Skocz do zawartości

Wymiana łożysk w montażu - warto?


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ponieważ jestem totalną nogą manualną, przeraża mnie perspektywa rozkręcania mojego montażu. Mam prośbę czy ktoś z Wrocławia lub z bliższej lub dalszej okolicy podjął by się zadania pomocy w zainstalowaniu tego moda do EQ6?

 

Pozdrawiam

AWE

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ponieważ jestem totalną nogą manualną, przeraża mnie perspektywa rozkręcania mojego montażu. Mam prośbę czy ktoś z Wrocławia lub z bliższej lub dalszej okolicy podjął by się zadania pomocy w zainstalowaniu tego moda do EQ6?

 

Pozdrawiam

AWE

 

Masz do mnie 55 minut jazdy, Jak ci pasuje zapraszam na akcję paskowania.

 

Marek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się wczoraj wieczorem za paskowanie osi DEC, dziś dokończyłem oś RA. Zauważyłem coś co mnie lekko niepokoi, więc pomyślałem że się spytam czy mam się tym przejmować czy nie.

Chodzi o oś DEC. W trakcie ruchu w jedną stronę pasek przesuwa się wzdłuż osi mniejszej zębatki w kierunku silnika, jakby "opadał". Aż zaczyna opierać się o skraj. Przy ruchu w przeciwną stronę pasek zaczyna się przesuwać w kierunku od silnika na zewnątrz aż do momentu gdy zacznie się opierać o przeciwległy skraj. W sumie ruch "od do" ma ze 4 milimetry czyli tyle ile zębatka jest szersza od paska.

W osi RA tego nie mam. Tutak pasek pozostaje cały czas w tym samym miejscu, na środku obu kół zębatych. Nie podróżuje po zębatce góra-dół przy zmianie kierunku.

Myślę że to jakaś nieosiowość, ale nie wiem jak ją złapać i jak wyeliminować. I czy jest sens drążyć temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się wczoraj wieczorem za paskowanie osi DEC, dziś dokończyłem oś RA. Zauważyłem coś co mnie lekko niepokoi, więc pomyślałem że się spytam czy mam się tym przejmować czy nie.

Chodzi o oś DEC. W trakcie ruchu w jedną stronę pasek przesuwa się wzdłuż osi mniejszej zębatki w kierunku silnika, jakby "opadał". Aż zaczyna opierać się o skraj. Przy ruchu w przeciwną stronę pasek zaczyna się przesuwać w kierunku od silnika na zewnątrz aż do momentu gdy zacznie się opierać o przeciwległy skraj. W sumie ruch "od do" ma ze 4 milimetry czyli tyle ile zębatka jest szersza od paska.

W osi RA tego nie mam. Tutak pasek pozostaje cały czas w tym samym miejscu, na środku obu kół zębatych. Nie podróżuje po zębatce góra-dół przy zmianie kierunku.

Myślę że to jakaś nieosiowość, ale nie wiem jak ją złapać i jak wyeliminować. I czy jest sens drążyć temat.

U mnie było podobnie i okazało się że wystarczy silnik przykręcić symetrycznie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrowanie nie przyniosło rezultatu. Pasek od osi DEC przesuwa się raz góra a raz dół w zależności od kierunków obrotu. Myślę że to ma coś wspólnego z pochyleniem osi silnika względem dużego koła. Robiłem eksperymenty sztucznie (podkładką podkładaną pod jedną z trzech śrub) zmieniając kąt i okazywało się że w niektórych położeniach pasek przesuwał się tylko w jedną strone niezależnie od kierunku obrotów.

W tej chwili duże koło osi DEC mam ustawione tak że gdy pasek jest w połowie zębatki silnika to wtedy jest centralnie na dużym kole. W położenich skrajnych wychodzi poza koło po 1.5mm z jednej lub z drugiej strony. Myślę że tak to zostawię. Chyba że doradzicie mi żeby pasek zawsze opierał się o jedną ze skrajni wtedy tak podłożę podkładkę żeby sztucznie to wymusić.

 

I jeszcze ciekawostka z osi RA. Tutaj też jest przesuw raz góra a raz dół. Ale..... biały krążek przy jednym z kierunków ruchu opadając opiera się o wałek zębatki silnika, co hamuje jego dalsze opadanie. Innymi słowy gdyby biały krążek nie dotykał do wałka zębatki to opadałby dalej. A tak sprawia wrażenie że stoi w miejscu.

U mnie też duże koło od osi RA jest przykręcone wyżej niż w instrukcji żeby pasek biegał po nim centralnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pierwsza próba po opaskowaniu na szybko zanim chmury zasnuły niebo. Wykres przesunięcia gwiazdki z loga guidera z Maxima:

2013-10-14_115742.jpg

Pionowa skala to piksele kamerki przy skali piksela 1,58"/px. Poziomo odłożone kolejne klatki guidera naświetlane co 4 sekundy. Na wykresie nie są pokazane korekcje (jest ich sporo mniej) a tylko przesunięcia zmierzone przez guider. Widać poprawę - bardzo duża część wykresu zawiera się w widełkach +- 0.5px. RMS zeszło do około 0.26px (wcześniej było 0.3-0.4px) i co najważniejsze nie ma pików ponad 1px, które wcześniej zdarzały się raz na kilka minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pierwsza próba po opaskowaniu na szybko zanim chmury zasnuły niebo. Wykres przesunięcia gwiazdki z loga guidera z Maxima:

attachicon.gif2013-10-14_115742.jpg

Pionowa skala to piksele kamerki przy skali piksela 1,58"/px. Poziomo odłożone kolejne klatki guidera naświetlane co 4 sekundy. Na wykresie nie są pokazane korekcje (jest ich sporo mniej) a tylko przesunięcia zmierzone przez guider. Widać poprawę - bardzo duża część wykresu zawiera się w widełkach +- 0.5px. RMS zeszło do około 0.26px (wcześniej było 0.3-0.4px) i co najważniejsze nie ma pików ponad 1px, które wcześniej zdarzały się raz na kilka minut.

 

Czyli opłacała się modyfikacja? :g::yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to będzie miało jakiś wpływ, ale ja musiałem odsunąć duże kółka zębate o około 3mm od obudowy (w instrukcji piszą 1-2mm) żeby pasek był centralnie na obu kółkach i nie przesuwał się w trakcie pracy.

 

To mnie zastanawialo jak po przykreceniu wszystkiego paski jezdzily w obie strony. Tez musialem odsunac duze kolka o 3+ mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, szczególnie chodziło mi o pozbycie się tych dużych skoków >1px i mam nadzieję że już nie wrócą :)

 

Możesz porównać ze starymi logami z przed modyfikacji jak wygląda ziarnistość?

Zaleta pasków jest taka,że bardzo fajnie tłumią ziarnistość,co powinno być widoczne na przebiegach ślimaka.

Tylko należałoby zmierzyć PE montażu bez guidingu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam niestety starych logów - pamiętam tylko te piki ponad 1px i wartości RMS z okienka guidera :(

Co do PE to raz go mierzyłem zaraz po zakupie montażu i nie mam tego już nigdzie... Szkoda mi trochę czasu na mierzenie tego PECa przez te kilka cykli ślimaka - może kiedyś jak będzie jakiś mega mgła ale jeszcze będzie coś widać dla guidera :) Przy guidingu nie jest mi PEC do niczego potrzebny (na razie przynajmniej) - interesuje mnie w sumie tylko to żeby mieć jak najmniejsze i najokrąglejsze gwiazdki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

interesuje mnie w sumie tylko to żeby mieć jak najmniejsze i najokrąglejsze gwiazdki :)

Okrąglejsze od okrągłych :-)

 

Dokładnie w tym samym celu zamówiłem ten kit... na pewno nie mam zamiaru mierzyć PE, porównywać z poprzednimi wykresami czy mierzyć ziarnistość :-)

Ma dobrze prowadzić i tyle :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pierwszej transzy (kity heq5) wszyscy za wyjątkiem .Zombi. wykonali już paskowanie. .Zombi. nie będzie paskował w tym miesiącu i jak sam napisał wypada z kolejki ekstraktorowej.

Ja swoje paskowanie wykonałem przy pomocy ekstraktora użyczonego przez Aresa96 (Wielkie Dzięki :notworthy: ). Kto z transzy kitów EQ6 jest następny chętny na wypożyczenie ekstraktora?

Proszę pisać na PW.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teraz większości z Was nie ma okrągłych gwiazd?Montaże źle prowadzą?Ziarnistości nie da się"wyguidować",a koncepcja zastosowania przekładni paskowych ma na celu nie tylko pozbyć się grzechoczącego koła pośredniego,lecz zniwelować/zmniejszyć ziarnistość.

Nikomu nie kazałem nagrywać przebiegów i wgrywać Pec'a.Zainteresowało mnie tylko to,jak mocno wpłynie tracking po modyfikacji montażu,i chciałem było to jakoś porównać/udokumentować.

W/g pewnej znanej osoby przejście na pasek nie jest dobrym pomysłem i nic nowego nie wniesie...

Dla tego zaproponowałem pokazanie czarne na białym na podstawie przebiegów ślimaka(PE) czy jest poprawa i czy jest sens.

 

Oczywiście po raz kolejny otrzymałem odpowiedź,brzmiącą mniej więcej tak- chłopie kombinujesz jak koń pod górę,weź się ogarnij i zastanów się co jest dla mnie najważniejsze...

Czasem odechciewa mi się pisać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, przekładnię paskową montuję dlatego, że być może będę w przyszłości robił coś dłuższą ogniskową, wtedy ograniczenie ziarnistości bardzo mi pomoże. Przy obecnym teleskopie jest to bardziej zabieg "kosmetyczny" - ale przyszłościowy.

 

Jak zrobię modyfikację to powiem Ci jak wpłynęło to na moje prowadzenie. Nie robię ekspozycji bez guidingu więc robienie krzywej PE jest dla mnie najnaturalniejszą stratą czasu, podczas którego mogę zebrać chociaż parę klatek materiału.

 

Masz zarąbisty sprzęt (po tym co widzę w stopce) - możesz tym robić na prawdę super fotki i to wg mnie powinno być najważniejsze. Jak już Ci pisałem kiedyś - ok roku zmarnowałem na testy i inne tego typu rzeczy kiedy inni robili zdjęcia i budowali swój warsztat obróbki, w końcu powiedziałem "dość" i sam zacząłem robić zdjęcia. Może nie są najwyższych lotów, ale dla mnie i tak są szczytem marzeń.

Nie odbieraj tego tak, że chcemy, żebyś przestał pisać - pisz, pytaj się, odpowiadaj na różne pytania, ale musisz wiedzieć, że dla wielu z nas to materiał jest najważniejszy a potem obróbka, która prowadzi do zdjęcia...

 

Jeśli masz problem z montażem to wal - na pewno pomogę w miarę mojej wiedzy.

 

Jeśli powiedziałem coś co Cię uraziło, to przepraszam.

 

Paweł

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Jarek - paski pewnie mają wpływ na zmniejszenie ziarnistości od zębatek (od ślimaka raczej nie, bo ta przekładnia pozostaje taka jaka była). Tylko że jak nagram PEC to i tak będę go nagrywał guiderem przy czasach ekspozycji rzędu kilku sekund. Przy krótszych czasach (poniżej sekundy) będę miał niepowtarzalny i nie uśredniony obraz gwiazdy guidującej i nie zarejestruję tak krótkookresowej ziarnistości ani jej nie zmierzę tym sposobem :( Dlatego dla mnie najważniejszym wyznacznikiem jest zachowanie zestawu w 'normalnym' procesie fotografowania i wynikowa fotka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ok,trochę mnie poniosło...

Chciałem tylko zaproponować,aby przedstawić wyniki modyfikacji na podstawie wykresów trackingu montażu/y.

Myślę,że sporo osób które posiadają HEQ5/EQ6 ,a nie zdecydowały się na modyfikację ,po takich testach jednak zdecydowałby się na nią.

Skoro przekładnia paskowa przynosi więcej pożytku niż straty,to jest warta wydania trochę grosza.

Ja postaram się coś wrzucić,zapis PE przed i po modyfikacji.na zagranicznych stronkach trochę tego jest ,u nas raczej jak na lekarstwo.

 

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.