Skocz do zawartości

Włóczęga i Woźnica - suplement do tematu za 75 zł.


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ do fotografowania C/2020 M3 Atlas i  pokazanej już fotki    przygotowywałem się znacznie wcześniej ( chciałem pokazać kometę pomiędzy obłokami wodorowymi Woźnicy) to postanowiłem zabezpieczyć się od kaprysów pogody w grudniu w nocy z 9.12 na 10.12  zarezerwowałem sobie czas na teleskopie T68 organizacji Itelescope.net w obserwatorium w Nowym Meksyku. To teleskop RASA 11 Celestrona z kamerą ZWO ASI 26000C. Piksel 3,6 um, jakieś pierdyliardy pikseli w sensorze ( 26 megapikseli) . Fits waży 84 MB.

No a jak zarezerwowałem to już zrobiłem.

To co widzicie poniżej to 10x15 sekund. Dostałem skalibrowane fitsy po debayeryzacji. Obróbka - 10 minut. Cena wynajmu 75 złotych. sesja trwała 3 minuty. Pozostawiam bez komentarza, ciekaw jestem Waszych opinii.

Group1.thumb.png.a41aeea3a9d95a39c1488820b0de9a2b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia jest następująca.

Zrobiłeś bardzo fajny i ciekawy test, za co Ci dziękuję, bo też mnie kusiło, żeby spróbować jak to działa - teraz już nie będę musiał. :)

Co do zdjęcia to trudno o rzeczowy komentarz, bo chyba nigdy nie paliłem 10 klatek po 15 sekund jako kompletny materiał. Tu jak widać coś wyszło, nawet całkiem sporo, jak na 3 minuty. Jeśli byłyby to 3 godziny myślę, że  przyjemność obróbki byłaby duża i efekt końcowy też by satysfakcjonował.

 

Osobiście uważam -dobrze, że taka możliwość wynajmowania zdalnych teleskopów istnieje. Sam jednak jeśli kiedyś skorzystam, to w bardzo ograniczonym zakresie, podobnie jak Ty, Maćku wyłącznie do rejestracji jakiegoś spektakularnego zjawiska, które u nas trudno by było z wiadomych względów złapać. Ewentualnie interesowało by mnie jednorazowe wypróbowanie jakiegoś naprawdę dużego, topowego teleskopu, po prostu, żeby zobaczyć co taki sprzęt pod dobrym niebem potrafi.

 

Jeśli chodzi o klasyczną, długoczasową astrofotografię to oczywiście odpada ze względu na koszty. Ale nie tylko. Dla mnie (i jestem pewien, że dla wielu z nas) prócz samego zdjęcia niezmiernie ważna jest magia przebywania pod ciemnym, rozgwieżdżonym niebem, często w grupie przyjaciół, dotykanie wypieszczonego przez siebie, swojego sprzętu, satysfakcja, że coś się ulepszyło, czegoś nowego nauczyło.

I niech tak zostanie, oby jak najdłużej.

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wessel napisał:

To co widzicie poniżej to 10x15 sekund. Dostałem skalibrowane fitsy po debayeryzacji. Obróbka - 10 minut. Cena wynajmu 75 złotych. sesja trwała 3 minuty.

 

A ile kosztowałaby sesja powiedzmy 120x120 sekund? :g:

 

9 godzin temu, Grzędziel napisał:

Zrobiłeś bardzo fajny i ciekawy test, za co Ci dziękuję, bo też mnie kusiło, żeby spróbować jak to działa - teraz już nie będę musiał. :)

 

Ja chyba też. Nie będę musiał. Bo i póki co jeszcze mnie nie kusiło. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od obserwatorium - masz do wyboru 4 lokalizacje - Hiszpania, Nowy Meksyk ( USA), Kalifornia (USA), Siding Springs ( Australia) i Chile. Następna zależność to wybór teleskopu, następna to faza Księżyca - są zniżki za focenie powyżej 25% tarczy Księżyca. Oni przeliczają walutę na punkty i ceny wykorzystania są w punktach. Najmniejszy pakiet to Starter Trial za 19.95 USD ( 75 zł) daje 20 punktów . Ja wykorzystałem całe dwadzieścia punktów  na teleskopie w cenie 240 punktów za godzinę. Bez zniżki za Moona :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek po 150 sekundach - mają dobrze skolimowany teleskop :)

A jak pokazuje praktyka nie zawsze tak jest. Jak napisał Piotrek - nie po to to robimy, żeby wynajmować cudze dziewczyny.

 

Przy okazji - chyba się chochlik w opisie pojawił, na ich stronie podają, że ten telep ma podpiętą ASI 071, . QE50%, piskel 4.8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Czyli, żeby w miarę normalną sesję zrobić z 30x300s np. To trzeba z 1,5k wydać pewnie. 

Patrząc na ich cennik i podane przykłady czasu dostępności to minimum, które trzeba by wydać na sesję pod ciemnym niebem to 160$ za ok. 4 godziny pracy na np OSC.

 

 

P.S> jest teraz promocja x3 przy upgradzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, kubaman napisał:

Patrząc na ich cennik i podane przykłady czasu dostępności to minimum, które trzeba by wydać na sesję pod ciemnym niebem to 160$ za ok. 4 godziny pracy na np OSC.

To policzmy:

160$ to 600 zł za 4 godz. czystego focenia.

Żeby statystycznie biorąc "zaliczyć" te 4 godziny pod dobrym i czystym niebem trzeba (w lecie) pojechać w Bieszczady lub Beskid Niski na 3 noce. To jak dla mnie (Warszawa) koszt:  paliwo + amortyzacja auta 400 zł, noclegi 3x50=150 zł.

Razem 550 zł. 

Do tego trzeba dodać amortyzację sprzętu astro. Dobry setup to 50 000 zł. Zakładam optymistycznie, że posłuży mi jeszcze 15 lat. W tym czasie zaliczę (tez optymistycznie) pod dobrym niebem 15 x 20 nocy pogodnych w roku = 300 nocy po 4 godziny czyli 50000/300=167 zł za noc.

Razem mamy 717 zł za 4-ro godzinną noc focenia -wychodzi drożej.

 

 

Ale mamy dodatkowe bonusy -obcowanie ze swoim sprzetęm, do tego odpoczynek w górach. Można też pojechać w 2-3 osoby więc podróż będzie tańsza, można focić tańszym setupem, no i wielu z nas nie musi jechać 400 km i płacić za nocleg, bo ma dobre niebo na swoim podwórku. Dla nich wynajmowanie iteleskopu jest absurdalną alternatywą.

Jednakże, jeśli ktoś mieszka w mieście, nie ma dużo wolnego czasu żeby często wyjeżdżać na astrosesje i zastanawia sie nad zakupem dobrego sprzętu za ciężkie pieniądze to w takim wypadku sprawa wygląda inaczej. Iteleskop może być dla niego atrakcyjną alternatywą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kubaman napisał:

Wniosek po 150 sekundach - mają dobrze skolimowany teleskop :)

A jak pokazuje praktyka nie zawsze tak jest. Jak napisał Piotrek - nie po to to robimy, żeby wynajmować cudze dziewczyny.

 

Przy okazji - chyba się chochlik w opisie pojawił, na ich stronie podają, że ten telep ma podpiętą ASI 071, . QE50%, piskel 4.8

Nie. Na stronie jest błędny opis. Dowiedziałem sie o tym jak zapytałem o układ matrycy do debayeryzacji :)

 
 Blake Estes <support@itelescope.net> napisał(a):
Hi Maciej, 
The camera is a ZWO ASI 2600MC Pro.
Best, 
Blake Estes
Observatory Technician
iTelescope.net
 Maciej Kapkowski <wessel@wp.pl> wrote: Hi,
Can you specify what kind of camera is connected to T 68?
Are pictures saved debayered?
Advice
Maciej Kapkowski
Wysłane z aplikacji Poczta dla Windows 10
Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie temat jest ciekawy w kontekście fotek obiektów, których u nas nie widać. Wychodzi taniej, niż lecieć do Namibii. A swoją drogą zerkałem na obserwatoria australijskie i możliwość wynajęcia tam setupu, bo dochodzi benefit w postaci różnicy czasu i można działać kiedy u nas jest dzień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sesję trzeba planować na kilka dni wcześniej bo są rezerwacje. Poza tym co tam  działać ? Automat robi za ciebie wszystko...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, apolkowski napisał:

Dla mnie temat jest ciekawy w kontekście fotek obiektów, których u nas nie widać. Wychodzi taniej, niż lecieć do Namibii. A swoją drogą zerkałem na obserwatoria australijskie i możliwość wynajęcia tam setupu, bo dochodzi benefit w postaci różnicy czasu i można działać kiedy u nas jest dzień. 

Tylko problem jest taki, że zdjęcia będą do góry nogami z Australii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.