Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, RMK napisał:

Nastawiałem się na tranzyt ISS i dlatego wciskałem go w sensor. Oczywiście jedna taka czarownica z mojej pracy (na szczęście nie jest na tym forum bo by się pewnie zaraz po tym poście zawiesiło) zepsuła pogodę. Chmurwy cirrusowe popsuły ostrość i szczegół w tranzycie dlatego to była fotka na otarcie łez. Niestety człowiek w rozterce nie myśli logicznie i zapomniałem dopalić drugi kadr poniżej aby zmieścić całą widoczną część. Obiecuję poprawę.

Bez spiny. Sugerowałem jedynie by znów iść focić :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, RMK napisał:

Nieśmiało podpowiem aby ustawiać krótszy czas sugerując się najjaśniejszymi partiami. Cienie zawsze da się trochę wyciągnąć a z przepalonej części już trudno coś zrobić. Przy pojedynczych klatkach już pamiętam ale czasem na tym łapię przy składankach z kilku paneli, gdzie też zaczynać się powinno ustawienie ekspozycji od najjaśniejszego - wtedy mniej problemów przy łączeniu.

Dlaczego filtr Ha?

 

Słuszna uwaga. Zerknęłam na fotki i mam taką 1/80s na której ten lewy obszar nie jest przepalony: 1047961412_Screenshot2021-10-31at15_29_04.png.e8983bcecaa0e0affe48cc2b1b9a3113.png

 

Filtr Ha na tamten wieczór miał inne zadanie, ale nie udało mi się ustawić ostrości na gwiazdach. Pod koniec nieudanych zmagań strzeliłam kilka fotek księżycowi aby coś było ;) Wczoraj udało mi się ogarnąć ostrzenie i zajmę się już mgławicami.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś kończę testy achromatu Sky-Watcher 90/910 dla portalu Optyczne.pl

Świetny sprzęt!

Zdjęcie poniżej to stack 35% klatek z 200, kamera Omegon VeLOX 178MC, jechane na HEQ5. Bez obróbki, tylko PIPP, Autostakkert i krzywa w GIMPie. RObione z balkonu w mieście, seeing przeciętno-dobry

omegon-moon-18-11-21.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Marcin_G napisał:

Dziś kończę testy achromatu Sky-Watcher 90/910 dla portalu Optyczne.pl

Świetny sprzęt!

Zdjęcie poniżej to stack 35% klatek z 200, kamera Omegon VeLOX 178MC, jechane na HEQ5. Bez obróbki, tylko PIPP, Autostakkert i krzywa w GIMPie. RObione z balkonu w mieście, seeing przeciętno-dobry

omegon-moon-18-11-21.jpg

"Świetny sprzęt" to sarkazm? Czy może faktycznie jest to udany teleskop?:original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Rurykow napisał:

"Świetny sprzęt" to sarkazm? Czy może faktycznie jest to udany teleskop?:original:

Załączone zdjęcie wyraźnie pokazuje, że to zupełnie obiektywna ocena. Prosty, tani i dobry sprzęt. Refraktor 90mm, do tego jeszcze z dobrymi okularami i na stabilnym montażu potrafi pokazać bardzo wiele, zapytaj @lulu co sądzi o refraktorach o średnicy rzędu 80mm.....

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, faktycznie ładne zdjęcie.  

@lulu publikował dużo z achromatów ale to często byly zabytki i z różnych, zwykle wyższych półek jakościowych niż budżetowy SW. 

Długa ogniskowa robi pewnie swoje.. Tak czy inaczej fajnie, że jest na rynku stosunkowo dobry niedrogi achromat.

Edit:

Nie jestem sceptyczny, wręcz przeciwnie, lubie refraktory :original:.

Edytowane przez Rurykow
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marcin_G napisał:

To moze chcesz achromat 150/1800? :D 

Chcę!:emotion-5:

Montaż bym zamiast "kupować" musiał "wybudować", chyba na stałe bym taką armatę powiesił na blokowym balkonie i pewnie też bym sam tam zamieszkał... Lub mówiąc wpros został tam wygnany...

Edytowane przez Rurykow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Marcin_G napisał:

Dziś kończę testy achromatu Sky-Watcher 90/910 dla portalu Optyczne.pl

Świetny sprzęt!

 

 

Moja pierwsza tubka kupiona niespełna 2 lata temu. Teraz kosztuje dwa razy więcej :O
Była warta tamtych pieniędzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, karp_killer napisał:

Moja pierwsza tubka kupiona niespełna 2 lata temu. Teraz kosztuje dwa razy więcej :O
Była warta tamtych pieniędzy. 

Też od tego zaczynałem kilka lat temu, i też uważam, że za tamtą cenę warto było. Za tę dzisiejszą trochę mniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2021 o 19:22, Marcin_G napisał:

Załączone zdjęcie wyraźnie pokazuje, że to zupełnie obiektywna ocena. Prosty, tani i dobry sprzęt. Refraktor 90mm, do tego jeszcze z dobrymi okularami i na stabilnym montażu potrafi pokazać bardzo wiele, zapytaj @lulu co sądzi o refraktorach o średnicy rzędu 80mm.....

 

W dniu 16.11.2021 o 19:28, Rurykow napisał:

No tak, faktycznie ładne zdjęcie.  

@lulu publikował dużo z achromatów ale to często byly zabytki i z różnych, zwykle wyższych półek jakościowych niż budżetowy SW. 

Długa ogniskowa robi pewnie swoje.. Tak czy inaczej fajnie, że jest na rynku stosunkowo dobry niedrogi achromat.

Edit:

Nie jestem sceptyczny, wręcz przeciwnie, lubie refraktory :original:.

 

Cześć, trudno powiedzieć czy te moje starocie są z jakiejś wyższej półki niż dzisiejszy budżetowy SW. Niektóre na pewno tak - Unitron/Polarex 60 mm który w latach 50/60 kosztował w Stanach pół miesięcznej pensji to raczej odpowiednik cenowy dzisiejszych refraktorków ED o najmniejszych średnicach. Ale mam kilka egzemplarzy, które wówczas były sprzętem typowo "marketowej" czy "komunijnej" klasy, a dają obrazy nie gorsze niż Unitron. Co więcej - jeśli już jesteśmy przy Unitronie, to nie jest też prawdą że ta droga marka gwarantowała jakość optyczną, bo dostawców optyki zmieniali jak rękawiczki i dziś chcąc wymienić obiektyw nie ma nawet pewności, że kupi się soczewki pasujące do posiadanej celi...

 

Ale mając przegląd takich małych refraktorów z czasów gdy bywały traktowane jako sprzęt nie tylko budżetowy mogę powiedzieć, że dobry achromat o małej światłosile potrafi być bardzo konkurencyjny w stosunku do drogich apo i edków, a np. taki Royal Astro 76 mm przewyższał w wielu sytuacjach obrazy planet jakie uzyskiwałem z edka 120 mm. Ale to oczywiście zależy od wielu czynników. Na jasnym Marsie RAO miażdżył edka - obraz był piękny, kontrastowy, kolor soczysty, obraz naturalny i plastyczny, przestrzenny. W porównaniu z nim Mars w edku był blady, bez kontrastu, płaski. Ale już na Jowiszu który ma znacznie mniejszą jasność powierzchniową, mała średnica daje się we znaki jeśli chodzi o kontrast, a duży edek potrafił pokazać więcej i ładniej.

 

Zmierzam do tego, że nie ma sensu wydawanie jakichś generalnych werdyktów na temat instrumentu - trzeba oceniać go pod kątem konkretnego zastosowania, a w wypadku planet, uważam że nawet konkretnej planety. Coś co jest wybitne do Marsa może nie być optymalne do Jowisza - wiem że to trochę marszcząca konkluzja, ale tak jest.

Edytowane przez lulu
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.