Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

 

To co wyszło z filtrem B to niemal na pewno wina samego filtra. Podobne efekty miałem z Antlią R. Po wymianie na inny egzemplarz problem zniknął.

 

OK, choć zauważ w zielonym i luminacji też to się dzieje - trochę trudno mi uwierzyć w to że 3 filtry mają problem, zwłaszcza L. To może być problem w korekcji odwrotny jak u Ciebie (gdzie miałeś z R) dla właśnie B i G. Pewnie w visualu to nie będzie stanowiło najmniejszego problemu, ale do astrofoto no to patrząc na te powyższe testy mocno średnio :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, fornax napisał(a):

Teraz rozumiem dlaczego nie ma  fotek z Askara na forum ?:smokin:

 

Z którego Askara? Apo185 być może w Polsce jeszcze nikt nie kupił, co raczej nie sprzyja ilości fotek.

Z kolei Apo140 kilka fotek już było, co jak na ilość pogodnych nocy w ostatnim czasie jest czymś normalnym. Tego modelu sprzedało się w Polsce pewnie już z 20 sztuk i jakoś ani jednego nie zauważyłem na giełdzie. Trzeba poczekać na lepsze warunki, proste. Mój egzemplarz ostatnio zbierał fotony w styczniu lub na początku lutego, już nawet nie pamiętam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sieci można znaleźć już sporo fotek z Askar 140 jak np. te: 

 

https://www.astrobin.com/qly5c8/?q=Askar 140apo

 

https://www.astrobin.com/3rqix7/?q=Askar 140apo

 

https://www.astrobin.com/ffrxrl/?q=Askar 140apo

 

Jak dla mnie naprawdę całkiem spoko. 

 

 

 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, TUR napisał(a):

W sieci można znaleźć już sporo fotek z Askar 140 jak np. te: 

 

https://www.astrobin.com/qly5c8/?q=Askar 140apo

 

https://www.astrobin.com/3rqix7/?q=Askar 140apo

 

https://www.astrobin.com/ffrxrl/?q=Askar 140apo

 

Jak dla mnie naprawdę całkiem spoko. 

 

 

 

Przecież te fotki niczym się nie różnią od fotek z Newtona .:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Natomiast jak ktoś chce porównywać ten refraktor z regularnym chińskim teleskopem Newtona w długoczasowej technice fotografii, to jest w błędzie. Wogóle nie ma co porównywać. Jeżeli mówimy o astrografach opartych o system Newtona, gdzie mamy lustra oparte o konkretną dokładność wykonania i wysoką dbałość o stronę mechaniczną, to sytuacja jest zgoła odmienna. Na sam koniec zarówno apo 140mm jak i Newton będzie miał swoje wady i zalety. Nie da się ich porównać 1:1. Użytkownik sam sobie musi odpowiedzieć czy preferuje system Newtona ze swoimi wadami i zaletami czy też refraktor. Te systemy nie są porównywalne. Albo ktoś preferuje refraktory albo astrografy. Można porównywać apo do apo o podobnych aperturach biorąc pod uwagę stosunek jakość/cena.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lkosz napisał(a):

porównywanie teleskopów po obrobionych stackach, to jak porównywanie smaku dań po odchodach :P

 

No nie masz zbyt wygórowanego mniemania o zdolnościach społeczności astrofotografów, jeśli ich produkcje kojarzą Ci się z odchodami :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, dobrychemik napisał(a):

No nie masz zbyt wygórowanego mniemania o zdolnościach społeczności astrofotografów, jeśli ich produkcje kojarzą Ci się z odchodami :bash:

nie sądziłem że będę cytować arysTokarczuk, ale zabije nas kiedyś ten literalizm... Sensem było wskazanie na znaczny stopień przetworzenia materii, a nie porównanie wprost.

 

  

21 minut temu, TUR napisał(a):

Natomiast jak ktoś chce porównywać ten refraktor z regularnym chińskim teleskopem Newtona w długoczasowej technice fotografii, to jest w błędzie. Wogóle nie ma co porównywać.

w epoce algorytmów opartych na tensorflow nie takie zmechacenia i zagięcia da się wygładzić ;)

Edytowane przez lkosz
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lkosz W przypadku produkcji pochodzących z Hubble'a czy Webba nie przeszkadza nam znaczny stopień przetworzenia, prawda? Nie bądźmy zatem bardziej wymagający względem instrumentów tańszych, średnio, milionkrotnie :)

 

Osobiście, znam sam siebie na tyle dobrze, że wiem, iż potrafią mnie cieszyć także rzeczy niedoskonałe. Wczoraj akurat dotarł do mnie taniutki refraktor SVB 102ED i zamierzam czerpać satysfakcję z jego użytkowania. Po prostu trzeba oceniać stosunek jakości do ceny.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, dobrychemik napisał(a):

@lkosz W przypadku produkcji pochodzących z Hubble'a czy Webba nie przeszkadza nam znaczny stopień przetworzenia, prawda? Nie bądźmy zatem bardziej wymagający względem instrumentów tańszych, średnio, milionkrotnie :)

ale ja nie jestem bardziej wymagający. Dyskutujesz z własnymi błędnymi interpretacjami, a nie z tym, co napisałem. Teleskopy powinno porównywać się surowymi klatkami, a nie fotomontażami, bo wtedy nie porównujesz teleskopów, a efekty algorytmów oraz umiejętności grafika. To dokładnie taka sama manipulacja, jak reklamowanie kamer zdjęciami z astrobina.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zdjecie jest jeszcze mało przekonywującym dowodem jakości optycznej to proponuje wysłuchać że zrozumieniem podany film/test z linku .

Jesli wasze newtony chlopaki mają podobne obrazy gwiazd  tzn.z taką intensywnością fioletu :) to gratuluję takich ciekawych newtonow ... :) .

  • Zmieszany 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, YOKER napisał(a):

Jesli zdjecie jest jeszcze mało przekonywującym dowodem jakości optycznej to proponuje wysłuchać że zrozumieniem podany film/test z linku .

Jesli wasze newtony chlopaki mają podobne obrazy gwiazd  tzn.z taką intensywnością fioletu :) to gratuluję takich ciekawych newtonow ... :) .

Patrz wyzej. Nie takie fiolety da się usunać ;)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale na poważnie - obraz pokazany przez Rosjanina z tego APO185 jest łudząco zbliżony do mojego bressera 152/1200. Achromatu za 2000zł. Zastanawia mnie czemu ten Amerykanin tego nie zauważył/pokazał na filmie. Rosjanin dostał jakąś lipną sztukę, czy Amerykanin nie sprawdził podstawowych zniekształceń w teleskopie i nie przyjrzał się stackom?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TUR napisał(a):

Porównywanie teleskopów na podstawie łudzących podobieństw, to jak porównywanie smaku dań po odchodach :P

pozostając w metaforze - moje porównanie jest na podstawie odrobinę przeżutego materiału. Wy porównując gotowe fotki podkładacie miskę jednak pod przeciwległy koniec przewodu :whistling:

 

2 minuty temu, licho52 napisał(a):

Wg wątku na Astrobinie pierwsze egzemplarze (i pewnie te rozesłane po YouTuFluencerach) były "lepsze" niż te dostępne teraz w sprzedaży.

no tak... wracamy do początku tego wątku i dyskusji o braku podstawowych informacji w nocie katalogowej teleskopu za 25k zł...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak poważnie, to trzeba byłoby porównać AC Askar 185 f/7 z Achromatem o tych samych parametrach. Wtedy można byłoby stwierdzić jaka jest przewaga Askar nad achro o tych samych parametrach. Z tego co widzę np. zwykły achro Teckonsky 210/1200 kosztuje 25500 PLN, porównywalnie z Askar 185. Chyba jest spora przewaga Askara czy się mylę :)  ?

Każdy sprzęt znajdzie swoich klientów. Jak ktoś ma ograniczony budżet, a spore aspiracje to może wybrać umiarkowaną jakość za stosunkowo racjonalne pieniądze i kupi Askara. Jak ktoś chce mieć sprzęt bezkompromisowy, to kupi Takahashi, ale finansowo będzie bolało. 

 

Aaaa zapomniałem dodać, że w Taku trzeba będzie wymienić wyciąg :)

 

 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.