Skocz do zawartości

SNR G206.9+2.3 w Jednorożcu


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Obszar nieco nadgryziony szerokim kątem przez Taysona mniej więcej rok temu jest bardzo ciekawy i ma sporo całkiem dużych, choć piekielnie ciemnych obiektów mgławicowych. Niestety sąsiedztwo Rosetty, Choinki i Lisiego Futra kusi i raczej wszyscy kierują setupy na te jasne, piękne obiekty.

To pierwszy projekt z balkonowego "obserwatorium" , które opisałem w tym temacie.

Tak jak się spodziewałem w narrowband to się sprawdza, ale LRGB takim szerokim kątem już  nie bardzo. No ale cóż, jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.

Ha: 48x1200, OIII:48x1200 bin 2, LRGB po 40x120 sekund na kanał.

FSQ 106N, SBIG STL11000, Takahashi EM-11Z. Orion Miniguidescope i Lodestar SX.

Pierwszy "klaps" tego projektu to początek listopada 2020. Taki mamy klimat.

EY5ZNve01Zn7_16536x0_b9muqi8S.jpg

 

 

1407168925_SNRG206_92_3OPIS.thumb.jpg.d88a7f252e4b27df004bdc63097a94ef.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wprost niewiarygodne, że dałeś radę zebrać z miasta tyle sygnału i tak klarownie pokazać. Ta niebieska mgławica to absolutna ciemnota.

Brawo, dla mnie to naprawdę ekstremalna astrofotografia.

 

Jak ktoś nie wierzy to proszę bardzo, ten obszar w bazie SIMBAD -nic tam nie widać:

 

image.png.2937df43d12c50b9da6755eb43af5b2f.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się szczerze, że po raz pierwszy spotkałem się z taka oceną pracy ( Maćka) , niestety nieprawdziwą.

Astrograf f5 to dziś standard, kamera APS-C albo FF to też nic niezwykłego. W dodatku oba elementy setupu są przedmiotami z muzeum. Co więc jest niezwykłego w tym setupie?

Jedyna rzecz to może czułość kamery STL z pikselem 9 um, no ale podobno współczesne budżetowe CMOSy są jeszcze lepsze.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super jest ten obiekt. Zgromadziłem także sporą dokumentację, przeglądnąłem zdjęcie @Tayson, ale rzeczywiście tam on jest obcięty. Ale to była wskazówka, że można się na niego zamachnąć, no ...ale, że z miasta i to Baderowskim filtrem OIII... no Panie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

Przyznam się szczerze, że po raz pierwszy spotkałem się z taka oceną pracy ( Maćka) , niestety nieprawdziwą.

 

Z jednej strony to prawda, a z drugiej: CMOS z pikselem 9um, a właściwie 18(binx2)? Czegoś takiego jeszcze nie widziałem. 

 

Jeśli ktoś uważa, że rozmiar piksela nie ma znaczenia to przewrotnie zapytam: to po co robi się binx2 na ciemne obiekty? ;)

 

I tutaj chyba tkwi problem. STL 11000 nie jest nawet drogi. Jest po prostu niedostępny. Nieosiągalny. Nieuchwytny ;)

 

Pozdrawiam, piękna praca :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo to taki region na peryferiach- ni to Orion ni to Jednorożec ni to Bliźnięta. Tomasz, w takich rejonach trzeba szukać w OIII, bo Ha to już chyba wszystko jest głęboko obfotografowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Jarek J. napisał:

A to nie jest gromada Berkeley 27?

image.thumb.png.acc5c631532d218ac55a576e6e10abc1.png

ze strony QHYCCD

 

z DSS2. Najprawdopodobniej algorytmy odszumiania i/lub starnet malutkie gwiazdki zlały w mgławice. jesli nie, to trzeba zgłosić.

 

image.png.6d2f943468b8e9ddcb8d3188b48b724e.png

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.