Skocz do zawartości

CTB 1


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, wessel napisał:

Trzeba wiedzieć co się pisze

 

Nie trzeba mieć dekad doświadczenia w astrofoto, żeby (słusznie) stwierdzić, że struktury się zmydliły. 

 

21 minut temu, wessel napisał:

Prezentujesz za to mistrzowski poziom w zaśmiecaniu moich wątków od jakiegoś czasu. Niezmiennie czekam na Twoje prace.

 

Z całym szacunkiem, ale odpowiadanie w stylu "a zrobisz lepsze?" pasuje bardziej do uczniaka, niż do osoby z takim dorobkiem i reputacją.

 

18 minut temu, wessel napisał:

Ja zapraszam kolegów do siebie, pod dwie latarnie LED po 15 metrów os setupu, B0rtle 6 a potem się będziecie wywnętrzać na temat jakości.

 

W dzisiejszych czasach tak jest praktycznie pod każdym domem i będzie coraz gorzej. Niestety razem z wygodą pójścia spać na sesji idą też takie konsekwencje, totalnie nie rozumiem tłumaczenia się klasą nieba i lampami. 

 

Zdaję sobie sprawę, że to co mówię to trochę narażanie się autorytetom, ale w "moim świecie" od autorytetów wymaga się więcej, a nie mniej, bo kółek wzajemnej adoracji mamy już za dużo w wielu innych kręgach w naszym kraju, a przez takie coś nie możemy mieć ładnych rzeczy. 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marvaz napisał:

Teraz prezentujesz znacznie nizszy poziom. Takie jest moje zdanie. Powyzsza praca jest slaba. To jest przesadnie odszumiona fotka ktora wyglada jak mydlo. I nie mowcie mi tu o miekkosci czy plastyca, bo mnie szlag trafia jak to czytam ;)

 

Pierwsza część Twojej wypowiedzi była dla autora raczej miła. Ta cytowana jest raczej mniej miła. Powiem tak: choć co do "gładkości" tego obrazu nawet trochę się z Tobą zgadzam, to gdybym chciał coś w tej sprawie autorowi przekazać, swoją krytykę starałbym się jednak wyartykułować nieco delikatniej. I nie dlatego, że to akurat @wessel. Wiesz, jak zrobisz to delikatniej, to wszystkim będzie po prostu bardziej miło. Przecież nie chodzi o to, żeby było niemiło? ;)

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych czasach tak jest praktycznie pod każdym domem i będzie coraz gorzej. Niestety razem z wygodą pójścia spać na sesji idą też takie konsekwencje, totalnie nie rozumiem tłumaczenia się klasą nieba i lampami. 

Chcesz powiedzieć że wystarczy wyjechać i pomarznąć? Zapominasz że nie wszyscy mogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwiekszy problem to wyłuskanie sygnalu (i tak juz wycietego przez LP) z otaczających gwiazdek.

Mysle ze akurat w tym przypadku filtr robi spooooora róznicę.

Pozwolilem sobie na porównanie (pomijając sygnał SNR) gwiazdki z Baadera zakrywaja o wiele wiecej powierzchni na zdjęciu niz Chromy.

 

Kiedys testowalem i jestem zdania, ze dla tej matrycy nie warto robic bin2. Straty wynikające w powiekszeniu sie gwiazdek niewiele wnosza na rzecz poprawy jakości sygnalu.

obraz.png.1744c6b0f2f8473627f2453bb4e45a29.png

 

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chroma daje czadu :) To też bin 2? Może dla CTB 1 to ten bin 2 jest lekką przesadą, ale dla tych pozostałych kłaków co cały rok trzaskałem to zbawienie.

Zobaczymy jak w moich warunkach się sprawdzi Astronomik AsHa 6 nm :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, dominiksito napisał:

ale w "moim świecie" od autorytetów wymaga się więcej, a nie mniej, bo kółek wzajemnej adoracji mamy już za dużo w wielu innych kręgach w naszym kraju, a przez takie coś nie możemy mieć ładnych rzeczy. 

 

Prawda, od autorytetów wymaga się więcej. Ale wydaje mi się, że akurat na tym forum możesz z powodzeniem zaprezentować jakąś swoją "ładną rzecz", a wtedy siłą rzeczy też dołączysz do "kółka wzajemnej adoracji". Nic też nie stoi na przeszkodzie, żebyś stał się autorytetem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, wessel napisał:

Może to jest pomysł?! Niech niektórzy tu zobaczą jak wygląda 20 godzin tlenu w bin 2 spod latarni z Warszawy.....

Dzięki za podzielenie się tym zdjęciem bez finalnej obróbki. Fajnie zobaczyć z czego wyczarowujesz te super zdjęcia. Myślałem, ze jak wypala się kilkanaście godzin albo więcej to jest łatwo. Mi obecny kierunek prac się podoba... połączenie NB z LRGB i piękna kolorystyka trochę bardziej zbliżona do tej ze zdjęć Antoniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Antek to ta sama szkoła :) Ja mam jedną z jego fotek jako "wzorzec czerwieni" i robię matching koloru do tego wzorca. Zresztą tak samo mam z OIII - dostrajam do wzorca.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta praca wygląda źle. :movingtongue:


Jako miniaturka w przeglądarce, albo nawet w powiększeniu w przeglądarce.
Za to po ściągnięciu i odpaleniu na skalibrowanym monitorze, w natywnej rozdzielczości (bez przeskalowania) - wygląda świetnie.
Gratuluję. 

Krytyczne komentarze (a takie będą zawsze, bo estetyka to kwestia subiektywna - ja lubię Schoenberga, a moja żona krzyczy "wyłącz to") nie muszą być miłe jeśli wyrażają opinię "ad rem" nie "ad personam" 
I tu chyba było raczej to pierwsze.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tayson napisał:

Najwiekszy problem to wyłuskanie sygnalu (i tak juz wycietego przez LP) z otaczających gwiazdek.

Mysle ze akurat w tym przypadku filtr robi spooooora róznicę.

Pozwolilem sobie na porównanie (pomijając sygnał SNR) gwiazdki z Baadera zakrywaja o wiele wiecej powierzchni na zdjęciu niz Chromy.

 

Kiedys testowalem i jestem zdania, ze dla tej matrycy nie warto robic bin2. Straty wynikające w powiekszeniu sie gwiazdek niewiele wnosza na rzecz poprawy jakości sygnalu.

obraz.png.1744c6b0f2f8473627f2453bb4e45a29.png

 

 

 

 

I takie komentarze lubię najbardziej. Te które coś wnoszą do dyskusji. Brawo @Tayson.

Maciek rób swoje. Najważniejsze, że Tobie sprawia to przyjemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wieloch napisał:

Ta praca wygląda źle. :movingtongue:


Jako miniaturka w przeglądarce, albo nawet w powiększeniu w przeglądarce.
Za to po ściągnięciu i odpaleniu na skalibrowanym monitorze, w natywnej rozdzielczości (bez przeskalowania) - wygląda świetnie.
Gratuluję. 

Krytyczne komentarze (a takie będą zawsze, bo estetyka to kwestia subiektywna - ja lubię Schoenberga, a moja żona krzyczy "wyłącz to") nie muszą być miłe jeśli wyrażają opinię "ad rem" nie "ad personam" 
I tu chyba było raczej to pierwsze.
 

Bardzo dziękuję za ten post. Jakoś nie mogę się nagiąć do optymalizacji prac pod kątem ekranów smartfonów.

51 minut temu, pablo12311 napisał:

 

I takie komentarze lubię najbardziej. Te które coś wnoszą do dyskusji. Brawo @Tayson.

Maciek rób swoje. Najważniejsze, że Tobie sprawia to przyjemność.

Wiesz Pablo, robienie takich słabych prac naprawdę sprawia mi olbrzymią przyjemność :)  I to mi wystarcza. Liczba lajków, serduszek i pucharów ma naprawdę wtórne znaczenie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się to komuś nie spodobać co napiszę ale ten kto ma zdanie że praca jest "słaba" z jakiegoś powodu, chyba nie miał w życiu doczynienia z takim trudnym materiałem i jest mocny jedynie w gadaniu i głoszeniu teorii.

Zdjęcia gratuluje.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @wessel a czy byłaby taka możliwość aby się pobawić Twoim materiałem i potrenować na nim? Popełniliśmy kiedyś z kolegą @_Spirit_ taki oto wątek (bardziej to on, a ja udostępniłem tylko trochę materiału do obróbki):

 

 

Przy okazji niektórzy komentujący tutaj mogliby się wykazać :D Jak mawiał pewien generał z czasów słusznie minionych - pokażcie co potraficie... w wyszkoleniu wojskowym i sporcie.

  • Lubię 3
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zaśmiecić wątek. Tak wygląda detal włókien po obróbce wykonanej nie przez szumofoba :emotion-5:. Czas akwizycji ok 2 razy mniejszy niż @wessela

24x30 min Astrodon 3nm Ha

23x30 min Astrodon 3nm OIII

Total integration time: 23.5 hoursTS ONTC 8" f/4 Newtonian with Moonlite CRL 2.5 focuser

QSI 683wsg-8 camera
Bortle 4.5-5.0.
Autor Phil Brewer

gar.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie się uśmiałem czytając ten wątek; zarówno wszystkie za, jak i przeciw. Ale powiedzmy sobie szczerze- to jest słabe. Sorry @wessel, że jak to ująłeś "zaśmiecam" twój wątek, ale w 100% zgadzam się z @Marvaz Wydaje mi się, że od jakiegoś czasu, gdzieś popełniasz błąd w obróbce. Masakrujesz tło, kolor, gwiazdy i przede wszystkim detal mgławic. I nie wrzucę tu dla przykładu mojego zdjęcia, jak sugerowałeś, bo go nie mam. Natomiast potrafię ocenić, czy jest coś ostre, czy nie. Nie zaprzeczam oczywiście, że jest to łatwy obiekt i sam do niego nie podchodziłem, więc nie znam poziomu trudności, ale efekt końcowy jest dla mnie na poziomie lekko wychodzącym poza "enrty level". Do tego popatrz na załącznik, to jest 100% z zamieszczonego zdjęcia,czyli pewnie crop z oryginału i masz pojechane gwaizdy. Może tu jest problem tego kisielu na mgławicach? I nie powiększam do x600 jak to niektórzy tutaj praktykują, żeby się czepiać. Takie wrzuciłeś, takie oceniam.wessel.thumb.jpg.f4715a42085c5eb35d5523276ac1e9b5.jpg 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, patrix napisał:

Wiem,że to dziecinne pytanie, ale wolę spytać, żebyś się nie obraził, bo wiem wiem, że nie znosisz krytyki. Czy nie denerwuje cię to, że sprzęt za tyle kasy produkuje słabe obrazy? 

W tym klimacie, warunkach LP, w tej skali, z sprzętem f3 gdzie kolimacja musi być perfekt i z takimi długimi ekspozycjami....jakich obrazów ty się spodziewasz ?

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale co ja mam Ci napisać? Jak się innym podoba kisiel, to niech się podoba. Dla mnie nie ma to znaczenia, czy jest to długi czas naświetlania, czy f3, czy duże LP. Elekt końcowy jest słaby i tyle. Tym bardziej jeżeli robi takie zdjęcie „guru astrofotografii”, jak Macieja postrzegają inni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyraźniej jest powód, dla którego pokazuje te prace takie jakie są i uwierz mi że z tej miejscówki się nie da lepiej. Mam na tyle doświadczenia , że mogę tak napisać. Nie muszę tu na forum pisać dlaczego tak jest, choć bliscy koledzy wiedzą dlaczego jestem uziemiony i praktycznie cały rok muszę robić z Wawy, spod latarni. I powiem więcej- dalej będę robił takie fotki, bo sprawia mi to niewymowną przyjemność :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.