Skocz do zawartości

Teleskop do ogrodu i sporadycznych wyjazdów w budżecie 3k zł


WuXeS

Rekomendowane odpowiedzi

@WuXeS, po wszystkich tutejszych złotych radach i dogłębnych dyskusjach pewnie czujesz, że teraz wiesz jeszcze mniej, niż przed założeniem tego wątku.
Cóż, ten etap musi przejść każdy, kto szuka tutaj pomocy w wyborze sprzętu.

Takie hobby i tacy tu hobbyści.

 

A tak bardziej poważnie, to może nie rób gwałtownych ruchów, poobserwuj tym 12" z ogródka i spokojnie się zastanawiaj co dalej.
Poznasz lepiej niebo, zobaczysz, jakie obiekty Cię kręcą, co widać spod domu.
Jak już masz taki teleskop, to spokojnie zobacz, co on może.
A jak potrzebujesz coś szybko na wyjazdy, to może rozważ lornetkę.

Ale jak chcesz ją mieć koniecznie w tym roku, to w żadnym razie nie pytaj co kupić tutaj na Forum !!!

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę planety i małe DSy Nigdzie nie poszedłem, czytam z wypiekami na twarzy. Poszerza mi się na razie przestrzeń niewiedzy, ale korzystam, bo przynajmniej załapałem jakie są najbardziej zgrubne kategorie sprzętu i nawet jakieś niuanse się pojawiły.

 

A przy okazji 12", to czy takiego 12" dobsona można trzymać np. w skrzyni na zewnątrz albo w wiacie? Wytrzyma np. mrozy bez szwanku?

 

A lornetkę jako dodatek do teleskopów chyba i tak bym kupił. Założyć oddzielny temat, czy istnieje jakaś prosta rekomendacja na początek? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dobrychemik napisał:

Podsumowując: najlepiej kupić dwa montaże (paralaktyczny i azymutalny) i do tego co najmniej dwie tuby (refraktor i SCT lub Mak). Nie zaszkodzi jeszcze Newton na Dobsonie. Po takim doposażeniu się będziesz już miał spokój... do czasu stanięcia przed problemem wyboru odpowiednich okularów. Koniecznie poproś wtedy na Forum o poradę :D

Właśnie tak trzeba zrobić. Ja mam Maka 127 na Exsos-2 i 102 X460 na AZ-4,ale gdy do refraktora zakładam akcesoria 2" to wtedy ląduje on na Exos-2 w trybie azymutalnym a MaK na AZ-4. Chodzi o to  że AZ-4  z cięższymi akcesoriami w wyższych elewacjach "nie wyrabia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kompas napisał:

Chodzi o to  że AZ-4  z cięższymi akcesoriami w wyższych elewacjach "nie wyrabia.

Bardzo dziwne... Wieszałem na AZ-4 i SCT8 i refraktor 150/750 z ciężkimi okularami i nie miałem takich problemów. 

 

Rozkręcałeś AZ-4? Może należy go przeczyścić i nasmarować? 

Może lepsze wyważenie teleskopu pomoże? 

 

Z tego co pamiętam można było uzyskać odpowiedni opór pokrętłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kompas napisał:

Właśnie tak trzeba zrobić. Ja mam Maka 127 na Exsos-2 i 102 X460 na AZ-4,ale gdy do refraktora zakładam akcesoria 2" to wtedy ląduje on na Exos-2 w trybie azymutalnym a MaK na AZ-4. Chodzi o to  że AZ-4  z cięższymi akcesoriami w wyższych elewacjach "nie wyrabia.

Ja bym się z tym zgodził. Miałem przez chwilę Ed 72 na az4. O ile samo naprowadzanie montażu na cel to prosta sprawa (zupełnie jak z Dobsona) to przy zenicie i ciężkim ES 100° musiałem mocno skręcać śrubę bo inaczej opadał. Nawet próby wyważenia niewiele dawały bo przy zmianie okularu na lżejszy cała zabawa się odwracała. No i jak przy skręconym docisku śledzić obiekt? Brak mikro ruchu bardzo doskwierał. Rozkręcać,przesuwać,dokręcać. A to była maleńka krótka tubka:getlost:.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kjacek napisał:

Bardzo dziwne... Wieszałem na AZ-4 i SCT8 i refraktor 150/750 z ciężkimi okularami i nie miałem takich problemów. 

 

Rozkręcałeś AZ-4? Może należy go przeczyścić i nasmarować? 

Może lepsze wyważenie teleskopu pomoże? 

 

Z tego co pamiętam można było uzyskać odpowiedni opór pokrętłem. 

Nic  przy nim nie kompinowałem,kupiłem nówkę w Teleskopach jakieś trzy czy cztery miesiące temu a to pokrętło od hamulca jest po po prostu niezbyt wygodne  by hamulec mocniej docisnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Nawet próby wyważenia niewiele dawały bo przy zmianie okularu na lżejszy cała zabawa się odwracała.

Wywaza sie przesuwając w obejmach. Obejmy maja byc zaciśniete tylko na tyle aby tuba nie opadała w dół jak stoi w pionie.

Ale w krótkim refraktorze to nie bardzo jest jak wyważac, bo nie da rady przesuwac tuby w obejmach, gdyz jest za krótka. Zresztą Maki nie maja obejm (zwykle).

Z drugiej strony są  AZ z osia obroru ponizej teleskopu. Te nagminnie tak maja, ze w poziomie jest ok, a jak podnosisz do pionu to tuba sama leci w dół.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JSC napisał:

Wywaza sie przesuwając w obejmach. Obejmy maja byc zaciśniete tylko na tyle aby tuba nie opadała w dół jak stoi w pionie.

Ale w krótkim refraktorze to nie bardzo jest jak wyważac, bo nie da rady przesuwac tuby w obejmach, gdyz jest za krótka. Zresztą Maki nie maja obejm (zwykle).

Z drugiej strony są  AZ z osia obroru ponizej teleskopu. Te nagminnie tak maja, ze w poziomie jest ok, a jak podnosisz do pionu to tuba sama leci w dół.

Mój miał jaskółczy ogon. Maki i SCT też zdaje się mają szyny. Do tego duże powiększenia i jakoś by mi to nie grało z brakiem mikro. Taki AZ to raczej do dużego,krótkiego achro bym widział. Ale może się nie znam:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam jeszcze pytanie odnośnie okularów. Zakładając że mogę posiadać dwa lub więcej teleskopów, czy pod każdy z nich optymalna będzie inna optyka, czy da się skompletować wymienny zestaw do wszystkich? Przykładowo przeczytałem, że do SCT/MCT okulary 82-stopniowe nie mają sensu, bo te ekstra stopnie się zmarnują. Jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, WuXeS napisał:

To ja mam jeszcze pytanie odnośnie okularów. Zakładając że mogę posiadać dwa lub więcej teleskopów, czy pod każdy z nich optymalna będzie inna optyka, czy da się skompletować wymienny zestaw do wszystkich? Przykładowo przeczytałem, że do SCT/MCT okulary 82-stopniowe nie mają sensu, bo te ekstra stopnie się zmarnują. Jak to jest?

 

Jeśli będziesz miał teleskopy o bardzo różnych ogniskowych to siłą rzeczy niektóre z okularów mogą sensownie pracować tylko w jednym z nich, bo by dawały powiększenia za duże lub zbyt małe.

Odnośnie okularów 82stopnie - tutaj jest jeszcze istotne jaka ogniskowa. Maki na przykład mają wąskie gardło w miejscu wyjścia promieni z rury przez co przy długoogniskowych okularach szerokokątnych zaczynają winietować. Na przykład 68stopni 40mm już się częściowo marnuje w Maku.

Jeszcze ogólna uwaga: im większa światłosiła teleskopu (czyli mniejsza liczba po "F/") tym większe wymagania względem jakości okularów. W Maku F/12 nawet bardzo tanie okulary sprawują się dobrze, podczas gdy te same okulary włożone do newtona F/4 dadzą trudny do zaakceptowania obraz. Skoro zaczynasz od F/5 to siłą rzeczy skazujesz się na okulary co najmniej średniopółkowe - np. bardzo popularne ES vel Maxvision.

(Do mnie właśnie dzisiaj dotarł Maxvision 30mm 82deg - na pierwszy rzut oka wygląda identycznie jak ES, a sporo tańszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, WuXeS napisał:

 Jak to jest?

To jest dokladnie tak, że diafragma okularu nie może byc większa od minimalnej średnicy przelotu teleskopu. Można lekko to nagiąć z jeszcze akceptowalnym wynikiem, ale lepiej jak średnica przelotu teleskopu jest większa od diafragmy okularu. W rafraktorach do odsługi 2 calowych szerokokątnych okularów (tych z raczej dłuższa ogniskową) potrzeba wyciągu minimum 2,5 cala.

Dla przykładu mak 100mm ma 17mm a mak 127mm ma 27mm przelotu.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Mój miał jaskółczy ogon. Maki i SCT też zdaje się mają szyny. Do tego duże powiększenia i jakoś by mi to nie grało z brakiem mikro. Taki AZ to raczej do dużego,krótkiego achro bym widział. Ale może się nie znam:D.

Ja czasem dokręcałem dovetaila do takiego jaskółczego ogona, łatwiej było wyważać. Az4 rzeczywiście cierpi na brak mikroruchów.

Dlatego MAKi czy SCT lepiej wieszać np na EQ3-2. Łatwo go przerobić na tryb ALT-AZ. 

 

1 godzinę temu, kompas napisał:

to pokrętło od hamulca jest po po prostu niezbyt wygodne  by hamulec mocniej docisnąć

Może warto je wymienić na coś bardziej sensownego? Zobacz jakie tam są śruby, myślę, że możesz kupić odpowiednie pokrętło radełkowe. Albo coś :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, kjacek napisał:

Ja czasem dokręcałem dovetaila do takiego jaskółczego ogona, łatwiej było wyważać. Az4 rzeczywiście cierpi na brak mikroruchów.

Dlatego MAKi czy SCT lepiej wieszać np na EQ3-2. Łatwo go przerobić na tryb ALT-AZ. 

 

Może warto je wymienić na coś bardziej sensownego? Zobacz jakie tam są śruby, myślę, że możesz kupić odpowiednie pokrętło radełkowe. Albo coś :flirt:

Myślałem nad takim rozwiązaniem i myślę że nie byby jak dla mnie jakiś problem,  ,  na razie jednak nie chcę w ten montaż(swoją drogą bardzo dobry) ingerować  ,  a montaż Exos-2 doskonale spełnia  swoją rolę z tym refraktorkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie sytuacja stabilna, tzn. postanowiłem zostać przy 12" newtonie i dokupić porządną lornetkę 10x50. Nie bez znaczenia były ogrodowe obserwacje w tym tygodniu. Jeśli zostanę w tym hobby na dłużej, to pewnie i tak będę chciał mieć takiego newtona obok innych teleskopów. Jeśli nie, to kupiec pewnie zawsze się znajdzie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, WuXeS napisał:

Na razie sytuacja stabilna, tzn. postanowiłem zostać przy 12" newtonie i dokupić porządną lornetkę 10x50. Nie bez znaczenia były ogrodowe obserwacje w tym tygodniu. Jeśli zostanę w tym hobby na dłużej, to pewnie i tak będę chciał mieć takiego newtona obok innych teleskopów. Jeśli nie, to kupiec pewnie zawsze się znajdzie.

Prawidłowo. Kup jeden porządniejszy okular długoogniskowy o większym polu jak 82 stopnie dający źrenicę wyjściową 4-5mm w Twoim teleskopie. Nie będziesz tego żałować. 

Źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm /światłosiła_teleskopu 

 

Lornetka to od razu na statyw, zupełnie inna jakość obserwacji. 

Lornetkę pod siebie każdy musi wybrać sam. Mi bardziej odpowiadała 15x70. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lornetkami mam trochę większy luz, przydadzą się też do nie-astronomii. Jestem prawie zdecydowany na Nikon 10x50 EX CF. Statyw - chciałem kupić ten z Astrokraka, będzie ok?

 

Okular - czy możesz jakiś (lub kilka) polecić? Ze wzoru wynika, że powinno być 20-25 mm. Myślałem jeszcze o jakimś przyzwoitym barlowie 2x i o czymś zamiast kitowego 9 mm (jest dla mnie niewygodny + mam wrażenie patrzenia do studni; mam nadzieję, że nie wszystkie 9-11 tak mają?).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, WuXeS napisał:

z Astrokraka

Nie wiem dlaczego strona znów działa, ale właściciel Astrokraka zmarł dwa lata temu i wraz z jego śmiercią sklep zakończył działalność. Ceny zresztą są sprzed dwóch lat, więc to raczej niezamierzone, poza tym i tak nie da się nic kupić (jak spróbujesz coś dodać do koszyka, to dostaniesz komunikat o błędzie).

Ostatnio Astromaniak przez chwilę nie działał, więc podejrzewam, że w ramach naprawiania ktoś przez przypadek włączył też sklep.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.