Skocz do zawartości

Ile realnie Ah do zasilenia w plenerze?


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, komprez napisał:

zapytaj o awaryjność tych pakietów ;) a nie o to co montują ... 

(...)

EDIT2: Sprawdziłem tę teorię o Toyocie ....  musze przyznać że może 10-15 lat temu stosowało się NiCd ... obecnie od ponad 5 lat stosowane są akumulatory NiMh ..

 

 

awaryjność bliska zeru, a ja wyraźnie pisałem o akumulatorach NiCd i podobnych. Też byłem zdziwiony bo w hybrydach powinien dać o sobie znać efekt pamięci ale jednak ten rodzaj akumulatorów sprawdza się doskonale

niedawno kolega sprzedawał Priusa w wieku 15 lat i przebiegu ponad 300 tys. km. Kupiec zażądał sprawdzenia baterii w serwisie i wynik był ponad 90% pojemności. Żaden akumulator kwasowy nawet nie zbliżyłby się do takiego wyniku bo już dawno zostałby zutylizowany ... kilka razy

 

Godzinę temu, komprez napisał:

LiPo a LiOn to to samo ? nie wiedziałem ...

 

nigdzie nie pisałem o jednych czy drugich, a jedynie o akumulatorach litowych ogólnie. Tego typu akumulatory są stosowane coraz częściej i wkrótce całkowicie wyprą inne rodzaje. Akumulatory kwasowe to obecnie tylko niszowe zastosowania. Właściwie każdy sprzęt przenośny (bezprzewodowy) ma w sobie jakieś baterie litowe (od słuchawek BT po elektronarzędzia czy pojazdy)

 

obecnie do zasilania HEQ5 mam 2 pakiety akumulatorów li-ion o pojemności w sumie około 8-9Ah przy napięciu 12V. Nigdy nie rozładowałem ich do zera (zasilacz nie sygnalizował rozładowania i się nie wyłączył), a najdłuższa sesja trwała około 5-6 godzin

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ZbyT napisał:

 

awaryjność bliska zeru, a ja wyraźnie pisałem o akumulatorach NiCd i podobnych. Też byłem zdziwiony bo w hybrydach powinien dać o sobie znać efekt pamięci...

Czytałem, że ten efekt pamięci dla NiCd jest trochę demonizowany. Głównie przez doświadczenia z eksploatacją na satelitach, gdzie ze względu na okres orbity, tysiące cykli ładowania/rozładowania przebiega praktycznie idealnie tak samo. W codziennym życiu trudno za każdym razem uzyskać ten sam cykl.

Z tego co kojarzę większość samolotów pasażerskich ma NiCd.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, ZbyT said:

 

 

poinformuj o tym inżynierów Toyoty bo ci debile do swoich hybryd stosują właśnie takie akumulatory

 

Pierwsze priusy naście lat temu używały NiCd. Obecne hybrydy maja NiMh, a hybrydy plugin (potrzebna większa pojemność) Litowe. NIe ma zmiłuj, litowe mają największą gęstość energii.Trwałość tych baterii wynika z faktu, że używają bardzo małej części pojemności. Strzelam, że są używane w zakresie 20, maks 30% swojej pojemnmości, czyli nigdy nie rozładowywane do końca, nigdy nie ładowane na maksa. To i działają po naście lat. 

Edytowane przez ko20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, komprez said:

NiCd to przeżytek - nie wiem czy w ogóle gdzieś to jeszcze kupisz ??? strata czasu i pieniędzy. Litowe to samo niebezpieczeństwo .. używane tylko tam gdzie potrzeba wysokich prądów np drony/modele.

Szczególnie niebezpiecznie jesłi dostanie się do nich wilgoć czy zostaną przypadkowo uderzone, uszkodzone - bomba gwarantowana.

Jak wspomniałem - jedyne sensowne, w miarę tanie rozwiązanie to AGM/GEL. 

 

Tu się nie zgodzę. Trzeba się naprawdę postarać, żeby uszkodzić akumulator litowy. Fizycznie go zniszczyć. A jak użyjesz standardowych ogniw w obudowie choćby 18650, to aku jest w metalowym cylindrze. Nie wiem jak trzeba by się z nim obchodzic, żeby go aż tak uszkodzić. Jak po dronowe aku czyli w takich torebkach utylizuje w ten sposób że po rozładowaniu są moczone w wodzie z solą. Rozładowująsię do absolutnego 0. W wodzie, i jakoś żaden nie wybuchł.

Takie ogniwo 18650 waży 50g. 4 sztuki i masz 12V i jakies 3Ah. 60 szatuk, jakies 3kg i masz 50Ah. Taki sam AGM to pewnie z 15kg. Ich jedyna wada to cena, bo za ogniowa zapłącisz 2-3 razy wiecej niż za AGM.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ko20 napisał:

4 sztuki i masz 12V i jakies 3Ah. 60 szatuk, jakies 3kg i masz 50Ah

Nie wprowadzaj ludzi w błąd ...   4x 4,2V = 16,8V  podepnij cokolwiek na 12V => powodzenia. Dodatkowo przy ogniwach 18650 trzeba stosować BMS-y no i cała zabawa w zgrzewanie.

Takimi teoriami ludzie załatwiają sobie sprzęty.

 

@kubaman zacznijmy od tego ... czy Twoja ASA chodzi na 24V ? Jeśli tak to to musisz zastosować zasilanie 2x12V dla montażu i zastosować przetwornice stepdown dla reszty na 12V.

Prościej zastosować w tym wypadku akumulator i UPS (inwenterowy - ma mniej strat)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, komprez napisał:

I dobrze Ci wychodzą .... kamera 3A, montaż strzelam że też koło 3A ...  grzałka 2A ... focuser 1A średnio a to się równa 9A czyli w godzine "zje" akumulator 9Ah ;) 

Laptopa nawet nie licze ...  około 4-5A zasilany przez zasilacz samochodowy. 

 

 

Montaż ASA 60 musi mieć zarezerwowane min. 10 A zapasu. Przy lekkim wietrze bierze do 5 A, przy silniejszym- w opór. Napięcie zasilania 12V.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie ma co się oszukiwać ... przy takim zestawie akumulator 80-100Ah i można działać od biedy z laptopem (nie gamingowym - taki max 65W) powinno wytrzymać te 8h.

 

https://allegro.pl/oferta/akumulator-zelowy-bezobslugowy-ups-12v-100ah-9922416194

 

Ewentualnie zastanów się @kubaman nad małym agregatem + mniejszy akumulator - to w razie potrzeby odpalasz i masz zasilanie ;) Agregat 500zł i na zbiorniku 6h ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba realnie zmierzyć ile bierze cały sprzęt  Amper , czyli w obwód włączyć amperomierz albo pożyczyć cęgi  Dietza ( cęgi prądowe ) i do tego dobrać akumulator.Akumulator powinien być rozładowany do 20 % swojej pojemności aby napięcie nie spadło poniżej 10,5V.:uhm::icecream:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, komprez said:

Nie wprowadzaj ludzi w błąd ...   4x 4,2V = 16,8V  podepnij cokolwiek na 12V => powodzenia. Dodatkowo przy ogniwach 18650 trzeba stosować BMS-y no i cała zabawa w zgrzewanie.

Takimi teoriami ludzie załatwiają sobie sprzęty.

 

@kubaman zacznijmy od tego ... czy Twoja ASA chodzi na 24V ? Jeśli tak to to musisz zastosować zasilanie 2x12V dla montażu i zastosować przetwornice stepdown dla reszty na 12V.

Prościej zastosować w tym wypadku akumulator i UPS (inwenterowy - ma mniej strat)

 

Skund Ty te 4.2V wytrzasnąłeś? Nie wprowadzaj ludzi w błąd! 

Oczywiście że trzeba zgrzewać, ale sklep to zrobi i trzeba zastosować elektronikę zabezpieczajaca. Wypowiadałem się wyłącznie o bzdurach o wybuchaniu oraz o  ciężarze w porównaniu do aku żelowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, 16 Ah to zdecydowanie na mało. To Ci wystarczy na 1.5 godziny pracy.

Policz: kamera z chłodzeniem - 2.5 A, montaż 3A, grzałka 2 A =razem 7.5 A.  Czyli godzina to jest 7.5 Ah z energii.  Jakim cudem chcesz opędzić całą sesję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

Jeśli Marcin używa 16Ah to będę celował podobnie, a do lapka kupię pewnie jakiś power bank. 

`16Ah to ja uzywałem pod grzałke do obiektywu i canona na nocne timelapsy.

12Ah potrafil sie skonczyc po 2-3godzinach.

 

Bez 50-70Ah nie masz co sie ruszać z domu o ile chcesz dzialac bez stresu.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ... tak jak mówiłem ... 80-100Ah biorąc pod uwagę laptopa. Sensowny powerbank kosztuje ok 350zł więc jak podcierasz się kasą to kto bogatemu zabroni :D Ja bym wziął jeden mocny akumulator jak pisałem już na samym początku i po problemie...    wypisywanie innych skąd biorę w ogniwie 18650 4,2V pozostawię bez komentarza - szkoda zaśmiecać wątek.

Dodam jeszcze że jak już iść grubo to agregat ... no ale hałas niestety ... ale awaryjnie zawsze można kupić chińskie ustrojstwo w castoramie np za śmieszną kasę a i przyda się w domu w razie co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, komprez said:

No ... tak jak mówiłem ... 80-100Ah biorąc pod uwagę laptopa. Sensowny powerbank kosztuje ok 350zł więc jak podcierasz się kasą to kto bogatemu zabroni :D Ja bym wziął jeden mocny akumulator jak pisałem już na samym początku i po problemie...    wypisywanie innych skąd biorę w ogniwie 18650 4,2V pozostawię bez komentarza - szkoda zaśmiecać wątek.

Dodam jeszcze że jak już iść grubo to agregat ... no ale hałas niestety ... ale awaryjnie zawsze można kupić chińskie ustrojstwo w castoramie np za śmieszną kasę a i przyda się w domu w razie co.

Spójrz na montaż i kamerę autora wątku. Konkretnie ich cenę. No ale On pewnie woli nosić dodatkowe 30-40kg akumulatorów żelowych niż wydać parę stów więcej i nosić 10x mniej. To akurat już jego wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, ko20 napisał:

No ale On pewnie woli nosić dodatkowe 30-40kg akumulatorów żelowych niż wydać parę stów więcej i nosić 10x mniej

 

Skąd wiesz co On woli i jaki ma zasób portfela? Robi rozeznanie w temacie po prostu, te twoje wnioski są nie na miejscu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kubaman napisał:

Marcin, a podpytam czy używasz stacji zasilającej z inwerterem 230V czy aku 12V i bezpośrednio do odbiorników?

Od razu do odbiorników.

Do zasilania laptopa używam ładowarki samochodowej.

 

Były spore różnice w wydajności aku: pierwsza sesja przy ~ -10st, druga przy ~ -1.

Przy pierwszej aku zasilający laptop padł pod koniec sesji, podczas drugiej miał jeszcze zapas. 

Akumulatory mam w zamkniętej wyizolowanej termicznie skrzynce aby choć trochę chronić je przed zimnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Marcinos napisał:

 

Użytkuje podobny zestaw. Montaż, grzałka, chłodzenie i focuser zasilam z aku 18ah.

Wystarcza spokojnie na 6h pracy i coś jeszcze zostaje. Z tym że zwykle grzałka pracuje w trybie low ( muszę sprawdzić ile bierze ).

 


Marcin - jakie konkretnie Aku 18ah używasz? Masz może gdzieś zdjęcie tego setupu zasilającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wessel napisał:

Kuba, 16 Ah to zdecydowanie na mało. To Ci wystarczy na 1.5 godziny pracy.

Policz: kamera z chłodzeniem - 2.5 A, montaż 3A, grzałka 2 A =razem 7.5 A.  Czyli godzina to jest 7.5 Ah z energii.  Jakim cudem chcesz opędzić całą sesję?

Maciek, te wartości są przeszacowane, ja robiłem ostatnio pomiary ( zima, bez wiatru ). Wychodziły mi wartości

kamera ~1A ( chłodzenie delta 20st )

montaż ~0,5A 

grzałka ~1A

Z tym, że jest to minimum. W lecie będą to wyższe wartości, jednak bardziej bym szacował ~4A.

Jest jeszcze kwestia spadku napięcia na akumulatorze Pb. Trzeba wziąć pod uwagę że jeżeli mamy aku przykładowo 20Ah, nie mamy do dyspozycji całych 20ah.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ko20 napisał:

Spójrz na montaż i kamerę autora wątku. Konkretnie ich cenę. No ale On pewnie woli nosić dodatkowe 30-40kg akumulatorów żelowych niż wydać parę stów więcej i nosić 10x mniej. To akurat już jego wybór.

Daj spokój ko20! 

Przede wszystkimi to nie jest 10x mniejsza waga pomiędzy Pb a Li-ion. Nawet biorąc pod uwagę Li-Po.

 

Przerabiałem ten temat początkiem roku. Sprawdź masę aku przykładowo 60ah. Zdziwisz się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, simarik napisał:


Marcin - jakie konkretnie Aku 18ah używasz? Masz może gdzieś zdjęcie tego setupu zasilającego.

Zwykły żelowy MW 12v 18ah.

Całość idealnie mieści się w pionowej skrzynce YATO.

 

EDIT: dodam, że celowo odseparowałem zasilanie laptopa od reszty, ponieważ laptop tak drenował aku, że montaż ( EM-200 ) potrafił przestać działać. 

Dużo zależy od typu laptopa, teraz używam pancernego Dell'a 5420 i bierze zdecydowanie więcej od Panasonica CF-53.

20210525_133102_resized.jpg

Edytowane przez Marcinos
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Pozwólcie, że odkopię trochę wątek.
Czy nie macie problemów z urządzeniami przy spadku napięcia na aku - powiedzmy do tych granicznych wartości 10-10,5V?
Przyjąłem 10V bo tak mi UPS odcina akumulator AGM.
Ja korzystam z greencella agm 20Ah ale do tej pory nie zeszło mi poniżej 11.5V (sprzęt nie za bardzo prądożerny).
Jednak przymierzam się do zmian i zastanawiam się czy nie będę miał problemów ze sprzętem jak napięcie na aku jednak spadnie trochę niżej niż 11.5V.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.