Skocz do zawartości

SuperNowa w M82


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Odległości i fakt, że widzimy takie zjawisko daje do myślenia:

 

- czy taka supernova, którą jesteśmy w stanie widzieć w innej galaktyce jest o wiele większa/jaśniejsza od np. Gwiazdy Keplera obserwowanej w 1604 roku? Jeśli tak, to jakby taki typ wybuchu w naszej Drodze Mlecznej wyglądał na naszym niebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległości i fakt, że widzimy takie zjawisko daje do myślenia:

 

- czy taka supernova, którą jesteśmy w stanie widzieć w innej galaktyce jest o wiele większa/jaśniejsza od np. Gwiazdy Keplera obserwowanej w 1604 roku? Jeśli tak, to jakby taki typ wybuchu w naszej Drodze Mlecznej wyglądał na naszym niebie?

 

chyba wszystkie supernowe mają podobne jasności (jeszcze dochodzi kwestia podziału na typy) i dlatego nawet używa się ich do szacowania odległości od galaktyk.

a jak by (będzie) wyglądał wybuch w naszej galaktyce to bardzo zależy od odległości i konkretnej lokalizacji, np. po latach odkryto kilka takich, których w ogóle nie widzieliśmy bo były zasłonięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, szkoda, że pogoda się popsuła, wyzdrowiałem, więc chętnie bym wyskoczył gdzieś pod ciemne niebo.

W Krakowie śnieg, a myślałem, że tej dziwnej zimy go nie będzie. ;)

 

Na razie nie musisz się przejmować, supernowa ciągle jaśnieje. Za tydzień-dwa będzie pewnie zauważalnie jaśniejsza niż dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie musisz się przejmować, supernowa ciągle jaśnieje. Za tydzień-dwa będzie pewnie zauważalnie jaśniejsza niż dziś.

 

Spróbowała by nie jaśnieć, nunu, ma ślicznie jaśnieć. Mam nadzieję, że pogoda się poprawi i umożliwi obserwacje, zadowolę się już nawet dziurami w chmurach, tak dawno gwiazd nie oglądałem. :)

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę, że ta supernowa już jest jedną z najjaśniejszych supernowych ostatnich kilkudziesięciu lat. W ciągu ostatnich 50 lat z naszej półkuli było widać zaledwie 7 supernowych, które w maksimum miały jasność większą lub równą 11.5 mag:

 

2011 - SN 2011fe ( 9.9 mag) w M101

2004 - SN 2004dj (11.2 mag) w NGC 2403

1993 - SN 1993J (10.2 mag) w M81

1991 - SN 1991T (11.0 mag) w NGC 4257

1980 - SN 1980K (11.4 mag) w NGC 6946

1971 - SN 1971I (11.5 mag) w M63

1970 - SN 1970G (11.5 mag) w M101

 

Najnowsze obserwacje supernowej SN 2014J wskazują, że jej jasność sięgnęła już 11.2 mag i rośnie w tempie około 0.2 - 0.3 mag na dobę. Jeśli nie jest przesłonięta przez jakąś chmurę pyłu, to jej jasność będzie pewnie jeszcze rosnąć przez około 10 dni. Obecnie poza miastem powinna być bez trudu widoczna w 15 cm teleskopie. Być może za tydzień - dwa uda się ją wypatrzeć na ciemnym niebie nawet w lornetce 10x50.

 

Myślę, że każdy kto posiada nawet nieduży teleskop powinien spróbować na nią zapolować. Taka okazja nie zdarza się często. Zwłaszcza, że świeci ona w jednej z łatwiejszych do zlokalizowania galaktyk.

Ja na pewno na nią zapoluje kiedy tylko pogoda na to pozwoli.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś obserwowałem SN w Newtonie 8'' używając okularu 25 mm. Obiekt widoczny na wprost, widok naprawdę uroczy. Na większe powiększenia nie było czasu, dłonie przymarzały do metalowej tuby :) Życzę powodzenia w polowaniu na ten obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj próbowałem ponownie wypatrzeć supernową - niestety bez skutku. Galaktyka widoczna jako bardzo słabe pojaśnienie, w samym centrum widoczna jakaś jasna gwiazdka i to wszystko. Może pogoda nie pozwala na jej dostrzeżenie, bo wczoraj niebo było nieciekawie - na niebie cirrostratus. Mimo że jej nie widziałem będę dalej próbował, bo z dnia na dzień jej jasność rośnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo było trochę przymglone, ale dla tej "kropki" postanowiłem wczoraj trochę pomarznąć,

zwłaszcza, że od 3 tygodni w ogóle nie widziałem gwiazd... i nie zapowiada się znów zbyt ciekawie.

 

WO Zenithstar 70, TV 0,8x, SW EQ 3-2,

Nikon D3100, 25x90s., ISO 3200,

DSS, Fitswork, Gimp,

crop.

 

 

SN_2014_Jb.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.