Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadłem na kilkadziesiąt minut do mojej miejscówki w Werduniu. Wiedziałem że księżyc jest w formie wiec dużo sobie nieobiecywałem. Na otarcie łez popatrzyłem na Rigela i rozdzielałem Mizara przy 44x. Trzeba czekać aż lampka nocna zgaśnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc w Mostówce byłem w godzinach 18-22. Sesję zdjęciową zaplanowałem na 6 godzin - 4 godziny lightów + 2 na darki. Celowałem w Woźnicę. Wykonałem jedynie same lighty, po czym padł akumulator w aparacie :(, w związku z czym zawinąłem się i pojechałem do domu. W międzyczasie ok. 21.30 na miejscówkę przyjechał @Pavlito, a wkrótce po nim... policjanci. Ale oni nawet nie wysiadali z samochodu - jak tylko snop światła z radiowozu oświetlił statyw teleskopu @Pavlito to zawrócili i pojechali z powrotem.

Było bardzo zimno - po czterech godzinach termometr w moim samochodzie pokazał temperaturę -60C. Mgły nie było, ale za to daleko na horyzoncie był smog. Poza tym było bardzo sucho - trawa "strzelała" pod stopami, zaś na sprzęcie większy szron pojawił się dopiero po trzech godzinach. 

Ja jeszczę dzisiaj dopalę darki, ale to już z balkonu... Generalnie dopóki nie będę miał przejściówki na USB do aparatu (zamówiona na Aliexpress) to nie ma co sesji dłuższych jak cztery godziny planować.

A propos samej miejscówki - nie przetrwa ona w obecnym kształcie dłużej niż rok. Powodem jest to, że na łące przy rozwidleniu dróg gruntowych ktoś buduje sobie dom - jest już zrobiona ława fundamentowa i wykonane zbrojenie pod słupy. Tak więc myślę, że w przyszłym roku ktoś już tam raczej zamieszka i światło z domu będzie przeszkadzać... Poza tym kawałek dalej na południe ktoś zaorał kawał pola... Ale to tak na marginesie...

Edytowane przez tomchm
  • Lubię 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomchm napisał:

 

na łące przy rozwidleniu dróg gruntowych ktoś buduje sobie dom - jest już zrobiona ława fundamentowa i wykonane zbrojenie pod słupy. 

Może ktoś z astro-bywalców już postawił zbrojenie pod pier / obserwatorium. Przyznajecie się? 

 

 No niestety, tak to jest prawie wszędzie. Ale i tak ostatnio bywałem częściej koło Dębienicy, dla fotek lepszych też opłaci się. Koło Mostówki  i w okolicy na zdjęciach zbiera się znacznie większe łuny.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, ruszam dziś na południowy zachód od Wawy w okolicach 19tej / 20tej (dobra pogoda ma być tam). Miejscówki konkretnej jeszcze nie wybrałem, ale do wyboru kilka, zależy też kto / ew. ile osób w tamte strony by jechało.  Ktoś coś? @Szymoff, @tomchm, @Andrzej87? Dobre warunki do focenia południa - lub przeglądania Newtonem... 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tomchm napisał:

Ja mogę jechać pod warunkiem, że będzie pogoda... Nastawiam się oczywiście obecnie na focenie... Daj znać, gdzie chciałbyś jechać.

51.9714147, 20.7050682 i w tym miejscu zjezdzasz kawałek w zakrzaczoną dróżkę

 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym z Was, co mogli być - dzięki za towarzystwo! Późno w nocy nadal było bezchmurwnie, wiosna na niebie pełną gębą - aż żałowałem, że mam serdecznie dość.

@tomchm - czekam, aż zbierzesz następne fotki, aby zobaczyć te z dzisiaj.

 

A gwoli formalności - lista zobaczonych DS'ów z całej sesji. 

 

Nowe dla mnie obiekty -

galaktyki:

Lew

3810

3705

3367

3433 – nie udało się wyłuskać

3346

3596

Wolarz

5557

5689

5676

Psy Gończe

4346

4618 (ostatni obiekt - o 1.30; widać ramiona!)

240px-NGC4618_-_SDSS_DR14_(panorama).jpg

4625

mgławice planetarne:

Rufa

2452

2440

gromada otwarta:

Rufa

2453

 

+ stare klasyki:

42/43

93

50

gromada Choinka (chociaż pierwotnie, przez pół h, szukałem jej pod Małym Psem, co udać się nie mogło)

105 & company

35 & NGC...

51 & NGC...

3

Asmidiske (jakie to piękne jest!)

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomchm napisał:

Zamieszczam nieobrobioną fotkę ze stacka z wczorajszej nocy. Ostatecznie wyszło 49 zdjęć, 2 min, ISO 400. Zdjęcie przedstawia górną część Warkocza Bereniki.

 

Warkocz Bereniki gromada gwiazd.jpg

Jak wrzuciłem do Shopa - można doszukać się kilku galaktyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej tak - najlepiej widoczna na fotce jest ta znajdująca się w lewej górnej części kadru. To NGC 4631 (oznaczenie w Katalogu Caldwella C32), znana również jako Galaktyka Wieloryb. Znajduje się ona tak naprawdę w gwiazdozbiorze Psów Gończych, a nie w Warkoczu Bereniki. Stosunkowo wdzięczny obiekt również do obserwacji wizualnych; jasność względna 9 mag, rozmiary 15'x2,8'. Tuż pod nią, po dużym zbliżeniu, na zdjęciu widać jej sąsiadkę - NGC 4656, znana również jako Łom lub Kij Hokejowy. Rozmiarami podobna do NGC 4631, ale ciemniejsza - 10,1 mag.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, tomchm napisał:

. Tuż pod nią, po dużym zbliżeniu, na zdjęciu widać jej sąsiadkę - NGC 4656, znana również jako Łom lub Kij Hokejowy. Rozmiarami podobna do NGC 4631, ale ciemniejsza - 10,1 mag.

Łomek widać - no to nieźle. Jej część widoczna moim teleskopem jest dużo mniejsza od Wieloryba (profesjonalny szkic w moim avatarze).

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
59 minutes ago, TUR said:

Cześć,

 

Macie może jakąś dobra miejscówkę z czystym północnym horyzontem ? 

Przy okazji zapytam czy ktoś w kolejnych 2 tyg planuje jakiś wypad na foto komety F8 ? :) 

 

pozdr

pawel

Ja planuję ale pogoda ciągle planuje inaczej.. czekam więc na czyste niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. :) To mój pierwszy wpis tutaj, cieszę się że znalazłam takie forum. Jestem totalnie zielona w kwestii znajomości nieba, za to uwielbiam się w nie wpatrywać i bardzo chciałabym wiedzieć na co patrzę albo w którą stronę patrzeć by coś zobaczyć. :) Czy jest możliwość by kiedyś dołączyć do któregoś z Waszych spotkań i popatrzeć na to, co Wy?

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.