Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Astrokosmo, podziwiam zarówno fotki jak i Twoją technikę operowania długimi ogniskowymi.

Do niedawna wydawało mi się, że ogniskowe 4-5m to max.

Pokazałeś, że jest inaczej a Twoje fotki to prawdziwie piękne zakamarki.

 

Mimo tego: nie chwalę Cię!

;)

Pokazuj następne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że nie ma co chwalić , widac ż są nieostre , no ale przy takiej ogniskowej seeing musi być naprawdę dobry i wysokość Księżyca maksymalna.

Gdyby nie Registax nie dało by się pokazać nawet tego co jest. Przy kręceniu kamerką były momenty w których zapierało mi dech - co to znaczy ogniskowa :rolleyes: , gdybym miał rurkę 11" fotki miały by dużo lepszą jakość , dlatego zachęcam wszystkich dysponujących większą aperturą do focenia tego pięknego obiektu.

 

Jeszcze poeksperymentuję z tą ogniskową , jak tylko trafię na dobre warunki.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że nie ma co chwalić , widac ż są nieostre , no ale przy takiej ogniskowej seeing musi być naprawdę dobry i wysokość Księżyca maksymalna.

...

Przeciwnie, jak na taką ogniskową są ostre i pełne detalu!

Zastanawiam się na ile to zasługa warunków a na ile jakiejś spec. obróbki?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to składa się kilka czynników , kolimacja teleskopu , prowadzenie teleskopu ,filtrIr-Pass , kamerka, seeing , wysokość Księżyca wreszcie obróbka w Registaxie , a tego to już mnie uczył sam mistrz od Księżyca z Fromborka niejaki Hanysiak.

 

Różnie obrabiam fotki , ale przy Księżycu z reguły wszystkie suwaczki ustawiam na 0 , a górnym jadę na 15-25 , są wtedy ostre ale jeszcze nie przeostrzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj trafil sie calkiem niezly seeing, co jest ostatnio raczej rzadkoscia. Nagralem wiec pare avikow, pierwszy na probke juz opracowalem.

Mysle ze mozna byc zadowolonym, szkoda tylko, ze seeing sie do Marsa nie utrzymal.

 

Mond2812090001_3.2.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matt: normalnie miód dla oczu. Wygląda jak by było robione poza atmosferą Ziemi :)

 

Ale wiecie co mi czasem brakuje w tego typu zdjęciach - skali porównawczej lub choćby informacji w stylu np. Mare Humorum (~324km) + Krater Gassendi. Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym co pokazuje Matt&company to może się człowiekowi odechcieć. Ale mi póki co nie:

Najpierw może jak wygląda cała klatka z filmu, z Canona 7d:

a_mare_imbirum26xii.jpg

Parę crop'ów:

Sinus Aestuum

a_sinus aestuum26xii.jpg

Clavius, Longomontanus, Wilhelm (w osi pionowej od dołu)

a_longomontanus426xii.jpg

I małe porównanie - crop z 1 RAW'a zmniejszonego do 1920x1080 (czyli klatki filmowej) i crop ze stack'a ok 280 klatek z filmu:

a_cop226xii.jpga_cop326xii.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ ADFOTO: Piekne dzieki. Oczywiscie masz racje, troche opisu nie zaszkodzi, w koncu ciagle wzmianki o tym ze seeing byl taki czy siaki niewiele satysfakcji daja. Wazna czesc astronomi to chec i mozliwosc wyobrazenia sobie rozmiarow, odleglosci itd. i porownania ich ze znanymi systemami. Mysle ze taka byla tez pierwotna intencja tego postu, takze dzieki za uwage i obiecuje poprawe :Salut::D

 

@ Warpal: Mam nadzieje ze sie Tobie jeszcze dlugo nie odechce, bo fotki jak na Canona sa bardzo dobre. Jestem ciekaw, co Twoje dalsze eksperymenty jeszcze pokaza...

 

Droga fotka z wczorajszego wieczoru to doskonale znany krater Clavius i okolice. Clavius ma srednice okolo 225 km. Jego powierzchnia jest wypukla i pokrywa sie z krzywizna ksiezyca, co sprawia ze hipotetyczny astronauta stojac w srodku Claviusa nawet by tego nie zauwazyl. Krater jest bardzo markantny i znany przede wszystkim z wielkiej ilosci kreterkow w jego wnetrzu. Najwiekszym jest 48 km Rutherfurd, od ktorego prowadza lukiem poprzez dno Claviusa dalsze coraz mniejsze kratery. Przypadek? - oficjalnie tak, ale spekulacji jest duzo, takze tych "uderzeniowych". Na przeciwko Rutherfurda znajduje sie krater Porter o srednicy 52 km.

 

Mond2812090003_3.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

Aha, calkiem zapomnialem: w Odyseji 2001 Arthura C. Clarka jest polozona w Claviusie stacja ksiezycowa o tej samej nazwie. Stad startuje ekspedycja do kratera Tycho, gdzie zostaje odnaleziony tajemniczy Monolit.:rolleyes:

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanysiak, Kurzy - dzieki!:Beer: U nas wlasnie pada snieg i jest puszysto. Z zacmienia beda nici, ale mam nadzieje ze snieg przynajmniej zostanie...

 

Claviusa mam jeszcze z dodatkami, chociaz drogie zdjecie jest jakosciowo troszeczke slabsze. Odwrocilem tez z walorow estetycznych poludnie na gore...

 

Clavius_Mosaik_291209.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanysiak, Kurzy - dzieki!:Beer: U nas wlasnie pada snieg i jest puszysto. Z zacmienia beda nici, ale mam nadzieje ze snieg przynajmniej zostanie...

 

Claviusa mam jeszcze z dodatkami, chociaz drogie zdjecie jest jakosciowo troszeczke slabsze. Odwrocilem tez z walorow estetycznych poludnie na gore...

 

post-16889-126212597189_thumb.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

 

Ja pierdziu....Genialne zdjecie:)

 

Matt czy mógłbym poznac jakies parametry tego zdjecia...czym robione ile klatek itp?? :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie.

 

Nie wiem czy Wy też tak macie, ale ja często obserwując Księżyc a zwłaszcza kratery, wyobrażam sobie jak wcześniej ta powierzchnia wyglądała i jak również wyglądało samo uderzenie. Rozpierdziucha straszna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj trafil sie calkiem niezly seeing, co jest ostatnio raczej rzadkoscia. Nagralem wiec pare avikow, pierwszy na probke juz opracowalem.

Mysle ze mozna byc zadowolonym, szkoda tylko, ze seeing sie do Marsa nie utrzymal.

 

Mond2812090001_3.2.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

 

Drogi kolego, skąd te dziury w morzu? Inni koledzy mają Mare Humorum gładkie, a tu pełno wiekszych ale i mniejszych dziurek. ! biggrin.gif No ładnie ci wyszło, zachęciłeś mnie do obrobienia avików, tylko że jutro się nie da - sylwester. Jeszcze raz gratulacje, pięknie upolowane!

Podrzuciłem w ramach edycji postu region ciut powyżej, z poprzedniego cyklu - kratery ładnie podlane przez lawę. Od Keplera i Enckego u góry do Letronne na dole fotki. Bez barlowa, ok. 520 m/piksel bo seeing nie pozwalał na cokolwiek. A wczorajszych avików poza Marsem jeszcze nie ruszyłem.

Oceanus Procellarum 20091128 1832.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wam bardzo za komentarze!

 

@Tomek: Te fotki byly robione betoniarka C11 i kamerka DMK31 przy 15 fps. Ognisko glowne, Ir-Filter. Obrobka w AviStacku (600 z 2000 zdjec), wyostrzanie w Fitswork i krzywe w PS. To wszystko.

 

@Kurzy: Zdjecia sa dobre ale mysle, ze przy dobrym seeingu wiecej z Twojego sprzetu wyciagniesz. Ma potencjalB)

 

Dokonczylem obrobke pozostalych zdjec:

 

Sinus Iridum

 

Zatoka polozona na zachodnim koncu ksiezycowych Alp. Zatoka laczy sie z Mare Imbrium, otaczajace ja gory to Jura. Montes Jura to pozostalosci niecki impaktowej o srednicy okolo 236 km, ktora sie pokrywa z Mare Imbrium. Co bylo wczesniej?

Po prawej stronie konczy sie zatoka przyladkiem Laplace, po lewej przyladkiem przyladkiem Heraclides. Pomiedzy nimi, na luku Montes Jura lezy krater Bianchini (39km). W dolnym lewym rogu zdjecia sa widoczne takze kopuly wulkaniczne.

 

Sinus Iridum2812090008_bp_3.jpg

 

Vallis Schroeteri

 

Aristarchus, Herodotus i Vallis Schroeteri rzucaja sie od razu w oko w szarym i rozleglym Oceanus Procellarum. Aristarchus jest dosc mlodym kraterem (300-500 milionow lat), stad jego wysokie albedo. William Herschel wzial Aristarchusa nawet za wybuchajacy wulkan. Ma srednice ok. 40 km. Jego sasiad, Herodotus jest starszym kraterem i dlatego jest wypelniony lawa. Ale najciekawszym objektem jest dla mnie Valis Schroeteri, tzw. "kobra". Jest to dolina wulkaniczna o dlugosci 168 km. Na zdjeciu widoczny jest tez system Rimae Prinz i kolejna kopula wulkaniczna po lewej stronie Herodotusa.

 

Vallis_Schroeteri2812090007_bp_3.jpg

 

Schiller, Schikard

 

Schickard ma srednice ok. 206 km. Najwiekszym kraterem w jego wnetrzu jest Lehmann i ma srednice ok. 53km. Schiller jest podluznym kraterem o dlugosci ok. 71 km. Sklada sie on najprawdopodobniej z trzech pojedynczych kraterow, ktore powstaly albo jednoczesnie albo w krotkich odstepach czasu.

 

Mosaik Schiller Schickard 281209.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyła jedna pogodna noc by obficie "sypnęło" fotkami.

Za sprawą obrzydłych chmur dawno już nie widziałem Księżyca a tu niespodziewanie, wczoraj trafiła się czysta atmosfera z niesamowitym seingiem. Wszystko to na co skierowałem sprzęt wyglądało przepięknie. Mars przy pow. 300x był pełen szczegółowego detalu a okazała czapa polarna wydawała się wprost namacalnie wyraźna. Gwiazdy podwójne swoim stabilnym obrazem zapraszały do rozdzielania. Nawet takie orzeszki jak 32 i 52 ori ( sep. ok. 1" ) zostały rozdzielone prawie na "czarno". Po prostu bajka.

Jednak największych doznań estetycznych dostarczył jak zwykle Księżyc. Niezależnie od okularu i powiększenia, obraz kontrastowy i ostry - jak przysłowiowa żyleta. Długo cieszyłem się detalami wyłaniającego się z cienia krat. Grimaldi oraz górzystymi krajobrazami rejonów bieguna południowego.

DSC01176 A_filtered.jpg

Jako zakamarek wstawiam zdjęcie krat. PYTHAGORAS.

Jest ono zrobione komórką ustawioną za okularem Vixen NLV4. Powiekszenie 450x (!)

 

Matt - twoje zdjęcia wymiatają. :Salut:

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oberon: Fajnie widziec znow Twoje fotki! Szkoda, ze seeing nie calkiem dopisywal ale na to fotka wyszla bardzo dobrze.:notworthy:

 

@Art 69: Komorkowa astrofotografia jest cool. Lubie taki minimalizm. Fajnie ze miales dobry seeing, wiem dobrze jaka to radocha.:D

 

Pozdrawiam i zycze Wam wszystkim szczesliwego nowego roku,

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okolice Sirsalis

 

 

Matt a na jakich parametrach nagrywasz ?? Jasność, gamma, gain ?? Nie mogę sie napatrzyć na kolorystykę twojego księżyca.

 

Nie stosujesz jakiegoś efektu delikatnego rozmycia, wygładzenia ?? bo powierzchnia jest taka...hmm....może słowo aksamitna tu pasuje...

SIRSALIS1_deco.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matt a na jakich parametrach nagrywasz ?? Jasność, gamma, gain ??....Nie stosujesz jakiegoś efektu delikatnego rozmycia, wygładzenia ?? ...

 

Jasnosc/Gain dopasowuje zawsze tak, zeby histogram byl do co najmniej 80% wypelniony, gammy nie ruszam wcale. Zdjec nie rozmywam, to wynik wyostrzania iteracjami w Fitsworksie (kiedys juz o tym pisalem).

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak dziś w pracy przeglądałem sobie jeszcze zdjęcia z 2-go dnia Świąt i znalazłem choinkę. Pewnie Matt też ją zarejestrował ale póki co to moja wersja.

Zatem świąteczno-noworocznie:

cichus_choink.jpg

Jako czubko-bańka: Cichus A (21 km).

W 2010 roku życzę Wszystkim zdecydowanie lepszego nieba niż w Tym!

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.