Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Mateusz pięknie wypunktował wszystkie problemy jakie stwarza lustrzanka. Ten twój guider chyba też nie jest najszczęśliwszy. Idzie nim nagrywać aviki? Sporo osób guiduje kamerkami QHY i myślałem, że może też taką posiadasz. Nimi można z powodzeniem kręcić aviki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na szczęście da się wyeliminować robiąc zdjęcia na Liveview.

Tylko ciężko stwierdzić, co to live view robi. Jego rozdzielczość jest dużo niższa, niż cała matryca, wiec przy nagrywaniu następuje cyfrowe zmniejszenie rozmiaru? Przez to mamy zmniejszenie skali obrazu przy braku wzrostu czułości. Trzeba wsadzić większego barlowa, a obraz robi się za ciemny. Kamerka, która by miała hipotetycznie tak samo dużą matrycę i taką rozdzielczość miała by też duże piksele, które zbireałyby duża światła, a więc większy barlow wchodziłby w grę. Tutaj mamy czułość małych pikseli, a skalę dużych.

Nie wiem tylko, jak to wygląda na zoomowanym live view. Czy robi się tam efekt podobny do ROI? Tzn aparat zapisuje obraz tylko ze środka przy większej skali obrazu? Da się uzyskać skalę 1:1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na LV robiłem ostatnie dwa zdjęcia Księżyca, które wrzuciłem w tym wątku. Jedno z powiększeniem (wtedy rozdzielczość wynikowego jpga faktycznie jest nieco poniżej 1200px w poziomie), a drugie bez powiększenia - wtedy, o ile się nie mylę (sprawdzę jeszcze w domu), rozdzielczość się nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmiki - poprawcie mnie jeślim w błędzie - niczego do sprawy nie dodają. Canonowski format filmików się do tego nie nadaje niemal na pewno. Na szczęście nie są obowiązkowe. Zamiast filimików można po prostu zrobić trochę zdjęć. Nie będzie tego 3000 klatek, ale 300 bez trudu. Tak robiłem ostatnio Jowisza (160 klatek) a Księżyc składałem z 250, ale skopałem ostrość (tak przypuszczam) i materiał był do bani. Nawiasem mówiąc wszystko w RAW-ach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Filmiki z aparatu są skompresowane i mają gorszą skalę odwzorowania, a zdjęć jest za mało. Ani ta metoda, ani ta nie jest dobra i dlatego lustrzanki są takie słabe w astrofoto planetarnym. Nie widziałem jeszcze nigdy dobrego zdjęcia planety z lustrzanki (takiego porównywalnego do średniej kamerki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zajawka materiału z dzisiejszego wieczoru. Składanka z minutowego avika (512 najlepszych klatek). Ogniskowa 1500 mm, Olympus E-PL1, składane w Autostakkert! 2, wyostrzone w Registax 6 i podrasowane w Darktable.

 

moon_2014-03-07_1500mm_512f.jpg

 

Warunki były bardzo dobre, po raz pierwszy byłem w stanie osiągnąć w miarę ostry obraz łącząc dwa barlowy (swoją drogą to muszę wreszcie kupić jakiś przyzwoity krótkoogniskowy okular).

 

Mam jeszcze kilkaset RAWów z tej sesji, ale sam się zastanawiam kiedy to obrobię, bo prognozy na kolejne dwie noce są fantastyczne (aż zbyt dobre, aby się mogły sprawdzić).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z końca dzisiejszej sesji (przy użyciu resztek czucia w palcach). Travel Scope 50 (mod.) + Chameleon mono + filtr czerwony Baader 610 nm:

 

ts50red.jpg

 

Mozaika 7 ujęć z Maka 180, kamera i filtry jw. Mała wersja:

 

mozs.jpg

 

Pełna rozdzielczość:

get.jpg

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc z wczoraj. Mozaika z 15 fotek. Tym razem nie obrabiałem po kolei każdy stack (już mi się nie chce). Tylko TIFFy dałem od razu do Microsoft ICE. Złożoną fotkę wyostrzyłem i rozjaśniłem w Corel PaintShop Pro X5. Wcześniej myślałem, że dla dobrego efektu należy waveletować każdy stack. Okazało się, że nie jest to konieczne.

 

Pierwsza fotka to 100%, jednak forum pewnie i tak ja zmniejszy, gdyż ma 2718x4087. Dwie kolejne są zmniejszone o kilkadziesiąt procent.

 

 

SCT 9,25, ogniskowa 2350 mm.

 

 

Moon_20140308_181214.jpg

Moon_20140308_181214z.jpg

Moon_20140308_181214zz.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.