Skocz do zawartości

Satelity Starlink – nowe zjawisko na nocnym niebie


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Alice napisał:

Jakby Starlinków było mało to szykuje się kolejne sztuczne widowisko na niebie, choć trochę inne: http://www.spacedaily.com/reports/Launch_delayed_of_satellite_from_New_Zealand_that_creates_artificial_shooting_stars_999.html

Takie rzeczy powinny być definitywnie zakazane. Niemniej będzie to coś lokalnego i chyba stosunkowo rzadkiego, więc nie powinno za dużo śmiecić. Z drugiej strony, jeśli dobrze rozumiem te sztuczne meteory, jeśli będą wyglądać identycznie jak prawdziwe, to poza uczuciem "sztuczności" będą one dodawać wartości szerokim astrokrajobrazom (bo tu meteory są cenne w kadrze), niemniej pozostałe gałęzie astrofoto nie będą zadowolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ciekawy pomysł. gdyby to był deszcz spadających gwiazd na miarę bolidów to spoko, byłoby widać nie tylko pomimo LP ale nawet w dzień :) ale czy to się opłaca w porównaniu do fajerwerków? dostępny tylko jeden efekt - spadanie w dół :P za to wszystko dzieje się o wiele wyżej więc może da się zrobić pokaz dla połowy województwa na raz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślady pozostawione przez 46 Starlinków podczas dzisiejszego porannego przelotu. Mijały Arktura. Każda miała jasność około 3 mag.

 

Czas naświetlania 12 minut, ISO 2000

Na drugim zdjęciu pozmieniałem kolorki żeby było je lepiej widać.

 

Słaba jakość zdjęcia bo robiłem je telefonem

CC0126E4-99BF-433F-9ECE-05DF55B6CC69.jpeg

94347FC9-FE28-4E12-BFBE-1A6A33421AB9.jpeg

Edytowane przez wiktor1012
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, MateuszW napisał:

One cały czas są takie jasne? Poprzednia porcja chyba dużo wcześniej się rozeszła i przyciemniła. Mam nadzieję, że tak nie zostanie na zawsze...

Wydaje mi się, że póki nie zmniejszą albedo to dalej będą tak jasne. 30 listopada rano widziałem kilka starlinków z majowej misji i też miały około 3 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
18 minut temu, szuu napisał:

musk postanowił uświetnić tegorocznego sylwestra swoimi fajerwerkami - kolejny wypust starlinków 31 grudnia.

trzymajcie kciuki żeby była dobra orbita (i pogoda)! :banan:

 

Zrobiłem prowizoryczną symulacje ich orbity i pod warunkiem, że polecą na orbitę 53° to poranek 1 stycznia wygląda obiecująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2019 o 11:59, MateuszW napisał:

One cały czas są takie jasne? Poprzednia porcja chyba dużo wcześniej się rozeszła i przyciemniła. Mam nadzieję, że tak nie zostanie na zawsze...

Te listopadowe mają jeszcze między 4,5 a 5 mag. Widziałem je gołym okiem....

Zobaczcie vloga poświęconego jak wyglądają te kosmiczne śmieci...

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie wiem czy temat jest jeszcze na tyle gorący żeby się nim chwalić, ale dzisiaj około 17.25 przeleciał ich cały piękny łańcuszek. Właściwie łańcuch, bo był baaaardzo rozciągnięty. Zauważyłem je przez przypadek przy okazji obserwacji Księżyca - spojrzałem na Łabędzia i widok zakłóciły mi dwie dodatkowe gwiazdy. Samoloty, pomyślałem, ale zaraz dostrzegłem ich więcej - co ok. 10-15 stopni o jasności ok. 2-3 mag. Fajnie to wyglądało. Leciały dokładnie z zachodu na wschód. Coraz to nowe pojawiały się na niebie, trwało to bez przerwy chyba dobre 5 min. W końcu kiedy już ostatni przeleciał wróciłem do okularu teleskopu, ale za kilka minut spojrzałem ponownie w niebo i znowu były. Tym razem leciały parami oddzielone o klika stopni a poszczególne pary co dobre 20-25 stopni. Około 17.38 widziałem ostatnie. W zenicie przelatywały bardzo blisko M31. Co mnie zaskoczyło to ich jasność, była podobna jak gwiazdy Łabędzia, oczywiście z wyjątkiem Deneba.   

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też je widziałem. Właśnie miałem pisać posta z pytaniem:D. Dokładnie jak opisał Anatol. Najpierw jeden łańcuszek a w parę chwil później drugi. Nawet prowadziłem jeden przez kilkanaście sekund w 30mm. 

Już myślałem że wreszcie zielone ludziki zdecydowały się ujawnić:neat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę krakać... za kilka lat w tym wątku mogą się pojawić wpisy zaczynające się od: "hurra, dziś nie widziałem Starllinków..." 
Dzisiejsze też widzieliśmy w Niedźwiadach, na szczęście Księżyc wysoko i dość wcześnie było i nic nie focone na trasie przelotu. Zresztą zimą pół biedy ale latem gdy Słońce płytko pod horyzontem strach pomysleć na ilu klatkach się załapią.  A moja statystyka wygląda teraz tak: 3 wyjazdy do obserwatorium - 2 razy były widoczne :/
  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręce opadają... dymy, chmurwy, LP, Łysy koło pełni i do tego Musk... brakuje jeszcze aby  płaskoziemcy z pochodniami nocą ruszyli na obserwatoria... 
Może trzeba zająć się modelarstwem rakietowym... mówicie, że na jakiej wysokości te satelity latają?.....
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Karol W. napisał:

Ręce opadają... dymy, chmurwy, LP, Łysy koło pełni i do tego Musk... brakuje jeszcze aby  płaskoziemcy z pochodniami nocą ruszyli na obserwatoria... 
Może trzeba zająć się modelarstwem rakietowym... mówicie, że na jakiej wysokości te satelity latają?.....
 

Na Księżyc proszę nie psioczyć! 

Są tacy co go lubią. :neat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.