Skocz do zawartości

Wenus 2019/2020


Paweł 103

Rekomendowane odpowiedzi

A mam obowiązek każdemu odpisywać?

Acha, nie róbmy takich offów bo to temat o Wenus a nie lekcja wychowania przez Hamala.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest źle jak na niedzielny seeing. A spróbuj obrobić bardziej miękko, róż na fiolecie wygląda na przepalony i widać "granulację", krawędź będzie mniej wyraźna, ale lepszy gradient między fioletem, a różem wyjdzie. Nie wiem czym wyostrzasz, ale w Fitswork na zestakowanej foci zrobiłbym tak:
- IGS > jak najmniejszy promień i moc, dla uzyskania jak najwięcej detalu na tarczy (bez granulacji);
- drugie IGS z 2x większym promieniem, mniejszą o 20-30% mocą i 5-10 iteracji (podbicie kontrastu ciemnych struktur). To moje robiłem podobnie, i pewnie wyciągnąłbym więcej, ale nie mam w tygodniu czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW, ciekawostka

Wziąłem jeden z avików z soboty - czyli w miarę znośny seeing.  Kanał podczerwieni IR850nm

I wyciągnąłem go ekstremalnie mocno żeby zobaczyć co tam siedzi ukryte w tle.

Co istotne - zero ostrzenia i dekonwolucji - tylko wyciąganie żeby nie tworzyć artefaktów.

I co jeszcze istotniejsze - ten sam detal powtarza się na wszystkich stackach - więc to nie artefakty :)

 

Wniosek - w podczewieni 850nm też coś tam widać ale jest to dużo głębiej ukryte

 

1942108393_irtt.jpg.16349776927516623224d12df5b35fb1.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2020‎-‎02‎-‎12 o 13:43, wessel napisał:

Po dokonaniach Łukasza świat astrofotografii planetarnej już nigdy nie będzie taki sam. Trzeba z tym żyć.

Jeszcze żyjemy... :) . Łukasz mnie inspiruje i trochę nawet dopinguje. Maciek, Twój teleskop, bez barlowa ,w UV pokaże duuużo więcej, jestem o tym przekonany w 100%. Natomiast zastanawiam się, czy nie warto byłoby Minimo wyposażyć w dodatkowy kanał Cassegraina ( z ogniskiem wyprowadzonym na wysokości DEC )  ?. To byłby potężny sprzęt do planet, szczególnie do fotografii Wenus w UV.

Sam myślę o tym w kontekście mojego zwierciadła 18" f/4.1.

Pozdrawiam!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecie

5 godzin temu, wessel napisał:

Nic bardziej sensownego nie potrafię ukleić z tego materiału UV.

 

Wydaje mi się że wystarczy minimalna korekta tej pierwotnej wersji aby obraz zaczął przypominać kolorystycznie to co znamy z obrazów pochodzących z sond kosmicznych. Jak ktoś powie że to nie Wenus, to pewnie ich nie widział :-)

wenus1.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

BTW, ciekawostka

Wziąłem jeden z avików z soboty - czyli w miarę znośny seeing.  Kanał podczerwieni IR850nm

I wyciągnąłem go ekstremalnie mocno żeby zobaczyć co tam siedzi ukryte w tle.

Czyli tak jak pisałem w siostrzanym wątku, https://www.cloudynights.com/topic/425515-venus-july-13-2013/

nawet w 742nm juz coś ludzie wydobywają :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, HAMAL napisał:

Czyli tak jak pisałem w siostrzanym wątku, https://www.cloudynights.com/topic/425515-venus-july-13-2013/

nawet w 742nm juz coś ludzie wydobywają :)

 

Ale to było w Brazylii, szerokość geograficzna -10,9o

Czyli 30 stopni wyżej niż u nas. Dużo mniej atmosfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ryszardo napisał:

Jeszcze żyjemy... :) . Łukasz mnie inspiruje i trochę nawet dopinguje. Maciek, Twój teleskop, bez barlowa ,w UV pokaże duuużo więcej, jestem o tym przekonany w 100%. Natomiast zastanawiam się, czy nie warto byłoby Minimo wyposażyć w dodatkowy kanał Cassegraina ( z ogniskiem wyprowadzonym na wysokości DEC )  ?. To byłby potężny sprzęt do planet, szczególnie do fotografii Wenus w UV.

Sam myślę o tym w kontekście mojego zwierciadła 18" f/4.1.

Pozdrawiam!

Masz jakiś konkretny pomysł na taką konstrukcję? Jestem otwarty na takie wariactwa :) Boję się tylko że lusterko sferyczne w okolicy DEC da za dużą obstrukcję.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

Zanim wszyscy rzucą się na filtry UV za kilka stówek, albo zrezygnują z powodu ich braku, drzewiej łapałem skutecznie chmury zwykłym Wrattenem #38A Dark Blue za 50zł i kamerką ASI120MM Newtonem 305/1500 z BARLOWEM :D wynik poniżej.

Hamal, z takim filtrem i lunetą "myśliwską" z PZO widziałem zarysy układu chmur "Y" gapiąc się na Wenus w ubiegłym stuleciu! I to jest dobra idea na fotografowanie także...bo zdjęcie dobre!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jeszcze raz - dodatkowo UV jako luminację - wyszło ostrzej: 

 

1147516270_LRGBfinal.png.cfbcaff1df4b7a4ef1e98b3546d7a45f.png

 

Z barlowem 2x też nagrywałem, ale już kamerka się pociła i było dość ciemno, ale coś tam widać:

 

1162539888_UV2barlow2x.png.a61ed9ae73b611a6ca33a544ee51ebeb.png

 

I kolor (ale do UV dołączone tylko wersja bez filtrów)

 

1776624290_LRGBbarlow2xfinal.png.6904578d34ef538ab7c02dd304379af4.png

 

Próbowałem też Baadera U w ED 102/714, kamerka się pociła mocno, a tarcza  malutka - próbowałem coś wyciągnać ale chyba tylko artefakty:

 

1453957013_UV3.png.536f504897dfa25457953dd1c9bbc975.png

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, HAMAL napisał:

Zanim wszyscy rzucą się na filtry UV za kilka stówek, albo zrezygnują z powodu ich braku, drzewiej łapałem skutecznie chmury zwykłym Wrattenem #38A Dark Blue za 50zł i kamerką ASI120MM Newtonem 305/1500 z BARLOWEM :D wynik poniżej.

Mi również wychodziły udane próby z barlowem i tanim filtrem fioletowym:

SCT9.25E, barlow GSO2x2'', ASI290MM, filtry UV(gso #47 + gso Ir cut), ZWO IR850

Venus_2017_10_01.jpg.2ad6741e96653570c30c9831e0240084.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście, że da się z fioletowym Wrattenem albo z mieszankami tanich filtrów UG1 lub UG11 Schotta.

@riklaunim pisał o tym już dość dawno. Podobnie z kwestią wszelkiej maści soczewek barlowa - to nie jest tak, że się nie da. Da się . 

Ale to są półśrodki. 

 

Problem w tym, że absorpcja przez zwykłe szkło jest więcej niż symboliczna - więc wszelkie próby rezygnacji z soczewek barlowa oraz wyboru systemu optycznego bez szklanych korektorów wydają się mieć mocne "astrofotograficzne" uzasadnienie.

Sam dwa lata temu fotografowałem Newtonem z barlowem i z "prowizorycznym" UV.

Dało się (i biorąc pod uwagę tamten okres, bardzo się cieszę, że próbowałem) ale po przesiadce na dedykowane UV oraz "bezszkłowy" system różnica jest zasadnicza.

 

811ec4ea061e2ad9d96da81e3735fbae.1824x0_

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.