Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, bartolini napisał(a):

Pamiętam na ostatnim jesiennym zlocie na Roztoczu była taka dyspersja atmosferyczna, że ciężko było oglądać Veila ~45* nad horyzontem UHCekiem w półmetrówce

 

Dlaczego ciężko ?

Bo nie bardzo rozumiem co ma dyspersja atmosferyczna do mgławicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, astrokarol napisał(a):

 

Dlaczego ciężko ?

Bo nie bardzo rozumiem co ma dyspersja atmosferyczna do mgławicy. 

Veil ma dość dużo gwiazd w tle i jak się ich obrazy rozdwoiły, był taki dezorientujący efekt jak używanie rozkolimowanej lornetki czy nasadki. Wiadomo to nie dokładnie to samo bo jednoocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do serii APO. Okazuje sie, ze Askar tak dobrze wykonal robote z ta seria, ze wieksze modele z PHQ przy tej cenie raczej zostana na magazynach. APO powinno byc "troche" gorsze od serii PHQ. W porownaniu z Espritem od SW zauwazalnie gorsza korekcja. @dobrychemik @kubaman kiedy te flatenery dojada? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, dimis napisał(a):

Wracajac do serii APO. Okazuje sie, ze Askar tak dobrze wykonal robote z ta seria, ze wieksze modele z PHQ przy tej cenie raczej zostana na magazynach. APO powinno byc "troche" gorsze od serii PHQ. W porownaniu z Espritem od SW zauwazalnie gorsza korekcja. @dobrychemik @kubaman kiedy te flatenery dojada? 

 

Nie mam pojęcia kiedy. Cierpliwie czekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki @Piotrek K. za konkrety.

 

A czy ten świetny pryzmat nie daje jednak jakichś kolorków w f/7 ?

Testowałeś go już w takiej światłosile w innym teleskopie ?

Jeśli w f/7.5 Lecha, to jednak niestety może być znacząca różnica względem f/7 .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że mieliśmy sporo gorsze warunki niż ja wcześniej. Ponieważ chciałem pokazać chłopakom Denka, to od razu się zorientowałem, że niestety to co pokazał to było sporo gorzej niż to co widziałem wcześniej.

Choć był moment o którym wspomniał Piotrek, że było całkiem fajnie, ale tez powiększenie sporo mniejsze.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Mareg napisał(a):

Wielkie dzięki @Piotrek K. za konkrety.

 

A czy ten świetny pryzmat nie daje jednak jakichś kolorków w f/7 ?

Testowałeś go już w takiej światłosile w innym teleskopie ?

Jeśli w f/7.5 Lecha, to jednak niestety może być znacząca różnica względem f/7 .

 

Swego czasu miałem refraktor F/7, nie dawał zafarbów z pryzmatem BBHS.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mareg napisał(a):

Wielkie dzięki @Piotrek K. za konkrety.

 

A czy ten świetny pryzmat nie daje jednak jakichś kolorków w f/7 ?

Testowałeś go już w takiej światłosile w innym teleskopie ?

Jeśli w f/7.5 Lecha, to jednak niestety może być znacząca różnica względem f/7 .

 

Trudno powiedzieć. BBHS byl tylko w Askarze, a ja na codzień tej katówki uzywam w Edku 100 i makach póki co. Nie mam więc porównania w tak jasnych teleskopach. To trzeba dopiero przetestować, najlepiej przy lepszych warunkach i przy większych powerach, wtedy będzie mozna cos więcej na ten temat powiedzieć.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem! Miałem zaszczyt obadać nowiutkiego Askara 140 APO, gotowego do obserwacji na wspaniałym montażu z napędem, w kopule - u @kubaman, wraz z wsparciem Gospodarza i @Piotrek K.

Ponieważ seeing nie puścił na niebo pełnych osiągów naszych lunet, nie dałem rady wyciągnąć wielu wniosków. 

1) obiektem testowym był Jowisz, a nie np Wenus, czy brzeg Księzyca.

2) pod koniec poprosiłem Kubę o skierowanie lunety na jasną gwiazdę, na większej wysokości niż Jowisz, ona była drugim obiektem testowym.

3) za w 100% wiarygodne wnioski odnośnie obiektywu Askara uważam tylko te, które obserwowałem przez okular Nagler Zoom 3-6 mm, bez barlowa i rozdzielacza bino.

 

W powiększeniach do 200x, Jowisz nie wykazał żadnych wad związanych z możliwą aberracją chromatyczną obiektywu Askara. Był coprawda nieco rozmyty przez seeing, jednak ciągłe wpatrywanie się w brzeg planety przez długi czas, pozwala mi być tego pewnym. Powyżej 200x rozmycie seeingiem już było zbyt duże i mogło ukrywać ewentualne szczątkowe rozproszenie barwne. 

 

Startest na jasnej gwieździe został wiarygodnie wykonany tylko na tych większych rozogniskowaniach. Kształt rozogniskowanej gwiazdy był idealnie okrągłe z koncentrycznymi pierścieniami. Najbardziej zewnętrzny pierścień był nieco zabarwiony, jednak jego intensywność była podobna do tych z SW ED80, 100 i 120, większa niż w SW MAK 127, 150 i 180, i znacznie mniejsza niż w achromacie Celestron Omni 102/1000. Bardziej wartościowe obserwacje rozogniskowanej gwiazdy byłyby przy tych minimalnych rozogniskowaniach, gdy gwiazda rozprasza się na okrąg 3-5 sekund łuku, okular Nagler Zoom 3-6 był idealny do takich obserwacji, jednak seeing za bardzo miotał tym obrazem i po prostu nie dało się wiele z tego określić.

 

Dodam jeszcze coś namacalnego odnośnie seeingu w tamch chwilach:

Przez ED120, zerknąłem na gwiazdę Alnitak, którego składniki o jasności: 1.7 i 3.9 mag, są odległe o 2.6", miał kształ dwóch zlewających się ruchomych ciapków, był tak jakby półrozdzielony.

 

Podsumowując, Askar 140 APO, egzemplarz od @kubaman , obserwując wizulanie w powiększeniach do 200x, nie odstępuje od pełnego APO.

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, KrisJot napisał(a):

Swego czasu miałem refraktor F/7, nie dawał zafarbów z pryzmatem BBHS.

Tu nie ma reguły - pryzmat szklany różnie współpracuje z optyką, która jest prze- lub niedokorygowana. W szczególności z modelem X pryzmat BBHS może mocno poprawić jakość korekcji chromatycznej (także w apochromatach) a w modelu Y istotnie pogorszy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/12/2024 at 10:46 PM, Piotrek K. said:

......

Teraz kilka słów na temat mechaniki teleskopu. Jak dla mnie super. Wszystkie elementy, wyciąg, obejmy w technologii cnc, zero kiepskiej jakości odlewów znanych np z Edków SW. Tuba konkretna, na zdjęciach sprawia wrażenie niepozornej, ale jednak jest dość spora. Wyciąg i wysuwana część tuby (do bino rewelacja) pracuje świetnie nawet w tak niskich temperaturach, w niczym nie ustępuje np Baaderom Steeltrack. Nie stwierdziliśmy żadnych niepożądanych luzów, chybotania na boki czy czegoś innego złego w pracy wyciągu.

Osobiście jestem mega pozytywnie zaskoczony wykonaniem tego teleskopu - spodziewałem się czegoś trochę lepszego od np Edka SW, a to jest zupełnie inna klasa sprzętu.

........

Może to nie do końca obiektywne, bo może działać efekt samozadowolenia, ale jako właściciel Askara 600 podpisuje się pod tym. Jakość od strony mechanicznej jest na najwyższym poziomie. Mam na myśli głównie wyciąg i rotator. Wszystko działa idealnie, nie można się do czegokolwiek przyczepić. Miałem w życiu kilka teleskopów w rękach i nie raz niby działało, ale jednak coś tam było nie tak. Zanim go kupiłem miałem u siebie też tańsze, chińskie APO 90 i niestety wyciąg już nie był taki fajny. Korzystam z askara drugi rok i nic się nie zmieniło. Tani nie jest ale za jakość się płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomekL napisał(a):

 Tani nie jest ale za jakość się płaci.

Jak właściciele Takahashi to twierdzą,to jest dym, że to fanatyzm.... 😃 

Aczkolwiek trudno się z tym nie zgodzić, że praktycznie to jest regułą, im droższy tym lepszy, choć są wyjątki e granicach rozsądku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Scaiter napisał(a):

Jak właściciele Takahashi to twierdzą,to jest dym, że to fanatyzm.... 😃 

Aczkolwiek trudno się z tym nie zgodzić, że praktycznie to jest regułą, im droższy tym lepszy, choć są wyjątki e granicach rozsądku.

 

Litości! Dość już prowokacji, proszę. Niech to będzie wątek o tytułowym Askarze. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kubaman napisał(a):

Ponoć druga partia jedzie

 

Obie partie czekają już na cle niestety :(

 

A przy okazji zrzut ekranu z ofertą 185 Apo w jednym ze sklepów na Ali. Goście poszaleli z ceną, ponad dwa razy drożej niż u nas w Polsce :Boink:

 

image.png.7b8f76d54f164be5f464b59d4c0fad31.png

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojej żonie kolor APO bardziej sie podoba niż FRA. Mówiła, ze pewnie kosztował fortunę 😎 mam tez flatener. Testy i tak dalej mojego egzemplarza will follow.

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2024 o 15:50, tomekL napisał(a):

Tani nie jest ale za jakość się płaci.

W dniu 17.01.2024 o 17:59, dobrychemik napisał(a):

 

Obie partie czekają już na cle niestety :(

 

A przy okazji zrzut ekranu z ofertą 185 Apo w jednym ze sklepów na Ali. Goście poszaleli z ceną, ponad dwa razy drożej niż u nas w Polsce :Boink:

 

Toż to okazja - przekreślona cena jest wyższa o 50 zł :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, dimis said:

Mojej żonie kolor APO bardziej sie podoba niż FRA. Mówiła, ze pewnie kosztował fortunę 😎 mam tez flatener. Testy i tak dalej mojego egzemplarza will follow.

Powinna być opcja zakupu teleskopu w dowolnym kolorze, tzn ulubionym kolorze żony. Niby niewiele, a szala się może przechylić. 

  • Lubię 2
  • Kocham 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2024 o 08:08, ko20 napisał(a):

Powinna być opcja zakupu teleskopu w dowolnym kolorze, tzn ulubionym kolorze żony. Niby niewiele, a szala się może przechylić. 

 

U mnie to już bez znaczenia. Po którymś kolejnym teleskopie u mojej Żony wykształciła się całkowita tolerancja na astrosprzęt. Już nawet nie muszę mówić "to była wyjątkowa okazja, niemal za bezcen kupiłem".

Edytowane przez dobrychemik
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.