Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, RadekK napisał:

Zainstaluj wiringpi z jedynego oryginalnego źródła http://wiringpi.com/download-and-install/

Interesuje Cię sekcja z nagłówkiem To install…

Po podmianie w źródłach biblioteki bcm2835-1.52 na bcm2835-1.60 da się uruchomić driver na rpi4. Wieczorem sprawdzę działanie z podpiętym do Pi4 sprzętem, ponieważ nie mam przy sobie. Czy ewentualnie możesz dodać na github wersję z nową biblioteką ?.

 

Przy okazji GPIO4 jest używane przez moduły RTC np. https://kamami.pl/moduly-rozszerzajace-do-raspberry-pi/233506-rpi-raspberry-pi-rtc-ds3231-modul-zegara-rtc-dla-raspberry-pi.htmlwięc zmieniłem pin od DIR na GPIO25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, abo napisał:

A ta wersja skompilowana do obrazu działa na rpi4?

Mowa jest o 2 różnych projektach:

 

- astroberry server (dystrybucja astro na bazie Ubuntu) https://github.com/rkaczorek/astroberry-server - według mojej wiedzy obraz jest obecnie dla RPi3 i może nie działać na RPI4. Mam nadzieję, że wkrótce będzie sprawdzona wersja na RPI4. Można kupić Stellarmate OS za około 200 zł ale dużo funkcjonalności nie wnosi względem Astroberry Server (dodatkowa aplikacja na telefon, wsparcie systemem ticketów).

- astroberry DIY (projekt sprzętu i sterownika fokusera oraz zestawu przekaźników dla biblioteki INDI, wcześniej był jeszcze GPS i żyroskop etc) https://github.com/rkaczorek/astroberry-diy - po zmianie biblioteki na bcm2835-1.60 funkcjonuje z nowym Raspberry Pi 4.

 

Jeżeli pytasz o dystrybucję astroberry server  to raczej nie działa na RPI4 (sam nie sprawdzałem), jeżeli o sprzęt i sterowniki "astroberry diy" to już działa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Żadnych sugestii?

Próbowałem zaktualizować indi, kstars i gphoto - z dobrym skutkiem ( zero błędów).

Aktualnie efekt jest taki, że przy próbie wywołania sterownika Nikon Dslr lub Gphoto wywala błąd .

Dziwne, bo gphoto obsługuje D7500 , więc nie wiem , w czym tkwi błąd ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2019 o 19:46, Duser napisał:

Mam pytanie odnośnie współpracy Astroberry i lustrzanek Nikona . Próbowałem podłączyć Nikona d7500 i niestety EKOS nie widzi mojego sprzętu, mimo prawidłowego podłączenia.

Jakieś porady?

sudo add-apt-repository ppa:mutlaqja/libgphoto2
sudo apt-get update && sudo apt-get install libgphoto2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astroberry Server 2.0.0 is ready now!

 

Visit www.astroberry.io for details and system image.

sneakpreview.jpg.5fbaf2d99d3dd1c9cdcd05c1a15c147e.jpg

 

The system features:

  • Support for Raspberry Pi 3 and 4
  • Raspbian Buster Desktop
  • APT repository for Raspbian Buster (yes, now any Raspbian Buster user can install Astroberry Server with 'apt install')
  • Web interface featuring GPS Panel and Astro Panel (celestial almanac for your localization)
  • Astroberry Wireless Hotspot allowing to access the system directly i.e. without external wireless network eg. in the field
  • Remote desktop accessible over VNC at astroberry.local:5900 or a web browser at http://astroberry.local/desktop
  • KStars planetarium software and Ekos with all available device drivers plus custom astroberry drivers
  • SkyChart / Cartes du Ciel planetarium program
  • Hallo Northern SKY planetarium program
  • CCDciel capture software
  • Astrometry for field solving
  • ASTAP, the Astrometric STAcking Program
  • PHD2 for autoguiding
  • Gnome Predict for satellite tracking
  • oaCapture for planetary imaging
  • SER Player for watching captured video streams
  • Astroberry PiFace drivers for a relay and focuser control
  • Astroberry DIY drivers for focuser and relay board
  • Astroberry PiFace drivers for focuser and relay board
  • Astroberry Motor HAT for focuser based on Adafruit Motor HAT
  • File sharing server allowing for network access to captured images
  • Support for raspi-config (console) and rc_gui (graphical UI) for easy configuration of Raspberry Pi options
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie grzałką przez PWM  jest łatwo sobie samemu dorobić, jak kombinowanie z tranzystorami jest niemile widziane (jak w moim przypadku ;-) to są moduliki (np. na allegro szukać PWM MOSFET) za 5 zł. RPi4 ma dwa porty PWM jak widzę (choć nie wiem czy oba są używalne).

Co do Astroberry Server - mam propozycję żeby dołączać Lin_guider (jeśli go nie ma) jako alternatywę do PHD2. Jest dużo "lżejszy" niż PHD i np. z moim montażem lepiej sobie radzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linguider (i wiele innych rzeczy) można sobie samemu zainstalować. Świadomie nie dodałem go do dystrubucji, bo jego istnienie w przyszłości nie jest pewne, biorąc pod uwagę to że ostatnia wersja pochodzi z marca 2017 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W koncu znalazłem czas zeby troche poćwiczyć na balkonie:D i mam problem

Po ostatniej aktualizacji sterowników (jeszcze nie do AD 2.0) plate solve działa w dziwny sposób naprowadza środek kadru na obiekt ale na mapce w Kstars  mam taki obrazekScreenshot_20191204-235015.png.6fcd90023729cf6332a6d436005c3eb9.png Biała ramka - ustawienie na obiekt  ale obrót  nie pasuje 

Żółta ramka - rzeczywisty obrót kadru  ale nie zwiazana z fotografowanym miejscemScreenshot_20191204-234343.png.ca64a2dbb70c31a2f877ed04faf7c330.png

Jak te ramki "połaczyć", żeby mieć rzeczywiste położenie kadru na mapie nieba?

Edytowane przez mirek01
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biała ramka to kadr oznaczony przez plate solver więc ona musi być poprawna. Żółta ramka to ustawiony przez Ciebie kadr w KStars, którego rotację możesz ustawić ręcznie (pole Rotation) lub usawić, żeby rotował wg. bieguna (Lock to Celectial Pole). Jeśli oś matrycy fizycznie ustawisz tak żeby dłuższy bok był pionowo w pozycji parkowania na biegun, to rotacja wg. bieguna będzie prawidłowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.