Skocz do zawartości

NGC 6823 z RC 12" ze Szczecina


Rekomendowane odpowiedzi

Wiesiek, muszę Ci to powiedzieć. Odkąd oglądam twoje tutoriale NINY na YT to czytam twoje opisy twoim głosem :)

Samo zdjęcie robi wrażenie i na próżno szukać takiej skali.
Osobiście pomyślałbym nad pozostawieniem jednak jakiegoś szumu, co nie zmienia faktu że dalej uważam że zdjęcie jest dobre. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna praca . Gładka, wypolerowana że aż oczy się ślizgają :D . Ale sekundę potem mnie naszło:  niedawno stawiałbym na prace z Hubblea :) więc wyrazy uznania za efekt końcowy.
Ech wy chłopaki z północy to macie fajny seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawił bym odrobinę szumu albo dodał trochę ziarna. Mam wrażenie że za mocno wyprasowane odszumianiem. Ziarno może dodać jeszcze kopa detalowi. Moje subiektywne.

Zdjęcie piękne.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie 🙂 Musiał bym dodać szumu (ziarna). W oryginale zdjęcie ma 6200 pix po dłuższym boku a szum do głównie szum w chrominancji. Do forum/netu zdjęcie jest trzykrotnie zmniejszone i to chyba najbardziej "wyprasowało" szum w chrominancji.  Odszumiane było bardzo ale to bardzo delikatnie na dość wczesnym etapie obróbki - potem już nie. Z ASI2600 nawet w moim - strasznie bylejakim - seeingu i pod marnym niebem 16 m n.p.m. obrazki wychodzą całkiem przyzwoite i nie wymagają "polerowania" 🙂 

 

Poniżej fragment w 100%  (1:1) z obrazka "starless" już po odszumianiu.  Oczywiście dzięki za opinie i uwagi. 🙂 

Screenshot 2024-06-14 141535.png

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

.... Ale mam małe pytanko - czy taki mały kontrast to zabieg celowy? Na moje widzimisię ciut za mały...

 

Taki "kompromis" w obróbce. Tam jest sporo pyłów i podnosząc kontrast globalnie ginie to co najciekawsze - te wszystkie pasemka gazów. Ten duży filar też szybko traci szczegół i staje się czarny jak smoła. Pewnie używając masek by się to dało zmienić ale... to jest bez żadnych masek w całym procesie obróbki. 🙂 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniedziałek - noc pochmurna w: Szczecinie - Bydgoszczy - Poznaniu - Gdańsku

Wtorek - noc pochmurna w: Szczecinie - Wrocławiu - Krakowie - Rzeszowie

Środa - noc pochmurna w: Szczecinie - Olsztynie - Warszawie - Lublinie

Czwartek - noc pochmurna w: Szczecinie - Opolu - Katowicach - Białymstoku

Piątek - noc pochmurna w: Szczecinie

Sobota - noc pochmurna w: Szczecinie - Łodzi - Warszawie - Olsztynie

Niedziela - noc pochmurna w: Szczcinie - Gorzowie - Wrocławiu

i tak cotydzień ....

Skąąąd Tyyy wziąłeś pogodę na takie foto???? :D

 

Mega :) 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, HAMAL napisał(a):

...

Skąąąd Tyyy wziąłeś pogodę na takie foto???? :D

...

 

To zasługa N.I.N.A. 🙂 Ostatniej nocy też zebrałem całe 11 klatek po 10 minut każda całe półtorej godziny! Jak jest szansa na niebo to "zapuszczam maszynerię" i idę spać. NINA mi sama pilnuje - do spółki z CloudWatcherem - kiedy może odparkować teleskop i cyknąć kilka klatek, a jak nie ma nieba to mi teleskop parkuje i czeka sobie spokojnie. Nawet gdyby się coś działo złego to mnie obudzi. Innymi słowy automatyzacja 🙂 

 

EDIT: Mieszkam w Wielgowie - to po chyba rzut beretem od Ciebie - po drugiej stronie autostrady 🙂 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW! 🙂

O pięknościach tego kadru można by się rozpisywać długo i w tonach powyższych wypowiedzi.

Natomiast ja chciałbym zwrócić delikatną uwagę na kwestię, czy przypadkiem nie dałoby się w najbardziej ciemnych obszarach kadru zdjąć nieco nasycenie turkusów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2024 o 15:12, Wiesiek1952 napisał(a):

To zasługa N.I.N.A. 🙂 Ostatniej nocy też zebrałem całe 11 klatek po 10 minut każda całe półtorej godziny! Jak jest szansa na niebo to "zapuszczam maszynerię" i idę spać. NINA mi sama pilnuje - do spółki z CloudWatcherem - kiedy może odparkować teleskop i cyknąć kilka klatek, a jak nie ma nieba to mi teleskop parkuje i czeka sobie spokojnie. Nawet gdyby się coś działo złego to mnie obudzi. Innymi słowy automatyzacja 🙂 

 

EDIT: Mieszkam w Wielgowie - to po chyba rzut beretem od Ciebie - po drugiej stronie autostrady 🙂 

Cloudwatchera masz spiętego z NINA czy jako dodatkowy program/plugin? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sidiouss napisał(a):

Cloudwatchera masz spiętego z NINA czy jako dodatkowy program/plugin? 

Cloudwatcher to osobne urządzenie wysyłające do NINA zero-jedynkowy sygnał safe-unsafe. NINA robi swoje w zależności od stanu safe lub nie. Parkuje, zamyka bude (to mam akurat w trakcie modernizacji) itp a jak sie zrobi safe to otwiera, odparkowuje itd. Cloudwatcher jest „sygnalistą” i w nim ustawiam interpretacje co jest safe a co nie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2024 o 00:14, .zombi. napisał(a):

Kanały bardzo rozjechane - a to zawsze daje efekt oglądania fotki jak przez pleksi :)

 

To prawda. Po wyrównaniu kanałów i drobnej korekcie luminancji. Mam nadzieję, że kolega @Wiesiek1952 się nie pogniewa. ;)

 

NGC6823_Ver40B_my.thumb.jpg.8c6cdb0a105ea8e63e04e193db5a81fe.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Cloudwatcher to osobne urządzenie wysyłające do NINA zero-jedynkowy sygnał safe-unsafe. NINA robi swoje w zależności od stanu safe lub nie. Parkuje, zamyka bude (to mam akurat w trakcie modernizacji) itp a jak sie zrobi safe to otwiera, odparkowuje itd. Cloudwatcher jest „sygnalistą” i w nim ustawiam interpretacje co jest safe a co nie. 

O, właśnie o to mi chodziło, dzięki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.