Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, RadekK napisał:

Biała ramka to kadr oznaczony przez plate solver więc ona musi być poprawna. 

Dzięk @RadekK za odpowiedź.

 

Tak jak piszesz było do tej pory i działało świetnie/bardzo wygodnie. A teraz się pomieszało. Zobacz kadr  i mapkę w Kstars po plate solve:

Screenshot_20191206-002438.png.e7f2dc2f9196fb0aa07b84f6c14184c1.png

Cel się zgadza ale obrót zupełnie nie ten

Ale obrót żółtej ramki pasuje idealnie do kadruScreenshot_20191206-002754.png.619641f1e1f5b8d5379154c485451629.png

 

Próbowałem już  różne opcje z rotacją poprzestawiać ale jakby bez zmian.

Nie wiem czy to błąd w ustawieniach czy w programie, ale bardzo uciążliwy:(

 

M.

Edytowane przez mirek01
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczę Astroberry na Pi4... ;)

Co prawda dopiero poznaję sprzęt i wszystko co potrzebne do efektywnego (a może kiedyś efektownego :) ) astrofoto ale już czuję potęgę tego małego urządzonka. Na razie zabawy z goto, platesolve, ustawianie bieguna z balkonu bez widoczności polarnej, itp.

Póki co na montażu zawieszony tylko Nikon D7500 i właśnie w tym elemencie znalazłem dość niesmaczną łyżkę dziegciu.

Mianowicie lista wyboru formatów zapisu pliku w aparacie wygląda na całkowicie skopaną. W efekcie aparat jest niestety praktycznie nieużywalny.

Ręcznie w aparacie wybrać się nie da bo konfig z Indi wydaje się być nadrzędny i wymusza format. A z niego gdy wybiorę nef(raw) w aparacie ustawia się jpg-fine. No i wydaje się ok, fits-y potrzebne Ekos-owi schodzą ale co zawierają? Podejrzewam, że to tylko przekonwertowany do fits jpg. Fits Liberator w nagłówku pokazuje BITPIX=8.

Próbowałem wszystkie pozycje z listy, (niektóre to wręcz jakieś dziwne identyfikatory), niestety różne kombinacje się ustawiają ale akurat sam NEF się nie ustawia. Zdarza się ustawić nef+jpg ale to akurat w/g dokumentacji sytuacja niedopuszczalna, no i faktycznie dzieje się sajgon, raz fits ma 40MB i 16bit, raz 60MB i 8bit, co gorsza klatki schodziły jakby jedna do tyłu więc przydatność tego do ustawiania jest marna...

Spróbuję jeszcze na różnych wyborach typu pliku do ustawiania i do akwizycji, może jakoś chociaż z aparatu raw-y wyciągnę, to jednak proteza, nawet jeśli się uda.

 

Domyślam się, że problem jest w sterowniku Indi, no ale ponarzekałem... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, beny napisał:

Jak ta opcja się dokładnie nazywa?

W Ekosie Align->Polar Aliignment i na dole wariant "Legacy", sama procedura jest opisana w dokumentacji Kstars (rozdział 5.8.9.9.2).

W skrócie celujesz na gwiazdkę raz na południu, raz na wschodzie (lub zachodzie), program dokonuje (czasem kilka, zależy od tolerancji jaką ustawisz) platesolve aby odpowiednio precyzyjnie wycentrować gwiazdkę, przesuwa, solve, oblicza błąd no i wskazuje korektę. Potem można kazać mu przesunąć montaż o ten błąd aby ręcznie naprowadzić gwiazdkę w centrum celownika pokrętłami montażu.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z Nikonem nie pomogę. Kojarzę z różnych dyskusji, że ludzie robią akwizycję używając tylko wyzwalania migawki ze sterownika INDI, a wszystkie nastawy i same zdjęcia robią na aparacie. To oczywiście mocno ogranicza, bo nie ma taką metodą dostępu do plate-solve, focusera itd.

Może jakiś użytkownik Nikona sie wypowie, bo ja wiem tyle, że Canon działa dobrze :matrix:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety też nie,  mam canona.

 

 

Z canonami jest lepiej ale nie jest stabilnie, trzeba mieć  dużo cierpliwości bo  Kstars lubi się wysypać  z aparatem :D  przy plate-solve, focus.

 

Nie wiem jak przy nikonie  ale dla canona ustawienia wyglądają mniej-więcej  tak: (znalazłem stary zrzut ektanu)

20191210_073209.png.5df21eb3bdcac871d6480b9bc7a02f9d.png

W opcji  Transfer format  raczej używam -Native 

Pozdr

M.

Edytowane przez mirek01
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza tyle tylko, że wybranie Native nie rozwiązuje problemu a tak jak @RadekK napisał bez fits-ów traci się wiele z funkcjonalności EKOS-a.

Ewidentnie problem jest po stronie sterownika aparatu w libgphoto, przejrzałem trochę źródła i to nie ma prawa działać.

D7500 ma wbudowaną inną listę formatów zdjęć do wyboru niż np. d7100 a driver tego nie uwzględnia. Ładuje po prostu jakieś ustawienia podstawowe gdzie pechowo wybór NEF(RAW) trafia na pozycję NEF+Fine a to z kolei blokuje chyba samo indi/ekos (czerwony błąd w logach) ponieważ jak wyżej pisałem przy zapisywaniu przez aparat raw+jpg dzieją się jeszcze większe cuda. No i koło się zamyka.

W ogóle to wygląda kretyńsko bo na moje oko obsługa D7500 w driverze sprowadza się chyba tylko do rozpoznania identyfikatora USB aparatu i załadowania ustawień podstawowych dla pierwszego z brzegu Nikona. Taki np. D850, D7100 ma sporo oddzielnego kodu, zdefiniowane odddzielne struktury, etc. D7500 dodany "na odpieprz" jakby. No i nie dziwne, że nie działa.

 

No nic, walczę z tematem, chyba już jestem blisko przypudrowania tej krosty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, u mnie działa ;)

Tyle, że jak wspomniałem to pudrowanie krosty. Co zrobiłem? Wywaliłem paczkę libgphoto, ściągnąłem źródła, popatrzyłem, pokombinowałem, podmieniłem standardowe nikonowskie definicje formatów plików na te podefiniowane dla D850 (wydają się pasować). Skompilowałem, tadaaam :)

indi_nikon1.JPG.30b848a0bf4a864dcabc0bee7752d4f8.JPG

Na pierwszy rzut oka jest ok, FITS się ściąga, ma 16bit, na karcie aparatu ląduje tylko NEF...

No ale to nie rozwiązuje problemu, że prawidłowa obsługa D7500 po prostu nie jest zrobiona w sterowniku gphoto2 i pewnie można się spodziewać kolejnych baboli...

Na razie jednak ekos przed tą zmianą wydawał mi się działać względnie poprawnie, potestuję dłużej w działaniu jak już się chmury rozwieją...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na biblitekę libgphoto2 (a może tę właśnie miałeś na myśli), która jest rekomendowana dla INDI/EKOS https://github.com/gphoto/libgphoto2.git

Najlepiej byłoby, gdybyś zrobił forka z tych źródeł, zmienił/dodał co potrzeba, przetestował i zgłosił pull request. W ten sposób trafi to do Astroberry i innych dystrybucji w formie aktualizacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tę właśnie wziąłem i skompilowałem na podmianę biblioteki zawartej w dystrybucji.

A konkretnie w tej jakiejś domyślnej strukturze ( compressionsetting ) podmieniłem nikonowskie definicje na te od D850 z kilku linijek wyżej:

https://github.com/gphoto/libgphoto2/blob/master/camlibs/ptp2/config.c#L5257

I tyle. Więcej raczej się nie podejmę bo po pierwsze programista ze mnie jak z koziej d... ;) a po drugie jak widać to tylko taka prowizorka zrobiona w dość prostacki sposób poprawiająca tylko jeden aspekt i działająca w moim szczególnym przypadku, w innych niekoniecznie.

Tutaj trzeba w pełni zaimplementować obsługę tego a pewnie i innych modeli, widać jak wiele struktur jest dołożonych dla d850 czy d7100 odnośnie trybów migawki, focusa, formatów zapisu, etc. A to dużo, dużo więcej grzebania i raczej przerasta moje umiejętności.

Teraz ta cała biblioteka działa "jakoś", trochę tak jakby np. kierowca malucha wsiadł do nieznanej nowoczesnej fury - no pewnie jak uda mu się odpalić to pojedzie bo niby kieruje się podobnie, ale już przycisk od świateł może zadziałać przypadkiem, a jak tu włączyć spryskiwacz?... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mogę ewentualnie coś pomóc czy potestować w miarę swoich możliwości gdyby ktoś się chciał tym zająć choć rozumiem, że wspólna robota w tym przypadku może być mało efektywna.

Też bym wolał przynajmniej tę kwestię którą u siebie poprawiłem a niezbędną do jakiegokolwiek sensownego działania d7500 mieć zrobioną dobrze przez apt-a bez rozwalania pakietów i ich zależności no ale stosując metody naprawy typu "trytka i powertape" i bez odpowiedniej znajomości C czy chociażby git-a niewiele ponad "git clone" nie jestem w stanie tego zrobić, przynajmniej na ten moment.

Swoją drogą ciekawe jak kwestia prawidłowej obsługi D7500 wygląda w przypadku Asiair czy Stellarmate, zacząłem od Astroberry i na razie nie odczuwam potrzeby wydawania na nie pieniędzy (apka na tel. chyba nie jest dla mnie na ten moment jakimś decydującym argumentem).

 

Tak czy inaczej walczę z Astroberry dalej bo to bardzo fajne maleństwo :) i mam nadzieję, że już wkrótce ogarnę na tyle, że na mroźny balkon czy inną miejscówkę będę musiał wychodzić tylko ustawić całość i zrobić szybki polar align a nie tak często jak ostatnio bo ciągle "coś" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, kristofus said:

Swoją drogą ciekawe jak kwestia prawidłowej obsługi D7500 wygląda w przypadku Asiair czy Stellarmate

Zarówno Asiair jak i Stellarmate opierają się o INDI server i te same sterowniki więc efekt będzie ten sam.

 

3 hours ago, kristofus said:

Tak czy inaczej walczę z Astroberry dalej bo to bardzo fajne maleństwo :) i mam nadzieję, że już wkrótce ogarnę na tyle, że na mroźny balkon czy inną miejscówkę będę musiał wychodzić tylko ustawić całość i zrobić szybki polar align a nie tak często jak ostatnio bo ciągle "coś"

Dobrej zabawy! Ja używam od ładnych paru lat z sukcesem. A niektórzy robią to na odległość setek kilometrów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, RadekK napisał:

Zarówno Asiair jak i Stellarmate opierają się o INDI server i te same sterowniki więc efekt będzie ten sam.

 

Dobrej zabawy! Ja używam od ładnych paru lat z sukcesem. A niektórzy robią to na odległość setek kilometrów :)

Widziałem ostatnio trzech nikonowców z Asi Air. Działa na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, RadekK napisał:

Wieści donoszą, że sterownik Nikona wchodzi na warsztat. Być może wkrótce będzie ok

Super, wątek na forum Indi widzę odżył, będę wdzięczny za jakieś info jeśli rzeczywiście coś się zmieni.

 

A przy okazji - zmiana hasła do interfejsu www to działa ok? Może coś źle robię ale efekt mam połowiczny, dla użytkownika systemowego "astroberry" i owszem, zmieniło się ale do interfejsu dalej muszę klepać to samo startowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Panowie mam do was pytanie.

Już około roku jestem po za tematem Astrobery/INDI/EKOS.

Czy na dzień dzisiejszy prócz Nowok76 jest tu z was ktoś komu udało się w 100% wykonać automatyczną sesje astrofoto za pomocą linuxa ?

To jest : otwarcie dachu, platesolving guiding naświetlanie focus (z poprawnym auto select star w centrum kadru) i te  inne podstawowe czynności, meridian flip, parkowanie montażu, zamykanie dachu.

I wszystko z automatu bez kłopotów softwerowych że coś się wiesza, wyłącza lub wywala błędy.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No np Ja, i to wielokrotnie zarówno na Ekos a teraz na CCDciel 

przetrenowałem chyba wszystkie softy do akwizycji na Linux, aż trafiłem na https://www.ap-i.net/ccdciel/en/start

 

wspomniane kwestie robi bez pudła, ma obsługę skryptów więc zamknie dach.

No i kozackie jest planowanie sesji.

Kilka obiektów podczas jednej sesji bez dotykania :)

 

CCDciel ma działające  bardzo skutecznie fcusowanie - w tym z wyborem automatycznym gwiazdy podczas sesji.

 

Zdarzają się pady softu, ale jak się grzebie w ustawieniach w czasie sesji. ( i bez porównania rzadziej niż z Kstars/Ekos)

 

o pozostałych zaletach nie będę pisał, bo to sprawa indywidualna, ale mi ten soft podpasował. 

Generalnie, polecam. 

 

 

Moja konfiguracja

 

RPI4 4GB 32GB na Raspberianie. 

CCDciel, ASTAP (platesolver), PHDGuiding, Skychart.

QHY163C CFW1 EQ6 Lodestar

 

 

 

Edytowane przez piotr_a
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2019 o 22:04, RadekK napisał:

Jaka to wersja KStars? Dzisiaj pojawiło się 3.3.9. Sprawdziłem u siebie i u mnie kadry są zbieżne.14627474_Screenshotfrom2019-12-0622-03-39.thumb.png.61f0c6b2c89aa2936c554efbcc5204c5.png

W końcu zaktualizowałem  i wczoraj wypróbowałam -działa prawidłowo i muszę powiedzieć że po prawie roku działania na RP I , pierwszy raz Kstars  przy wspólpracy z Canonem nie wysypał się ani razu podczas nocy. :D 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.