Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Soft użyty do obróbki to astraimage oraz fitswork. Wyostrzam dekonwolucją i filtrami falowymi. Każda fotka to stack 60 klatek.

Oczywiście 200/1000 hehe

 

Tutaj link do 100%

http://adam.poa.com.pl/astrofoto/ksiezyc14.02.2014r/panoramafull.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, zmusiłeś mnie do publikacji mojej fotki, a tak bardzo mi się nie chce :) Zdjęcie z 16.11.13. Mozaika z 6 fragmentów, na każdy stack 50 najlepszych klatek z 3300 (3 min nagrywania). Obróbka Autostakkert2 + Registax5.1 + Photoshop. Sprzęt prawie identyczny, tj. SW 200/1000 + PG Chameleon + filtr Baader R (z zestawu ekonomicznego CCD). To moja najostrzejsza fotka Księżyca, jaką udało mi się zrobić, seeng był po prostu idealny.

50%

1mozaika_50%.jpg

100% - https://lh6.googleusercontent.com/T2wzMiiPCm2t73GzH_rZwJAfizV0KixBaHonvS6jFkWRu__ZrB9RdSnlfh7sT9gllU1Y1CnF3No

Nowy link: http://imageshack.com/a/img823/4889/v0xv.jpg

 

Na naszych fotkach jest prawie ta sama faza, więc pokusiłem się o zrobienie z nich animacji :) Wyszła piękna libracja oraz widać zmianę średnicy tarczy. Zdjęcia obróciłem, żeby orientacja się zgadzała, bo nie mam pewności, że moje, oraz Twoje zdjęcie jest dokładnie zorientowane, a gdyby były, to różnica orientacji to byłby skutek libracji.

i6q.gif

 

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się bałem. Co jest nie tak? Biała strona, czy jakiś komunikat o braku uprawnień? Chciałem zrobić link bezpośrednio do obrazka na dysku google (żeby było samo zdjęcie), ale jak widać chyba jest to niemożliwe :( .

Zamieściłem na imageshack, powinno działać:

http://imageshack.com/a/img823/4889/v0xv.jpg

 

Wydaje mi się, ze mógłbyś wyostrzyć swoje zdjęcie drobniejszym filtrem, żeby wydobyć te małe detaliki. Teraz masz wyraźniej wyróżnione duże struktury, niż u mnie, ale tych drobiazgów nie widać. Chyba, że materiał na to nie pozwala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

Dzięki za informację. Strasznie ciekawi mnie wygląd materiału przed obróbką. Mam zebranych kilkaset klatek z ogniskowej 1350 mm i pikselem 4.7 ale materiał wejściowy jest mocno rozmyty (nie potrafię ocenić, czy za rozmycie odpowiada falowanie atmosfery czy źle ustawiona ostrość...), zastanawiam się, czy w ogóle coś z niego da się wydobyć przez odsianie najgorszych klatek i jak patrzę na Twoją fotkę, nasuwa się pytanie jak ostra musi być pojedyncza klatka, żeby osiągnąć taki poziom detali na finalnym stacku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym większa pali mnie ciekawość. Mi Registax zrobił papkę, zniekształcił obraz i wpakował jakieś artefakty choć jedynym problemem było ciepło oddawane z bloku (balkonowa sesja). Nawet nie chcę myśleć, co by było, gdyby Księżyc siedział "w kominie" :)

Nie musi być cały stack. Wystarczy detal jakiś, charakterystyczny krater. Myślę o przygodzie z księżycową fotografią i bardzo by mi to pomogło w ocenie surowego materialu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi Registax zrobił papkę, zniekształcił obraz i wpakował jakieś artefakty choć jedynym problemem było ciepło oddawane z bloku (balkonowa sesja).

Mnie nigdy nie udało się zmusić Registaxa do współpracy. Ale Autostakkert 2 daje radę. Jak dotąd jeszcze mnie nie zawiódł. A Registaxa używam do wyostrzania, z tym radzi sobie wyśmienicie.

 

Dzisiaj wreszcie zrobiłem mozaikę z materiału z ostatniego poniedziałku. Jak strzelam przez barlowa x2 (ogniskowa mi się robi 1500 mm), to Księżyc nie mieści mi się w kadrze i muszę składać z dwóch serii.

 

12568261363_3fe60444f0_b.jpg

The Moon - 2014-02-10 by AstroTripper2000, on Flickr

 

Wersja gigant pod tym linkiem

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to i ja się pochwalę... Loki ;)

 

Cały Księżyc to Newton 10" + Canon EOS 5D Mark II, stack z 40 zdjęć.

 

Zbliżenie to powyższy zestaw + barlow Soligor x2 2", zrzuty JPG robione z LiveView. Z serii zdjęć robiłem cropa na centralną cześć i z tego stack (nie wiem czy jest lepsza metoda). Mozaika z dwóch ujęć, na każde około 20-30 zdjęć.

Moon_mozaika.jpg

Moon_medium_GAL.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to i ja się pochwalę... Loki ;)

 

Czekaj, czekaj... co ma wisieć nie utonie, jeszcze i ja się pochwalę, ino opanuję setup nieco. Na razie z ostrością u mnie bieda. Wprawdzie Registax z mydła robi całkiem przyzwoitą fotkę, ale nie tędy droga i po to Adama prosiłem o fragment surówki, żeby ocenić wymagany poziom ostrości na wejściu, który u mnie obecnie wygląda tak:

 

Fragment.JPG

 

a po wyostrzeniu tak:

 

Fragment 2.JPG

 

Trudno się zadowolić taką ostrością, więc jeszcze trochę pomęczę sprzęt, zanim zacznę męczyć soft. Na swoje usprawiedliwienie dodam, że nowe szkiełko mam od piątku i jak dotąd widziało Księżyc tylko raz. Nie wiem, czy problemem jest falujące powietrze z powodu ciepła jakie oddaje blok (sesja balkonowa), czy po prostu skopałem ustawienie ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się czym chwalić. Skusiłem się na RC-eka 6". Przyznam, że to jeden z bardziej nieprzemyślanych zakupów. Zadziałałem pod wpływem impulsu, zrobiłem rezerwację, a że słowo się rzekło, to i kobyłka u płota stanęła. Sam nie wiem co z nim począć bo... jest za duży i za ciężki na mój montaż. Wydawało się, że będzie w sam raz, ale gdy złożyłem wszystko razem to wyszło 8 kg bez aparatu. To trochę przekracza nominalne obciążenie EM-10 (7kg). Do tego, jak na razie mam problem z guidowaniem 400mm, a co dopiero 1000 czy 1350 (bo taka jest nominalna ogniskowa).

Na razie posłuży do Księżyca i może na planetki popatrzę. Ze mnie dupa nie wizualowiec, ale miło było przed chwilką, z balkonu, rzucić okiem na trapez w M42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postrzelam, ale ze mnie straszny leń, muszę mieć obiekt z balkonu, bo z tym wszystkim tarabanić się na DS-ową miejscówkę mi się nie chce, a z balkonu jakoś łatwiej, choć blok pewnie robi krzywą robotę. Jak coś wartego uwagi ustrzelę, to pokażę. Na razie uczę się ustawiać ostrość. Mam niby maskę Batinhova, ale co z tego, skoro z maską robi się ciemno jak w dupiszczu i spajki od maski są ledwo widoczne na jowiszu, że o gwieździe nie wspomnę. Na LiveView ich nie widać i nie sposób ustawić ostrości. Niby z maską powinno być łatwo, a jest trudno...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, dałbym sobie - dla ostrożności - lewą rękę uciąć, że liczy się w gruncie rzeczy ogniskowa i wielkość piksela. To dlatego do planetek wszyscy jadą na wypasionych Barlowach. Jeśli takiego kiedyś nabędę, to i wielkość obrazka będzie akceptowalna. Gorzej z jakością, bo Barlowy lepiej się sprawdzą z dużą aperturą, a tu jest raptem 150mm i z pieruńską obstrukcją centralną.

Jowisza wczoraj fociłem - faktycznie - malusi, ale niczego innego się nie spodziewam z 1350mm. Mogłem podłączyć kamerkę guidującą, tylko po co, skoro ona ma piksel 6,5, a lustrzanka 4,7. Więcej szczegółów wyjdzie przy mniejszym pikselu, dlatego użyłem lustrzanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, dałbym sobie - dla ostrożności - lewą rękę uciąć, że liczy się w gruncie rzeczy ogniskowa i wielkość piksela. To dlatego do planetek wszyscy jadą na wypasionych Barlowach. Jeśli takiego kiedyś nabędę, to i wielkość obrazka będzie akceptowalna. Gorzej z jakością, bo Barlowy lepiej się sprawdzą z dużą aperturą, a tu jest raptem 150mm i z pieruńską obstrukcją centralną.

Jowisza wczoraj fociłem - faktycznie - malusi, ale niczego innego się nie spodziewam z 1350mm. Mogłem podłączyć kamerkę guidującą, tylko po co, skoro ona ma piksel 6,5, a lustrzanka 4,7. Więcej szczegółów wyjdzie przy mniejszym pikselu, dlatego użyłem lustrzanki.

 

Błędne myślenie, tu nie chodzi o wielkość piksela. Moja rura ma ogniskową 1000mm czyli jeszcze mniej a wychodzi o wiele lepiej niż z lustrzanki nawet z pikselem 5,6 um. Lepiej jakbyś użył kamerki guidującej. Pomijam fakt jak maska bayera wpływa na obraz. Zaufaj bardziej doświadczonym planeciarzom ;).

 

Pomijam fakt że lustrzanką nie pofotografujesz w podczerwieni.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

Zaufam, bom rozumów wszystkich nie zjadł, ale jeszcze szybciej zaufam jak zrozumiem. Matryca aparatu, czy kamery nie robi powiększenia. Wielkość Jowisza jest zdeterminowana przez ogniskową, a nie przez piksel czy rodzaj matrycy. W jaki sposób uzyskujesz z mniejszej ogniskowej większy rozmiar na końcowym obrazku?

 

Pech chce, że moja kamerka guidująca jest kolorowa myślisz, że mimo tego uzyskałbym z niej (matryca pi razy drzwi 700x500) więcej szczegółów niż z lustrzanki?

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tajemnicą wielkości planet jest barlow o odpowiedniej krotności :) Zamiast mniejszego piksela można dać większego barlowa i po problemie.

Problemów, jakie ma lustrzanka, które ją osłabiają na planetach jest kilka:

-najważniejsze: niska prędkość robienia zdjęć, czyli za mało klatek do stackowania

-klapiące lustro, które zamazuje detal

-maska bayera, psująca ostrość

-filtr dolnoprzepustowy osłabiający czułość

-trudne ostrzenie

-wielkie pliki, które są problemem w obróbce (np Registax lubi się wykrzaczać już przy 300 klatkach z lustrzanki, a to jest i tak bardzo mało)

-kompresja plików

-po pewnym czasie focenia planet lustrzanką zaczynasz się zastanawiać, kiedy migawka wyzionie ducha :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guiduję Orionem Starshoot Deep Space Color:

  • Sony® ExView HAD™ ICX259AK color CCD sensor
  • 1/3" CCD sensor size
  • 6.50µm (H) × 6.25µm (V) pixel size
  • 752 x 582 pixel array (437,664 total pixels)
  • Single shot color image
  • .002 sec to 9.3 hrs exposure range
  • 16-bit A/D conversion
  • 12V thermoelectric cooling
  • Removable IR filter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.