Skocz do zawartości

Mgławica Malina Sh2-263


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie malinka, śliczne zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, isset napisał(a):

Same niedokończone projekty wrzucasz :D 

A co mam zrobić jak od końca października nie mam nocy pogodnej do focenia. Zastanawiam się czy nie rzucić to i mieć święty spokój. To co się dzieje w pogodzie to przerasta moje siły tego szamba wcześniej nie było a interesuję się astronomia od 1975 roku nie jedną noc spędziłem  pod gwiazdami zimą noce były przepiękne i mroźne ale tego się nie żałowało. To już nigdy nie wróci trzeba o tym zapomnieć i szukać innego hobby ale czy warto na stare lata?

Edytowane przez Antoni
  • Lubię 6
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Antoni said:

A co mam zrobić jak od końca października nie mam nocy pogodnej do focenia. Zastanawiam się czy nie rzucić to i mieć święty spokój. To co się dzieje w pogodzie to przerasta moje siły tego szamba wcześniej nie było a interesuję się astronomia od 1975 roku nie jedną noc spędziłem  pod gwiazdami zimą noce były przepiękne i mroźne ale tego się nie żałowało. To już nigdy nie wróci trzeba o tym zapomnieć i szukać innego hobby ale czy warto na stare lata?

 

Heh, ja się zajmuję od dwóch lat i rozumiem Twoje odczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Antoni napisał(a):

A co mam zrobić jak od końca października nie mam nocy pogodnej do focenia

 

Ale to nie była krytyka. Podziwiam Cię bo Twoje "niedokończone projekty" dla mnie wyglądają na wypasione i dopieszczone.

 

Edit: literówka.

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, isset napisał(a):

 

Ale to nie była krytyka. Podziwiam Cię bo Twoje "niedokończone projekty" dla mnie wyglądają na wypasione i dopieszczone.

 

Edit: literówka.

 

Ale ja nie odbieram tego jako krytykę nie bierz sobie tego do głowy. Dzięki za wypowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Antoni napisał(a):

A co mam zrobić jak od końca października nie mam nocy pogodnej do focenia. Zastanawiam się czy nie rzucić to i mieć święty spokój. To co się dzieje w pogodzie to przerasta moje siły tego szamba wcześniej nie było a interesuję się astronomia od 1975 roku nie jedną noc spędziłem  pod gwiazdami zimą noce były przepiękne i mroźne ale tego się nie żałowało. To już nigdy nie wróci trzeba o tym zapomnieć i szukać innego hobby ale czy warto na stare lata?

Niestety to wszystko co @Antoni piszesz jest w 100% prawdą, niestety.

 

Ja bawię się w astronomię od 1973 i z dawnych czasów pamiętam serię wielu pod rząd pogodnych, zimowych nocy. Pamiętam też, że nawet w listopadzie czy grudniu nie zdarzał się tydzień bez co najmniej jednej pogodnej nocy. Przeglądałem zapiski moich obserwacji, a obserwowałem regularnie gwiazdy zmienne metodą Argelandera i fotograficznie. W każdym zimowym miesiącu mam po kilka nocy obserwacyjnych, a np. w lutym 1975 mam ich 16!

....

a teraz, od początku listopada miałem tylko jedna noc w okolicach pełni.... wrrr...

 

ps

Malina świetna!

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo się tym nie stresuję, bo się już przyzwyczaiłem i przywykłem. Z roku na rok jest coraz gorzej. Ja nawet jakby była piękna pogoda, to nie mam szans na focenie, bo wiocha pali czym popadnie. Tak źle  nie było pod tym względem nigdy. Muszę się ruszyć na Trzebnickie wzgórza ze względu na dym, a kiedyś z ogrodu mogłem spokojnie sobie fotografować. Ostatnią sesję miałem 4 listopada, od tego momentu ....nic. W przyrodzie nic nie ginie, więc obecnie co tydzień pływam po Odrze z Żoną i koleszkami treningowo rib'em przed morskimi wyprawami, w ramach wypoczynku letniego. Czysty obłęd, co się porobiło.

Fotka z 01.01.2023 temp: 19C
 

Rib-1a.jpg

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Antoni @Grzędziel Święte słowa, Panowie! Ostatnią sesję miałem 17 listopada. Mam trochę krótszy staż (zaczynałem na początku lat 80.), ale również pamiętam o wiele stabilniejszą i bardziej przewidywalną pogodę. Pamiętam liczne jesienne i zimowe wieczory pod czystym niebem... Czasem - zwłaszcza przy 20. stopniu zasilania ;) - gwiazdy wręcz wyłaziły z nieba! A jak już rozbudował się wyż, to wiadomo było, że przynajmniej z tydzień potrzyma, a powietrze będzie klarowne. Dziś zbieramy gorzkie owoce po trochu klimatu rozchwianego efektem cieplarnianym, smogu, LP, szalejącego ruchu lotniczego i nabierającego szaleństwa ruchu kosmicznego. Właściwie nie ma dnia bez kilkunastu startów rakiet. Nie wiem czy są jakieś badania na temat wpływu paliwowych wyziewów z lotów kosmicznych na stan atmosfery, ale jestem przekonany, że jest on duży i np. napędza zjawiska w stylu airglow. Jeśli to tego dodamy budowę konstelacji Starlinków, OneWebów i innych chińskich sztucznych księżyców, to zaryzykuję stwierdzenie, że bieżąca dekada jest ostatnią dla klasycznego astrofoto, jakie znamy i praktykujemy. Bardzo chciałbym się mylić... Coraz częściej jednak kiedy zdarza mi się focić, myślę sobie: ech, mieć dzisiejszy sprzęt i tamto niebo...

 

A co do fotki Antoniego - malina? To za mało! Miód malina, ot co! :)

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Antoni napisał(a):

Miłego oglądania.

 

Mam baardzo miłe wrażenia! :)

 

15 godzin temu, Antoni napisał(a):

Całość materiału zbierana zdalnie APO 130 i kamerą QHY 695A w ilości 6 godz 20 min. Luminancja i 6 godz. 30 min.RGB.

 

To ile w końcu było tego materiału, bo nie do końca rozumiem?

 

Nie prosisz o krytyczne uwagi, ale jedną malutką mam. ;) Moje oko rejestruje tutaj pewien nadmiar zieleni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, diver napisał(a):

 

Ok. Chyba udało mi się odczytać: 6:20 L i 6:30 RGB razem? ;) A z jakiego nieba zbierane?

 

Obserwatorium stacjonarne podmiejskie, niebo okropnie zaświetlone, ręce opadają, odechciewa się wszystkiego. Za niedługo otworzą przejście graniczne bo ich mało, dołożą nowe oświetlenie i będzie wielkie..... a tu sobie dokończ sam.

  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.