Skocz do zawartości

Sterowanie setupem zdalnie przez Internet


isset

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Antoni napisał:

Ja próbowałem różne wynalazki aż w końcu założyłem internet radiowy w obserwatorium i problem z głowy. 

U mnie to samo. Teście mieli stare łącze ADSL 2Mb/s. Teraz z mojego LTE mają 50 :D. 

Co do istoty sprawy. Do budki i tak musisz ciągnąć 230V. Pewnie pójdziesz ze stodoły bo bliżej niż z domu. Także zasilanie to nie problem. Co do internetu. To albo LTE albo kabel z domu który ja bym rozważył tak:

Ciągniesz z domu do budki skrętkę żelową bezpośrednio w ziemi. I teraz zobaczysz czy to będzie działać na taką odległość. Jeśli nie to możesz w stodole zrobić puszkę ze wzmacniaczem sygnału (albo jakiś switch z taką funkcją, napewno coś takiego można dostać), albo stawiasz tam (stodoła) router i już do budki leci WiFi.

 

Moim zdaniem kabel to kabel i masz spokojnie 100Mb albo i nawet 1Gb jak będziesz miał dobre urządzenia, ale ta 100Mb to spokojnie styknie.

Braki zasilania 230V to jakiś UPS i żeby program do akwizycji reagował na zanik zasilania, zaparkował montaż, zamknął dach i wysłał info że hej nie ma 230V.

 

A i jeszcze najważniejsza rzecz. Jeśli będziesz miał zdalnie otwierany dach, to czujniki opadów itp to must have. Plus przeszkolić rodziców/teściów w ręcznym zamykaniu dachu :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, beny napisał:

Jeśli nie to możesz w stodole zrobić puszkę ze wzmacniaczem sygnału (albo jakiś switch z taką funkcją, napewno coś takiego można dostać), albo stawiasz tam (stodoła) router i już do budki leci WiFi.

Dokładnie to samo rozwiązanie proponowałem :)

Ja będę pewnie w następnym roku budkę robić, to będzie tak samo, kabel w ziemi, ciągnięty z domu, do tego kabel od zasilania + awaryjnie ups w budce.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światłowód i media konwerter z tp-linka i masz pewne połączenie, ale odradzałbym ten pomysł, ze względu na to, że gotowy kabel np. ( https://allegro.pl/oferta/patchcord-swiatlowod-sc-apc-simplex-sm-drop-100m-10478952295 ), przy przeciąganiu często strzelają zaspawane końcówki i trzeba będzie prawdopodobnie spawać, chyba, że masz spawarkę, albo kogoś kto spawie :P Skrętka ziemna kat. 6 powinna na 100metrach 1gb/s się wynegocjować, ale 100mb/s Ci starczy. Jest możliwe połączenie radiowe punkt-punkt na antenkach jak ja mam, lecz musi być bezpośredni widok na 5ghz, chyba, że 2,4ghz, ale nie kombinował bym w tym kierunku, jeśli widoku nie ma.

Edytowane przez Legierskim
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ko20 napisał:

To jeszcze przekręć te anteny po 45stopni, bo w PLN jet używana polaryzacja skośna. Dostaniesz lepszy sygnał wtedy.

O, to żeś mnie zaskoczył :) Sprawdzę w weekend i dam znać czy coś się poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/20/2022 at 3:36 PM, isset said:

Hej, po woli zaczynam realizować projekt zdalny setup, ponieważ miejscówka (mój ogród) już niestety nie nadaje się, więc przenoszę setup 100km od Warszawy do teściów, ale od samego początku są pytania. Obecnie sterowanie setupem też mam zdalne, ale ta "zdalność" wynosi kilka metrów i realizowana jest za pomocą routera, który wisi na setupie i robi mi sieć WiFi. Rozumiem, że żeby to działało przez Internet, musze mieć jakiś router (jaki?, macie konkretne sprawdzone modele? najlepiej zasilany po USB), który po pierwsze będzie miał możliwość korzystania z karty SIM, po drugie zrobi mi sieć WiFi do której podłączy się Astrolink Pi? Ale jak będąc w domu znajdę ten mój setup? Po adresie IP? Oraz z Waszego doświadczenia, jaka to ma być karta SIM, w sensie ile Internetów na niej ma być? Wiem, że zależy ile sesji itd, ale tak pi razy drzwi?

Rób kabel od teściów. Raz a dobrze.  Nadajnik LTE masz blisko, przy stadionie wiec jakies 700m, ale mizernie uzbrojony. Play ma tam 1 pasmo zasięgowe (800Mhz, wiec zapchane na maksa), tmobile 2 i Orange 1. 

Nie bedzie to tam działać dobrze. Albo pakiet się skończy. Szkoda walki. Jak zechcesz pociągnąć duża ilość zdjęć, to pakiet LTE się skończy błyskiem. Jak się wogóle doczekasz na te dane.

Zrób kabel i powieś na stodole access point zewnętrzny, typu nanostation loco AC. Zasilisz go z tej skrętki z domu.

Zeby to zadziałało przez internet musisz mieć jeszcze jakiegoś VPNa, albo korzystać ze zdalnego pulpit.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba skłaniam się ku połączeniu kablem w ziemi od teściów. Jeszcze dziś kolnę do teściowej z pytaniem, jaki mają internet, najwyżej zaproponuję im przejście na wyższy :) 

Właśnie z zasięgiem i internetem mobilnym tam nie najlepiej, zawsze mi tam szybko telefon pada, bo ciagle szuka chyba sygnału lepszego.

 

Zmartwił mnie trochę wątek o zanikaniu zasilania, tam niestety często to się zdarza, pyk i ciemność. Teść pracuje tak, że często go nie ma w domu w nocy, teściowa, to drobna kobietka, nie wiem czy zdoła zamknąć ewentualnie dach ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, isset napisał:

połączeniu kablem w ziemi

Wynajmij koparkę łańcuchowa na jeden dzień. Sam nia ogarniesz i zalatwisz temat w  2-3h. Kładź światełko. Cena kabla podobna do 6E. Kupisz sobie odcinek kabla z zarobionymi końcówkami. 4 włókna/jednomodowy.  Konwertery FO/ETH nie są drogie i działają stabilnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.