiektywie polecaja tylko jako stacjonarną. 

 

image.png.34b518b4b18fa9b4b61e6607596160a3.png

Po doświadczeniach z 10" stalowym newtonem nie wyobrażam sobie "ostrożnego manipulowania" tubą 27 kg przy zakładaniu na montaż, kiedy jedną ręką się trzyma, a drugą blokuje zaciski siodełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, apolkowski napisał:

Tę tubę na identycznym obiektywie polecaja tylko jako stacjonarną. 

 

image.png.34b518b4b18fa9b4b61e6607596160a3.png

Po doświadczeniach z 10" stalowym newtonem nie wyobrażam sobie "ostrożnego manipulowania" tubą 27 kg przy zakładaniu na montaż, kiedy jedną ręką się trzyma, a drugą blokuje zaciski siodełka.

Paweł przypakuje i jedną ręką kilkunastokilogramowego kloca będzie trzymał :) Oby go tylko obiektyw nie przeważył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TUR napisał:

Kwestie mechaniczne niestety nie zachęcaja. Minusem dużym jest małe pole widzenia przy tej ogniskowej. Co do OO to zdecydowanie świetna optyka. Wśród Newtonów to Mercedes. Przerobilem kilka... Lustra niestety mi się chwilowo znudziły :) Dodatkowo bardziej myślę o obserwacjach DS i komet niż planet.

Może warto przyjrzeć się achro typu 200mm z ogniskową ca 1200-1400mm.

Skoro stawisz na refraktor to może być jednak dobra opcja, tylko montaż musiałby być jak ten ze zdjęcia. Mam taki do mojego refraktora z obiektywem PZO 67/800 (druga fotka ). W USA popularne jest takie rozwiązanie. Łatwiej się zakłada tubę już z kołami osi poziomej. 

5ccc2909e2de45380929489ed88c7318.jpg

IMG_20220815_212924.jpg

Edytowane przez anatol
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, TUR napisał:

Powiem, że 120/600 da zdecydowanie gorszy obraz niż 120/1000 ;)

Oczywiście że tak.

No i 234/600  da zdecydowanie gorszy obraz niż 234/1000. Rzecz jasna także tym bardziej gorszy niż 234/1800.

 

Pytanie: co da lepszy obraz planet: achromat 120/1000 czy 234/1000 ? Moja odpowiedź - raczej będą takie same, tzn ilość detalu który można zobaczyć na planetach będzie taki sam.

Więc achromat 234/1800, da taki sam obraz planet jak achromat 120/1800.

Więc achromat 234 f/7 da lepszy obraz planet niż achromat 120 f/7. Pomimo faktu że temu pierwszemu więcej będzie brakować do APO 234 mm, niż drugiemu do APO 120 mm.

 

19 minut temu, tomchm napisał:

Achromat 120mm zbierze o 44% światła niż achromat 100mm

hej, tu akurat nie o powierzchni rozprawiam :original: tylko o jakości obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, tomchm napisał:

Paweł przypakuje i jedną ręką kilkunastokilogramowego kloca będzie trzymał :) Oby go tylko obiektyw nie przeważył :)

Tomek, pisze jedynie o tym co już w astro przerabiałem. Ci co pamiętają cieżkie tuby Syriusz 350mm z Astrokraka na montażu dobsona, wiedza o czym mówię. Nie ma się z czego naśmiewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TUR napisał:

Tomek, pisze jedynie o tym co już w astro przerabiałem. Ci co pamiętają cieżkie tuby Syriusz 350mm z Astrokraka na montażu dobsona, wiedza o czym mówię. Nie ma się z czego naśmiewać.

Z tym dźwiganiem to jest żart ;)

 

Ja przerabiałem 16-calowego Newtona od Explorer Scientific. Byłem napalony na duże lustro niczym komornik na szafę. Jednak skala problemów przerosła mnie, a najbardziej - masa całego ustrojstwa i konieczność znoszenia/wnoszenia wszystkiego na raty. Sprzedałem go ostatecznie i po przygodzie z astrofoto kupiłem sobie achromat 150mm F5. Teraz jest wszystko OK. Wszystko mieści się w jednej torbie. Większego sprzętu (na chwilę obecną) nie chcę.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Paweł 

 

Musisz wziąć pod uwagę, że będzie to DUŻE, takie duże przed duże D ;)

Wiem co mówię, posiadam achromat 220mm f/12 w kratownicy którą wykonał Taurus - leży i czeka, koncepcji było kilka - ostatnia to drewniany kratownicowy statyw ( dobson ) na którym można by powiesić tego giganta do obserwacji wizualnych. Jednak nie doczekał ukończenia.

Finalnie kupiłem SCT 14" ACF, więc refraktor prawdopodobnie trafi na giełdę. 

 

Refraktor ma potencjał, jednak bez kopuły lub sporego roll-off'a to raczej nie ma sensu.

 

Pozdrawiam

M

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, anatol napisał:

Jaka decyzja, kupujesz tego achro-potwora ? :original:

 

Po wszystkich dyskusjach przemawia do mnie 200 f/6. Jak znajdę obiektyw w rozsądnych pieniądzach, to zakręcie się wokół tematu.

Przy ogniskowej 1800 jest za dużo wyzwań natury mechanicznej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/15/2022 at 5:42 PM, Krzysztof z Bagien said:

Jakby to było obiektyw apo, to trochę inna rozmowa by była, ale tak realistycznie to niestety musiałyby być inne pieniądze.

W przypadku APO to na 200mm nerki może braknąć ?

https://davidastro.com/apm-lzos-203mm-f-7-triplet-apo-refractor-lens-in-cell/

 

Edytowane przez ko20
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł miał chyba na myśli obiektyw achromatyczny...

 

Tutaj jest obiektyw:

Doppietto acromatico 210 F6 (tecnosky.eu)

I jeszcze jeden obiektyw:

Achromatic Objective Lenses (istar-optical.com)

A tutaj cały teleskop:

Acromatico Tecnosky Goliath 210/1200

Edytowane przez tomchm
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, gdybyś na próbę zadowolił się zaledwie 150 mm zwykłym achromatem, taki teleskop z obiektywem iStar jest do kupienia od ręki:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/teleskop-sloneczny-tez-do-planet-h-alfa-istaropica

 

tu też może by się udało:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2022 o 17:39, tomchm napisał:

A jakie piękne widoki Słońca w paśmie H-alfa. Czego to nie umieszcza się w ogłoszeniu aby zaciekawić potencjalnego klienta. 

Edytowane przez dark1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.