Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Zapomniałeś podać linku :)

Nie było linku. Kolega z Rzymu pochwali sie, że kupił ZEISSa APQ, to ja gratulacje i te sprawy…. I pytam, czy TEC do sprzedania.

-do sprzedania 

- a za ile

- a dla ciebie za tyle

Zabolało, jakby ktoś kijem golfowym po nerach pociągnął. Pisze mu, ze za drogo…
….ale po tygodniu pisze mu, ze biorę.

Bilet do Rzymu na Flixbusa kupiony i cyk! 
stoi w kufrze w pokoju, pod ścianą 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Oj...robi się rzygliwie

Bo ile razy można... Krzysiek, któryś raz wnosi to do wątku. Nie sądzisz ? 

Dlaczego nie zareagowałeś na uszczypliwości Krzyśka ?

 

Godzinę temu, Edgens napisał(a):

Jacusiu nic nie będę zgłaszał, temat jest ogólnie użytkownikom Astromaniaka i uczestnikom zlotów znany.

Lepiej nadawaj dalej jaki to jest Askar słaby i wstaw jakieś kiepskie grafiki.

Szkoda mi czasu na odpisywanie tobie w temacie który już został przerobiony, tak że powodzonka ci życzę.

 

Co do Askara 140mm to świetnie że spełnia pokładane w nim oczekiwania. Piotr zna się na sprzęcie i obrazach, więc na pewno jego relacja jest jak najbardziej wiarygodna.

Od razu tak czułem z Askarami i pisałem to parokrotnie w tym temacie, pomimo postów kolegów ze stajni Taka, które w jakiś sposób zniechęcały i na siłę bez poznania sprzętu chcieli wszystkich  zniechęcić do zakupu tych Refraktorów. Świetnie by było gdyby większy model D-185mm też wypadł pomyślnie. Tak czy inaczej większy Askar D-185mm , na pewno będzie świetnym sprzętem do obiektów DS.

Przy swojej tak dużej aperturze, będzie pięknie pokazywał kulki i mgiełki. Osobiście czekam na jakiś opis większej tubki D-185mm.

Moim zdaniem na Planetach i Księżycu też pokaże naprawdę bardzo dużo, wystarczy że tylko w dobrym wykonaniu, nikt nie oczekuje tutaj najwyższych lotów Refraktora  Premium APO.

Jego duża apertura D-185mm, też zrobi wtedy na tych obiektach swoje. Osobiście mnie kusi zakup tego Refraktora, choćby tylko do obiektów DS.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

To jest Twoje domniemanie - że chcieli zniechęcić. Jeśli to jest Twoja reakcja zniechęcenia na treści w tych postach, ok. To rozumiem, ale proszę Cię nie myl jednego z drugim.

Podobnie ma zdaje się @dobrychemik pisząc o trolowaniu i jak to "nie trzeba być"...

Poza tym kilka osób było ciekawych jak testy co i jak. To dobrze, że są różne podejścia do tematu, nie sadzicie ?

To nie są tylko moje opinie i wnioski, wklejane posty były z CN, posty z niemieckiego forum, wiele obaw i zajętych stanowisk.

Na tym polega dyskusja. 

Jeśli nie jesteście ciekawi, ani zainteresowani jak się sprawy mają z różnych źródeł. ok. Po prostu nie czytajcie. 

A wycieczki personalne nie zaczęły się ode mnie. 

Naprawdę nie wiedziałem, że jak ma się odmienne stanowisko, docieka się co jak, to jest się trollem...

Ta narracja sprawia, jakby byli Ci dobrzy - Askar jest ok, Ci źli co trollują bo nie mówią, że Askar to super sprzęt. 

Cytat

nikt nie oczekuje tutaj najwyższych lotów Refraktora  Premium APO.

Patrz może Cię nie nazwają trollem... Więc o co ten cały rumor ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał(a):

Nie było linku. Kolega z Rzymu pochwali sie, że kupił ZEISSa APQ, to ja gratulacje i te sprawy…. I pytam, czy TEC do sprzedania.

-do sprzedania 

- a za ile

- a dla ciebie za tyle

Zabolało, jakby ktoś kijem golfowym po nerach pociągnął. Pisze mu, ze za drogo…
….ale po tygodniu pisze mu, ze biorę.

Bilet do Rzymu na Flixbusa kupiony i cyk! 
stoi w kufrze w pokoju, pod ścianą 

Cześć.

Twój TEC 140 to wersja ED czy FL.

Tubka wygląda na starsze wydanie w wersji FL, ale nie mam pewności.

Tak czy inaczej myślę to będzie bardzo dobry Refraktor.

Mi brakowało pośredniego Refraktora, pomiędzy 5" a 6" i kupiłem APM 140mm, F-7. Szerokie pola widzenia , lekka tuba i kompaktowa jak na tą aperturę, waga nie za duża, spełnia moje kryteria, szybkie chłodzenie. Naprawdę bardzo dobra jak na dublet jakość generowanych obrazów.

Po testach na Planetach, Księżycu i jaśniejszych emkach.

Jestem z niego w tej cenie w jakiej kupiłem z drugiej ręki od Niemca pierwszego właściciela, bardzo zadowolony.

Stosunkowo lekki dublet SD na szkle FPL53. Chromatyzmu przy ostrym obrazie ani na Księżycu-brzegu, czy też aby pojawiał się w cieniach gór zafarb na niebiesko nie stwierdziłem.

Co widziałem w 120ED a tutaj nic. Brakło mi okularu, najkrótszy jaki posiadam TV DE Lite 4mm dał mi powiększenie 245X. Jowisz bardzo bogaty w detal jak z dobrego Refraktora APO, Księżyc też prezentuje się naprawdę wyśmienicie. Zakładałem aby wytrzymał Powery około 1,5XD czyli jakieś 210X bez widocznej AC a tu bardzo miła niespodzianka. Z tego co widzę to wytrzyma spokojnie na Księżycu 2XD , czyli około 280X. Obrazy ostre i kontrastowe. Cienie gór czarne bez wpadania kończynami w ciemny niebieski zafarb. Jowisz czysty i kontrastowy, bardzo ostry i detal wyskakuje jak w moich innych Refraktorach APO. Porównanie mam z Refraktorami, które mam w domu i w obserwatorium: MEADE ED-APO Dublet 127/1140mm jak i z APO TV NP 127mm , F-660mm, APM Dublet ED-APO 152/1200mm, LZOS 175mm F-8 APO.

Kolory Planety Jowisz może nie tak barwne jak w LZOS 175mm, ale w Pentaxie XW 5mm przy około 196X jest naprawdę bardzo pod tym względem dobrze. TV De Lite daje obrazy bardziej białe, coś jak Orto i obraz utrzymuje jakość, bez widocznego spadku kontrastu i ostrości na Planetach: Jowisz. Tło nieba jest na dobrym poziomie, nie tak czarne jak w Taku FS102mm, ale naprawdę jest też bardzo dobrze. Naglery N31 i N26 świetnie pokazują całe pole widzenia z gwiazdami punktowymi do samej diafragmy. bez żadnych dodatkowych korektorów pola. Kolory gwiazd są mniej nasycone niż w LZOS 175 i Meade 127mm, ale też rzucają się w oczy i myślę że bardziej oczywiście niż w większym bracie APM 152mm F-8, którego to posiadamy w naszym obserwatorium.

Po włożeniu w wyciąg okularów Taka Abbe Orto: 9mm, 7mm, 6mm ,5mm ,4mm, obrazy Księżyca i Jowisza są ostre jak brzytwa do powiększenia 245X z najkrótszym Orto jaki posiadam 4mm.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink: 

APM4.jpg

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Przesłał CI zdjęcia i filmiki telepatycznie? ;)

Niekoniecznie, może to była prywatna wiadomość i stwierdził, że zapyta, czy moze udostępnić na forum. Tak przynajmniej ja bym zrobił 🙂.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik Edgens oraz użytkownik Yoker  otrzymali restrykcję w postaci 7-miu dni urlopu od aktywności na AP. 

Nawet nie będę tłumaczył dlaczego, obaj panowie doskonale wiedzą a i czytelnikom  tego wątku  tłumaczyć nie trzeba.

Panowie, sugeruję przyjąć to na zimno. Nieprzemyślana reakcja skończyć się może jedynie eskalacją,  z modem po drugiej stronie klawiatury. 

Moderarator.

  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle, jest trochę konkretu, tylko utopionego w gąszczu innych postów 🙂 :

- mechanicznie 140tka jest bardzo dobrze zbudowana;

 - konstrukcja jest przemyślana zarówno pod astrofoto, jak do wizualna + bino;

 - pierwsze relacje pomimo ograniczeń pogodowych wypadły co najmniej dobrze, czekamy na kolejne;

- w kategorii cena / jakość  póki co to byłby mój faworyt.

 

Jak coś namerdałem, to mnie proszę poprawcie 🙂.

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bajastro napisał(a):

Gadu gadu przez 32 strony a dalej nie ma żadnych konkretów. Czy ja się w końcu czegoś dowiem konkretnego o tym sprzęcie a nie przepychanek czy ciągłego lania wody jak na j. polskim kiedyś w szkole?

A co chciałbyś wiedzieć ? To Ci streszczę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bajastro napisał(a):

Gadu gadu przez 32 strony a dalej nie ma żadnych konkretów. Czy ja się w końcu czegoś dowiem konkretnego o tym sprzęcie a nie przepychanek czy ciągłego lania wody jak na j. polskim kiedyś w szkole?

przecież to nie jest prawda

jest tu sporo na temat tylko dużo więcej śmieci. Czekam na jeszcze jednego bana i bedzie spokój.

 

Tymczasem - czy mod może to radyklanie oczyścić? Żeby zostaly same  przykłady, zdjęcia, bez pyskowek ale i bez bzdurnych niczym nie poparych sugestii i domysłów? Albo na odwrót - konkrety wydzielić do nowego wątku i przypilnować by misjonarze tam nie pisali.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do Askara 140.

Jest kolejne zdjęcie z testu gwiazdowego. To ten sam egzemplarz  co poprzednio. Szkoda, że autorowi nie chciało się zrobić zdjęcia po przeciwnej stronie ogniska. Ostatnio to jest norma, że ludziom się nie chce do końca dociągnąć pracy. No nic, jak jest tak jest.

Ale test wygląda całkiem przyzwoicie.

https://www.cloudynights.com/topic/900932-askar-140-apo/?p=13268135

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał(a):

przecież to nie jest prawda

jest tu sporo na temat tylko dużo więcej śmieci. Czekam na jeszcze jednego bana i bedzie spokój.

 

Tymczasem - czy mod może to radyklanie oczyścić? Żeby zostaly same  przykłady, zdjęcia, bez pyskowek ale i bez bzdurnych niczym nie poparych sugestii i domysłów? Albo na odwrót - konkrety wydzielić do nowego wątku i przypilnować by misjonarze tam nie pisali.

Oby wszystko, nie zostało wycięte... Pozostanie tylko samo słodkie o Askarze...? Pokaż mi te sugestie i domysły. Nigdzie nie widziałem ani na CN, ani na niemieckim forum, ani na francuskim.

Żeby te "domysły i sugestie", były wycinane. Od taki nasz obyczaj ? Oby tak się nie stało. A co do bana, to oby moderacja służyła do moderacji, a nie kasowania niewygodnych treści...tudzież osób.

Za to sobie właśnie cenię astropolis, że tutaj to się nie dzieje i dopuszczona jest kulturalna polemika i swoboda wypowiedzi.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Mamy na forum wielu właścicieli drogich refraktorów (np. Takahashi), ale tylko dwóch odczuwa chorą potrzebę walki z Askarem. Mamy właścicieli znakomitych montaży (np. Asa), ale żaden z nich nie jest na tyle żałosny, by przy każdej okazji wyśmiewać produkty SW. Jest co najmniej jeden posiadacz teleskopu Officina Stellare, który nie odczuwa potrzeby walki z tańszymi konstrukcjami. Niektórzy mają kopuły astronomiczne pod wiejskim niebem i nie wywyższają się nad tych obserwujących z balkonu w mieście. Jak to możliwe? Bo większość forumowiczów nie jest zaburzona.

W akcie małego uświadamiania zawsze można znaleźć wątek o apo Taka i pisać w nim ze askar jest dużo tańszy i niewiele gorszy od taka :laugh:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, m_jq2ak napisał(a):

A co chciałbyś wiedzieć ? To Ci streszczę...

W tym gąszczu różnych tematów ciężko cokolwiek istotnego znaleźć na temat Askara 140. Głównie interesuje mnie aberracja chromatyczna, polistrehl. Generalnie najbardziej ciekawi mnie zachowanie optyki dla długości fal 380-450 nm, to tak trochę pod kątem potencjalego wykorzystania w spektroskopii gwiazd z okresowo pojawiającymi się plamami gwiazdowymi. To że jest skorygowany nieźle w czerwieni to już wiem, bo zdaje się, że gdzieś już był link do interferogramu z ZYGO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni  szum nie powiązany teleskopem o którym jest ten wątek wydzielony do:


Czyszczenie na poważnie, z wyłuskiwaniem wszystkich bezwartościowych wpisów było by tu trochę jak odsiewanie pojechanych klatek z całej nocy zbierania materiału z metrowej ogniskowej na EQ5. 

 

Moderator.

20.02.2024 - kolejna paczka postów niepowiązanych tematycznie z wątkiem zostala wydzielona do tematu podlinkowanego powyżej.

 

Edytowane przez Hans
kolejne odszumianie
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2024 o 10:18, oicam napisał(a):

Wracając do Askara 140.

Jest kolejne zdjęcie z testu gwiazdowego. To ten sam egzemplarz  co poprzednio. Szkoda, że autorowi nie chciało się zrobić zdjęcia po przeciwnej stronie ogniska. Ostatnio to jest norma, że ludziom się nie chce do końca dociągnąć pracy. No nic, jak jest tak jest.

Ale test wygląda całkiem przyzwoicie.

https://www.cloudynights.com/topic/900932-askar-140-apo/?p=13268135

 

@oicam w jaki sposób zrobić takie zdjęcie, żeby to miało dla Ciebie wartość do analizy?

Zrobię przy pierwszej sposobności i podeślę.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2024 o 20:32, bajastro napisał(a):

W tym gąszczu różnych tematów ciężko cokolwiek istotnego znaleźć na temat Askara 140. Głównie interesuje mnie aberracja chromatyczna, polistrehl. Generalnie najbardziej ciekawi mnie zachowanie optyki dla długości fal 380-450 nm, to tak trochę pod kątem potencjalego wykorzystania w spektroskopii gwiazd z okresowo pojawiającymi się plamami gwiazdowymi. To że jest skorygowany nieźle w czerwieni to już wiem, bo zdaje się, że gdzieś już był link do interferogramu z ZYGO.

Uważam, że podstawie tych informacji można sobie samemu ocenić za i przeciw, ryzyko, czego się oczekuje i czy ten sprzęt to spełnia.

 

Askar140.png.06466ec3afc1a335a691344770827ee6.png

Spora dziura, pierwszy raz widzę aż takie zagłębienie w refraktorze, a obejrzałem tego trochę...

 

https://forum.astronomie.de/threads/askar-sharpstar-bringt-einen-185-f-7-ed-apo-auf-den-markt.353214/post-1871243

Co prawda opinia sprzedawcy, ale może się pod tym podpiszą jak u nich, ktoś zamówi... Brzmi jak sensowna wyważona wypowiedź...jak się pod tym podpiszą i zagwarantują....

Cytat

Witam chłopaki, zdecydowanie zgadzam się z Markusem z APM.

Porównujemy nowe Askar 103, 120, 140 i 185 Apos z EDT (ED Triplets). Korekcja kolorów jest porównywalna. Z pewnością nie mają czystego koloru, jak trójka FPL53 czy trójka FPL55, ale nie jest źle.

Firma Sharpstar nie stworzyła żadnych „przełomowych zmian” w przypadku nowych APO, ale stworzyła solidne refraktory z dobrą optyką i bardzo dobrą mechaniką w bardzo dobrej cenie.

Przetestowaliśmy obecnie na naszym stole optycznym około 15 nowych apos Sharpstar. Niespodzianek nie było, co samo w sobie jest dobrym znakiem.

Wolfi

 

https://www.cloudynights.com/topic/900932-askar-140-apo/page-11#entry13213910

Cytat

 

Przetestuj wizualnie Askara 140 na Księżycu.

Udało mi się dzisiaj skorzystać z krótkiej przerwy w chmurach i przetestować wizualnie Askara 140 z 2" pryzmatem Zeissa i Naglerem 31 mm, a także okularem planetarnym 8 mm 2".

Widzenie nie było dobre....

W Naglerze 31 mm można było zobaczyć lekko żółty pierścień wokół środka Księżyca.
Tylko zasugerowane, ale widoczne.

W okularze 8 mm 2" TS Expanse księżyc był prawie w pełni.
W środku aż do 60% pola nie było widać żadnych kolorów.
W kierunku krawędzi od 85% żółto-brązowy pierścień stawał się coraz wyraźniejszy i wyraźniejszy.

Tutaj zdecydowanie nie ma już APO, ale więcej Achro.
U Acho jest to bardziej niebieska frędzla, u Askara bardziej żółta/brązowa wyraźnie rosnąca w stronę krawędzi. 

Askar na pewno nie jest „optycznym” urządzeniem księżycowym o większych powiększeniach.

Tutaj dublet z FPL51/53 i lantanem jest wyraźnie lepszy.

Przyjrzę się bliżej jeszcze raz, gdy widoczność będzie lepsza.
Na zdjęciu przy 0,8 Flattnera nie było śladu koloru.
Dzięki dodatkowemu korektorowi tripletowemu korekcja barw wydaje się tutaj jeszcze lepsza.

 

 

https://www.cloudynights.com/topic/900932-askar-140-apo/page-14#entry13262909

Askar140.jpg.64dc9f30ba837edf36f34dd7752d350e.jpg

 

https://www.cloudynights.com/topic/900932-askar-140-apo/page-11#entry13211055

Cytat

...Witam wszystkich.
Mam Askara 140 z ogniskową 0,8 Flattnera od 3 tygodni, a wcześniej miałem TS 150 F8 SD TS APO Doublet ze szkłem FPL53/Lanthanum i 150 mm F6.6 Omegon Pro Triplet ze szkłem FPL53.
Nie mam żadnych problemów mechanicznych z Askarem.
Wyciąg okularowy niezawodnie utrzymuje ostrość przez całą noc.
Rotator jest świetny i nie powoduje żadnego dryfu ostrości.
Wizualnie istnieją wyraźne różnice pomiędzy Askarem 140 APO i TS 150 Doublet F8 APO. TS APO ma wyraźnie czystszy kolor. Było to dla mnie jasne także ze względu na pojedynczy element ED Askara...

 

Dla porównania obrazów za i przed obrazy z Askara 185 i to co napisał o nim sam Ludes, w 140 powinno być lepiej, bo mniejsza soczewka...

Cytat

Ze zdjęcia wyczytałem 3 rzeczy
- korekcja kolorów półapo
- dość mocna strefa środkowa, ale prawie żadnego spadku krawędzi....to typowe dla optyki polerowanej maszynowo
- nie do końca idealna symetria, czyli trochę zdecentralizowana,

ale było Można ocenić wiadomość WhatsApp, w której korekcja kolorów nie była zbyt dobra. Bawiłam się kolorami na telefonie.

jeśli uda się osiągnąć symetrię, jest to całkiem użyteczna optyka, szczególnie za tę cenę, jest to dobry stosunek jakości do ceny. Nie mogę prosić o TAK ani TEC w tej cenie, każdy musi to wiedzieć.

 

askar.jpg

 

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kubaman napisał(a):

 

@oicam w jaki sposób zrobić takie zdjęcie, żeby to miało dla Ciebie wartość do analizy?

Zrobię przy pierwszej sposobności i podeślę.

 

Ja myślę, że powinieneś zrobić swój test gwiazdowy ale solidnie. Musisz sfotografować rozogniskowaną gwiazdę najlepiej typu widmowego A, żeby było trochę niebieskiego.

Możesz zrobić stacka z iluś tam klatek. Robisz wynikowo dwa zdjęcia, jedno rozogniskowanie przed a drugie za ogniskiem. Poziom rozogniskowania musi być zbliżony.

Wtedy można próbować coś powiedzieć na temat Twojego teleskopu. Dokładnych liczb z tego nie dostaniesz ale będzie widać, czy jest bardzo dobrze, dobrze, czy źle.

Mój program nie analizuje obrazów Frenela rozogniskowanych gwiazd. Do tego można użyć programu WinRoddier. To już jest wyższa szkoła jazdy, jak ktoś ma czas to tu jest link

http://www.astrosurf.com/tests/roddier/projet.html

I link do instrukcji obsługi:

http://www.compubuild.com/astro/download/New_WinRoddier_User_Manual.pdf

Z tego programu da się wyciągnąć konkretne liczby. Ale do tego trzeba doświadczenia i wiedzy. Bo jak się zrobi w stylu "tu poklikam i mam" to można się grubo pomylić co do badanej optyki.

 

Z pomocą mojego programu można oszacować aberrację sferyczną i wpływ stref na Strehla.

Ale, żeby to zrobić to musiałbyś zbudować sobie zestaw do testu DPAC, tu coś znajdziesz na ten temat:

https://www.cloudynights.com/topic/634261-how-dpac-your-refractor/

I też robisz zdjęcia przed i za ogniskiem oraz jak najbliżej ogniska.

Do tego jednak potrzebny jest sprzęt.

 

Możesz też kupić okular Ronchi i zrobić test na gwieździe prawdziwej albo sztucznej.

Będzie on dwa razy mniej czuły niż DPAC ale z gęstą siatką 10 linii/mm da się już z niego coś wyciągnąć też moim programem.

Robisz zdjęcia przez siatkę Ronchi przed i za ogniskiem oraz jak najbliżej ogniska. Popatrz na CN jak to mniej więcej wygląda a szybko

załapiesz jak się taki test robi.

 

Ogólnie bez wykonania pracy i wielu prób nie da się tego wszystkiego zrobić.

 

@m_jq2ak no dziura po środku (strefa) jest oczywista. To samo jest dla Askara 185. Jednak sam zobacz, że ogólny wynik dla światła zielonego jest całkiem dobry (Strehl 0,96 i p-v między 1/5 a 1/6 lambda).

Jeżeli najlepsza korekcja jest dla czerwonego tak jak dla Askara 185 to wynik dla czerwonego będzie wyższy i zostaje niebieski, o którym nie da się nic powiedzieć bez badania, no może tylko tyle, że raczej jest lepiej niż

Strehl 0,8. No i teraz trzeba by jeszcze porównać aberrację chromatyczną, żeby określić Strehla polichromatycznego. Ale to wszystko to jest dzielenia włosa na czworo...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Pytanie laika: przy jakiej aperturze różnica między Strehlem np  0.99 a 0.95 przestaje mieć znaczenie, bo oko lub kamera i tak już nie zauważy różnicy z powodu własnej rozdzieczości oraz seeingu? Jak to oszacować w miarę szybko?

To trzeba zadać kolejne pytanie, na ile Strehl w pewnych zastosowaniach ma znaczenie?

Strehl nam mówi o ile badana przez nas optyka odbiega od ideału w dodatku w tych rozważaniach tyczy się to badania na osi optycznej.

Jeszcze wszystko zależy jakimi wadami jest obarczona optyka, bo zupełnie inaczej w obrazie będzie się objawiał astygmatyzm obniżający Strehla do 0,9 a inaczej aberracja sferyczna.

To są niekończące się pytania.

 

Edit:

Najlepiej to jest po prostu kupić ten teleskop i po prostu go używać. Jeżeli nie będzie pasował to pójdzie w kolejne ręce i tak dalej, aż trafi na kogoś kto będzie zadowolony.

Albo zostanie z Tobą na bardzo długo i to Ty będziesz zadowolony. To jest świeży produkt i w zasadzie nic nie da się o nim powiedzieć.

Bo wiadomo, projekt obiektywu, rozrzut jakościowy, wpadki w pojedynczych sztukach i łącząc to wszystko jeżeli mamy raport dwóch czy trzech osób to przecież

nie wiemy jaka jest cała seria. Co innego taki Edek 80mm od SW. Jest na rynku już tyle lat, tylu ludzi się nim bawi, że wiadomo czego można się po nim spodziewać.

Jak nie popróbujecie tych teleskopów to choćbyśmy wszyscy przelizali strona po stronie całe CN, i strony Rohra to nic z tego się nie dowiemy.

 

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Ja akurat z mojego egzemplarza na razie zadowolony jestem i pozbywać się go nie zamierzam :)

Oferuje on jakość obrazu lepszą niż moje Fra300 i ACL200, a porównywalną z Fra600. 

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, oicam napisał(a):

Najlepiej to jest po prostu kupić ten teleskop i po prostu go używać. Jeżeli nie będzie pasował to pójdzie w kolejne ręce i tak dalej, aż trafi na kogoś kto będzie zadowolony.

Albo zostanie z Tobą na bardzo długo i to Ty będziesz zadowolony. To jest świeży produkt i w zasadzie nic nie da się o nim powiedzieć.

Bo wiadomo, projekt obiektywu, rozrzut jakościowy, wpadki w pojedynczych sztukach i łącząc to wszystko jeżeli mamy raport dwóch czy trzech osób to przecież

nie wiemy jaka jest cała seria. Co innego taki Edek 80mm od SW. Jest na rynku już tyle lat, tylu ludzi się nim bawi, że wiadomo czego można się po nim spodziewać.

Jak nie popróbujecie tych teleskopów to choćbyśmy wszyscy przelizali strona po stronie całe CN, i strony Rohra to nic z tego się nie dowiemy.

 

Hej, ale właśnie my ten teleskop mamy i testujemy, wrzucamy zdjęcia i wrażenia, zapraszamy kolegów wizualowców do siebie na sesje, oni też kupują itd.

Ja nikogo namawiać nie chcę ale udzielam się tu po to by pokazać innym jaki ten sprzęt jest.

Tylko jeśli są ludzie, którzy nie mając teleskopu w rękach nieustannie atakują, że ma złe szkło, że jest za tani, że musi mieć aberkę choć jej nie widzimy, że jakiś giga wyjadacz w sieci zrobił symulację na podstawie ksero spot diagramu i mu wyszło słabo, że w teście jest 0.90 a on ma teleskop z 0,98 to ja chcę tylko pokazać jak jest naprawdę, w realu.

 

Dlatego niezależnie od wyniku chętnie zrobię jakieś testy do Twojego programu, jeśli tylko będę wiedział jak. Aby zainteresowani na forum mogli sami ocenić.

Dla mnie zysk z upowszechnienia tego sprzętu jest taki, że jak będzie społeczność, to problemy będzie łatwiej rozwiązać w przyszłości. A np kolimacji RASA musiałem się kompletnie samodzielnie nauczyć, rozebrać teleskop i samodzielnie wymyślać przeróbki i usprawnienia by usunąć jego pewne wady fabryczne. Ambitne, ale uniemożliwia przyjemne praktykowanie hobby.

 

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.