Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

No trudno,nie chcecie pokazywac fotek,wiec bede Was raczyl swoimi.. <_<

 

Kratery Aristoteles i Eudoxus w ognisku 5600mm-C11.

Warunki pogodowe jak zdjecie post wyzej.

 

Onasis.jpg

 

Ps.

Filtr IR pass jest juz w drodze do mnie,pewnie dzis go dostane.

Wiaze z nim spore nadzieje,szczegolnie kiedy napatrze sie na fotki Mihaila..

http://www.astronomy.ru/forum/index.php/topic,8654.2720.html

 

Ps.2

Ale dzisiaj LPODa zapodali! Foto jak trojwymiarowe a temat i ujecie niesamowite!

http://www.lpod.org/

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanysiak, myślisz ze wszyscy maja bezchmurne niebo, albo nie chce im się wstac z wyra? Ostatnie noce obserwuje pogode, ale Księżyc mam na balkonie dopiero o 2-3 rano, a kolejne o swicie, dlatego nie ma fotek. Ostatnio robilem aviki 31 sierpnia, ale nawet ich nie ruszyłem, takie są marne.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis podszedlem do Ksiezyca,zaopatrzony w filtr IR pass.

Najwieksze zdziwienie wywolal u mnie fakt,ze filtr ten na oko bardzo ciemny,daje jasniejsze obrazy z TouCamem, niz filtr IR/UV cut ktorego uzywam,a ktory na oko jest niemal przezroczysty(przez filtr IR pass niewiele widac w swietle dziennym)...

Dzisiejszy seeing oceniam na 3/10 w porywach 4/10.

Wszystkie zdjecia z filtrem IR pass Baadera.

 

Koprenik

C11 F-6000mm

 

Kopernik.jpg

 

Clavius

F-6000 i 12000mm

 

Clavij.jpgCLVI.jpg

 

Prosta ściana

F-6000mm

 

E__recta.jpg

 

Musze powiedziec,ze ostatnie zdjecie bardzo mi sie podoba,bo mimo przecietnych warunkow,pierwszy raz udalo mi sie zarejestrowac,opisywane przez Juma w watku Bliski Ksiezyc,osuwiska przecinajace skarpe,a nawet male kraterki,jak sie wydaje powstale na zboczu ściany.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=10320&st=0

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne detale wyciągacie !

Czy takie sct nadaje się na "beczkę do zbierania światła"? W sumie telepy tej konstrukcji sa lekkie i krótkie, tylko czy będą się sprawdzały w pracy z ccd ? Zależy mi na zasięgu i chodzi mi po głowie c11 albo c14. Tylko czy to ma sens ?! A może jednak lepszy będzie klasyczny Newton ?

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam, lepiej zostań przy newtonie.

 

Dzięki Leszek za opinię! Dlaczego według Ciebie powienienem zostać z Newtonem ? Mam wrażenie, że lekka i krótka konstrukcja SCT pozwoliłaby mi powiesić na montażu w miarę dużej średnicy teleskop i w efekcie uzyskać większy zasięg. Stąd moje wątpliwości ! :Boink:

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótka tuba to jedyny plus, ale SC maja fatalne punktowanie gwiazd. Moim zdaniem do astrofoto wystarczył by 8" telep, ale ja nie focilem swoim 10" nigdy w polu, gdzie bywa lepszy seeing niż na balkonie. Poza tym widać aberę sferyczną nawet na matrycy canona. Z kompresorem 6,3 jest winietowanie znaczne.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zauwazylem u siebie dobre punktowanie gwiazd w porownaniu do Newtona ktorego kiedys mialem... :whistling:

 

Dopiero dzis obrobilem wczorajszego Schillera:

 

SchillerPanierowany2.jpg

 

Poza tym mam zagadke-tescik.Powiedzcie prosze,ktora fotka "Kopernika" jest ladniejsza,ostrzejsza,z wieksza detalizacja?Jedna zrobiona jest z filtrem IR pass,a druga z webcamowym IR cut,w tych samych warunkach,ta sama ogniskowa.

Fotki z dzisiaj,tuz przed wschodem slonca.

 

koko.jpgkolpj.jpg

 

Mam jeszcze dwie fotki w bardzo duzej skali,ale tylko po to aby dac sobie nadzieje na to,ze w dobrych warunkach,mozliwe bedzie uzycie 12metrowej ogniskowej z powodzeniem,bo to wazne:)

Zdjecia robione sa na jasnym niebie,dlatego sa takie blade.

 

Tysiek.jpg12m.jpg

 

To jeszcze dzisiejszy Kepler.Nareszciego upolowalem,bo zwykle albo jest przeswietlony-niekorzystna faza,albo ksiezyc ucieka z niebosklonu..

 

KeplerC11.jpg

 

Zdjecia z C11+ konwerter 2x, a 2 najwieksze dwa konwertery 2x daly krotnosc 4.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie! Prosze o opinie,to da mi odpowiedz na to, czy nowy nabytek-IRpass filter,zachowac,czy tez wyrzucic.

 

Narazie ostatnia fotka.Obrocilem ja "do gory nogami" tak ze teraz kratery "uciekaja" w kierunku poludniowym,a my patrzymy z polnocy,tak jak bysmy stali w kraterze Clavius i patrzyli w strone Fromborka :rolleyes:

 

BlancanusKlaprothCasatus.jpg

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanysiak świetne fotosy, strach pomyśleć co będzie jak trafisz na naprawdę dobre warunki.

Zdecydowanie bardziej podoba mi się fotka nr.2, jest ostrzejsza. Czyżby to ta z IR-pass ?

 

Ja również wczoraj włóczyłem się po tych okolicach Księżycowych tylko w nieco inszej skali jakby z orbity kiedy Ty już stąpasz po Księżycowym gruncie :)

clavius2.jpg

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

 

jako ze to forum ksiezycowe i pelne fachowcow, a ja mieszkam obecnie w londynie i nie mam okazji podziwiac nic procz planetek no i lysego wlasnie, postanowilem wystawic swoje pierwsze foto robione toucamem 840 bez zadnych przerobek. takie astrofoto poczatki kompletne. nagralem kilka avikow i pozniej jakos tak bardziej na wyczucie, metoda prob i bledow z pomoca opisu registaxa 1.1 Pawla Bielaka zrobilem cos z tym materialem co sie dalo najlepszego takiemu mega zielonemu lamerowi w tym temacie jak ja :)

 

I tutaj mam prosbe.

 

1. Przede wszystkim prosze o kilka slow na temat tego zdjecia, toucam zdaje sie nagrywa w rozdzielczosci 320x240 - nie jest to rewelacja, czy mozna to zmienic programowo? czy taka jest po prostu rozdzielczosc matrycy.

 

2. Prosze o jakies podpowiedzi, ewentualnie linki odnosnie uzywania registaxa4

 

3. Wszelkie inne uwagi i podpowiedzi jakiekolwiek :))) za wszystkie z gory dziekuje :)

 

pozdrawiam post-4030-1189027294_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toucama nie znam, wiec nie pomogę, moze jakis posiadacz tej kamerki coś tu skrobnie, natomiast zdjecie jest troche przesadnie wyostrzone az do wystapienia bialej obwódki na krawedzi tarczy, co przy malej skali obrazu latwo widać, poza tym jest ok.

 

zauwazylem juz ta biala obwodke ale mimo wszystko zostawilem tak bo to pierwsze zdjecie i szczerze mowiac to nie specjalnie wiedzialem jak poszczegolne etapy beda wplywac na efekt koncowy. tak jak pisze, to jest naprawde pierwsze zdjecie jakie zrobilem i bardziej zalezy mi na poznaniu techniki, samego procesu tworzenia takich zdjec, metod i sprzetu potrzebnego najpierw niz na perfekcji. zdaje sobie sprawe ze z takim sprzetem ciezko cos zwojowac szczegolnie tutaj w londynie ale mysle ze ksiezyc jest super obiektem do takich badan :) dzieki za komentarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TouCam Pro 840 nagrywa i w formacie 640x480.

Jakiego softu uzywasz?

Jesli videoimpression dolaczanego do kamerki to format sie zmienia dopiero po odpaleniu kamerki.Masz podglad obrazu a pod spodem 9 "guzikow".Z czterech dolnych wybierzesz przedostatni,tam ustawia sie format nagrania i ilosc klatek na sekunde.Im wiecej klatek zlapiesz w jednostce czasu,tym wieksze szanse na "ostre" klatki,jednak tym wieksza kompresja obrazu,gubiaca szczegoly planet,ksiezyca.

 

Dorzuce od siebie zdjecia z dzisiajszego poranka,robione przy seeingu 2/10!

 

Musze powiedziec,ze nagrywanie ksiezyca w obecnej fazie kosztuje wiele wysilku(wstawanie o 3 rano,polowanie na dziury w chmurach),ale jest to bardzo emocjonujace,tym bardziej ze zachodnia polowa tarczy Ksiezyca w swietle ostatniej kwadry,to dla mnie poprostu TERRA INCOGNITA!Wszystko jest tu nowe,a raczej ogladane na nowo.

Krater Aristarchus jest trudny do fotografowania ze wzgledu na jego jasnosc,a seeing nam nie pomaga.

Tym razem piekna faza i wysokie polozenie Ksiezyca na niebie,nie szlo w parze z dobrym seeingiem,tak ze do nastepnego razu:)

Wlasnie minal miesiac ksiezycowy,od momentu kiedy odebralem swojego celestrona.. :rolleyes:

 

Aristarchus.jpgPantofelek2.jpgSchileraLista.jpgGassendi.jpg

 

Ps.

Fotke Gassendi'ego chetnie dedykuje Jumowi,ktorego dawno nie "widzialem" na forum,bo teskni mi sie za opowiesciami o Ksiezycu..

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

 

jako ze to forum ksiezycowe i pelne fachowcow, a ja mieszkam obecnie w londynie i nie mam okazji podziwiac nic procz planetek no i lysego wlasnie, postanowilem wystawic swoje pierwsze foto robione toucamem 840 bez zadnych przerobek. takie astrofoto poczatki kompletne. nagralem kilka avikow i pozniej jakos tak bardziej na wyczucie, metoda prob i bledow z pomoca opisu registaxa 1.1 Pawla Bielaka zrobilem cos z tym materialem co sie dalo najlepszego takiemu mega zielonemu lamerowi w tym temacie jak ja :)

 

I tutaj mam prosbe.

 

1. Przede wszystkim prosze o kilka slow na temat tego zdjecia, toucam zdaje sie nagrywa w rozdzielczosci 320x240 - nie jest to rewelacja, czy mozna to zmienic programowo? czy taka jest po prostu rozdzielczosc matrycy.

 

2. Prosze o jakies podpowiedzi, ewentualnie linki odnosnie uzywania registaxa4

 

3. Wszelkie inne uwagi i podpowiedzi jakiekolwiek :))) za wszystkie z gory dziekuje :)

 

pozdrawiam 04.jpg

 

Kamerka nagrywa w formacie większym (jeśli masz model K to również w 1280 a;e softowo-generalnie nie warto). W ustawieniach kamerki masz wybór formatu (dobrze jest używac softu k3ccd dla tej kamerki-teraz zdaje się jest płatny ale stare wersje podejrzewam mozna ściagać z sieci). Mam tylko instukcję do 1 wersji registax, ale róznice w wersji 4 to w zasadzie tylko mozliwość alginowania przy użyciu większej ilości punktów i większe możliwości obróbki końcowej.

http://pbialak.republika.pl/strona3.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.