Skocz do zawartości

folia do obserwacji Słońca


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Zwracam się do Was dziś z prośbą, na którą sam nie znalazłem odpowiedzi.

 

Założenia

-  potrzebuję folię, a nie okulary

-  nie chcę wypruwać folii z okularów Daystar

-  niezbędna folia w kawałkach, typu ala cięta z metra, o wymiarach minimum 5x5cm

 

Fakty

Mam 2 rodzaje okularów:

1. góra: okulary budżetowe z foli (zakładam, że Baader) ND5.0 

2. dół: okulary od DayStar producenta Quarka 

 

W numerze 1.

Słońce jest BIAŁE (blade, sine), w pogodne dni śmiem twierdzić mocno rażące w oczy ze względu na zbyt dużą transmisje.

W numerze 2.

Słońce jest POMARŃCZOWE, lekko przyciemnione w porównaniu do w/w, miłe w odbiorze i przyjemne do obserwacji.

 

Pytanie.

  • Czy folię nr2 można gdzieś kupić?
  • Zróćcie proszę uwagę, że folia obu okularów różni się od strony przykladanej do twarzy.
  • Jaką procentowe blokowanie ma folia ND5, czy to jest równe dokładnie 99,999%?

 

Dziękuję za pomoc.


aa1.thumb.jpg.49c872c7ebc1717089c3251a7e0c199e.jpg

 

aa2.thumb.jpg.3f5979a9f7edfa4e7ed71321fe06180c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"The coating of the foil is subject to constant quality control. Its reflective property of over 99.999% has been tested by a German Republic bureau of standards and conformity with EU norm 89/686 is certified with the CE-symbol"

 

https://groversoptics.com/baader-astro-solar-a4-nd50-safety-film/

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=63022

 

"Folia Solarix daje bardzo fajne obrazy Słońca w odcieniu pomarańczowym"

 

Z tego co kojarzę astroshop sprzedaje folię, która daje taki kolor ale nie pamiętam, która to.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

zgadza się,  tylko   od 13 lipca, o ile  w ogóle będzie,  w sklepie Astrozakupy można kupić ją od ręki za podobną cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką folę dodaje Bresser do swoich teleskopów, wygląda jak folia nr 2 i jest przyjemna w odbiorze (pomarańczowe Słońce), ale ma słabą rozdzielczość. Dużo lepsza okazała się folia Baadera ND5, jest cieńsza, widać więcej szczegółów, a jasność i kolor można wyregulować filtrami (żółtymi/szarymi) używanymi do Księżyca.

Edytowane przez dj_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dj_ napisał(a):

Nie wiem jaką folę dodaje Bresser do swoich teleskopów, wygląda jak folia nr 2 i jest przyjemna w odbiorze (pomarańczowe Słońce), ale ma słabą rozdzielczość. Dużo lepsza okazała się folia Baadera ND5, jest cieńsza, widać więcej szczegółów, a jasność można wyregulować filtrami (żółtymi/szarymi) używanymi do Księżyca.

Mam takie samo odczucie, posiadami jedną i drugą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

interesujące rozwazania nt filtrów w zastosowaniu w okularach....

 

@Łysy Łysy wstępnie wygląda ok, ale trzeba sie nauczyć go obsługiwac (jak kazdy sprzęt).

Porównania do innego sprzetu na razie nie mam.

 

Podziekowania @Wiesiek1952 za szybką i trafną odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Żeby nie zakładać bardzo podobnego wątku skorzystam z tego.

 

Chciałbym wykorzystać SCT 9.25 do fotografowania Słońca, najlepiej z filtrami wąskopasmowymi i kamerą mono (do wyboru mam Asi432 i Asi174).

W którą folię powinienem się zaopatrzyć: ND5.0 czy ND3.8?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ND3.8 już się nie zaopatrzysz, bo Baader przestał sprzedawać kawałki większe niż 20 cm (ponoć „żeby użytkownicy nie zrobili sobie kuku”) i nie reaguje na prośby; na forum SC jest o tym sążnisty wątek. ND5 jest OK do szerszych filtrów (np. planetarny zielony jak w tym wątku).

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być ciężko. Dla przykładu: ze współczesną kamerką i Solar Continuum przy optymalnym próbkowaniu (skali obrazu) potrzebuję kilku ms ekspozycji i minimalnego gainu, żeby wypełnić histogram w 60-75%. Z ND5 byłoby to 16x więcej ekspozycji i/lub gainu - nie próbowałem, może i stackowanie da radę na szum (wolałbym zwiększyć gain niż migawkę)? Z filtrem 2,5 nm będzie jeszcze kilkakrotnie ciemniej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.