Skocz do zawartości

Laptop do astrofotografii


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

@Mariusz Psut autor pyta o laptopa za niecałe 600zł(taki podał jako przykład), a Ty polecasz takiego gdzie trzeba wykartkować jakieś 2000+ ;)

Poza tym to acer więc ja trzymał byłym się od tego z daleka, nie wiem jak wygląda obecnie sytuacja ale kiedyś acery miły fatalną jakość wykonania i były strasznie awaryjne. To nie tylko moje zdanie ale również znajomych serwisantów. Może coś się zmieniło w tej kwestii ale ja bym tej firmie raczej nie ufał.

 

Nie mam doświadczenia w obróbce ale wydaje mi się że do tego celu będzie za słaby.

Ale nasuwa mi się pytanie do osób które więcej pracują z programami do astrofoto, czy korzystają one z kart graficznych(np. nvidia cuda) - z informacji jakie znalazłem w internecie wynika że niestety nie.

Jeśli kozystają to szukałbym czegoś z dobrą grafiką, jeśli nie to szukałbym czegoś z mocnym procesorem.

 

Tylko 8GB ramu, a zapewne chcesz pracować na dużych grafikach. Chociaż z drugiej strony dobrym pomysłem może być coś z małą ilością ramu i samodzielna rozbudowa o coś dobrego, a nie taniego.

 

Ja nie upierałbym się również na dysk ssd w zestawie, a wolałbym duży hdd. Dlaczego ? Powód ten sam co przy ramie, te laptopy to często jakieś polizingówki, firmy kupują je za grosze dokładają najtańszy dysk i sprzedają z zyskiem. Dlatego wolałbym duży fabryczny i dobry hdd, a do tego dołożyć dobry ssd na system. W thinkpad-ach można bez problemu przy pomocy taniego adaptera zastąpić bezużyteczny w obecnych czasach napęd cd dyskiem ssd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie do avikowania, ale na pewno też do stackowania i pewnie też będzie do codziennego korzystania (jako, że obecnie najlepszym kompem w domu jest mój telefon ;) ) Pod kamerki ASI 224 i Chameleon 2.0 (obecnie). 

 

Raczej nie będzie pod wielkie foto DS z jakimiś hiperkamerami za 10k i obróbkami w fotoszopie, bo pewnie to wam przyszło od razu na myśl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od 3 lat używanego Lenovo ThinkPad X230 (kupiony za 1200, obecnie za około 700-800zł) z matrycą IPS (przydaje się do avikowania Słońca w bardzo "jasne" dni)

z i5, 16GB RAM i 256GB SSD

 

Robię nim akwizycję i obróbkę. Spokojnie ogarnia 45fps na rozdzielczości 3000x2000 przy USB3

Stackuje też szybko i bez problemów. Wszystkie programy do obróbki zasuwają aż miło i się nie jąkają :)

Pracował w polu, we mgle, na mrozie i w suchym pokoju. 

 

 

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Charon_X napisał:

Taki laptop wystarczy do astrofotografii ? https://allegro.pl/oferta/lenovo-l440-14-i5-4th-gen-8gb-ram-sshd-500gb-7664613468 

Podsumowując - nada się do akwizycji i podstawowej obróbki.

Przy obróbce grafiki podstawa to matryca albo zewnętrzny monitor. Ja mam teraz od miesiąca Dells XPS 15 z prockiem i5 9 generacji , dyskiem SSD 256 i 16 GB pamięci. On ma najlepszą w tej chwili z instalowanych w laptopach matrycę IPS IGZO Sharpa z pokryciem prawie 100 % sRGB ( katalogowo). Ludziska mówią że 100% to nie ma ale ok.90 % na pewno. A do tego mam wiekowy monitor zewnętrzny HP ZR22w - całkiem niezły (katalogowo 96% sRGB) .  Dell służy mi też do akwizycji z kamery ASI 178 MM, bo tam potrzeba USB 3.0. W sumie- uważam to za bardzo trafiony zakup.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PanMlotek napisał:

Ja nie upierałbym się również na dysk ssd w zestawie, a wolałbym duży hdd.

Model podlinkowany przez Charona nie ma dysku SSD tylko SSHD :)

 

Swoją drogą, jakieś 3 godziny temu mój laptop padł całkiem (irytował mnie już od jakiegoś czasu) ale już dokonałem zakupu. Mam powrót po ponad 10 latach do procka AMD i pomyślałem też (chyba pierwszy raz w życiu kupując laptop) o jakości monitora o czym pisze wyżej @wessel :happy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Charon_X napisał:

Taki laptop wystarczy do astrofotografii ? https://allegro.pl/oferta/lenovo-l440-14-i5-4th-gen-8gb-ram-sshd-500gb-7664613468 

Jeśli tylko ma sprawną kamerkę internetową i dasz radę go zamontować na montażu ekwatorialnym to tak, nadaje się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PanMlotek napisał:

@Mariusz Psut autor pyta o laptopa za niecałe 600zł(taki podał jako przykład), a Ty polecasz takiego gdzie trzeba wykartkować jakieś 2000+ ;)

Poza tym to acer więc ja trzymał byłym się od tego z daleka, nie wiem jak wygląda obecnie sytuacja ale kiedyś acery miły fatalną jakość wykonania i były strasznie awaryjne. To nie tylko moje zdanie ale również znajomych serwisantów. Może coś się zmieniło w tej kwestii ale ja bym tej firmie raczej nie ufał.

 

Nie mam doświadczenia w obróbce ale wydaje mi się że do tego celu będzie za słaby.

Ale nasuwa mi się pytanie do osób które więcej pracują z programami do astrofoto, czy korzystają one z kart graficznych(np. nvidia cuda) - z informacji jakie znalazłem w internecie wynika że niestety nie.

Jeśli kozystają to szukałbym czegoś z dobrą grafiką, jeśli nie to szukałbym czegoś z mocnym procesorem.

 

Tylko 8GB ramu, a zapewne chcesz pracować na dużych grafikach. Chociaż z drugiej strony dobrym pomysłem może być coś z małą ilością ramu i samodzielna rozbudowa o coś dobrego, a nie taniego.

 

Ja nie upierałbym się również na dysk ssd w zestawie, a wolałbym duży hdd. Dlaczego ? Powód ten sam co przy ramie, te laptopy to często jakieś polizingówki, firmy kupują je za grosze dokładają najtańszy dysk i sprzedają z zyskiem. Dlatego wolałbym duży fabryczny i dobry hdd, a do tego dołożyć dobry ssd na system. W thinkpad-ach można bez problemu przy pomocy taniego adaptera zastąpić bezużyteczny w obecnych czasach napęd cd dyskiem ssd.n

Napisałem to z rozpędu. Cofam. Niech kolega się nie sugeruje. Co do tego Acerka to spytałem wujka Google "jaki laptop do obróbki foto? Poczytałem że matryca IPS full HD, min 8 MB dysk SSD itd. Potem wizyta w sklepie i poszukiwania według wzoru, najlepsze parametry /najniższej cenie. Spodobał mi się i tyle. Nie rozpatrywałem go w kategoriach awaryjności. 

A moje fotki to taka zabawa bardziej. Tylko Księżyc. GSO 10, barlow, canon. Lucky imaging. Kilkadziesiąt strzałów, prosta obróbka w Photoshopie i tyle. 

Chyba że ktoś ma inne pomysły w tej cenie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto się zastanowić czy jest sens inwestować w wyższej klasy matrycę laptopa w sytuacji gdy jej rozmiar - niezależnie od jej jakości i rozdzielczości - i tak wyklucza komfortową pracę przy obróbce grafiki. Wygodny, 32-calowy monitor z matrycą IPS i pokryciem 100% przestrzeni sRGB można dziś kupić bez problemu poniżej 1000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu używam do astro laptopa DELL Precision M4600. Matryca SHD 15,6", procesor i7 2720, 4 rdzenie, grafika Intel HD (zintegrowana), do obróbki nVidoia Quadro 1000M, 2GB pamięci, dysk SSD, na system, w szufladzie drugi,  1TB HDD na dane, i 32 GB pamięci RAM. Podpięta lustrzanka canona i kamera do gudingu. Przy sesji foto, włączony Cartes du Ciel, APT, PHD 2. Z obróbką zdjęć nie ma najmniejszego problemu. Stackuje kilkadziesiąt fotek po 100MB, w kilka minut. Dodatkowa stacja dokująca z wszelkimi portami. Wada, prądożerny i dość ciężki. Można używanego wyhaczyć za ok 1500-1800 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

3 godziny temu, PanMlotek napisał:

Poza tym to acer więc ja trzymał byłym się od tego z daleka, nie wiem jak wygląda obecnie sytuacja ale kiedyś acery miły fatalną jakość wykonania i były strasznie awaryjne.

Akurat jestem w temacie i mogę śmiało z czystym sumieniem polecić dziś Acera ... sprzęt na poziomie - firma się nauczyła jak robić dobry sprzęt.

Odradzę natomiast Lenovo, Asus-a oraz HP ... paść niestety - awaryjne szczególnie Asusy ... Dell jeszcze ujdzie ale mają dramatyczne matryce w budżetowej wersji natomiast sprzętowo ok.

 

https://www.x-kom.pl/p/433773-notebook-laptop-156-acer-nitro-5-i5-8300h-8gb-256-win10-gtx1050.html

 

ten właśnie sprzęt poleciłem dla kolegi Mateusza z Astrofile po awarii i jest bardzo zadowolony.

Edytowane przez komprez
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, komprez napisał:

Odradzę natomiast Lenovo, Asus-a oraz HP ... paść niestety - awaryjne szczególnie Asusy ... Dell jeszcze ujdzie ale mają dramatyczne matryce w budżetowej wersji natomiast sprzętowo ok.

Jak ja uwielbiam takie bezsensowne opinie że "firma X jest dobra, a firma Y jest zła". Lenovo, Asus i Hp zrobili w swojej karierze co najmniej setki totalnie różnych modeli laptopów. Masz jakąś statystykę, że akurat one się bardziej psują, a inne nie?  Bo ja mam w domu jednego Lenovo, drugiego HP i oba działają świetnie kilka lat, a kolega miał Acera i mu się rozleciał. I o czym to świadczy? O niczym. Może to charakterystyka tych modeli, a może konkretnych egzemplarzy, ale bez porządnej statystyki nie można przenieść tych opinii na ocenę całej firmy.

 

A w temacie. Zasadniczo do awikowania najważniejszy jest szybki dysk (i obecność portu USB3). O ile do Chameleona wystarczy cokolwiek, to już pod ASI 224 przydałby się przynajmniej średni SSD (ok 200MB/s). A jak w przyszłości kupisz jeszcze szybszą (lub większą) kamerkę, to potrzebny będzie jeszcze szybszy dysk. Procesor w awikowaniu jest umiarkowanie obciążony, ten i5 4 generacji da radę. Ram się przydaje, gdy dysk zamula, ale w praktyce nie znam sposobu aby zmusić FireCapture do wykorzystania większej ilości ramu (więcej niż kilka GB). Grafika nieistotna. Przydaje się jasny monitor do Słoneczka.

 

Do stackowania potrzeba procesora. Im szybszy, tym krócej będziesz czekał. Taki i5 4 generacji będzie przyzwoity, awik kilka tyś klatek przemieli się w 2-4 min. Tutaj dysk też ma znaczenie, ale nie aż tak duże. Ram właściwie jest mało istotny, o ile zapewnimy jakieś minimum przyzwoitości. Karta grafiki ponownie zbędna.

 

Obróbka zdjęć planetarnych właściwie nie wymaga niczego. Każdy dzisiejszy komputer da radę.

 

W przypadku DSów sytuacja trochę by się zmieniła - do obróbki przydaje się ram, a PS i Pix potrafią użyć karty graficznej (choć w PSie jakiegoś zauważalnego skoku nie było u mnie).

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo zawsze stackuje na lapku a reszta obróbki na stacjonarnym. Stacjonarny też chce sobie kupić ale tutaj jakiś lepszy aby do gier też był. 

 

Mateusz W - nawet nie spojrzałem jaki to ma szybki dysk. Patrzałem głównie na pojemność. Obecnie avikuje na starym lapku z 2008 to wszystko już zamula a firecapture łapie zwiechy na kilkadziesiąt sek. Przy Asi 224 oczywiście większe. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD przydaje się bardzo przy obróbce w Pixie i PS, bo oba te programy współpracują z dyskiem w czasie obróbki zapamiętując kolejne wersje ( w PS można wskazać ile poziomów można się cofnąć) a Pix z kolei zapamiętuje metadane plików i np. jeśli wykonujesz alignację a potem stackowanie to"zaciąga" te dane z dysku. Im szybciej tym lepiej. W obu programach można wskazać gdzie te pliki mają lądować i ja mam dysk SSD 128 GB ktory służy wyłącznie do tego celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, MateuszW napisał:

Jak ja uwielbiam takie bezsensowne opinie że "firma X jest dobra, a firma Y jest zła"

Ja natomiast uwielbiam pierdzielenie głupot właśnie tego typu : "kolega ma i dziala .. drugi ma i nie dziala"  ...

I co .. masz rozeznanie w 10 szt i jesteś mistrz ?  grubo się mylisz ....

Weź pod uwagę że pracowałem w firmie produkującej komputery wszelakiej maści .... wiem co mówię. To nie są jakieś mity ...

Podważysz opinię że np na 500szt Lenovo (np typ Allinone)  50szt padało do roku czasu ? Albo Asusy namiętnie matryce albo grafiki (dedykowane) w laptopach ?

Z laptopami jest identycznie ... te firmy mają identyczną linie produkcyjną (płyty główne)  i popełniają te same błędy na przestrzeni kilku lat.

 

 

To ze komuś padł Acer czy działa HP to tylko loteria ... ja powiesz mi że 100 twoim kolegom padł Acer ... to przyjeżdżam do Ciebie z napojem zwracającym honor ;) 

Ironio losu ... sam mam służbowego Lenovo i ... działa już 3 rok ...  jak wspomniałem ... loteria.

 

 

 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do tematu to ... SSD dobry wybór ale konkretnie szukaj Samsungów ... są budowane na lepszych kościach pamięci i mają bardzo dobre czasy jak i prędkości ... nie wspomne już o NVME które są 4x szybsze ale i 2x droższe ...  ale warto .. sam mam i transfery sięgają do 2TB/s a przy SSD 500-520MB/s

To rozwiąże wszelkiego rodzaju zawiechy ...  przy zbieraniu materiału jak i przy avikowaniu.

 

Ten Lenovo byłby ok ... grafika nie padnie jak te dedykowane ale ten dysk SSD co tam jest to cholera wie jaki on ma przebieg ... no i jakiej firmy bo jak wspomniałem

jeśli to będzie budżetówka za 150zł to to będzie miało nie wiele większe osiągi od typowego HDD. To już lepiej kupić coś z HDD i dokupić sobie nówkę Samsunga EVO860 za 260zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, komprez napisał:

a natomiast uwielbiam pierdzielenie głupot właśnie tego typu : "kolega ma i dziala .. drugi ma i nie dziala"  ...

I co .. masz rozeznanie w 10 szt i jesteś mistrz ?  grubo się mylisz ....

Proszę, czytaj ze zrozumieniem. Napisałem właśnie dokładnie to, że poleganie na opiniach i pojedynczych przypadkach jest bezsensowne i bez znaczenia. Założyłem błędnie, że z tego typu pojedynczych informacji sformułowałeś swoje wnioski.

6 godzin temu, komprez napisał:

Podważysz opinię że np na 500szt Lenovo (np typ Allinone)  50szt padało do roku czasu ? Albo Asusy namiętnie matryce albo grafiki (dedykowane) w laptopach ?

Z laptopami jest identycznie ... te firmy mają identyczną linie produkcyjną (płyty główne)  i popełniają te same błędy na przestrzeni kilku lat.

Jeśli te problemy wynikają ze wspólnych przyczyn jak ta identyczna linia to faktycznie taka ogólna opinia o danej firmie wydaje się mieć sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, komprez napisał:

ale ten dysk SSD co tam jest to cholera wie jaki on ma przebieg

Tam jest SSHD, a nie SSD. Łatwo przeoczyć :)  Czyli ciut podrasowany HDD, który do awikowania się nie nada.

 

6 godzin temu, komprez napisał:

.. nie wspomne już o NVME które są 4x szybsze ale i 2x droższe ...  ale warto .. sam mam i transfery sięgają do 2TB/s a przy SSD 500-520MB/s

Ale nie każdy laptop je obsłuży. Jak ma przewidzianą tylko kieszeń 2,5" to nic z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.