Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, m_jq2ak napisał(a):

Jak rozumiem symulacja na podstawie danych https://www.cloudynights.com/topic/900158-askar-185-apo/?p=13118204

555 nm => 0,97

C 656,3 nm => 0,796

F 486,1 nm => 0,798

G' 435,8 nm => 0,38

oj cieniutko

Do focenia wystarczy ;)

Nie jestem ekspertem, ale czy do focenia nie byłoby dobrze, aby Strehl był min 0.8 chociaż w pasmie widzialnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega z CN odpowiedział...https://www.cloudynights.com/topic/900158-askar-185-apo/?p=13123652

Cytat

Przykłady tego są wszędzie; Wybierz gamę drogich lustrzanek cyfrowych i obiektywów Dragofly. Zobacz tutaj:  https://www.dragonflytelescope.org/    Cała matryca nie była nawet ograniczona dyfrakcyjnie, jak to zdefiniowano w przyjętych terminach współczynnika Strehla wynoszącego 0,80; Błąd czoła fali RMS wynoszący 0,0745 (lub 1/√180); i błąd PtV (od szczytu do doliny) wynoszący 0,25 fali przy badanej długości fali. Najlepsza przykładowa kombinacja aparatu i obiektywu w tym zestawie przekroczyła kryterium Strehla 0,80, ale nie było to w zielonym świetle i ledwo je przekroczyło. Nikt nie narzeka na jego wyniki.

 

https://www.cloudynights.com/topic/900158-askar-185-apo/?p=13103182

Cytat

Tak, FPL55 jest topiony/prasowany w tym rozmiarze, ale jest ponad 10 razy droższy od półfabrykatu H-FK61 o tym samym rozmiarze (odpowiednik FPL51 w Chengdu). Nawet jeśli jesteśmy liderem strat, delta cenowa jest zbyt wysoka, aby uzasadnić niską cenę początkową. Na tej podstawie jestem pewien, że w całym obiektywie zastosowano tańsze chińskie szkło. Gdyby tak nie było, FPL55 byłby oklejony wszystkimi materiałami marketingowymi i stroną internetową.

 

W prywatnych wiadomościach David i ja, dla przyjemności, przekazywaliśmy sobie różne projekty w tym zakresie. On (David) jest naprawdę dobry w tych sprawach i w OSLO. Oto jeden z użyciem ATMOS-a, przy którym skorzystałem z pomocy profesjonalnego mistrza optyka. Jestem całkiem niezłym testerem optyki, ale w kwestii projektowania potrafię szybko wpaść na głęboką wodę, dlatego poprosiłem o pomoc. Myślę, że to jest bardzo zbliżone do ogólnego projektu.

Czyli najprawdopodobniej H-FK61 - odpowiednik FPL51 w Chengdu. A to już widziałem taką optykę... w rozmiarze 185mm. Bez szału to mało powiedziane.

Tamta sztuka pojechała na wymianę oleju. Wątpię żeby to coś dało. 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że to hit sprzedaży, złota farba, a nie pomarańczowa i najlepsze APO na rynku 🤪

Zauważ, że nikt tak nie napisał, że to gówno straszne... A rozumiem Twoja konkluzja ?

A z czego czytać z mchu i paproci ? Masz wiedzę, to przelicz użyj programu itd... 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba byłoby lepiej, żeby nowe Askary były wyraźnie gorsze od Teców, Taków itp., bo jeśli nie, to ich właścicielom żyłka pęknie albo będą do upadłego walczyć o to, by wykazać, że nowa chińszczyzna to szrot. Zamiast mieć nadzieję, że z biegiem czasu będzie można coraz taniej kupować fajny sprzęt, to niektórzy najwyraźniej woleliby, aby tendencja była przeciwna. Dla mnie to jest żałosne.

 

Płacąc średnio cztery razy mniej niż za odpowiednik TECa nie oczekuję, że będzie sprzęt równie dobry. Na TECa mnie nie stać, ale chętnie przygarnę znacznie tańszy i trochę gorszy sprzęt. Dla mnie to nie problem. Podobnie jestem zadowolony z filtrów Antlia, choć wiem, że da się za 3-4 razy wyższą kwotę kupić trochę lepsze Astrodony. 

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 6
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

Chyba byłoby lepiej, żeby nowe Askary były wyraźnie gorsze od Teców, Taków itp., bo jeśli nie, to ich właścicielom żyłka pęknie albo będą do upadłego walczyć o to, by wykazać, że nowa chińszczyzna to szrot. Zamiast mieć nadzieję, że z biegiem czasu będzie można coraz taniej kupować fajny sprzęt, to niektórzy najwyraźniej woleliby, aby tendencja była przeciwna. Dla mnie to jest żałosne.

 

Płacąc średnio cztery razy mniej niż za odpowiednik TECa nie oczekuję, że będzie sprzęt równie dobry. Na TECa mnie nie stać, ale chętnie przygarnę znacznie tańszy i trochę gorszy sprzęt. Dla mnie to nie problem. Podobnie jestem zadowolony z filtrów Antlia, choć wiem, że da się za 3-4 razy wyższą kwotę kupić trochę lepsze Astrodony. 

 

Mimo, że większość kupuję te teleskopy do foto, jestem osobiście bardzo ciekaw wrażeń z obserwacji wizualnych. 140mm, to już sporo w refraktorze. Te wszystkie wykresy na CN też traktuje, jako przypuszczenia określające parametry z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem.

Edytowane przez KrisJot
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz niedługo dożyjemy czasów ze Porsche bedzie w cenie Fiata :) 

a najlepiej to sobie wmawiać na sile ,ze juz mamy Porsche mimo ze tak mało zapłaciliśmy...:Lighten:

pomyślcie przez chwile logicznie dlaczego takie Takahashi kosztuje tyle co 7 waszych wynalazków chińskich i dlaczego chińczyk nie może tego skopiować? zamiast wmawiać sobie na sile ze ta sama jakość albo ,ze was to nie interesuje.

jak was jakość nie interesuje to kupcie sobie Synte i to  używana  bo jakość jej jest zapewne większą niż tych nowych wynalazków :))))) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Chyba byłoby lepiej, żeby nowe Askary były wyraźnie gorsze od Teców, Taków itp., bo jeśli nie, to ich właścicielom żyłka pęknie albo będą do upadłego walczyć o to, by wykazać, że nowa chińszczyzna to szrot. Zamiast mieć nadzieję, że z biegiem czasu będzie można coraz taniej kupować fajny sprzęt, to niektórzy najwyraźniej woleliby, aby tendencja była przeciwna. Dla mnie to jest żałosne.

 

Płacąc średnio cztery razy mniej niż za odpowiednik TECa nie oczekuję, że będzie sprzęt równie dobry. Na TECa mnie nie stać, ale chętnie przygarnę znacznie tańszy i trochę gorszy sprzęt. Dla mnie to nie problem. Podobnie jestem zadowolony z filtrów Antlia, choć wiem, że da się za 3-4 razy wyższą kwotę kupić trochę lepsze Astrodony. 

 

 

Zaprzeczasz sam sobie.

Raz piszesz, że "Chyba byłoby lepiej, żeby nowe Askary były wyraźnie gorsze od Teców, Taków itp., bo jeśli nie, to ich właścicielom żyłka pęknie..." a potem, że "choć wiem, że da się za 3-4 razy wyższą kwotę kupić trochę lepsze Astrodony".

Wychodzi na to, że jednak w niższej cenie nie da się zrobić najwyższej klasy filtrów więc dlaczego miało by tak być z czymkolwiek innym (bo koszta nie rosną proporcjonalnie do wzrostu jakości) ? Niektórzy chcą dopłacić do najwyższej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, co za bzdury, kto mówi o najwyższej klasie za najmniejsze pieniądze?

Widzę, że świat wizuala to nie jest miejsce dla hobbystów. Albo jesteś najlepszy i masz największego, albo cię nie ma.

Jesteśmy my - Takahashi i "wasze chińskie wynalazki".

To przemożne ciśnienie sprawia, że ludzie piszą setki postów na temat o którym nic nie wiedzą, robią symulacje na podstawie diagramów ksero, i generują kłótnie jak ta, która już z tego wątku została wydzielona.

Macie jakieś wartości pośrednie? Posche? Kto kupuje Porsche z innych względów niż prestiżowe? Może Hammmond. W sumie to Porsche to bardzo dobry przykład o co rozbija się ta dyskusja.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że @dobrychemik sam przyznał, że Astrodony są lepsze choć dużo droższe. Czyli chyba nie tylko prestiż ...

 

(jak tekst "Jesteśmy my - Takahash"" jest o mnie to pudło - wystarczy poczytać co piszę o tej w ostatnim czasie nagonki jednych na drugich, choć fakt, wyznaję zasadę, że jak coś kupić to kupić raz a dobrze (ale niekoniecznie najlepsze))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, YOKER napisał(a):

juz niedługo dożyjemy czasów ze Porsche bedzie w cenie Fiata :) 

a najlepiej to sobie wmawiać na sile ,ze juz mamy Porsche mimo ze tak mało zapłaciliśmy...:Lighten:

pomyślcie przez chwile logicznie dlaczego takie Takahashi kosztuje tyle co 7 waszych wynalazków chińskich i dlaczego chińczyk nie może tego skopiować? zamiast wmawiać sobie na sile ze ta sama jakość albo ,ze was to nie interesuje.

jak was jakość nie interesuje to kupcie sobie Synte i to  używana  bo jakość jej jest zapewne większą niż tych nowych wynalazków :))))) 

Z Synta akurat nie trafiłeś. Wbrew temu co piszesz, to dobra średnia półka z całkiem przyzwoitą optyką z niskim, ale progiem wejścia (zakupu) w świat astro.

@dobrychemiksorry za offtop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, astrokarol napisał(a):

Tyle, że @dobrychemik sam przyznał, że Astrodony są lepsze choć dużo droższe. Czyli chyba nie tylko prestiż ...

 

(jak tekst "Jesteśmy my - Takahash"" jest o mnie to pudło - wystarczy poczytać co piszę o tej w ostatnim czasie nagonki jednych na drugich, choć fakt, wyznaję zasadę, że jak coś kupić to kupić raz a dobrze (ale niekoniecznie najlepsze))

 

Tak, Astrodony są trochę lepsze, ale różnica w cenie jest taka, jakby to były sprzęty całkowicie nieporównywalne. A rzeczywistość jest taka, że prawie nikt z Was nie byłby w stanie rozpoznać który ma filtr, gdyby je wyjąć z oprawek.

 

Cenię sobie jakość, ale zwracam też uwagę na stosunek jakości do ceny. I dlatego nie jestem niewolnikiem prestiżowych marek, czy to w kwestii teleskopów, czy też filtrów. A już zupełnie nie mam ochoty opluwać tańszego sprzętu tylko dlatego, że stać mnie na droższy.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrisJot napisał(a):

Z Synta akurat nie trafiłeś. Wbrew temu co piszesz, to dobra średnia półka z całkiem przyzwoitą optyką z niskim, ale progiem wejścia (zakupu) w świat astro.

@dobrychemiksorry za offtop.

no to zależy dla kogo  całkiem niezła ...

na pewno lepsza od tych obecnych wynalazków ale Orion w tym samym opakowaniu na rynek UK i USA  jest juz na wyższym poziomie od Synty a Japończyk jest tak daleko w przodzie, ze nawet to się nie zbliża do progu dostrzegalności na danym poziomie optyki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając posty z ostatnich tygodni ma się wrażenie (przynajmniej JA to tak odbieram), że są dwa obozy:

pierwszy: oh, ah jaka to Askara super, hiper dobra i nie warto kupować Takahashi

drugi: tylko Takahashi a cała reszta to g...

 

Nie widzę w tych postach wyważonej opinii (może pojedyncze posty ale ogólna narracja jest zero-jedynkowa).

 

Nie wiem czemu obóz pierwszy ignoruje pomiary*, więc naukę a drugi uważa, że albo najwyższa jakość albo nic.

 

*mam tu na myśli np. moje rozważania jeśli chodzi o powłoki na lustra. Teoretycznie jest różnica między 92% a 95% albo i 99% i gryzie tu sumienie zakupowe czy warto czy nie ale fakty są niezaprzeczalne ( @KrisJot coś z tym też kompinował ale w kontekście US a nie DS jak pamiętam).

 

35 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Tak, Astrodony są trochę lepsze, ale różnica w cenie jest taka, jakby to były sprzęty całkowicie nieporównywalne. A rzeczywistość jest taka, że prawie nikt z Was nie byłby w stanie rozpoznać który ma filtr, gdyby je wyjąć z oprawek.

 

Czyli jest lepszy. Kwestia, że nie każdy chce zapłacić dużo więcej za niewiele lepszą jakość. Ale są tacy co chcą bo ta ciut lepsza jakość może realnie (w końcu mierzyłeś te filtry jak rozumiem) przełożyć się na zasięg/ostrość/ilość materiału etc. Do pewnych celów (nie wiem, może np. spektroskopii ?) może mieć to już istotną rolę.

 

39 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Cenię sobie jakość, ale zwracam też uwagę na stosunek jakości do ceny.

 

Też wyznaję tą zasadę. Kupuje to co ma sensowny stosunek jakości do ceny.

 

Choć gdybym kiedyś wrócił do obserwacji i chciał zbudować Newtona to na najlepszym szkle, z najlepszymi powłokami i etc.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, astrokarol napisał(a):

tylko Takahashi a cała reszta to g...

Hmm, gdzie to jest napisane ? Napiszesz, coś więcej o swoim wrażeniu ?

Staram się pokazać jaka jest jakość optyczna danych sprzętów... Każdy niech sam głosuje swoim portfelem.

A, że czasem wychodzi dysonans poznawczy, co poradzić...

Skoro odróżniasz jakości w powłokach to i zrozumiesz fanów najlepszej optyki... To jest tylko o tym.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym, jak zdecydowałem się wymienić niemal nowego TSa na 20-to letniego TEC-a, "odrobiłem lekcje" i poczytałem trochę o projektowaniu, produkcji i wykonaniu refów klasy premium. Porównanie TS-a z TEC-kiem nasunęło mi - skoro poruszyliśmy  wątek motoryzacji - zestawienie Skody (TS) z Bentleyem Turbo R, (czyli z czasów kiedy Bentley był firmą, nie był marką VW)

Skoda - złożona na taśmie montażowej, powstaje szybko i bez emocji, jedna za drugą. Ma silnik, zawieszenie, hamulce, fotele i jakiś tam infotainment - jeździ od A do B

Bentley - bazuje na tradycji, każdy egzemplarz nie wyjedzie z fabryki dopóki nie zostanie dopieszczony i nie spełni najwyższych oczekiwań producenta (czyli de facto: klienta) - też jeździ od A do B, ale podczas tego przejazdu nie da się go nie zauważyć.

 

Co to znaczy w języku optyki: TS, będąc marką dla ludu, będzie wykrawał soczewki z blanków z większą zawartością pęcherzyków powietrza, bo zwyczajniej są tańsze. Czas poświęcony na polerowanie powierzchni też będzie krótszy, bo czas to pieniądz. A to właśnie podczas polerowania toczy się walka o sławne "peak-to-valley". Czy każda soczewka TS będzie indywidualnie korygowana przez doświadczonego optyka o jej interferometrycznym przebadaniu - oczywiście nie.

 

TEC (czy CFF czy LZOS czy Aries), będący małą firmą w ręku doświadczonego optyka-instrumentalisty, nie pozwoli sobie na jakąkolwiek "zniżkę" w utracie jakości na etapie materiałowym (czystość blanków) czy wykonania (szlif + polerowanie + figuryzacja) itp.

W efekcie TEC ma uśrednionego Strehla o wartości 0,97 a TS mniej. 

I pan "X" powie: płacąc zdecydowanie mniej za TSa mam tylko niewiele niższy Strehl (i to jest prawda, relacja "jakość/cena" będzie korzystniejsza)

A pna "Y" powie - jeśli już mam mieć refa, chcę sięgnąć po najlepsze możliwe osiągi, zapłacę za to wielokrotnie więcej.

 

Ja już jestem za stary, by być "X"-em. Czas przejść do ugrupowania "Y".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja świadomie zostanę X-em, by za różnicę w cenie kupić sobie Asi2600MM ("podrzędna" marka, bo chińska) z kompletem dwucalowych filtrów Antlia 2.5nm (o parametrach lepszych niż Astrodony 3nm, ale to też chińszczyzna...). 

Szczęśliwie jest duże prawdopodobieństwo, że i ja i Marcin będziemy zadowoleni ze swoich wyborów zakupowych.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrokarol napisał(a):

Czytając posty z ostatnich tygodni ma się wrażenie (przynajmniej JA to tak odbieram), że są dwa obozy:

pierwszy: oh, ah jaka to Askara super, hiper dobra i nie warto kupować Takahashi

drugi: tylko Takahashi a cała reszta to g...

No moim zdaniem masz złe wrażenie. Jest grupa ludzi, włącznie z autorem wątku, ktorzy mówią -patrzcie ciekawa oferta, nowy teleskop, świetna cena, jeśli będzie jak inne Askary to chciałbym kupić. I jest druga grupa która poświęci sobotę by udowodnić tym pierwszym, że to złom i że jak nie kupisz Porsche to jesteś poza jakąkolwiek ligą świadomych użytkowników.

 

Nie znajdziesz tu jednego cytatu gdzie ktoś by sugerował, że TEC jest słaby i nie warto go kupować. Temat dotyczy czegoś zupełnie innego niż taka konkurencja. Mowiąc inaczej jest tylko jedna grupa mocno ofenswywna w swoich uprzedzeniach.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrola jakości i utrzymanie pewnego poziomu jakości też swoje kosztuje. Oczywiście zawsze można kupić podobny sprzęt taniej... i jednocześnie trafić na felerną sztukę.
(a potem oczywiście sprzęt u sprzedawcy wymienić... i trafić na drugą felerną sztukę, tylko z innym felerem :D )

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kubaman said:

No moim zdaniem masz złe wrażenie. Jest grupa ludzi, włącznie z autorem wątku, ktorzy mówią -patrzcie ciekawa oferta, nowy teleskop, świetna cena, jeśli będzie jak inne Askary to chciałbym kupić. I jest druga grupa która poświęci sobotę by udowodnić tym pierwszym, że to złom i że jak nie kupisz Porsche to jesteś poza jakąkolwiek ligą świadomych użytkowników.

 

Nie znajdziesz tu jednego cytatu gdzie ktoś by sugerował, że TEC jest słaby i nie warto go kupować. Temat dotyczy czegoś zupełnie innego niż taka konkurencja. Mowiąc inaczej jest tylko jedna grupa mocno ofenswywna w swoich uprzedzeniach.

Obiema rękami!

Nie kojarzę również żadnego postu żeby ktoś twierdził że te Askary będą optycznie dorównywać Takom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.