Skocz do zawartości
  • 0

Kupowanie teleskopu i okularu: jakość czego jest priorytetowa?


UrsaMinor

Pytanie

Hej! Czy bardziej opłaca mi się kupić tańszą tubę ale dokupić dobry okular czy raczej drogą i przez chwilę pobawić się z tym okularem, który już jest w zestawie? Nie oszukujmy się, na zakup dobrego okularu(>700zł) i teleskopu (>1000zł) raczej mi na jeden raz nie starczy. Pytanie tylko czy z dobrą tubą z zestawowym okularem coś zobaczę i na odwrót. Poza tym jeżeli już o tanich mowa, to co sądzicie o teleskopie Celestron Travel scope 70mm? (Pytanie dla niektórych banalne, ja mam problem). Z góry dziękuję za pomoc!

Edytowane przez UrsaMinor
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Trzeba tu wyraźnie rozdzielić dwie rzeczy:

 

1. Zasięg i możliwości teleskopu - te wynikają głównie z apertury 

2. Jakość obrazu widoczna w kształcie gwiazd czy jakości detalu na jasnych obiektach (Księżyc, planety) - to z kolei wynika z jakości wszystkich elementów w torze optycznym, od teleskopu, przez nasadkę kątową (tam gdzie się jej używa) aż po okulary 

 

Tak więc zainwestuj najpierw w dobry teleskop a okulary dozbieraj potem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Celestron Travel scope 70mm odradzamy... Tylko się zrazisz... W tym przedziale cenowym to dołóż i szukaj lornetki 30x70 ze statywem. A co do teleskopu to sam teleskop też jest ważny a dokładnie jego światłosiła. Jak nie przeszkadzają Ci gabaryty to szukaj używanej synty 6 lub 8 cali lub jeśli chcesz coś mniejszego to szukaj maka 127 lub wcześniej wspomnianej lornetki. Im większe lustro tym więcej zobaczysz(nawet z miasta).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, UrsaMinor napisał:

Hej! Czy bardziej opłaca mi się kupić tańszą tubę ale dokupić dobry okular czy raczej drogą i przez chwilę pobawić się z tym okularem, który już jest w zestawie? Nie oszukujmy się, na zakup dobrego okularu(>700zł) i teleskopu (>1000zł) raczej mi na jeden raz nie starczy. Pytanie tylko czy z dobrą tubą z zestawowym okularem coś zobaczę i na odwrót. Poza tym jeżeli już o tanich mowa, to co sądzicie o teleskopie Celestron Travel scope 70mm? (Pytanie dla niektórych banalne, ja mam problem). Z góry dziękuję za pomoc!

 

Zależy co chcesz zobaczyć przez ten teleskop. Początkujący wyobrażają sobie, że będą mieli widoki jak w internecie, a potem się rozczarowują, że Galaktyki i Mgławice to mgiełki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Łukasz Horoś napisał:

 

Zależy co chcesz zobaczyć przez ten teleskop. Początkujący wyobrażają sobie, że będą mieli widoki jak w internecie, a potem się rozczarowują, że Galaktyki i Mgławice to mgiełki.

Wiem, właśnie tego się spodziewam, zastanawiam się tylko przy czym ta szara plama będzie trochę lepsza :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, UrsaMinor napisał:

Wiem, właśnie tego się spodziewam, zastanawiam się tylko przy czym ta szara plama będzie trochę lepsza :original:

Tutaj masz wizualizację co widać pod mega ciemnym niebem. Obraz nie jest idealnie odwzorowany.

post-3308-0-61691800-1338632984.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na pytanie czy ważniejsza jakoś okularu czy tuby, odpowiedź jest: obie :D

 

Ale na pytanie co kupić droższe to już jest lepsza odpowiedź. Do wizuala zawsze bierz największy teleskop jaki się da (co wiąże się z ceną), a okulary z czasem dokupisz w miarę potrzeb, o ile takie potrzeby w ogóle się pojawią. Zwłaszcza że celujesz w planety, na których też chcesz pewnie zobaczyć więcej detalu, a tego samym okularem bez większej apertury nie zrobisz.

 

Plossle albo hybrydowe WA 66 stopni są spoko (choć te drugie mogą być dokulczliwe u osób z okularami na nosie), w teleskopach o dużej światłosile (np. F5) wychodzi trochę wad, ale bez przesady. Soczewka barlowa albo mała światłosiła teleskopu maskują je niemal całkowicie. Moim zdaniem warto dopłacać jedynie do pola widzenia, czyli okularów XWA, UWA. A do planet, układów podwójnych i gromad kulistych nie potrzebujesz dużego pola własnego okularu.

 

I na koniec... różnica w obrazie między okularem za 100 i za 900 o zbliżonym polu widzenia nie jest proporcjonalna do ceny i ja prywatnie nie widzę powodu takiego wydatku. Wolę wziąć okular za 100zł, a pozostałe 800 dopłacić do apertury albo montażu, wówczas różnica jest wyraźna.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Okulary są przez początkujących niedoceniane a najbardziej niedocenionym aspektem jest chyba komfort użytkowania. Dla mnie objawieniem była przesiadka z kitowych Plossli, w komplecie ze 150mm newtonem SkyWatchera na Baader Hyperiona (choć nie jest to okular wybitny) i później używane Vixeny NLV.

 

Większe pole widzenia jest bardzo fajne, owszem, ale wreszcie mogłem wygodnie obserwować, także w okularach, dzięki o wiele większej odległości od oka (eye relief).

 

Jeżeli mogę coś doradzić, to ważny jest balans. Kupowanie Televue do średniego teleskopu nie ma sensu. Używanie byle czego z Aliexpress z tubami Takahashi (czy nawet SkyWatcherami) też nie ma sensu. W moim przypadku mam dwa Vixeny NLV i jednego Hyperiona z długą ogniskową. Z tanim SkyWatcherem działały dobrze a i dają radę z wysokiej jakości Mak-Newtonami Intes-Mikro i SkyWatcher. Wszystkie okulary kupiłem używane.

 

Kupuj średnią albo średnio-wyższą półkę, najlepiej używane, na forum. Będą się zgrywać zarówno z tanim teleskopem na początek jak i działać adekwatnie z lepszym sprzętem kiedyś w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Priorytetem powinien być jak najlepszy teleskop na jaki Cię stać . Podstawowe okulary wystarczą na pierwsze obserwacje , można pomyśleć o jakiejś soczewce Barlowa 2 w 1 ( Ja dokupiłem Baadera Q-cośtam 2.25/1.30 i przy refraktorze 102/600 z podstawowym okularem 6 przy odpowiednich warunkach patrzę na Księżyc z powiększeniem około 200x , czyli maksymalnym dla mojego teleskopu , przy gorszych warunkach powiększenia około 150x bez przeszkadzającej aberracji) . Kupowanie drogich okularów raczej odradzam, przynajmniej na początku przygody z astronomią :). Ogólnie odradzam robienia większych zakupów zaraz po kupieniu teleskopu (drogie okulary, zamiana kątówki czy wymiana szukacza) . Mapa nieba , wygodny fotelik i ciepła ubranie jest ważniejsze . Plus mała lornetka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zależy mocno od światłosiły. Jak kupisz teleskop o światłosile f10 to okular z zestawu będzie spoko, a jakiś za 200-500 zł super. Jak kupisz f5 to będą fasolki w tańszych okularach. Co do teleskopu - poluj na używki. Za 1000 zł można niezły kawałek sprzętu kupić. Np refraktor 100/1000 za eq3/2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najpierw bym postawił na teleskop a potem zbierał na okulary. Dobrym teleskopem przez podstawowe okulary już coś zobaczysz. A nawet przez takie za ok 200zl już będzie nieźle. A tanim teleskopem z małą apertura czy na słabym trzęsącym się montażu nawet z najlepszym okularem widoki będą mierne.

Zwłaszcza że zwykle masz kilka okularów do 1 teleskopu i w zależności od jego parametrów dobierasz ogniskowe okularów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, flamezz napisał:

Tutaj masz wizualizację co widać pod mega ciemnym niebem. Obraz nie jest idealnie odwzorowany.

post-3308-0-61691800-1338632984.jpg

Tutaj jest to pokazane znacznie lepiej, znacznie bardziej realistycznie:

359146940_Untitled-2copy.jpg.e5abc988d45b2168c37675e8a1877035.jpg

 

1101208792_Untitled-3copy.jpg.9b606b8359bcce7fe13c0e79f363f7ff.jpg

 

 

http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, UrsaMinor napisał:

Poza tym jeżeli już o tanich mowa, to co sądzicie o teleskopie Celestron Travel scope 70mm? (Pytanie dla niektórych banalne, ja mam problem). Z góry dziękuję za pomoc!

Odpuść sobie ten teleskop. Praktycznie można sie przyczepić do każdego jego elementu. Niestety musisz wybierać dalej ;)

 

 

Doradzałbym zakupić refraktor z giełdy 102/1000. Będzie taniej niż w sklepie, ryzyko, że jest uszkodzony raczej niewielkie. 1000zł starczy na  nówke 90/900. 100/1000 jest o klasę wyżej przede wszystkim z jakością wykonania. https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-102/1000-EQ-3-2-(BK1021EQ3-2)-teleskopy-1499.html

https://archiwum.allegro.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-synta-bk909eq2-90-900-eq2-i6626750954.html

 

Jeśli nie boisz sie kolimacji i bedziesz miała kogoś do pomocy przy wynoszeniu teleskopu to kup uzywanego Newtona na Dobsonie 203/1200. Na nówkę 1000zł nie starczy. https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.html

 

Oczywiście możesz tez rozważyć mobilna tubę 102/460 - tez uzywaną, bo do niej trzeba dokupić montaż (statyw). https://teleskopy.pl/Messier-AR-102XS-102/460-OTA-teleskopy-5034.html

 

Fajny jest taki Maczek, ale ma małe pole, wiec raczej do planet. Oczywiście tez w grę wchodzi używany, bo do tego trzeba dokupic jakiś statyw. https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Bresser-MAK-MC-100/1400-f/14-OTA-teleskopy-2746.html

 

 

Wychodzi na to, ze jak nowy za 1000zł to najkorzystniej  90/900. Nie jest wymagający dla okularów, wiec dołączone do niego na poczatek wystarczą. Potem dokupisz jakiś ortoskopowy za 150zł (uzywany).

Podałem to wszystko jako przykłady. Teraz sama jeszcze poszukaj i moze znajdziesz cos, co wyda Ci sie dla Ciebie lepsze. Podaj ewentualne linki, do Twoich wyborów.

 

Klikaj w linki, które podałem - wiem, ze 99% uzytkowników tego nie robi ;)

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, JSC napisał:

Tutaj jest to pokazane znacznie lepiej, znacznie bardziej realistycznie:

 

http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

 

Ta grafika jest rewelacyjna! Chyba najlepsza symulacja widoku przez różne teleskopy jaką dotąd widziałem.

 

Pokuszę się o małe przyporządkowanie apertury do poszczególnych rozmiarów:

 

small cheap telescope - budżetowe Newtony do 4-5" ; refraktory achromatyczne do 4-5"

medium telescope - Newton 6-8" ; refraktor achromatyczny 5-6" (budżetowy, nie ciemniejszy niż f/10) ; Maksutov / SCT 5-6"

large, quality telescope - Newton co najmniej 10-12" (planety - kolimacja musi być bardzo dobra) lub 14-16" (DSy) ; apochromat co najmniej 5-6" (planety) ; Maksutov 180 / SCT co najmniej 8" (planety)

 

Mniejsza apertura nie zawsze oznacza gorsze możliwości jeśli chodzi o Księżyc i planety. Nie raz wysoka jakość optyki może tu dać więcej, niż cal czy dwa więcej w słabym optycznie teleskopie.

 

Na głębokie niebo jest natomiast jedno rozwiązanie: apertura, apertura jeszcze raz apertura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciężko jest przedstawic widok gromady kulistej, bo to głównie chodzi o ciemnośc nieba. Kiedys na jakiejś stronie internetowej było pokazane, że 100mm apertury spokonie wystarcza do rozbicia gromady (nie do końca oczywiscie, ale w duzym stopniu), ale jest problem z zasiegiem. Pokazano to uzywając noktowizora.

Jak ktoś wie o jaka stone chodzi (polską) i ma link -  to prosiłbym o wstawienie - poczytałbym sobie ten artykuł jeszcze raz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, JSC napisał:

Odpuść sobie ten teleskop. Praktycznie można sie przyczepić do każdego jego elementu. Niestety musisz wybierać dalej ;)

 

 

Doradzałbym zakupić refraktor z giełdy 102/1000. Będzie taniej niż w sklepie, ryzyko, że jest uszkodzony raczej niewielkie. 1000zł starczy na  nówke 90/900. 100/1000 jest o klasę wyżej przede wszystkim z jakością wykonania. https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-102/1000-EQ-3-2-(BK1021EQ3-2)-teleskopy-1499.html

https://archiwum.allegro.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-synta-bk909eq2-90-900-eq2-i6626750954.html

 

Jeśli nie boisz sie kolimacji i bedziesz miała kogoś do pomocy przy wynoszeniu teleskopu to kup uzywanego Newtona na Dobsonie 203/1200. Na nówkę 1000zł nie starczy. https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.html

 

Oczywiście możesz tez rozważyć mobilna tubę 102/460 - tez uzywaną, bo do niej trzeba dokupić montaż (statyw). https://teleskopy.pl/Messier-AR-102XS-102/460-OTA-teleskopy-5034.html

 

Fajny jest taki Maczek, ale ma małe pole, wiec raczej do planet. Oczywiście tez w grę wchodzi używany, bo do tego trzeba dokupic jakiś statyw. https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Bresser-MAK-MC-100/1400-f/14-OTA-teleskopy-2746.html

 

 

Wychodzi na to, ze jak nowy za 1000zł to najkorzystniej  90/900. Nie jest wymagający dla okularów, wiec dołączone do niego na poczatek wystarczą. Potem dokupisz jakiś ortoskopowy za 150zł (uzywany).

Podałem to wszystko jako przykłady. Teraz sama jeszcze poszukaj i moze znajdziesz cos, co wyda Ci sie dla Ciebie lepsze. Podaj ewentualne linki, do Twoich wyborów.

 

Klikaj w linki, które podałem - wiem, ze 99% uzytkowników tego nie robi ;)

 

 

Dobre podsumowanie :-). 

 

Nie ma sprzętu uniwersalnego, każdy ma jakieś cechy pozytywne i swoje wady. A każdy z nas ma swoje ulubione typy teleskopów.

@UrsaMinor i Ci, którzy rozpoczynają zabawę w astronomię - niebo można oglądać w różny sposób. 

Bardzo nieliczni od razu wiedzą, co ich najbardziej interesuje i jaki rodzaj obserwacji jest dla nich. Inni muszą to sprawdzić empirycznie. 

Gdy nie było pandemii, można było bezpiecznie spotkać się i zobaczyć co i jak działa, jak wygląda niebo w różnym sprzęcie. Teraz ryzyko zarażenia covid jest po prostu za duże. Teraz sugeruję wybrać coś, bo od czegoś trzeba zacząć, i to niebo należy oglądać bo piękne jest ;-).

Teleskop rzecz nabyta, można go odsprzedać (od tego jest giełda tu, na astromaniak.pl czy forumastronomiczne.pl), kupić inny i dalej szukać 'swojego' teleskopu.

 

Ja podałem swoje typy, inni koledzy także, teraz Twój ruch ;-). Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.