Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!

Ostatnio dodane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

BĄDŹ NA BIEŻĄCO - SUBSKRYBUJ NAS

 
         

Nietypowe barwy gwiazd

Autor: Bellatrix | kwi 23 2016 23:48 | 274 komentarze

Y-Canum_Ven_50pct.jpg

 

Cześć :)

 

W związku z propozycją Paethera oraz aprobatą wielu z Was wobec tego pomysłu, podjęłam próbę napisania artykułu o gwiazdach, które posiadają nietypowe kolory. Musze przyznać, że był to jeden z trudniejszych tematów, które opracowywałam. Jest to zagadnienie, nazwijmy to, niestandardowo zdefiniowane i mocno subiektywne, toteż znalezienie informacji w literaturze było nieproste. Pomocne okazały się wydania anglojęzyczne, do których na szczęście dostęp jest łatwy, dzięki e-bookom. 

Temat, nie ukrywam, bardzo przyjemny w odbiorze i ciekawy. Ale jest to jedynie namiastka, część artykułu, i wg mnie wymaga systematycznego rozwijania poprzez dopisywanie nowych "znalezisk". Proszę, dopisujcie przykłady gwiazdy, których Waszym zdaniem brakuje na tej liście, jak i również zwróćcie mi uwagę, jeśli w przygotowanym przeze mnie artykule są błędy lub nieścisłości.

 

 

 

NIETYPOWE BARWY GWIAZD

 

Zabarwienie gwiazd nie jest kwestią przypadkową, a jego wytłumaczenie oraz usystematyzowanie zawarte jest w diagramie Hertzsprunga-Russella. Obserwujemy gwiazdy białe oraz takie o różnym stopniu zabarwienia czerwonego, żółtego oraz niebieskiego. Oko ludzkie nie widzi gwiazd o barwie zielonej ani fioletowej. Jednak zdarzają się nieliczne wyjątki, a zielonkawy lub fiołkowy kolor widziany przez obserwatora jest wypadkową barw dwóch gwiazd układu podwójnego. Istnieje też możliwość, że nietypowe zabarwienie jest widoczne na skutek kontrastu pomiędzy pobliskimi gwiazdami. Np. gwiazda biała lub białoniebieska może wydawać się dla oka zielona, jeśli w jej bliskim otoczeniu znajdują się gwiazdy intensywnie pomarańczowe lub czerwone.

Przyjrzyjmy się gwiazdom, u których obserwatorzy zauważają nietypową, rzadko spotykaną barwę, jak i również tym, których niebieski lub czerwony odcień przybiera skrajny stopień nasycenia.

 

 

 1. Zubeneschamali (konstelacja Wagi)- jedna z niewielu gwiazd widocznych gołym okiem, która ma zielonkawe zabarwienie. Jej typ widmowy to B8 V. Sugeruje on zatem, że gwiazda powinna być jasnobłękitna. Zubeneschamali jest zielonkawa, gdyż zawiera dwa skladniki: intensywnie błękitny i żółty i widoczna barwa jest czymś w rodzaju wypadkowej obu barw.

  Literatura podaje, że kolor Zubeneschamali jest zielonkawy lub bladoszmaragdowy

 

 1. Izar (Epsilion Boo)- gwiazda podwójna. Jej składowe to: pomarańczowa gwiazda typu widmowego K (2,5 magnitudo) oraz niebieskawa gwiazda typu A (4,6 magnitudo). Ten układ podwójny daje lekki efekt zielonkawej barwy.

   

 2. 24 Comae Berenices- jeden ze składników, 24 Com A jest jaśniejszy (5,1 magnitudo) i ma barwę pomarańczową (typ K2 III), a drugi, 24 Com B jest mniej jasny (6,6 magnitudo), o barwie lekko błękitnawej (A7m). Oba składniki są blisko siebie Dzieli je odległość 20 sekund kątowych. Można je zatem bez trudu rozdzielić nawet przez niewielki teleskop. Kiedy dwie gwiazdy o różnych kolorach znajdują się względnie blisko siebie, mózg obserwatora zamiast dwóch osobnych gwiazd widzi jedną o barwie wypadkowej będącej w tym przypadku kolorem lekko zielonkawym.

   

 3. Delta Crv (SAO 157323)- bardzo interesujący przykład gwiazdy podwójnej, o znacznym oddaleniu składowych (są one odległe o 24 sekundy kątowe). Jaśniejsza z gwiazd, o 2,9 magnitudo ma barwę niebieską, a składnik mniej jasny, 8,5 magnitudo, ma barwę pomarańczową. Oglądając tę gwiazdę podwójną przez teleskop, bez można bez problemu zauważyć ogromny kontrast pomiędzy kolorami gwiazd składowych. Mniejsza z gwiazd jest widoczna nie jako pomarańczowa, ale jako fioletowa lub liliowa.

   

 4. Antares- gwiazda w konstelacji Skorpiona. Ma przepiękną ognisto-czerwoną barwę, która jest dobrze widoczna nieuzbrojonym okiem. Typ widowy Antares, to M1 Ib, a więc jest ona czerwonym nadolbrzymem. Jednak należy wiedzieć, że ma ona drugi składnik, Antares B, który jest gwiazdą niebieską o typie widmowym B2,5 V. Odległość między dwiema składowymi wynosi około 2,8 sekund kątowych. Jest to bardzo niewiele, i rozdział na składniki można dostrzec przy pomocy większego teleskopu (>6''). I być może na skutek kontrastu, a możliwe, że z racji dostrzegania przez oko ludzkie fuzji barw obu gwiazd, wielu obserwatorów określa kolor Antares B jako zielonkawy.

   

 5. Sarin- w gwiazdozbiorze Herkulesa. Typ widmowy A3 IV sugerowałby biało-błękitną barwę. Jednak bardzo nietypowy i zaskakujący jest fakt, iż Sarin jest opisywany przez obserwatorów w pełnym przedziale barw, a między innymi: zielonkawa, bladofiołkowa, zielona, popielato-biała, bladożółta, zielonkawo-niebieska, lazurowa, żółta, a nawet fioletowa. Jaki kolor Wy widzicie?

   

 6. 54 Hya- gwiazda podwójna z konstelacji Węża Wodnego. Separacja składników wynosi 8,5 sekund kątowych, wiec jest wystarczająca do zaobserwowania rozdziału przy pomocy niewielkiego teleskopu. Zabarwienie gwiazd 54 Hya jest żółte: jeden ze składników jest blado, drugi intensywnie żółty.

   

 7. Rasalgethi (alfa Her)- gwiazda podwójna w konstelacji Herkulesa. Cudowny kontrast pomiędzy barwami składników, ciemniejsza gwiazda (5,4 magnitudo) jest widoczna jako błękitnawo zielona, a jaśniejsza (3,5 magnitudo) jest pomarańczowa.

   

 8. Ro Cap- gwiazda podwójna z konstelacji Koziorożca. Kontrastowo zabarwione składowe, z których jedna jest żółta, a druga sprawia wrażenie lekko fioletowawej.

 

 

Gwiazdy czerwone o wysokim wskaźniku barwy:

 

 1. VY Uma- gwiazda węglowa o wyjątkowej ciemnopomarańczowej barwie. Jej wielkość gwiazdowa wynosi blisko 6 magnitudo, a wskaźnik barwy 2,40. Typ widmowy to C5 II

 

 1. X Cnc- gwiazda węglowa w gwiadozbiorze Raka. Jest ona gwiazdą zmienną (jak wszystkie gwiazdy węglowe), a jej jasność waha się w przedziale 5,7- 6,9 magnitudo. Posiada głęboki ceglasty, pomarańczowo-czerwony kolor.

   

 2. T Lyr- gwiazda węglowa w konstelacji Lutni. Posiada wybitnie wysoki wskaźnik barwy (3,5), a kolor gwiazdy jest ciemno pomarańczowy, niekiedy też określany jako rubinowy. T Lyrae jest gwiazdą zmienną i jej jasność zmienia się w zakresie 7,5-9,8 magnitudo.

   

 3. La Superba (YCnV)- gwiazda węglowa w konstelacji Psów Gończych. Można ją zobaczyć nawet gołym okiem, ma jasność 5,5 magnitudo. Najjaśniejsza z gwiazd węglowych. Posiada bardzo wysoki wskaźnik barwy: 3,0. Typ widmowy C7 Iab, czyli jest czerwonym nadolbrzymem. W klasyfikacji Keenana-Morgana, typ C7 oznacza bardzo chłodną gwiazdę węglową o temperaturze powierzchni 3000K.

  Barwa La Superby jest pomarańczowo-czerwona, bardzo głeboka i jakby "matowa". Gwiazda nie wykazuje typowego dla wielu gwiazd migotania (choć jej jasność podlega okresowym zmianom, gdyż jest to gwiazda zmienna). Wyraźnie odznacza się swoim kolorem na tle reszty gwiazd.

 

 

Gwiazdy węglowe zawierają wiele węgla, który jest w nich syntezowany na drodze fuzji termojądrowych. Na skutek działania prądów konwekcyjnych, węgiel (oraz jego związki) przemieszczają się do zewnętrznych partii atmosfery. Węglowa otoczka pochłania zielone i niebieskie światło, pozostawiając widoczne barwy cieplejsze, a więc czerwoną i pomarańczową. Gwiazdy węglowe są zazwyczaj ciemne i sprawiają wrażenie „zadymionych", „matowych”.

Z racji, że wszystkie gwiazdy węglowe są zmienne, wykazują one spadki i wzrost jasności. W apogeum jasności, gwiazda węglowa jest mniej czerwona niż przy minimum jasności, kiedy to czerwień wyraźnie się pogłębia.

 

 1. Do gwiazd o pięknej ciemnoczerwonej barwie, ale nie będących gwiazdami węglowymi należą m.in. Ruby Star (119 Tau)- typ widmowy M2 Ib, wskaźnik barwy 2,05, maksimum jasności 4,3 magnitudo. Jasność ulega wahaniom o amplitudzie 0,3 magnitudo w cyklu 165-dniowym. Przepięknie kontrastuje z pobliską 120 Tau o niebieskiej barwie (typ widmowy B2)
 2.  Inną czerwoną gwiazdą niewęglową jest Gwiazda Granat (SAO 33693, w konstelacji Cefeusza), typ widmowy M2 Ia, wskaźnik barwy 2,24, jasność waha się w przedziale 3,45- 5,1 magnitudo w cyklu 730-dniowym. Gwiazda ta jest widoczna gołym okiem, nawet na dość zanieczyszczonym miejskim niebie. Przez niewielki teleskop jest dobrze widać jej ciemnopomarańczową barwę.

 

 

Wybrane gwiazdy typu widmowego O mające intensywnie błękitną barwę) :

 

 

 1. Naos- gwiazda z konstelacji Rufy. Jej wielkość gwiazdowa wynosi 2,2 magnitudo. Typ widmowy O5 sprawia, że Naos ma barwę wyraźnie niebieską (wskaźnik barwy -0,28). Jest widoczna z południa Polski, ale wznosi się zaledwie 1 stopień nad horyzont.

 

 1. Meissa (Lambda Orionis), typ widmowy O4, wskaźnik barwy wynosi -0,19.

   

 2. a Camelopardalis- gwiazda typu widmowego O9 Iab, najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Żyrafy, jej wielkość gwiazdowa wynosi 4,3 magnitudo.

 3. Regor- najjaśniejsza gwiazda konstelacji Żagla. Jej wielkość gwiazdowa wynosi 1,75 magnitudo. Regor jest układem szcześciokrotnym, w skład którego wchodzi m.in. gwiazda typu widmowego O9 oraz gwiazda Wolfa-Rayeta.

 4. W Wielkim Obłoku Magellana obecna jest niezwykła gwiazda typu widmowego O2V. Jest to gwiazda oznaczana jako BI 253 i należy do ciągu głównego. Jest ona najjaśniejszą, najmasywniejszą i jedną z najgorętszych gwiazd w swojej klasie jasności (V). Temperatura jej powierzchni wynosi 50.000K, a masa równa jest osiemdziesięciu masom Słońca.

 

 

Źródło:

 1. "Urania" styczeń 1792, nr 1

 2. Michael Inglis "A Field Guide to Deep-Sky Objects"

 3. Nale Monks "Go-to telescopes under suburban skies", str. 111-113

 4. "Sky&Telescope" December 3, 2014


+71

Zdjęcie

Nietypowe barwy gwiazd

* * * * * 9 głosy

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
274 odpowiedzi w tym temacie

#31
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 958 postów
 • Skąd:Łódź

JSC, przepiekne to nagranie i zdjęcia z wychwyconymi wszystkimi barwami Syriusza. Dokładnie tak go widać. Nawet moje starsze dziecko zauważyło, że "Syriusz tak szybko zmienia kolory". A przyglądałeś się prez telepa Betelgezie, gdy jest tuż nad horyzontem? tzn tak z 5 stopni wystarczy. Widziałes na jaki kolor wtedy błyska?.. :)

 

 

 

"EDIT2

Znalezione w necie wszystkie kolory Syriusza ;) :

i poszczególne klatki:"

 

 

Sirius-twinkle-panel.jpg


0#32
JSC

JSC

  Wega

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 820 postów
 • Skąd:Gdańsk/Słupsk

JSC, przepiekne to nagranie i zdjęcia z wychwyconymi wszystkimi barwami Syriusza. Dokładnie tak go widać. Nawet moje starsze dziecko zauważyło, że "Syriusz tak szybko zmienia kolory". A przyglądałeś się prez telepa Betelgezie, gdy jest tuż nad horyzontem? tzn tak z 5 stopni wystarczy. Widziałes na jaki kolor wtedy błyska?.. :)

 

Niestety dotąd nie przypatrywałem się Betelgezie, gdy była nisko nad horyzontem, ale często oglądałem Arkturusa - moim zdaniem mieni się kolorami  bardziej niż Syriusz. A w teleskopie jest to nawet  bardziej widoczne niż gołym okiem.

 

Tak sobie teraz myślę, ze ciekawy kolorystycznie może być znany skądinąd arcyciekawy Algol - jego składniki różnia się kolorami, ale nigdzie nie wyczytałem, aby były różnice w odbieranym przez nas kolorze - poza jasnością oczywiście. Przy najbliższej okazji spróbuję go poobserwować, ale trzeba na to poświęcić trochę czasu...

Poniżej symulacja ruchu dwóch składników Algola (ten czerwony jest wsysany (lub był) przez tego niebieskiego - brrrr ;) )

algolmov.gif

 

Jeszcze wracając do Syriusza z Iliady Homera - sporo zależy od tłumaczenia. Z greckiego tekstu wynika, ze raczej chodzi o gwiazdę która co jakiś czas przysłaniana jest zwykłymi chmurami... Niemniej jednak przekazy o czerwonym Syriuszu, to nie tylko Homer... W każdym razie na obecną chwile przychylałbym sie jednak do tezy mienienia się kolorami z uwagi na atmosferę.


Użytkownik JSC edytował ten post 25 kwiecień 2016 - 12:02

+3
Post rekomendują: Bellatrix, rojas, Krater,

#33
Ura

Ura

  Arktur

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1144 postów

No właśnie kwestia dyspersii atmosferycznej mocno wpływa na oszukiwanie barwy, jeśli obiekt jest nisko nad horyzontem, i może być dziwnie zabarwiony.

 

Najlepiej obserwować takie subtelności gdy obiekty są wysoko na nieboskłonie.

 

 


+1
Post rekomendują: Bellatrix,

#34
wimmer

wimmer

  Gość od tabeli

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 4169 postów
 • Skąd:Warszawa

Spójrzcie, tutaj jest fotka Delty Corvi (ta, którą publikacje opisują jako lekko fioletowawą). Autor zdjęcia napisał, że mniejszy składnik ma barwę brązowawo-szarą. Ale ja tutaj dostrzegam również kolor fiołkowy. Przepraszam za wymyślne porównanie, ale jak dla mnie to barwa kwiatów wilczej jagody. Taki brudno-szarawo-brązowawo-fioletowy ;)

 

Bella, to szkic jest :) Czyli też może być subiektywny. 

 

Fajny temat z tymi kolorami gwiazd. A jak będę miał chwilę to spróbuję nagrać którąś, albo kilka. Tylko jak tu poprawnie ustawić balans bieli w kamerce. Poprawnie - mam namyśli idealnie z rzeczywistością  :g:


+2
Post rekomendują: Bellatrix, Krater,

SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7.4mm, SWA58 9mm, LVW 13mm, SWAN 20mm, Meade 5000 HD-60 25mm, Ultima 35 (rare;), barlow 2x, Baader Moon&SkyGlow, UHC-S i kolorowe
Tabela Wimmera v3.1Obserwacje miejskie | Szkice astronomiczne | Szkicowy katalog Messiera |
www.astro-art.com.pl


#35
Piotr4d

Piotr4d

  Astropolis.pl

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1178 postów
 • Skąd:Strzyżów

wimmer, szkic czy foto i tak wiele, jak sam zauważyłeś, koniec końcu zależy od subiektywnej interpretacji autora obrazka. Ballatrix pięknie i obrazowo nakreśliła barwy poszczególnych gwiazd i myślę, że można się posiłkować jej opracowaniem przy balansowaniu kolorów gwiazd w naszych pracach. 


+3
Post rekomendują: Bellatrix, JSC, Krater,

SW - 100/900ED, 80/600ED, HEQ5 mod. Celestron 15x70, ATiK 314L+, ASI 224MC, QHY5. Walizka akcesoriów. 

 

Wszystkie kolory są sobie równe, ale niektóre są równiejsze... 

 


#36
JSC

JSC

  Wega

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 820 postów
 • Skąd:Gdańsk/Słupsk

Trzeba by było wykalibrować na jakiejś białej gwieździe hmmm... na Syriuszu (typ widmowy A), Wedze?

 

Tutaj są typy widmowe:

https://pl.wikipedia...iki/Typ_widmowy

 

A może lepiej na jakiejś gwieździe z typu F? Procjon, Polaris?

 

Dobrze by było gdyby nie była widzialnie podwójna, ewentualnie gdyby miała składniki o tej samej białej barwie.


Użytkownik JSC edytował ten post 25 kwiecień 2016 - 14:55

+2
Post rekomendują: wimmer, Krater,

#37
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 958 postów
 • Skąd:Łódź

A może Wega byłaby pod tym względem dobra? Czytałam kiedyś, że w oparciu o jej barwę kalibruje się sprzęt optyczny. Ma kolor bardzo bliski białemu i nie migocze tak jak Syriusz, Osobiście miałam wrażenie, że Wega jest bielusia jak śnieg :)


0

#38
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 958 postów
 • Skąd:Łódź

 

Bella, to szkic jest :) Czyli też może być subiektywny. 

 

Fajny temat z tymi kolorami gwiazd. A jak będę miał chwilę to spróbuję nagrać którąś, albo kilka. Tylko jak tu poprawnie ustawić balans bieli w kamerce. Poprawnie - mam namyśli idealnie z rzeczywistością  :g:

Jejciu... :] sporo się jeszcze muszę nauczyć. Szczytem marzeń byłoby tworzenie takich szkiców. To się rysuje z pamięci, po powrocie z obserwacji, czy w trakcie? (tylko jak... po ciemku?? na biało pewnie nie problem, ale uwzględnić te subtelne zabarwienia w nocy, to już wielka sztuka). Mam nadzieję, że kiedyś też będę takie szkice rysowała. 


+1
Post rekomendują: Krater,

#39
Paether

Paether

  Saiya-jin

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6278 postów
 • Skąd:Krosno/Rugby

 

A może lepiej na jakiejś gwieździe z typu F? Procjon, Polaris?

 

Dobrze by było gdyby nie była widzialnie podwójna, ewentualnie gdyby miała składniki o tej samej białej barwie.

 

Trzy składniki Polarnej mieszczą się w typie F ;)


+2
Post rekomendują: ryszardo, Krater,

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB


#40
Ura

Ura

  Arktur

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1144 postów

dobrze też skalibrować monitor jakimś niedrogim kalibratorem barw ja mam kolor munki display - działa całkiem OK, no i trzeba sprawdzać czy ekran w komputerze perfidnie się nie przyciemnił, niektóre systemy operacyjne mają auto ściemniacz oparty na czujniku światła zastanego w pomieszczeniu. 

 

Odnośnie kalibracji był spory temat na forum napisany, chyba autorem był Adam Jesionkiewicz - była to kalibracja dla zdjęć DS kamerami dedykowanymi, chyba pod maxim DL, temat nazywał się prawdziwe kolory gwiazd albo podobnie. Dobrze skalibrowana kamera (rejestrator) i dobrze skalibrowany monitor jest niezbędny w takiej analizie barwnej gwiazd.   

W obserwacjach wizualnych można się posłużyć jakąś paletą barwną do opisu koloru gwiazdy, tylko trzeba by zapamiętać kolor z obserwacji, a następnie w świetle dziennym porównać z wzornikiem, bo w nocy to raczej nie da rady. Ja mam doświadczenie z paletą Natural Color Systems, dość łatwa do nauczenia. 

po jakimś czasie już bez wzornika można zapisać sobie wzór koloru a później ewentualnie sprawdzić czy się zgadza z naszym wspomnieniem barwy :) 


+2
Post rekomendują: JSC, Krater,

#41
Paether

Paether

  Saiya-jin

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6278 postów
 • Skąd:Krosno/Rugby

Odnośnie kalibracji był spory temat na forum napisany, chyba autorem był Adam Jesionkiewicz - była to kalibracja dla zdjęć DS kamerami dedykowanymi, chyba pod maxim DL, temat nazywał się prawdziwe kolory gwiazd albo podobnie.

 

http://astropolis.pl...a-swoje-zdjcia/


+3
Post rekomendują: Ura, JSC, Krater,

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB


#42
wimmer

wimmer

  Gość od tabeli

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 4169 postów
 • Skąd:Warszawa

Jejciu... :] sporo się jeszcze muszę nauczyć. Szczytem marzeń byłoby tworzenie takich szkiców. To się rysuje z pamięci, po powrocie z obserwacji, czy w trakcie? (tylko jak... po ciemku?? na biało pewnie nie problem, ale uwzględnić te subtelne zabarwienia w nocy, to już wielka sztuka). Mam nadzieję, że kiedyś też będę takie szkice rysowała. 

 

Na bieżąco. Patrzysz w okular i szkicujesz :) Można na białej kartce z przygotowanym okręgiem odpowiadającym polu widzenia, a potem zeskanować i odwrócić kolory (inwersja). Można też białymi, bądź kolorowymi kredkami albo pisakami na czarnej, czy granatowej kartce. Świecisz sobie czerwoną latarką, żeby nie odzwyczaić wzroku od ciemności.

Wbrew pozorom, to nic trudnego.


Użytkownik wimmer edytował ten post 25 kwiecień 2016 - 18:04

+2
Post rekomendują: Bellatrix, Krater,

SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7.4mm, SWA58 9mm, LVW 13mm, SWAN 20mm, Meade 5000 HD-60 25mm, Ultima 35 (rare;), barlow 2x, Baader Moon&SkyGlow, UHC-S i kolorowe
Tabela Wimmera v3.1Obserwacje miejskie | Szkice astronomiczne | Szkicowy katalog Messiera |
www.astro-art.com.pl


#43
JSC

JSC

  Wega

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 820 postów
 • Skąd:Gdańsk/Słupsk

Jest taka książka: "Niebo poradnik użytkownika" Levy'ego. Tam autor sugeruje rysowac ołówkiem i opisywac np. "cz7" czyli czerwony o jasnosci czy tam intensywności 7 - jest chyba nawet jakiś zestaw kolorów sugerowanych przez jakąś "unię astronomiczną" > pewnie potem można by od razu spróbowac odtworzyć kolory w swietle słonecznym na drugi dzień... (?)

Sam zabieram sie i zabieram do szkicowania, mając rózne pomysły. Testowałem i suche pastele w kredce i kredki wodne i kredke białą i nawet długopisy żelowe... chyba jednak ostatecznie wybiorę ołówek i zapiski ;)


Użytkownik JSC edytował ten post 25 kwiecień 2016 - 18:19

+2
Post rekomendują: Bellatrix, Krater,

#44
Bosman

Bosman

  Antares

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPip
 • 221 postów
 • Skąd:Gdynia

Świetny tekst!

Koleżanka zwróciła uwagę na rzecz, którą niby każdy zna ale zwraca mniejszą uwagę (mówię o sobie). To świetny początek nowej zabawy - postaram się sfotografować wiele z podanych przykładów. Bardzo dziękuję za wskazanie nowego kierunku obserwacji.

Pozdrawiam


+3
Post rekomendują: Bellatrix, ryszardo, Krater,

SCT 9.25 + AVX, ASI178MM-C


#45
Ura

Ura

  Arktur

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1144 postów

JSC a testowałeś markery typu Pro marker firmy Letraset, takie nowoczesne pisaki no kolor szary tutaj by był przydatny w szkicach księżyca, fajne jest w nich to że można nakładać kilka warstw jedno na drugie i przez co każda warstwa dodatkowa zwiększa nam nasycenie szarości o dokładną dana ilość, no i nie sposób się nimi wybrudzić tak jak węglem, grafitem czy akwarelami. Mają dwie końcówki z dwóch stron, jedna precyzyjna typu pędzelek giętka, a druga taka płaska twarda jak w normalnych markerach. Są też odpowiedniki tych markerów koreańskiej firmy, nie pamiętam nazwy ale są tańsze. Do tych markerów potrzebny jest też specjalny papier. Produkt jest opracowany do szybkiego rysunku koncepcyjnego dla projektantów, trzeba szybko działać i szybko uzyskać efekt - są różne kolory, oraz specjalny marker rozmywacz, zawiera jakiś rozpuszczalnik który zlewa warstwy i robi płynniejsze przejścia między nimi ( tak jak mówiłem warstwy można nakładać na siebie, kolory się mieszają albo zagęszcza się jeden kolor )


+2
Post rekomendują: JSC, Krater,

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Polecamy, barwy gwiazd, typy widmowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników