Skocz do zawartości

Uran 2019


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium dobrze pokazuje ? 

Jeśli chodzi o obraz to było SCT+kątówka lustrzana+lustrzanka. To chyba będzie lewo-prawo odwrócone.

 

Ogólnie te księżyce ciezkie do złapania - coś się pokazuje tylko przy czasach ok 1 sek. przy dłuższych i krótszych nie ma nic.

Edytowane przez Charon_X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium nigdy mnie nie zawiódł w temacie pozycji księżyców. Zawsze wszystko się zgadzało z tym co potem rejestrowałem.

Księżyce Urana fotografowałem przy czasie 910 ms i gain 372 (62 %)

Z STC 8 i firefly, parametry pewnie nieco inne muszą być. Ale jak dla mnie ekspozycja u Ciebie jest zbyt wysoka. Uran stał się ogromną plamą i pochłonął księżyce, może jedynie najbardziej odległa Tytania się załapała.

Proponuję obniżyć gain/czas i wykonać kilka avików z różnymi parametrami, każdy avik po kilkaset klatek. Na podglądzie księżyce mogą być niewidoczne, ale po zestackowaniu np: 500 klatek już tak.

 

 

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Spróbowałem i ja obserwować Urana. W okularze - kropka, w kamerze - nic! Okazało się, że to nie Jowisz, Mars czy choćby Saturn. + 5,6 mag na średnicy 3,7" jest dość ciemne. Przez filtry barwne naświetlałem klatki po 2 sek, z filtrem L 1/12 sek (82 ms). Ale widać było słabo, bo i nisko, i pogoda była kiepska. Ale chodziło o odkurzenie sprzętu przed tranzytem Merkurego (on będzie całkiem ciemny, ten Merkury :szczerbaty: ).

Typowa ogniskowa, tylko resampling podczas składania w Registax 6.

Może gdyby Uran był wyżej, wyszłyby księżyce, ale robiłem maksymalnie ekspozycje 2sek/kl gain 355 (67%) i mimo stackowania - nie wyszły ślady satelitów.

Uranus_204459 L res 2x pop.jpg

Edytowane przez OBERON RD
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie na Uranie można jedynie rozróżnić, że jedna z półkul ma jaśniejszą barwę:

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk19/u191029z.htm

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk19/u191012z.htm

Na Neptunie jest ciekawiej:

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk19/n191021z.htm

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to liczyłem, ale przez żaden filtr LRGB IR Pass (ostatni to porażka, Uran jest ciemny i zimny :hmm: ) nie udało mi się złapać tej różnicy. Fakt, że robiłem zdjęcia kiedy planeta była może z 15 stopni nad horyzntem i przez zamglenie. Ale nie chciało mi się czekać na górowanie - pogoda nie rozpieszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hejka,

 

nie było mnie na forum chyba z rok. Totalnie olałem astronomie, bo w tym roku znów opętało mnie wędkarstwo. Zakurzone teleskopy, nieprzeczytane numery Astronomii, zapomniane hasło na forum, niezauważona śmierć P. Płeszki ....

Ale u mnie tak jest, że mam takie "zrywy". Wyjąłem więc telep, naładowałem lapka, popatrzyłem w stellarium i co by tu .... o jest Uran na niebie. Zaraz, jak to było, jak to się ustawiało? Sporo zapomniałem. Ale coś się udało nim przyszły mgły.

 

Setup 2 z kamerą ZWO, Autostakkert, Photoshop, Resize 200%

 

uran.jpg

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 godziny temu, Sebastianus napisał:

Wczoraj huśtało trochę teleskopem. Porywy były takie, że mi stołem ruszało. Na dodatek niby - 3 , a zimno jak cholera. Trochę ponagrywałem i zwiałem pod kołderkę.

Najpierw kolor z Neximage. Bez filtrów.

Icap, AS, Registax, PS

 

Setup 2

 

 

Uran_Astropolis.jpg

Woow bardzo ładny uran. 

Gratuluję ładniejszego nie widziałem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sebastianus napisał:

Wczoraj huśtało trochę teleskopem. Porywy były takie, że mi stołem ruszało. Na dodatek niby - 3 , a zimno jak cholera. Trochę ponagrywałem i zwiałem pod kołderkę.

Najpierw kolor z Neximage. Bez filtrów.

Icap, AS, Registax, PS

 

Setup 2

 

 

 

W a IR możesz zrobić zdjęcie ? jak np. tutaj: http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk19/u191130z.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, heweliusz napisał:

W a IR możesz zrobić zdjęcie ? jak np. tutaj: http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk19/u191130z.htm

Nie mam takiego sprzętu niestety. Chciałbym natomiast właśnie zrobić w tym samym czasie kamerą Neximage w kolorze, potem szybka przekładka na ASI120 (bardziej czuła od Nexi) i dorobić księżyce. Następnie to szybko wymieszać, nieco przyprawić, udekorować i podać na tacy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.