Skocz do zawartości

Sterowanie setupem zdalnie przez Internet


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, po woli zaczynam realizować projekt zdalny setup, ponieważ miejscówka (mój ogród) już niestety nie nadaje się, więc przenoszę setup 100km od Warszawy do teściów, ale od samego początku są pytania. Obecnie sterowanie setupem też mam zdalne, ale ta "zdalność" wynosi kilka metrów i realizowana jest za pomocą routera, który wisi na setupie i robi mi sieć WiFi. Rozumiem, że żeby to działało przez Internet, musze mieć jakiś router (jaki?, macie konkretne sprawdzone modele? najlepiej zasilany po USB), który po pierwsze będzie miał możliwość korzystania z karty SIM, po drugie zrobi mi sieć WiFi do której podłączy się Astrolink Pi? Ale jak będąc w domu znajdę ten mój setup? Po adresie IP? Oraz z Waszego doświadczenia, jaka to ma być karta SIM, w sensie ile Internetów na niej ma być? Wiem, że zależy ile sesji itd, ale tak pi razy drzwi?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, isset napisał:

Hej, po woli zaczynam realizować projekt zdalny setup, ponieważ miejscówka (mój ogród) już niestety nie nadaje się, więc przenoszę setup 100km od Warszawy do teściów, ale od samego początku są pytania. Obecnie sterowanie setupem też mam zdalne, ale ta "zdalność" wynosi kilka metrów i realizowana jest za pomocą routera, który wisi na setupie i robi mi sieć WiFi. Rozumiem, że żeby to działało przez Internet, musze mieć jakiś router (jaki?, macie konkretne sprawdzone modele? najlepiej zasilany po USB), który po pierwsze będzie miał możliwość korzystania z karty SIM, po drugie zrobi mi sieć WiFi do której podłączy się Astrolink Pi? Ale jak będąc w domu znajdę ten mój setup? Po adresie IP? Oraz z Waszego doświadczenia, jaka to ma być karta SIM, w sensie ile Internetów na niej ma być? Wiem, że zależy ile sesji itd, ale tak pi razy drzwi?

A nie da rady teściom internetów założyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np taki router https://www.olx.pl/d/oferta/tl-mr3020-4g-lte-router-usb-lan-wlan-wi-fi-CID99-IDQUxOq.html i do tego taki modem https://www.olx.pl/d/oferta/modem-lte-4g-3g-huawei-e3372h-150mbps-hilink-dziala-w-kazdej-sieci-CID99-IDQWNRI.html

Zadziała?

 

Na bardzo podobnym routerze teraz działam i sprawdza się idealnie.

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, isset napisał:

a setup będzie stał ze 100m od domu i za stodołą

ciągniesz skrętkę 6 kategorii do stodoły, tam dajesz router i albo dalej skrętka do setupu, albo wifi.

Ja bym się nie bawił w połączenie przez sim, ale jak już musisz, to bierz orange dla firm, ustawiasz strefę działania na okolice setupu i masz niemal nielimitowany internet (używam w domu i jest ok).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, isset napisał:

A czemu? Nie sprawdza się?

po pierwsze, musisz mieć w miarę blisko BTS, po drugie, wieczorne pory są mocno zazwyczaj obciążone, jeśli chodzi o neta i czasem może być ciężko z dobrej jakości połączeniem.

Czasem też mam taką sytuację, że mam nad głową czyste niebo, ale kilka/naście km dalej jest burza i neta nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej budce mam to zrobione tak:

- router na kartę sim od orange (mam blisko bts, zasięg między 100 a 70%, prędkość neta średnio 50mb/s więc super starcza)
- powyższy router robi mi wi-fi jak i podłączam do niego po kablu inne rzeczy
- zdalny dostęp mam zrobiony przez "Chrome Remote Desktop" i to zarówno działa mi przez telefon, tablet i pc, nie potrzebujesz żadnych przekierowań itp, po prostu odpalasz stronkę i tam masz swój komp do któego się łączysz jak przez inne apki vnc

- router to Router TP-Link Archer MR600 bo zależało mi na agregacji pasm lte czyli osiągnięcie szybszego internetu
- pakiet internetu na karcie sim to 1000GB i na tym lata całą budka, synchornizacja zdjęć, dom teściów też do tego podłączyłem, kamery ip, jeszcze nie zdarzyło mi się żebym wykorzystał więcej niż 500GB.

Jak coś to pisz.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, isset napisał:

No widzisz, przyjemne z pożytecznym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światłowód?

To jak strzelanie z armaty do wróbla. 

Skrętka ekranowana 6 kategorii na tych 100m spokojnie da sobie radę z przesyłem. Jak da się do tego router po środku (z tego co rozumiem,  to stodoła jest między domem a przyszłą budką), to w ogóle bajka.

Podłączasz skrętkę di sieci w domu, przez router do setupy i nie bawisz się w Światłowód. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast ciągnąć kabel polecam zrobić wifi bridge kupując 2x coś takiego: Ubiquiti Loco m5 Ubnt

Działa do kilkuset metrów. 100m będzie bez żadnych problemów z prędkością kabla 100Mb/s.

Jedno na domie teściów, drugie na stodole, stamtąd już może być kabel, albo router wifi już lokalnie.

Działa bardzo stabilnie, raz skonfigurowane działa bezobsługowo.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że większość jest jednak za podpięciem się do teściów. A ja myślałem w kierunku routera i lte.

Jest też miejsce i bliżej przed stodołą, ale tam jest jaśniej, światła z okien domu. Za stodołą jest już mega ciemno. I to chyba nawet nie 100 metrów, tylko z 80.

Tak to wygląda, kółeczko to dom, pinezka to ewentualne miejsce budki. 

 

 

Screenshot 2022-09-22 at 11.37.02.png

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Miesilmannimea napisał:

Kilkaset zł drożej niż kabel? Już chyba lepiej za to jakiś filtr kupić.

A miedź to miedź :)

Jest dużo używek na allegro po ~100 zł.

 

Jest jeszcze jedna opcja na uniknięcie dodatkowego kabla, jeżeli zasilanie setupu będzie z tej samej instalacji elektrycznej co z domu, transmitter sieciowy a'la TP-Link TL-PA4010.

Nie używałem tego nigdy, ale ludzie sobie chwalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie o PoE? (Power on Ethernet) - Na 100 m na cienkim kablu będą ogromne spadki napięcia. Nie sądzę, żeby to zadziałało. Raczej osobny kabel do zasilania budki.

 

Kabel Ethernetu bym zakładał. Teoretyczna max długość to 96 m ale na dobrym kablu 200 a nawet 300 m działa z prędkościami do 100 Mbit co i tak jest za dużo. 

 

Jest parę problemów w takich zdalnych instalacjach. Najgorszy scenariusz to wyłączenie zasilania w trakcie sesji - tej zimy może być często. Komputer to się da zrestartować ale gorzej z montażem - jak nie ma enkoderów i "go to zero" to chyba tylko "ręcznie". Pomyślał bym o jakimś zasilaniu przez bufor z akumulatora żelowego ze 100Ah (przy kosztach całej instalacji 500 zł to nie kosmos). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.