Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe jak RPi4 spisze się z FC. Awikowanie jest bardzo wymagające od transferu po USB, zapisu na dysk, wielkości RAM i potrzeba też przyzwoity procesor. Mam duże obawy o wydajność USB3 obsługującego równocześnie kamerę i zewnętrzny dysk SSD (bo inaczej to nawet nie ma co podchodzić z nowymi kamerami). Ciekawe, czy procesor będzie się wyrabiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AVIkowałem na RPI3 z ASI120MM na USB 2.0 z szybką kartą SD. Cropowane klatki leciały ponad 60 fps do formatu SER bez kompresji. oaCapture bardzo dobrze sobie radziło.

RPI4 z 4GB RAM i USB 3.0 powinno śmigać na luzie. Chyba że mówimy o pełnej rozdzielczości kamery bez crop. Wtedy nawet PCet się może spocić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RadekK napisał:

AVIkowałem na RPI3 z ASI120MM na USB 2.0 z szybką kartą SD. Cropowane klatki leciały ponad 60 fps do formatu SER bez kompresji. oaCapture bardzo dobrze sobie radziło.

RPI4 z 4GB RAM i USB 3.0 powinno śmigać na luzie. Chyba że mówimy o pełnej rozdzielczości kamery bez crop. Wtedy nawet PCet się może spocić.

ASI120 to symboliczne obciążenie :) Zastanawiam się co będzie w większych i szybszych kamerach. Np 100-200 FPS na Jowiszu z cropem lub coś bez cropa na Księżycu przy kilku Mpix. Wtedy potrzeba transferów rzędu 1-2Gb/s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RPi4 z SSD działa przyzwoicie (jeden zestaw u nie tak działa) więc masz 4GB RAM, dodajesz 4GB swap na SSD, masz jakiś bufor w kamerze... jakieś szanse są. Tylko testy odpowiedzą na to pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was ma problem z ASI 120 MM-S ?

Dziś zainstalowałem linuxa i najnowsze indi... w ekosie i phd2 kamera nie zbiera ekspozycji, zatrzymuje się na 0.01s i przerywa ekspozycje bo nie może pobrać klatki i tak cały czas, dzieje się tak przez indi jak i przez tryb zwo asi camera w phd2.

Ustawienia domyślne.

Nie działa w 8 bit jak i w 16 bit.

Używam usb 2.0

Nie jestem na czasie w tej kwestii bo rok nie używałem tego softu.

Ktoś coś wie co jest nie tak ?

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem, to znaczy z chińską T7 color ale to podobno to samo. Szczerze mówiąc sam do końca nie wiem co pomagało, chyba jakiś parametr "high speed" w driverze ale mieszałem też rozdzielczością bitową, firmware, i sam już nie wiem czym, przy jakiejś kombinacji działało ale chyba tylko w 8bitach. Chyba też lubiła być sama na usb, dopinając aparat problemy się potęgowały, wymieniałem kable, huby usb, etc., ogólnie męczarnia...

Nie sprawdzę ostatnich w miarę działających ustawień bo dałem sobie spokój z Indi/Kstars, z kamerką problemy, z D7500 problemy (opisywane wcześniej + nie ogarnąłem czasów poniżej sekundy więc biasy/flaty odpadały), z montażem problemy (pewne parametry jak "horizon limit" ciągle przywracane domyślne mimo zapisywania ustawień). Platesolve Astap czy Astrometry offline 20s minimum (Rpi4). Poza tym częste wywałki, z byle powodu konieczność restartowania sterowników lub całości, itd.

Próbowałem też CCDCiel, który ktoś tu polecał ale jego interfejs jeszcze bardziej mi mulił.

Pożegnałem się z linuxem. Całkiem fajnie mi się obecnie testuje N.I.N.A, na laptopie z i5 super szybki download/platesolve, lada chwila powinienem mieć stick-a W5 Pro 4GB z W10, cena chińska porównywalna z Rpi4, zobaczymy jak tam będzie z wydajnością. Tak czy inaczej spektrum programów windowsowych jest dużo większe, Ascom to zupełnie inna bajka, o wiele bogatszy też Eqmod, i choć Linuxa bardzo lubię to tutaj przegrywa na ten moment, przynajmniej w moim przypadku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2020 o 20:32, kristofus napisał:

Ja miałem, to znaczy z chińską T7 color ale to podobno to samo. Szczerze mówiąc sam do końca nie wiem co pomagało, chyba jakiś parametr "high speed" w driverze ale mieszałem też rozdzielczością bitową, firmware, i sam już nie wiem czym, przy jakiejś kombinacji działało ale chyba tylko w 8bitach. Chyba też lubiła być sama na usb, dopinając aparat problemy się potęgowały, wymieniałem kable, huby usb, etc., ogólnie męczarnia...

Nie sprawdzę ostatnich w miarę działających ustawień bo dałem sobie spokój z Indi/Kstars, z kamerką problemy, z D7500 problemy (opisywane wcześniej + nie ogarnąłem czasów poniżej sekundy więc biasy/flaty odpadały), z montażem problemy (pewne parametry jak "horizon limit" ciągle przywracane domyślne mimo zapisywania ustawień). Platesolve Astap czy Astrometry offline 20s minimum (Rpi4). Poza tym częste wywałki, z byle powodu konieczność restartowania sterowników lub całości, itd.

Próbowałem też CCDCiel, który ktoś tu polecał ale jego interfejs jeszcze bardziej mi mulił.

Pożegnałem się z linuxem. Całkiem fajnie mi się obecnie testuje N.I.N.A, na laptopie z i5 super szybki download/platesolve, lada chwila powinienem mieć stick-a W5 Pro 4GB z W10, cena chińska porównywalna z Rpi4, zobaczymy jak tam będzie z wydajnością. Tak czy inaczej spektrum programów windowsowych jest dużo większe, Ascom to zupełnie inna bajka, o wiele bogatszy też Eqmod, i choć Linuxa bardzo lubię to tutaj przegrywa na ten moment, przynajmniej w moim przypadku...

No niestety mimo że próbuje wracać do tego linuxa to Windows wygrywa bo jest mniej kłopotów z softem.

Też dałem sobie spokój.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 18.01.2020 o 12:02, Selmak napisał:

No niestety mimo że próbuje wracać do tego linuxa to Windows wygrywa bo jest mniej kłopotów z softem.

Też dałem sobie spokój.

Żeby ASI120 lub klon działał prawidłowo pod INDI trzeba zaktualizować soft w kamerce.

W klonie zrobiłem to chyba cztery lata temu i działa do dzisiaj bezproblemowo.

Czy w PHD2 wybierasz sterownik ASI z INDI ? Powinieneś oryginalny ZWO ASI który proponuje sam PHD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Nowok76 napisał:

Żeby ASI120 lub klon działał prawidłowo pod INDI trzeba zaktualizować soft w kamerce.

W klonie zrobiłem to chyba cztery lata temu i działa do dzisiaj bezproblemowo.

Czy w PHD2 wybierasz sterownik ASI z INDI ? Powinieneś oryginalny ZWO ASI który proponuje sam PHD

Asi 120 MM-S z usb 3.0 nie ma innego frimeware tam się nie da.

To nie jest 120mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grzegorz Szkudlarek napisał:

APT jest pod Windows ale może sterować sprzętem podłączonym do astroberry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zauważyliście, ale w ostatniej wersji KStars dodane jest wsparcie dla sextractor do identyfikacji gwiazd w kadrze.

Czas plate solve na Raspberry Pi 3B+ wynosi teraz... 3 sekundy 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kto nie idzie do przodu ten sie cofa, wiec przyszedł czas na Astroberry Serwer 2.0.1

 

Zmiany są duże i na początek ściana.

Jako że nie jestem biegły w Linuxie wybaczcie bo może pytania są trywialne.

 

1. Jak zmienić datę i godzinę systemową (nie podłaczajac do sieci)

2. Mam  moduł GPS ale system działa na virtualGPS - jak to przełaczać? 

(W domu virtual gps-w polu moduł gps)

 

3. Czy jak stosuję VNC  można włączyć boczny panel?

 

4. Używam  AstroberyFocuser  na innych GPIO niż standardowo  jak przekompilować  kod? Czy tak samo jak w AS 1.0

5. Jak zmienić rozdzielczość ekranu 1920x.... na 10' jest mało użyteczna 

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

Pozdrawiam

M

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, mirek01 said:

Kto nie idzie do przodu ten sie cofa, wiec przyszedł czas na Astroberry Serwer 2.0.1

Zmiany są duże i na początek ściana. Jako że nie jestem biegły w Linuxie wybaczcie bo może pytania są trywialne.

Witamy w świecie astronomii open source ;-)

 

36 minutes ago, mirek01 said:

1. Jak zmienić datę i godzinę systemową (nie podłaczajac do sieci)

W tej wersji ręczna zmiana jest możliwa tylko z terminala za pomocą polecenia 'date' np. sudo date -s "28 FEB 2020 11:11:11"

 

41 minutes ago, mirek01 said:

2. Mam  moduł GPS ale system działa na virtualGPS - jak to przełaczać?

sudo systemctl enable/disable virtualgps.service

 

42 minutes ago, mirek01 said:

3. Czy jak stosuję VNC  można włączyć boczny panel?

Nie. Boczny panel dostępny jest tylko przy połączeniu przez przeglądarkę, ale poszczególne panele można odpalić w przeglądarce na raspberry wpisując odpowiednie adresy:

indi web manager: localhost:8624

gps panel: localhost:8625

astro panel: localhost:8626

 

54 minutes ago, mirek01 said:

4. Używam  AstroberyFocuser  na innych GPIO niż standardowo  jak przekompilować  kod? Czy tak samo jak w AS 1.0

Tak samo.Szczegóły tutaj https://github.com/rkaczorek/astroberry-diy

Na RPi 4 zamiast instalować wiringpi tak jak w instrukcji, zainstaluj tak jak opisane jest tutaj http://wiringpi.com/wiringpi-updated-to-2-52-for-the-raspberry-pi-4b/

Sterownik będzie musiał być wkrótce zmieniony, bo Gordon ogłosił, że przestaje publikować bibliotekę WiringPi, która jest niezbędna do działania tego sterownika

 

57 minutes ago, mirek01 said:

5. Jak zmienić rozdzielczość ekranu 1920x.... na 10' jest mało użyteczna

Ręcznie możesz to zrobić zmieniając konfigurację w /boot/config.txt ale najprościej to zrobić uruchamiając sudo raspi-config lub Menu/Preferrences/Raspberry Pi Configuration

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gps  neo m8n,  podłączenie  uart (tx,rx) na karcie z Astrobery 1.0 działa po kilku minutach. Na AD 2.0.1 sam moduł tłapie fix /mruga dioda . Zawartość pliku  gpsd 

20200302_215916.thumb.jpg.a3e4396ce40d3e0238433a4aaa5a3a40.jpg

Pozdr.

M

 

Edytowane przez mirek01
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, RadekK napisał:

No to wpisz do /etc/default/gpsd DEVICES="/dev/ttyS0" i ciesz się GPSem ;)

Jak zdobyć uprawnienia administratora?

Przyzwyczajony jestem do: " otwórz jako administrator . A w tej wersji nie ma takiej zakladki:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisalem  w gpsd...

Nietety bez zmian

 

 

Nadal po sprawdzeniu cgps mam ten komunikat:

 

# precedence  <mask>   <value>

 

Add another tyle to the RFC 3584 precedence table. See section 2.1 and 10.3 in RFC 3484. The renault is: 

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.