Skocz do zawartości

Koniunkcja Wenus + Księżyc


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Potwierdzam to co napisaliście - ja osobiście takiej ładnej koniunkcji jeszcze nie widziałem. Dodatkowo miałem tyle szczęścia, że jak wstałem o 5:45 to Wenus była dokładnie nad górnym czybkiem rogala, że tak się kolokwialnie wyrażę. Zrobiłem na szybko parę fotek, ale dopiero po południu sprawdzę czy coś się da w tym wątku zaprezentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie...

Najpierw miałem plan, żeby wyskoczyć z rana z teleskopem, ale mam jeszcze kilka innych rzeczy do zrobienia, więc ograniczyłem się do szybkiego wypadu z lornetką, choć i tak nie żałuję. Zaczynałem obserwację około 6:05 kiedy Wenus była pra
wie idealnie nad księżycem, a zakończyłem koło 6:30 (mniej więcej). Widok był rzeczywiście piękny, chociaż ja miałem dodatkowe atrakcje w postaci samolotu przelatującego bardzo blisko pod księżycem (tak, że miałem wszystko w jednym "kadrze" w lornetce) i podkreślającego całość pięknie zabarwioną przez słońce kreską smugi kondensacyjnej. Chwała dla kontroli ruchu lotniczego, że akurat umieścili ten samolot na takiej wysokości, bo dzięki temu miałem iście bajkową scenę :yes:

 

Ciekawe czy komuś udało się to złapać na fotografii :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja,

 

I mnie udało się dziś zaobserwować ten piękny układ ciał niebieskich. Pogoda sprawiła miłą niespodziankę, jeszcze 2 dni temu prognozy były tragiczne. Sądziłem, że może uda mi się złapać ciekawy kadr nad morzem, ale niewiele z tego wyszło. Liczyłem trochę, że uda się dostrzec światło popielate, ale nic z tego. Koniec końców rozłożyłem się ze sprzętem na osiedlowym placyku, strzeliłem parę fotek i znalazłem chwilkę aby popatrzeć przez teleskop. Właściwie to pierwszy raz, kiedy oglądałem Wenus przez teleskop.

 

Zdjęć niestety nie pokażę, bo przestało mi działać załączanie fotek do postów. Podlinkuję wieczorem, jak je obrobię i wrzucę na flickera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Tak na gorąco wrzucam dwa zdjęcia z dzisiejszej koniunkcji Księżyca i Wenus. Jedna z piękniejszych koniunkcji, jakie pamiętam. Niestety atmosfera szalała i uniemożliwiła mi wykonanie ostrych zdjęć. Cośtam jedak widać...

http://www.iv.pl/images/18622311202507301038.jpg

http://www.iv.pl/images/48081214240818993586.jpg

Nie coś tam, ale piękna fotka randki W i K ! U mnie chmury zakryły to pocieszenie oka nad ranem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was, zapowiadało się, że pogody nie będzie, wskazania na meteo.pl pokazywały chmury na tę godzinę, natomiast na sat24 nic takiego nie było widać. Pobudka o 4:30 rano, szybkie spojrzenie za okno czy nie ma chmur, uff na szczęście nie ma, gwiazdy widoczne, choć niebo dość przymulone jak to w "zimie". Telefon do kolegi "Teleskop" z tego forum, czy jedziemy. Zdecydowaliśmy, że jednak pojedziemy, sprzęt wcześniej spakowany, więc myślałem, ze pójdzie dość szybko, a jednak nie. Na parkingu okazało się, że auto całe było oszronione i trochę czasu zajęło doprowadzenie go do stanu umożliwiającego jazdę.

Jako, że zjawisko bardzo dobrze widoczne z miasta nie trzeba było daleko jechać. Rozstawiliśmy się na północnym skraju Krakowa, gdzie było dość dobrze widać wschodni horyzont. Sprzęt obserwacyjny SW 150/750 na EQ3-2, natomiast kolega obserwował zjawisko przez lornetkę 20x70, o ile się nie mylę.

 

Podsumowując wypad całkiem udany, aż żałowałem, że nie pojechało się dużo wcześniej na obserwacje, bo cała noc była bezchmurna. Niestety dość nieprzyjemnie dało się we znaki nie zabranie rękawiczek, bo temperatura oscylowała w okolicach -3 stopni, teleskop pokrył szron, a dotykanie aluminiowego statywu przy pakowaniu sprzętu do auta powodowało lekkie przymarzanie palców do niego.

 

Poniżej prezentuje fotki wykonane Canonem 350D w okolicach godziny 6, w tym jedna ok 7.

 

_MG_1061 1024px.jpg

_MG_1074 1024px.jpg

_MG_1089 1024px.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.