Skocz do zawartości

NGC 891 - "The Silver Sliver"


licho52

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, ryszardo napisał(a):

Super! A jaki miałeś średni błąd prowadzenia montażu na dwie minuty akwizycji? 🙂

 

Dokładnie nie powiem, logi mam na minipc przy teleskopie, ale w zasadzie 0,4-0,6 w zależności od seeingu.

 

EQ6-R nie jest sexy, ale za 7k PLN ale wciąż jest to naprawdę kawał porządnego sprzętu.  SkyWatcher naprawdę zasługuje na uznanie za wprowadzenie takiego montażu na rynek.

 

Przypomniałem sobie że mam w nagłówkach klatek, tutaj ilustracja:

 

rms.JPG.636e27713b16daa709450803642f38d7.JPG

Edytowane przez licho52
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że jest to mój ostatni obraz galaktyki w którym używałem filtru Luminancji* który jest nieoptymalny w tym setupie gdyż światło jedynie odbija się od luster.  W moim kole filtrowym zastąpił go "filtr" Baader Clear przepuszczający pełne spektrum dzięki czemu sygnał UV i IR będzie też rejestrowany (chociaż przyznam że w przypadku 2600MM czułość w tych zakresach nie powala).

 

To jest unikalna** cecha systemu RC, gdzie w niezbyt szerokich kadrach używanie szkła korygującego nie jest konieczne i mamy wtedy szersze spektrum do wykorzystania.  Nie da tego ani SCT ani CDK ani Newton ani Mak gdyż w mniejszym lub większym stopniu wymagają szkła w torze optycznym.

 

Na ile to poprawi SNR trudno powiedzieć, ale jestem pewny że cele typu galaktyki (a już szczególnie te poddane absorpcji jak w przypadku rodziny Maffei) będą rejestrować się lepiej.

 

* Można teoretycznie fotografować kompletnie bez żadnego filtra ale dla mnie jest on jednak konieczny z powodu zmiany punktu ostrości i jako ochrona mechaniczna przed kurzem itd.

** Oczywiście klasyczny Cassagrain też ale niestety pole widzenia jest dużo mniejsze niż w RC -- oczywiście do planet etc. to nie ma znaczenia.  Newton podobnie, można wykorzystać centralną część kadru bez korektora komy.

 

 

Edytowane przez licho52
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.