Skocz do zawartości

Moje pierwsze zdjęcie Oriona (i ogólnie zdjęcie nieba)


Igor Wierzbowski

Rekomendowane odpowiedzi

@Igor Wierzbowski, przepraszam, że tak wprost, ale ile masz lat?

Rozumiem, że dopiero zaczynasz swoją przygodę z astronomią, astrofotografią i to naprawdę świetnie.

Staraj się dużo czytać, oglądać prace innych, oglądać tutoriale z obróbką astrofotografii. Musisz wiedzieć, że zawziąłeś się na naprawdę wymagające hobby - tu nie ma kompromisów, dla konkretnych efektów musisz użyć konkretnego, często dość kosztownego sprzętu i dużego nakładu pracy.

 

Każdy z nas kiedyś miał taki post z Orionem, M42 ledwie majaczącą w tle i doskonale sam pamiętam fascynację, która mi wtedy towarzyszyła. Ucz się nieba, czy to w Stellarium czy Skysafari na telefonie/komputerze czy w terenie i działaj dalej!

 

Kiedyś dojdziesz do poziomu, gdzie będziesz strzelać wiatrówką w nowe oświetlenie sąsiada i bojkotować nowe latarnie w mieście ;)

 

Serdecznie pozdrawiam!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wysyp jest tego typu zdjęć i chyba to dobrze, bo lepiej jak człowiek robi zdjęcie Oriona niż jakieś głupoty. Można się nabijać, ale można też dać kilka prostych rad i może autorowi uda się poprawić efekt. 

@Łukasz HorośTwoja fotka, jak na początki, jest naprawdę udana. Jeśli uda Ci się poprawić prowadzenie, żebyś uzyskał punktowe gwiazdy (to jest to trudniejsze wyzwanie) i jak dołożysz do tego krótkie zdjęcia z nieprzepalonym środkiem (to już bułka z masłem), to efekt będzie taki, że nie będziesz mógł zasnąć :)

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, isset napisał:

 

Ale Ty zdajesz sobie sprawę z tego, że m42 tak nie wygląda? :D 

Ja wiem, widziałem M42 przez mój teleskop , i na zdjęciach wiele razy, ale jestem zaskoczony, że samym aparatem widać już cokolwiek :) Jeszcze nie mam sprzętu potrzebnego do zamontowania aparatu na montażu albo do tubusu teleskopu, ale jak będę miał, będą na pewno dużo lepsze zdjęcia. Dzisiaj postaram się zrobić Oriona jeszcze lepiej. te co były wczoraj były "testowe" bo jeszcze nie wiedziałem nawet jak używać aparatu.

Edytowane przez Igor Wierzbowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

Cóż, ja tak wpadłem w atrofotografię...

Tzn. po 20 latach wizualnej astronomii zrobiłem komórką zdjęcie Mgławicy Andromedy, później stacka mgławic Andromedy, później kupiłem DSLRa żeby focić ze statywu, później eq3-2 i refraktor 120/600 (tak na sam początek) i tak krok po kroku, aż skończyłem z HEQ-5 i dwoma tubami do astrofotografii.

Ale warto było, dobra zabawa.

Miałeś na myśli galaktyke andromedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzisiaj w nocy sfotografowałem plejady. Przy okazji nauczyłem się korzystać z lightrooma. Coraz lepiej mi to wszystko wychodzi. Teraz czekam na dodatki (Lunetka biegunowa, szyny, gwint t2 itp. ) 635006929_Niebonoc.jpg.2c4b60db5d54a06680aa25898df8b9cf.jpg

 

Dla porównania tu macie zdjęcie przed obróbką :)IMG_5259.thumb.jpg.96dbda3cf612b1e1ecec50207833d910.jpg

 

Jakieś rady co poprawić, zrobić lepiej? Co źle zrobiłem itp. (co do obróbki i zdjęcia)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Igor Wierzbowski napisał:

Hej, dzisiaj w nocy sfotografowałem plejady. Przy okazji nauczyłem się korzystać z lightrooma. Coraz lepiej mi to wszystko wychodzi. Teraz czekam na dodatki (Lunetka biegunowa, szyny, gwint t2 itp. ) 635006929_Niebonoc.jpg.2c4b60db5d54a06680aa25898df8b9cf.jpg

 

Dla porównania tu macie zdjęcie przed obróbką :)IMG_5259.thumb.jpg.96dbda3cf612b1e1ecec50207833d910.jpg

 

Jakieś rady co poprawić, zrobić lepiej? Co źle zrobiłem itp. (co do obróbki i zdjęcia)

przy lewym boku zdjęcia jest dużo ciemiej jak przy prawym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.