Skocz do zawartości

Długo wyczekiwana M42.


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Od wielu lat chciałem zrobić zdjęcie Mgławicy Oriona, ale albo nie było odpowiedniego sprzętu, albo pogody. I tak mijały lata, aż po ostatnim zimowym zlocie tak się nakręciłem, że nawet pogoda się zrobiła na 2 pełne noce. Ogólnie materiał bardzo fajnie się obrabiało. Dzięki kilku wskazówkom kolegów udało mi się jeszcze poprawić ostateczny efekt.
Podczas obróbki zauważyłem, że dookoła mgławicy zaczynają wychodzić ciemne pyły, ale ich wyeksponowanie odbywało się kosztem większego szumu, którego później nie potrafiłem skorygować więc sobie odpuściłem. Od razu rzuci się wam w oczy przepalony środek - wiem, że powinienem podmienić. Mam materiał na środek ale bez biasów i darków, więc może kiedyś to poprawię.
Jestem zadowolony z efektów i zrealizowałem swój cel :)
A z technicznych spraw to :
ED80, SBIG 8300C, EQ6
43x600s


M42.thumb.jpg.c22a8fcc18285080221dc4b7489db4cc.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie wyszło. Nie przeprocesowana, naturalna, nie wysilona . Duuuży postęp w porównaniu do porzednich wersji.

Środek warto by podmienić, nawet bez biasów i darków .

Nie wiem , pod jakim niebem robiłeś zdjęcie , ale do pyłów w tle potrzeba ciemnego nieba . Pod kiepskim niebem nawet 43 x 600 nie starcza na w miarę komfortową obróbkę ( bo jest mały odstęp sygnał/LP) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie potrzeba darków i biasów  to może uda mi się to poprawić tylko jest taki problem, że kamera była inaczej obrócona miesiąc temu niż ostatnio kiedy zbierałem główny materiał. Nie wiem czy to wyobracam, wkleję itp. aby nie było widać, że coś majstrowałem :)

Dziękuję za miłe słowo.

Mniej więcej to moja lokalizacja foto :
https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=16&lat=6477811&lon=2334595&layers=B0FFFFTFFFF

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TomekDw napisał:

Materiału masz dużo może warto byłoby mocniej wyciągnąć tło? Ogólnie fajna, wygląda tak naturalnie według mnie.

Nie przy moich umiejętnościach obróbki. Oczywiście ciągnąłem materiał bo niezmiernie mnie kusiło, ale później nie radziłem sobie z szumem w ciemnych partiach i robiło się kaszotto :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Tayson napisał:

Bardzo fajne! Wazne ze nie przewalone z kontrastem na ciemnych partiach i saturacja na mglawicy.

Mily w odbiorze kolorek.

 

Co sadzisz o tym?

image.png.c664e43e8f73a8fea90a3bdf5d15d0c6.png

Tzn ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tayson napisał:

Co sadzisz o tym?

Wiem co to robi więc odpiszę: i tak i nie.

 

Tam SĄ duże kontrasty, środek ma świecić tak że wypala oczy (ale z detalem) + po bokach mgławicy ma być ciemno pyłowo (ale z detalem). Pytanie czy robienie z tego sztucznego HDRa nie spłaszczy obrazka i nie wypaczy natury tego obiektu. Widziałem już zdjęcia M42 z środkiem płaskim jak decha, z poziomami zbliżonymi  do zewnętrznych partii mgławicy - no niby detal jest, ale nie podoba mi się taki sposób jego pokazywania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.