Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Moja wczorajsza próba z najmniej odpowiednim sprzętem jaki chyba można sobie wyobrazić: Newton SW150/750, barlow 2xTV, Canon 450d jako kamera. Eos Camera Movie Record, Castrator, Registax 6. 8 klatek 14.02.2015 około 18.00. Każda klatka z filmików po około 1000 klatek. Europa schodząca z tarczy - widok cienia mnie zaskoczył. Waveletami trochę "dorobiłem" szczegółów Jupkowi, ale co tam ;)

 

Kuba

jupek3.gif

Edytowane przez kuba_527
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj trochę poawikowałem, a potem przedstawiłem sie na wizual. 10" VXL zaskoczył mnie pod każdym względem. Tylu szczegółów nie widziałem dawno, WCP po prostu kryształowa "łza" w dodatku idealne kolory i znakomita rozdzielczość, ten niewielki newton to taki trochę ruski TAL na sterydach...:) F/7 i niewielkie LW jednak do planetek robią swoje :) aviki jednak wydają sie mniej bogate w szczegóły niż w 14" szybkim newtonie, za to sa bardziej "maksutovowe".

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Jowisz fotogeniczny. Nawet udało się zarejestrować detal wewnątrz WCP i rotację tego detalu na dwóch zdjęciach (poniżej). Dlatego warto też zgłaszać swoje fotki na liście dyskusyjnej ALPO oraz dodawać do katalogu PVOL.

- http://www.egrafton.com/jupiter-2015-11-february_05-45ut.jpg

- http://www.acquerra.com.au/astro/gallery/jupiter/20150211-150328/j20150211-150328utc.png

Obecne z tego co piszą na liście ALPO szacunkowy czas rotacji WCP to 3,7 dnia.

 

Do tego klipy planetarne z Jowiszem i Saturnem można przepuszczać przez DeTeCt w celu wykrycia potencjalnych rozbłysków od trafień kosmicznego gruzu w atmosferę tych planet:

- http://www.astrosurf.com/planetessaf/doc/project_detect.shtml

Logi, nawet puste warto przesyłać do autora aplikacji - to pozwala budować pokrycie czasowe obserwacji danej planety. Potencjalnie może być więc pomocne w oszacowaniu częstotliwości zderzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy były podejmowane próby jednoczesnego nagrywania planety w tym samym czasie przez wielu obserwatorów? Gdyby np. 5 osób miało podobny setup i wspólnie nagrywali z założonym interwałem to efekt po złożeniu mógłby być interesujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy były podejmowane próby jednoczesnego nagrywania planety w tym samym czasie przez wielu obserwatorów? Gdyby np. 5 osób miało podobny setup i wspólnie nagrywali z założonym interwałem to efekt po złożeniu mógłby być interesujący.

Jednoczesne nagrywanie wiele nie da. Nagrywanie w zbliżonym czasie pozwoli co najwyżej potwierdzić że rejestrowane detale wewnątrz plamy są prawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem wielokrotnie o takim projekcie, moze dzisiaj? Ja postaram sie coś zaavikować sokładnie 23.00.

Jeśli sa inni chętni - zapraszam. Wynikowo materiał w tiff do derotacji i dalszej obróbki, tak bym to widział.

Moje aviki to 250-300 sek. filmiki, niezależnie od fps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z RegiStaxem V5 Beta, otóż 14.02.2015 avikowałem Jowisza przy pomocy lustrzanki Pentax K-5 i teleskopu MAK 150 plus dwa konwertery 2x . Materiał chciałem otworzyć w Registaxie V5 Beta i zestackować. Przy próbie otworzenia pliku w tej wersji Registax - pojawia się komunikat :


RegiStax V5 Beta


Failed to start AVI dekompression, codec:mjpgvids



Natomiast wersji RegiStax 6 nie da się w ogóle uruchomić.


komunikat :


Uruchomienie tej aplikacji nie powiodło się , ponieważ nie znaleziono CV210.dll. Ponowne zainstalowanie aplikacji może naprawić ten problem.


Ponawiałem instalowanie ale bez rezultatu.


PS. Mój system operacyjny to Windows XP.


Krakus

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.