Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy okular do wizuala?


Frywenn

Pytanie

Hej,

 

Szukam odpowiedzi na proste pytanie do osób, które maja już za sobą pewne kroki. 
posiadam teleskop SW150/750.

Czy są widoczne różnice między okularami kitowym a takim osobno kupionym ... „lepszym”? (Zakładam, ze widać różnice, bo kitowe z tego co widzę wszędzie to jest to „lipa”, niemniej zastanawia mnie to... jak bardzo lepiej widać... szczegóły są lepsze ? Jak to wyglada ?
wybaczcie... może pytanie brzmi głupio ale raczkuje w tym temacie.

Zastanawiam się co kupić :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Masz światłosilny teleskop F5. 

Kup sobie z AliExpress okular Explore Scientific 24mm 82 stopnie. 

One teraz są również pod nazwą Maxvision. 

To taka minimalna jakość okularów do takiego teleskopu. Na dzień dzisiejszy to taki okular z górnego zakresu dolnej półki :flirt: :heehee:

 

Co zyskasz w porównaniu do kitów... 

Pole widzenia powiększy się mocno. Ale pewnie brzegi będą trochę pojechane. 

 

Dalej - lepsze okulary powinny mieć lepsze punktowanie gwiazd, kontrast i transmisję. I parę innych parametrów, których na razie nie rozpoznasz. 

 

W praktyce lepszy okular pozwoli Ci na wypatrzenie takich szczegółów, które nie będą widoczne w słabszych szkłach. Albo zobaczysz słabą galaktykę, albo nie. 

 

Może nie zobaczysz tej różnicy od razu. Bo każdy z nas musi nauczyć się obserwować niebo. Niuanse są nieoczywiste, początkowo. Im więcej obserwacji, tym więcej wiesz. 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Ajot napisał:

1. Podstawowa sprawa - ile chcesz na ten cel przeznaczyć? 200zł czy 4000zł?

2. Jakiej ogniskowej ma być ten okular? Prościej, interesują Cię małe, czy duże powiększenia?

1. Dobre pytanie - żeby na nie odpowiedzieć chciałbym wcześniej znać odpowiedz na postawione przeze mnie wcześniej pytanie - są różnice pomiędzy „startowymi” a takimi za 300 - 400 zł? Nie chce tutaj ze skrajności w skrajność iść, ze okular za 10k będzie jedynym właściwym. Zanim podejmę decyzje o zakupie, chciałbym mieć pewność, ze pieniądze zainwestowane w produkt nie odbija się na moim niezadowoleniu. Czego się spodziewać ? Czy będą widoczne różnice między widzianym Jowiszem czy Saturnem i Marsem? Czy ksiezyc będzie wyglądał bardziej „szczegółowo”?

 

2. Podstawowych obserwacji planet... księżyca ? No myśle, ze od 10-24 to jest maks o czym chyba mogę myśleć bo zwiększajac powiększenie trance na jasności i jakości obrazu - (i tu się rodzi kolejne pytanie- podłączając taka 24mm pod barkowa kitowego - będzie różnica jak podepnę pod niego 24mm jakiś inny okular niż ten co dostałem w zestawie?

 

Generalnie nie chciałbym się zamykać na tylko astrofoto co mnie interesuje - pomyślałem, ze warto również dotknąć tej wizualnej części obserwacji - nie zatrzymując się na kitowcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli ma to być PIERWSZY dobry okular, to celowałbym w środkowy zakres źrenicy wyjściowej, coś w okolicy 3~4 mm.

Czyli ogniskowa okularu w przedziale 15-20 mm

Wybór rozsądnych okularów jest w tym zakresie ogromny, ale musisz sprecyzować jakie masz "must have" i jaki masz budżet.

Przede wszystkim:

- pole widzenia -> nie mniej niż ile? 65o?,  80o? a może 100o? Poniżej 65o nie warto schodzić (poza wyjątkowymi okularami planetarnymi)

- odsunięcie źrenicy czyli komfort patrzenia -> czy jesteś skłonny męczyć się przy ER=10mm (np świetny optycznie Nagler 16mm), czy może nie mniej niż 15 mm (będzie wygodnie) a może nosisz okulary z astygmatyzmem i watro mieć 20 mm?

Jeśli NIE masz parcia na wielkie pole -> Morpheus 17,5 mm z polem 76o zaspokoi Cię całkowicie ( cena 999 zł)

Taniej kupisz fajnie okulary Omegon Super LE z polem 68(jest ich opis na forum, cena około 820 zł)

Dobre choć z małym odsunięciem oka są Explore Scientific, serie 68o i 82o są najpopularniejsze, w zależności od budżetu

Dobre do jasnego Newtona są okulary APM UFF (również Altair Astro / Sky Rover) są świetnie skorygowane do brzegu, małe lekkie, ale pole "tylko" 65o (15-tka Sky Rover jest tanio do kupienia na giełdzie - poszukaj)

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Różnica pomiędzy chińskim kitowcem a np wyżej wymienionymi esem/maxvision to niebo a ziemia.

Może nie zauważysz od razu, zwłaszcza na księżycu i planetach ale napewno na ds.
Sam bardzo długo raptem 3 lata obserwowałem us syntą 6, a potem 8 na kitach i naprawdę nie miałem co narzekać...  do czasu :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Frywenn napisał:

Dobra, wstępnie wybrałem sobie:

albo :

Okular Celestron Omni Ploessl 15 mm (1,25")
 

albo


Okular GSO SV 15 mm 1,25" (SuperView 70 stopni)


 

kusi mnie na ten drugi ale nie dlatego, ze tańszy ... co o tym sądzicie ?

Daruj sobie te okulary bo np od kitowego 25mm nie wiele się różnią :)

W dodatku ten gso ma oszukane pole bo realnie jest to coś koło 62*

@Marcin_G już Ci napisał w co masz celować :)

Jak krótki ER nie jest problemem to ESy, jak jest to Morpheusze :)

Kup na giełdzie, wypróbuj jak nie podejdą sprzedasz z małą stratą albo bez straty :)

Okulary to bardzo indywidualna sprawa, gdy jednemu jakiś odpowiada to drugiemu już nie koniecznie :) Tak samo teleskop, temat rzeka. Nie ma rady, trzeba przerzucić trochę sprzętu zanim znajdzie się ten odpowiedni dla siebie.  

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Frywenn napisał:

Dobra, wstępnie wybrałem sobie:

albo :

Okular Celestron Omni Ploessl 15 mm (1,25")
 

albo


Okular GSO SV 15 mm 1,25" (SuperView 70 stopni)


 

kusi mnie na ten drugi ale nie dlatego, ze tańszy ... co o tym sądzicie ?

Tylko nie GSO SV 15 czy 20 :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 7.02.2021 o 22:04, Frywenn napisał:

1.  takimi za 300 - 400 zł? 

2. Podstawowych obserwacji planet... księżyca ? 

Generalnie nie chciałbym się zamykać na tylko astrofoto

Skoro masz prowadzenie (astrofoto) to do planet i Księżyca polecam na początek przygody z nieco lepszymi okularami TS HR z zakresu: 6 mm (125x), 7 mm (107x), 8 mm (94x) lub 9 mm (83x).

 

Pole około 60 stopni, ostre w całym polu, ładny kontrast, bardzo dobre wykonanie, spory ER i regulowana muszla oczna.

 

Używki chodzą w okolicach 150-200 zł. Nowy 350 zł

ew. na Alixpress 265 zł pod marka Celestron X-cel

 

--

Jako drugi okular - bardziej przeglądowy i na duże DS'y polecam ES 24 mm 68 stopni (31x) - 380 zł na Alixepress

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Piszesz że chcesz okulary do obserwacji planet i Księżyca a większość Ci tu poleca okulary, które będą dobre do DSów no i może do Księżyca jako całości. Ale nie do planet. Z okularem 15mm masz powiększenie x50 i na planetach niewiele zobaczysz z takim okularem. Akurat do planet to bym polecał jakiś okular ortoskopowy w okolicach 4-6mm. 

Ich wadą jest małe pole widzenia i mały ER. Skoro fotografujesz tym teleskopem to zakładam że masz montaż EQ z prowadzeniem więc małe pole widzenia nie jest az takim problemem.

 

A jeśli większe pole i większy ER to faktycznie te TS HR o których wspominał Marek_N są w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobra, mam wrażenie ze kilka rzeczy zostało pominiętych albo nie do końca jasno się wypowiedziałem.

 

1. Jestem skierowany na astrofoto i to będzie moj główny cel, inwestuje powoli sobie w napęd, lunetki bla bla bla....nie robię jeszcze zdjęć bo nie mam możliwości finansowych na raz. Ale nie o tym.

 

2. Z racji, że rownolegle interesuje mnie spoglądanie na niebo nie chce zamykać się jak kon z klapkami na oczach na astrofoto. Dlatego tez czytając wypowiedzi na forach - praktycznie wszędzie jest wzmianka o tym, ze kitowce to po prostu jest dziadostwo. Dlatego chciałbym mieć porównanie z jakimś niedrogim okularem, który pokaże mi chociażby Jowisza a nie tylko świecąca kulkę czy Saturna z pierścieniem. Bo kitowce nie dają zwyczajnie rady. DSy to jest dodatkowa sprawa- jeżeli jest różnica (ze widać coś więcej oprócz mgiełki) to spoko...

Wiem, ze chcecie dobrze doradzić i najlepiej zastosować okular z wyższych półek - ale tak jak napisałem - na start nie chce pakować pieniędzy w nieznane. Na ten moment dodatkowo zrozumiałem, ze okular GSO czy Celestron, który dobrałem jest wart tyle co te kitowce, które mam - czyli nic. Chyba, ze po prostu nikt tego nie używał i są wystawiane opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, Frywenn napisał:

. Na ten moment dodatkowo zrozumiałem, ze okular GSO czy Celestron, który dobrałem jest wart tyle co te kitowce, które mam - czyli nic. Chyba, ze po prostu nikt tego nie używał i są wystawiane opinie.

GSO SV 70 nie są złymi okularami ale do f/5 się nie nadają :) . Z tymi kitowcami to tez nie jest tak do końca źle . Dużo zależy od warunków w jakich się patrzy. Z tanich a dobrych sprawdź Sky-Watcher Silver Plossl .

Są jeszcze  BCO .

Edytowane przez Qrczak99
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Frywenn napisał:

Dobra, mam wrażenie ze kilka rzeczy zostało pominiętych albo nie do końca jasno się wypowiedziałem.

 

1. Jestem skierowany na astrofoto i to będzie moj główny cel, inwestuje powoli sobie w napęd, lunetki bla bla bla....nie robię jeszcze zdjęć bo nie mam możliwości finansowych na raz. Ale nie o tym.

 

2. Z racji, że rownolegle interesuje mnie spoglądanie na niebo nie chce zamykać się jak kon z klapkami na oczach na astrofoto. Dlatego tez czytając wypowiedzi na forach - praktycznie wszędzie jest wzmianka o tym, ze kitowce to po prostu jest dziadostwo. Dlatego chciałbym mieć porównanie z jakimś niedrogim okularem, który pokaże mi chociażby Jowisza a nie tylko świecąca kulkę czy Saturna z pierścieniem. Bo kitowce nie dają zwyczajnie rady. DSy to jest dodatkowa sprawa- jeżeli jest różnica (ze widać coś więcej oprócz mgiełki) to spoko...

Wiem, ze chcecie dobrze doradzić i najlepiej zastosować okular z wyższych półek - ale tak jak napisałem - na start nie chce pakować pieniędzy w nieznane. Na ten moment dodatkowo zrozumiałem, ze okular GSO czy Celestron, który dobrałem jest wart tyle co te kitowce, które mam - czyli nic. Chyba, ze po prostu nikt tego nie używał i są wystawiane opinie.

Pisałeś o ogniskowej około 15mm co mnie trochę zmyliło. Jeżeli szukasz okularu planetarnego to wydaje się że 5mm będzie tutaj optymalny. Da powiększenie 150x czyli 1xD i to jest bezpieczne maksimum dla tego lustra.

Tak jak pisał @Marek_N dobrym wyborem będzie seria TS HR jak również XCell. TS HR już w Polsce chyba niedostępny (choć jest chyba w astroshopie tylko cena kosmiczna => https://www.astroshop.pl/okulary/ts-optics-okular-planetarny-hr-5mm-1-25-/p,6164 ) a XCell można dostać na aliexpress w cenie około 270-300zł ( https://www.aliexpress.com/item/1005001412838424.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.15f13bf7mDzxes&algo_pvid=929e3647-cdbe-4b37-b388-7d18976a0a5c&algo_expid=929e3647-cdbe-4b37-b388-7d18976a0a5c-36&btsid=2100bde116130445023716425e2136&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ ). W obu na pewno zobaczysz więcej niż tylko świecące kulki :) Tyle że na planety to trzeba zaczekać gdzieś do sierpnia-września, więc może daj ogłoszenie i śledź giełdę :)

A tak już p.s. do planet polecam nasadkę bino ;)

 

 

Edytowane przez wojt0000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 godziny temu, Marek_N napisał:

Skoro masz prowadzenie (astrofoto) to do planet i Księżyca polecam na początek przygody z nieco lepszymi okularami TS HR z zakresu: 6 mm (125x), 7 mm (107x), 8 mm (94x) lub 9 mm (83x).

 

Pole około 60 stopni, ostre w całym polu, ładny kontrast, bardzo dobre wykonanie, spory ER i regulowana muszla oczna.

 

Używki chodzą w okolicach 150-200 zł. Nowy 350 zł

ew. na Alixpress 265 zł pod marka Celestron X-cel

 

Celestron X-cell LX nie ma nic wspólnego z TS HR Planetary. To zupełnie inne konstrukcje. Mam oba i nawet nie wdając się w szczegóły parametrów różnicę widać gołym okiem, choćby w wielkości soczewki ocznej

 

oba to okulary planetarne i raczej warte polecenia. Nie mają konkurencji w tej kategorii cenowej i komforcie obserwacji. Zwłaszcza Celestron jest bardzo komfortowy. Większy ER i mniejsza wrażliwość na osiowe ustawienie oka

 

z droższych okularów lantan od Vixena, Pentax XF, TV Delite itd. ale to już poza budżetem

są jeszcze orciaki ale mają bardzo mały ER, zbliżony do Plossli, ale za to znakomitą ostrość na osi. Małe pole własne nie przeszkadza przy obserwacjach planet

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, ZbyT napisał:

Celestron X-cell LX nie ma nic wspólnego z TS HR Planetary. To zupełnie inne konstrukcje.

Nie miałem na myśli że jest to klon, tylko że obie serie maja bardzo zbliżone pole widzenia, jakość obrazu czy np. to, że dwie najdłuższe ogniskowe są słabsze od reszty. Może ja traktować jako zamienniki.

 

Konstrukcja jest zapewne ta sama, tylko w interpretacji dwóch różnych chińskich fabryk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.