Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, bajastro napisał(a):

@dobrychemik znajdzie na to odpowiedni filtr 😅

 

Oczywiście, że znajdę. A swoją drogą: skąd pewność, że producenci refraktorów też tego nie robią ukradkiem? Co za problem robiąc powłoki antyodblaskowe ograniczyć ilość przepuszczanego głębokiego fioletu i głębokiej czerwieni? Efekt dla niemal wszystkich użytkowników byłby taki sam, jak przy mozolnej walce z aberracją chromatyczną na drodze optymalizacji samych soczewek.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

 

Oczywiście, że znajdę. A swoją drogą: skąd pewność, że producenci refraktorów też tego nie robią ukradkiem? Co za problem robiąc powłoki antyodblaskowe ograniczyć ilość przepuszczanego głębokiego fioletu i głębokiej czerwieni? Efekt dla niemal wszystkich użytkowników byłby taki sam, jak przy mozolnej walce z aberracją chromatyczną na drodze optymalizacji samych soczewek.

Robią, doskonale to widać na powłokach Samyanga 135 ED f/2 😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

 

Jeśli punktowosc gwiazd dowolnego APO na osi optycznej porównujemy do newtona mówiąc, ze to przecież ten sam poziom to jakie to jest APO?

Ten teleskop to jest poziom kiepsko skorygowanego achromatu ... taka jest prawda.

Szkoda , że dla większości niestety nie dane będzie obejrzenia punktowosci gwiazd, obrazów planet, itp. prze Takahashi APO 150mm .   

Marcin chciał go zabrac na najbliższy zlot Kudlacze ale ostatni występek adm.astromaniaka/ trwałe usunięcie z forum za to , ze Marcin odważył sie mieć inne zdanie podajac merytoryczng dowód  zawarty na CN/skutecznie go zastopował... 

 

Takahashi 150 tka pokonał by rozdzielczością nie jeden 185mm Apochromat made in china i nie tylko...  

Szkoda, ale podziękujcie Krzyskowi za to.

 

 

 

 

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, YOKER napisał(a):

Szkoda , że dla większości niestety nie dane będzie obejrzenia punktowosci gwiazd, obrazów planet, itp. prze Takahashi APO 150mm .   

Marcin chciał go zabrac na najbliższy zlot Kudlacze ale ostatni występek adm.astromaniaka/ trwałe usunięcie z forum za to , ze Marcin odważył sie mieć inne zdanie podajac merytoryczng dowód  zawarty na CN/skutecznie go zastopował... 

 

Szkoda, ale podziękujcie Krzyskowi za to.

 

 

 

 

 

@Edgens co się stało, zapraszałeś przecież  chłopaków na zlot...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, YOKER napisał(a):

Panowie

 

Jeśli punktowosc gwiazd dowolnego APO na osi optycznej porównujemy do newtona mówiąc, ze to przecież ten sam poziom to jakie to jest APO?

Ten teleskop to jest poziom kiepsko skorygowanego achromatu ... taka jest prawda.

Szkoda , że dla większości niestety nie dane będzie obejrzenia punktowosci gwiazd, obrazów planet, itp. prze Takahashi APO 150mm .   

Marcin chciał go zabrac na najbliższy zlot Kudlacze ale ostatni występek adm.astromaniaka/ trwałe usunięcie z forum za to , ze Marcin odważył sie mieć inne zdanie podajac merytoryczng dowód  zawarty na CN/skutecznie go zastopował... 

 

Takahashi 150 tka pokonał by rozdzielczością nie jeden 185mm Apochromat made in china i nie tylko...  

Szkoda, ale podziękujcie Krzyskowi za to.

 

Coś Ty się tak uwziął na ciągłe odniesienia do Taka150 w wątku o Askarze 140? Ciągle kpisz z tego, że teleskop duuużo tańszy jest słabszy.

 

image.png.fc89dbcc3b52232fc58740f87c96d926.png

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, YOKER napisał(a):

 

Marcin chciał go zabrac na najbliższy zlot Kudlacze ale ostatni występek adm.astromaniaka/ trwałe usunięcie z forum za to , ze Marcin odważył sie mieć inne zdanie podajac merytoryczng dowód  zawarty na CN/skutecznie go zastopował... 

No bez jaj... ja rozumiem, ze mozna polemizowac, sprzeczac sie, a nawet byc uszczypliwym, ale nie do tego stopnia. W dodatku kazdy inaczej obsrrwuje i ma inne preferencje co do sprzetu...

  • Lubię 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, TUR said:

Przywieź, to Takahashi 150 na zlot w Bieszczady to porównamy. Zapewne znajdzie się tam Askar140 i pewnie też TEC140. 

Askara 185 pewnie nie będzie chyba, że @teleskopy.pl teleskopy.pl zagoszczą w końcu na zlocie  :) i zorganizują pokaz nocny sprzętu. 

Z rok temu Yoker chyba pisal ze przy takim ciezkim teleskopie podroze moga zaszkodzic celi.

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem... ech... Jak każdemu teleskopowi o podobnym ciężarze, każdy to wie. O przepraszam, chyba nie każdy...

 

4 godziny temu, JSC napisał(a):

No bez jaj... ja rozumiem, ze mozna polemizowac, sprzeczac sie, a nawet byc uszczypliwym, ale nie do tego stopnia. W dodatku kazdy inaczej obsrrwuje i ma inne preferencje co do sprzetu...

Niestety, wyparowały też moje posty z dwóch wątków... I ban, bez powodu, bo od kiedy to cytowanie kolegów z innego wątku i opinii z CN jest powodem do dożywotniego bana ?

 

4 godziny temu, Lukacz napisał(a):

@Edgens co się stało, zapraszałeś przecież  chłopaków na zlot...

A nastąpiło wyproszenie... z dożywotnim banem... Nie wiadomo za co... Żadnych ostrzeżeń tak po prostu. Moderacja jak się patrzy... 

 

 

3 godziny temu, anatol napisał(a):

Yokerze, zaprzecz proszę, bo wróble mi wyćwierkały że nie masz żadnego teleskopu, ale wierzyć mi się nie chce, że taki spec jak Ty może pisać tylko o cudzych teleskopach.  

:) Anatol jaka pasja, melisę pij. Yoker miał i ma teleskopy i przez nie jeden patrzył. Kiepskie te wróble... 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda

18 minut temu, m_jq2ak napisał(a):

Czytaj ze zrozumieniem... ech... Jak każdemu teleskopowi o podobnym ciężarze, każdy to wie. O przepraszam, chyba nie każdy...

 

Niestety, wyparowały też moje posty z dwóch wątków... I ban, bez powodu, bo od kiedy to cytowanie kolegów z innego wątku i opinii z CN jest powodem do dożywotniego bana ?

 

:) Anatol jaka pasja, melisę pij. Yoker miał i ma teleskopy i przez nie jeden patrzył. Kiepskie te wróble... 

 

18 minut temu, m_jq2ak napisał(a):

Czytaj ze zrozumieniem... ech... Jak każdemu teleskopowi o podobnym ciężarze, każdy to wie. O przepraszam, chyba nie każdy...

 

Niestety, wyparowały też moje posty z dwóch wątków... I ban, bez powodu, bo od kiedy to cytowanie kolegów z innego wątku i opinii z CN jest powodem do dożywotniego bana ?

 

:) Anatol jaka pasja, melisę pij. Yoker miał i ma teleskopy i przez nie jeden patrzył. Kiepskie te wróble... 

Hej!!!

To prawda. Yoker ma w stopce Mewlona  i ED80. Czyżby chińskie SW  :-0 ? A bana to dostałeś bardziej za formę niż za treści.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez wfifiak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ponownie!!!

 

Miałem okazję patrzeć przez Piotrkowego Askara dwukrotnie. Raz u niego na wiosce, ponownie na ostatnim minizlocie bieszczadzkim. Powiem tak, obrazy były super. Plastyczne, przestrzenne z fajnym detalem. Może Jupek pokazywał troszkę aberracji, ale nie było to nachalne i wcale nie przeszkadzało. Tak naprawdę trzeba się jej było doszukiwać. A mechanicznie Askar to mistrzostwo świata. Fantastyczne wykonanie. Dbałość o każdy detal. Wyrobom Takahashi i Vixena daleko do niego. Nie da się porównać badziewnych wyciągów (bez mikroruchów w standardzie i z zębatką rodem z budżetowego SW :-)) z pięknym wyciągiem Askara. I ta możliwość skracania tuby pod bino, z rotatorem....... . Za te pieniądze Askar 140 to świetna tuba.

 

Pozdrawiam ponownie.

Edytowane przez wfifiak
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, m_jq2ak napisał(a):

Czytaj ze zrozumieniem... ech... Jak każdemu teleskopowi o podobnym ciężarze, każdy to wie. O przepraszam, chyba nie każdy...

 

Niestety, wyparowały też moje posty z dwóch wątków... I ban, bez powodu, bo od kiedy to cytowanie kolegów z innego wątku i opinii z CN jest powodem do dożywotniego bana ?

 

A nastąpiło wyproszenie... z dożywotnim banem... Nie wiadomo za co... Żadnych ostrzeżeń tak po prostu. Moderacja jak się patrzy... 

 

 

:) Anatol jaka pasja, melisę pij. Yoker miał i ma teleskopy i przez nie jeden patrzył. Kiepskie te wróble... 

Wróble może kiepskie, może nie, wiem że na Kudłaczach na gałęziach siadały. 

A to co w stopce to nie zawsze wiarygodne jest, pisałem kiedyś do jednego forumowicza, który w stopce miał chyba z osiem teleskopów z pytaniem o jeden z nich to okazało się, że dawno go nie ma. 

Zresztą niech się Yoker sam wypowie, nieposiadanie teleskopu to przecież żaden wstyd nie jest, ale jak się inne teleskopy tak zawzięcie krytykuje a inne gorąco poleca to wypadałoby robić to na podstawie własnych doświadczeń obserwacyjnych.

A doświadczenie obserwacyjne to nie jest spojrzenie przez teleskop na zlocie tylko długotrwałe użytkowanie.

A kubeczek meliski sobie wypiję, a co, nie zaszkodzi mi, ale mam wrażenie, że niektórzy powinni całe wiadra melisy mieć pod ręką.  

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, astrokarol napisał(a):

 

Z każdym okularem ? Bo może ta wada od nich pochodziła ...

Warto by to sprawdzić, bo w moim ED 100 SW jakieś tam delikatne zafarby wprowadzają okulary. Najlepiej widać to na obrzeżach Księżyca. Wolne od tego są jedynie dobre ortho i niektóre plossle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kurp napisał(a):

Warto by to sprawdzić, bo w moim ED 100 SW jakieś tam delikatne zafarby wprowadzają okulary. Najlepiej widać to na obrzeżach Księżyca. Wolne od tego są jedynie dobre ortho i niektóre plossle.

 

Dobre do takich testów są Newtony :ph34r:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kurp napisał(a):

Warto by to sprawdzić, bo w moim ED 100 SW jakieś tam delikatne zafarby wprowadzają okulary. Najlepiej widać to na obrzeżach Księżyca. Wolne od tego są jedynie dobre ortho i niektóre plossle.

Moim zdaniem latanowe sa najlepsze w kwestii AC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę ocenić lantany LV Vixena w stosunku do ortho Vixena, BGO, Fujiyama HD i plossli Celestrona Silvertopów. LV-ki są znakomite ale wprowadzają na obrzeżach diafragmy delikatny niebieski zafarb. Prawie to niezauważlne ale jest. Reszta okularów, które wymieniłem dają widoki bez żadnego zafarbu. LV-ki biją je na głowę wygodą obserwacji. Co do Askara 140 to powiem tylko, że jak okaże się niezłym teleskopem do wizuala to go kupuję. Obserwuję z własnej działki gdzie są niezłe warunki ( dość ciemno ) i jego gabaryty mi nie przeszkadzają bo jeździć z nim nie muszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja się wypowiem, gdyż byłem z kolegą Wifiakiem,i miałem ze sobą badziewnego mechanicznie Vixena.

Po wychłodzeniu, gdy Jowisz był wysoko,i spojrzeniu w Askara dla mnie,abberka była oczywista, zamieniałem okulary i nadal była, okulary to Pentax xw 5 i Takahashi le 5 ,i nie była to dyspersja atmosferyczna, bo u mnie w tandetnym vixenie obraz był czysty i każdy kto chciał mógł się przekonać.

Również kolega nie napisał, że kolory i samo ich wyciąganie było słabe, były wręcz blade i mało kontrastowe.

Może to moja wina że wzrok mam trochę lepszy od kolegi i ponad 20 lat młodszy i mnie askar nie zachwycił.Co nie znaczy że to zły sprzęt, bo w tej cenie jest Ok.

  • Lubię 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabarwienie na Jupkujakieś tam jest, z kilkukrotnych obserwacji wnioskuję że jest to i trochę AC i trochę dyspersji, za każdym razem wyglądalo to zupelnie inaczej. Trudno to tak jednoznacznie stwierdzić. Warunki na wsi były dość słabe, bardzo dużo wilgoci w powietrzu, natomiast te w Bieszczadach byly nieco lepsze, ale też bez szalu. Bywaly również momenty gdzie Jupek nagle na kilka sekund pokazywał się bez zadnych widocznych przebarwień na krawędziach - stąd mój wniosek że i tak w 90% za te lewe kolorki odpowiadaja warunki atmosferyczne a nie AC obiektywu.  Dużo też zalezy od ułożenia oka przed okularem, jak i samej planety w polu okularu - wiadomo, im bardziej osiowo tym lepiej. Niecierpliwcom którzy oczekują zdjęć i obszernych relacji przypomnę tylko o naszych polskich warunkach - tu cudem jest wyjęcie telepa i wsadzenie go na montaż. Przypomnę też o wysokości Jupka podczas obserwacji w ostatnim czasie - kiedy pierwszy raz na niego patrzylem u Kuby Askarem 140, bylo o wiele lepiej niz za kazdym razem patrząc juz swoim egzemplarzem. A wtedy tez warunki wcale wysmienite nie były.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minutes ago, Scaiter said:

To może ja się wypowiem, gdyż byłem z kolegą Wifiakiem,i miałem ze sobą badziewnego mechanicznie Vixena.

Po wychłodzeniu, gdy Jowisz był wysoko,i spojrzeniu w Askara dla mnie,abberka była oczywista, zamieniałem okulary i nadal była, okulary to Pentax xw 5 i Takahashi le 5 ,i nie była to dyspersja atmosferyczna, bo u mnie w tandetnym vixenie obraz był czysty i każdy kto chciał mógł się przekonać.

Również kolega nie napisał, że kolory i samo ich wyciąganie było słabe, były wręcz blade i mało kontrastowe.

Może to moja wina że wzrok mam trochę lepszy od kolegi i ponad 20 lat młodszy i mnie askar nie zachwycił.Co nie znaczy że to zły sprzęt, bo w tej cenie jest Ok.

 

Ja Was pogodzę.  Newton ATM 8" F/9 z optyką made by Stefan, zje i Vixena i Askara i te drogie rurki na literkę T z kiepskim wyciągiem i bez mikrofokusera made in japan :-).

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, mkowalik napisał(a):

 

Ja Was pogodzę.  Newton ATM 8" F/9 z optyką made by Stefan, zje i Vixena i Askara i te drogie rurki na literkę T z kiepskim wyciągiem i bez mikrofokusera made in japan :-).

Proszę kupić i dać znać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.