Skocz do zawartości
  • 0

Jak zmniejszyć/zniwelować aberacje chromatyczną w Refraktorze 6 calowym??? Dziękuje każdej osobie, która się odniesie.


Astro_David

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

jak już napisano - wąskie filtry i przysłanianie apertury. Czyli wybór między dżumą, a cholerą, i to mimo że apertura ma mieć 6". AC mniej też przeszkadza na mgławicach więc to też kwestia wyboru obiektu oraz pola - czym szersze, tym AC mniej zauważalna.

Filtry typu fringe killer trochę redukują problem, na planetach zostawiając jednak zauważalny zafarb. Filtr np. G (z zestawu RGB) robi to skuteczniej, ale obraz jest monochromatyczny.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
46 minutes ago, Astro_David said:

Hej chciałbym kupić sobie dość duży Refraktor tylko że Achromatyczny, nie mogę na to przeznaczyć 30 tyś ZŁ. Więc muszę sobie sprawić taki Teleskop choć i tak to będzie moje marzenie czy są jakieś metody na Aberację Chromatyczną. 

Im ciemniejszy tym mniejsza abberacja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

kiedyś, gdy jeszcze nie było teleskopów ED i APO było sporo opinii, że okulary erfla posiadające aberrację chromatyczną ale działającą odwrotnie niż ta w achromatach w pewnym stopniu redukują jej wpływ na obrazy. Można popróbować. Szanse na redukcję chromatyzmu do zera są znikome ale ponoć jakieś efekty są. Obecnie nie są to drogie okulary, a w razie czego można odsprzedać

 

oczywiście w obserwacjach DS-ów aberracja chromatyczna nie przeszkadza wiec nie trzeba nic z nią robić, a do mgławic i tak używa się filtrów wąskopasmowych

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, lkosz napisał(a):

jak już napisano - wąskie filtry i przysłanianie apertury. Czyli wybór między dżumą, a cholerą, i to mimo że apertura ma mieć 6". AC mniej też przeszkadza na mgławicach więc to też kwestia wyboru obiektu oraz pola - czym szersze, tym AC mniej zauważalna.

Filtry typu fringe killer trochę redukują problem, na planetach zostawiając jednak zauważalny zafarb. Filtr np. G (z zestawu RGB) robi to skuteczniej, ale obraz jest monochromatyczny.

Ryli? Jeszcze nie widziałem aberracji na żadnym mgłwoico/galaktyczym DSsie, no chyba że w obiekcie jest jakaś jasna gwiazda poniżej 2/3 Mag. ale to trzeba rozdzielić oglądasz mgiełkę czy jasne gwiazdy...

 

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aberracja będzie widoczna tylko na bardzo jasnych gwiazdach 2/3 magnitudo i powyżej nie psując odbioru całości. Tylko na kilku obiektach jakie oglądamy jest przeszkadzająca To Księżyc, Wenus, Jowisz i Mars (w takiej właśnie kolejności od najmocniejszego zakłócenia), każdy ma inną tolerancję na aberrację ja spokojnie ją sobie odfiltrowuję do poziomu dla mnie w pełni użytecznego, ale jak widać powyżej nirktórzy mają wręcz uczulenie na najmniejszy jakikolwiek "aber", więc pytanie jaką osobą jesteś i co tak naprawdę chcesz oglądać z 6-ciu cali pełnego szkła bez ED?.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
47 minut temu, wampum napisał(a):

Ryli? Jeszcze nie widziałem aberracji na żadnym mgłwoico/galaktyczym DSsie, no chyba że w obiekcie jest jakaś jasna gwiazda poniżej 2/3 Mag. ale to trzeba rozdzielić oglądasz mgiełkę czy jasne gwiazdy...

no sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :P pytanie sformułowane ogólnie, to i odpowiedź była ogólna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hmmm, poprawcie mnie jeśli gadam bzdury.

Jeśli kolega będzie focić kamerą mono z kołem filtrowym to wtedy refocus na każdym z filtrów powinien nieco zniwelować AC. Oczywiście w kanale B gwiazdy będą większe jak filtr nie wytnie UV.

Dobrze gadam?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, Amatorex napisał(a):

Ja przysłaniam aperture tak jak kolega Mareg napisal i doslownie nie ma sladu po aberracji. Korzystam z sw 120/600

Witam

Masz może SW 120/600? Jak bardzo przysłaniasz aperturę? niestety w tym rozwiązaniu trzeba znacznie wydłużyć czas naświetlania dla skompensowania mniejszej ilości światła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, beny napisał(a):

Hmmm, poprawcie mnie jeśli gadam bzdury.

Jeśli kolega będzie focić kamerą mono z kołem filtrowym to wtedy refocus na każdym z filtrów powinien nieco zniwelować AC. Oczywiście w kanale B gwiazdy będą większe jak filtr nie wytnie UV.

Dobrze gadam?

wg. mnie dobrze. Też tak zamierzam kombinować i to ze zwykłą lustrzanką ale też czytałem,że problemy są na filtrze R

Edytowane przez MarekS99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A czemu na R? Większym problemem od AC są chmury :) A poważnie, jak używałem zwykłego refraktora, to problemem była dla mnie dyspersja atmosferyczna na Księżycu i planetach a nie aberracja chromatyczna na gwiazdach. Fakt, że miałem refraktor F/10.

BTW, nie ma oprogramowania do kasowania aberracji na zdjęciach gwiazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podejrzewam, że kolega @Astro_David planuje zakup teleskopu do obserwacji wizualnych, więc porady, aby poszedł w SHO wydają mi się mało praktyczne.

 

Moja rada: wproś się na jakieś obserwacje, gdzie będziesz miał okazję porównać obraz z achromatu oraz refraktora ED i dopiero wtedy odpowiedz sobie na pytanie czy aberracja chromatyczna stanowi dla Ciebie problem czy też nie.

- Jeśli NIE to nie ma o czym mówić, kupujesz duży achromat.

- Jeśli TAK, to niestety będzie drożej. Najlepszy sposób walki z aberracją chromatyczną, jaki do tej pory wynaleziono, to pójście w lepsze szkło. Różnica w cenie między achromatem a najtańszym rodzajem refraktora ED na szkle FPL-51 nie jest jednak jakoś porażająca. To dopiero kolejny krok, czyli przejście z ED na pełnoprawne Apo, jest niewspółmiernie drogi.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, MarekS99 napisał(a):

Witam

Masz może SW 120/600? Jak bardzo przysłaniasz aperturę? niestety w tym rozwiązaniu trzeba znacznie wydłużyć czas naświetlania dla skompensowania mniejszej ilości światła

Tak mam ten achromat, ale uzywam tylko do wizuala. Na zdjęciu jest dekielek ktorym przyslaniam.

IMG_20230202_104844.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, Astro_David napisał(a):

6 cali

Poszukaj tu na forum wątek o reftaktorze o LEGO, zbudowanym przeze mnie D=150mm F=1800mm. Dłuuuuugi, ale aberracja chromatyczna poniżej poziomu "przeszkadzalności".

Jeśli chcesz - obiketyw od LEGO jest do kupienia, pisz P.W.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, Amatorex napisał(a):

Tak mam ten achromat, ale uzywam tylko do wizuala. Na zdjęciu jest dekielek ktorym przyslaniam.

 

ja zdejmuję tylko ten pierwszy mniejszy dekielek i w ten sposób mam otwór o średnicy ok 56mm co daje daje mi otwór względny o wartości prawie 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

(...) Najlepszy sposób walki z aberracją chromatyczną, jaki do tej pory wynaleziono, to pójście w lepsze szkło (...)

 

... a jeszcze bardziej najlepszy to jak najmniej szkła na drodze światła. Przy celowaniu w aperturę 6" i obawach o aberację chromatyczną w achromacie może warto rozważyć także inne konstrukcje oparte tylko na lustrach lub przede wszystkim na lustrach.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.