Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

 

Amaltea - rozmiar kątowy 0,05 arcsec czyli 32 razy mniej od Ganimedesa (1,6 arcsec).

Wątpię, że ktoś rozdzieli tak mały detal - może na jednym lub dwóch pikselach ale seeing musiał by być niesamowicie dobry.

 

BTW, u mnie na razie chmury :/ ale jest szansa, że się poprawi przed północą.

 

A może chociaż cień, skoro są one takie czarne, to może na poziomie piksela coś będzie widać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej skali, to uchwycenie graniczy z cudem. Dodam, że takie zaćmienie na Jowiszu trwa kilkanaście sekund, a więc musiałbyś zestackować maksymalnie kilkusekundowe aviki. Co więcej, na Jowiszu występuje wtedy obrączkowe zaćmienie Słońca, a więc cień nie jest całkowicie czarny (faza około 50-60%).

Amalthea.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście Europy z cienia Jowisza.

Ponieważ nie mam jak na razie wrzucić filmiku do YT (nie pamiętam nicku/maila), wklejam link do filmiku na FB.

 

Robione za pomocą sprzętu na samej górze strony. Canon EOS 60D + MAK127 + SW Virtuoso.

 

https://www.facebook.com/1000CiekawostekAstronomicznych/videos/vb.1413456252227236/1683597841879741/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była już w tym wątku mowa o gorszych Jowiszach niż w poprzednich latach, choć dla mnie są świetne. No to ja cofnę nas do średniowiecza :).

Pierwsze podejście do Jowisza w sumie dla zabawy. Pentax K3 + Mak 90 + Virtuoso. Bez żadnego Barlowa po prostu w ognisku. Widać pasy i to mnie cieszy :) .

Tylko proszę nie bijcie mnie :) .

post-28849-0-07966900-1458815627.jpg

Edytowane przez czarobest
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jeśli masz Pentax K-3 Czarobest i Virtuoso dobrze ci prowadzi to proponuję najpierw dobrze ustawić ostrość w miarę seeingu i zrobić film pokladkowy w 4 K bo masz chyba taką możliwość i fajnie powinna wyjść animacja z ruchem księżyców Jowisz! Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron VX 9,25 SCT, Neximage5, Explore Scientific Focal Extender x3. Jak patrzę przez okular to obraz mam ostry. Dopiero z kamery jest nieostry.

 

Przy takim sprzęcie to powinien być obraz żyleta.

Ja przy 150/1200 OTA mam taki http://astropolis.pl/uploads/post-25168-0-23724000-1458478256.jpg

Jak masz kolimator to lepiej sprawdź kolimacje, podam na moim przykładzie mam też syntę 8 i nigdy go nie kolimowałem bo przez okular obraz extra pasy na Jowiszu itd. Zakupiłem kolimator jakieś 3 tygodnie i po włożeniu do synty laser wychodził po za LW i odbijał się na ścianie. Po skolimowaniu widać spajki na gwiazdach jak na obrobionym foto.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oko jest mniej podatne na zły seeing, ono zawsze sobie wyłapie jakies detale do zawieszenia, ma większą bezwładność a kamerka niestety dla jakości obrazu jest bezlitosna. Często naocznie seeing wydaje się lepszy niż obserwowany detal na akranie, choć bywa i odwrotnie.

Co do uciekającego Jowisza, to pytanie czy masz motofokus, a jeśli tak to czy wyciąg nie ma zbyt dużych luzów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Andrzej, ciekawy pomysł, spróbuję na pewno. Niestety aby pokazać księżyce na zdjęciu muszę lekko prześwietlić samego Jowisza. Wydaję mi się że ostrość ustawiłem dobrze, na liveview nawet po maksymalnym zbliżeniu Jowisz jest małą kropką :). Wizualnie faktycznie dużo lepiej, 4 księżyce bez problemu, tak samo pasy - piękny był wczoraj :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mam problem ze złapaniem ostrości i z uciekającą z kadru planetą. Stack z 20 klatek.

 

Za wysoko postawiłeś sobie poprzeczkę stosując extender x3. Zacznij od braku ekstendera. Wtedy otrzymasz mniejszego Jowisza, ale za to ostrego. Wolniej będzie uciekał z kadru i będzie Ci go łatwiej podgonić. Zastosuj krótkie czasy ekspozycji np. 10ms. Nie będzie to problem przy tym sprzęcie i braku x3. Skoro Jowisz Ci łazi po kadrze to krótkie czasy pozwolą zamrozić jego ruch bez rozmazania.

 

Aha, dlaczego tylo 20 klatek? 200-1000 z kilku tysięcy powinno być.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety aby pokazać księżyce na zdjęciu muszę lekko prześwietlić samego Jowisza.

Odpowiednia obróbka może wszystko. Zauważ, że prawie wszystkie prezentowane tu Jowisze mają tarczę i księżyce ok. Przy wyostrzaniu księżyce stają się bardziej kontrastowe i wychodzą z ciemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.