Skocz do zawartości

Szkło do zabytkowego refraktora. Pomysł przywrócenia do działania słynnego teleskopu.


astro4u.net

Rekomendowane odpowiedzi

  • astro4u.net zmienił(a) tytuł na Szkło do zabytkowego refraktora. Pomysł przywrócenia do działania słynnego teleskopu.
39 minut temu, astro4u.net napisał:

(Obserwatorium biedne jak mysz kościelna)

 

istnieje cała masa funduszy, które rozdają kasę na prawo i lewo. Od lokalnych po ogólnokrajowe czy europejskie

taki obiektyw to groszowa sprawa więc uzyskanie grantu nie powinno być problemem. Nie wystarczy jednak zrobienie sztuki dla sztuki. Trzeba mieć pomysł jak go później wykorzystać np. udostępnić publiczności

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką reakcję. Parę słów wyjaśnień.

 

Szkło chcę kupić jak się uda dobrej jakości raczej przeraża mnie kupowanie do takiego sprzętu optyki na Aliexpress (może się mylę ale takie mam odczucia).

Obserwatorium jest własnością gminy niestety biednej więc o fanaberiach takich jak uruchomienie tego sprzętu mogę zapomnieć jeśli nie zorganizuję tego sam. Mam pewien plan na fundusze ale czy to się uda nie wiem zapewne będę organizował jakieś pospolite ruszenie bo inaczej nie pozyskam środków widząc jak funkcjonuje ta placówka.

 

20 minut temu, ZbyT napisał:

 

istnieje cała masa funduszy, które rozdają kasę na prawo i lewo. Od lokalnych po ogólnokrajowe czy europejskie

taki obiektyw to groszowa sprawa więc uzyskanie grantu nie powinno być problemem. Nie wystarczy jednak zrobienie sztuki dla sztuki. Trzeba mieć pomysł jak go później wykorzystać np. udostępnić publiczności

 

pozdrawiam

Tak jest plan by po uruchomieniu (jak się uda) udostępnić sprzęt do obserwacji podczas pokazów jakie organizujemy często.

 

38 minut temu, Agent Smith napisał:

Możesz napisać parę słów o historii tego zacnie wyglądającego telepa?

 

To jedyny sprzęt jaki ocalał ze strego obserwatorium (spalone podczas wojny w 1944) w tym miejscu odkryto dwie komety, prawdopodobnie jedną właśnie przez ten teleskop. Dlatego pomyślałem, że warto było by go "uruchomić" i pokazywać również przez niego obiekty podczas obserwacji.

 

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, isset napisał:

Budynek wygląda jak twierdza, do tego dwie kopuły, chętnie bym w takim zamieszkał :) 

 

Wpadnij kiedyś - zapraszam dla każdego miłośnika astronomii zawsze drzwi otwarte (pod warunkiem że ja jestem :) ), bo inaczej bywa różnie ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś wystąpić z wnioskiem o  wydanie zaleceń konserwatorskich do odpowiedniego urzędu Konserwatora Zabytków.

 

Dowiedz się jaki to będzie dla twojej lokalizacji.

 

Przykładowo dla Warszawy taki wniosek jest tu:

Wniosek o wydanie zaleceń konserwatorskich, określających sposób korzystania z zabytku nieruchomego/ruchomego save.png
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, shiryu napisał:

Powinieneś wystąpić z wnioskiem o  wydanie zaleceń konserwatorskich do odpowiedniego urzędu Konserwatora Zabytków.

 

Dowiedz się jaki to będzie dla twojej lokalizacji.

 

Przykładowo dla Warszawy taki wniosek jest tu:

Wniosek o wydanie zaleceń konserwatorskich, określających sposób korzystania z zabytku nieruchomego/ruchomego save.png

 

Wiem - dzięki, ale jak będę wiedział że pomysł ma szansę to papierologię zrzucę na właściciela obserwatorium (gminę) bo ja tam tylko "sprzątam" więc sam i tak nie mogę wystąpić z takim wnioskiem. Na dzień dzisiejszy badam temat i szukam szkła oraz .... środków.

Edytowane przez astro4u.net
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, astro4u.net napisał:

To jedyny sprzęt jaki ocalał ze strego obserwatorium (spalone podczas wojny w 1944) w tym miejscu odkryto dwie komety, prawdopodobnie jedną właśnie przez ten teleskop. Dlatego pomyślałem, że warto było by go "uruchomić" i pokazywać również przez niego obiekty podczas obserwacji.


Gdybyś uruchomiał jakąś zbiórkę, koniecznie daj znać, z chęcią się dorzucę do reaktywacji "staruszka".
Edit: Myślę że to fajny projekt do jakieś publicznej zbiórki społecznościowej.

Edytowane przez Andrzej Lach
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytaj najpierw,

prawdopodobnie wg konserwatora w ogóle nie będzie możliwa wymiana elementu zabytkowego na nowy z aliexpress.

zapewne zaleci, że powinien pozostać w stanie aktualnym, ewentualnie zgodzi się na prace mające na celu zabezpieczenie obiektu lub przywrócenie stanu oryginalnego.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, shiryu napisał:

zapytaj najpierw,

prawdopodobnie wg konserwatora w ogóle nie będzie możliwa wymiana elementu zabytkowego na nowy z aliexpress.

zapewne zaleci, że powinien pozostać w stanie aktualnym, ewentualnie zgodzi się na prace mające na celu zabezpieczenie obiektu lub przywrócenie stanu oryginalnego.

 

 

Dlatego szukam namiętnie szkła oryginalnego, raz było na eBay'u w Stanach i całkiem przyzwoita kasa była.

Tam nie ma wymiany optyki a wstawienie jej na nowo, bo tam po prostu nie ma szkła i jedynie co widać to pajęczyny wewnątrz. Więc to nie wymiana a wstawienie.

 

Dzięki za podpowiedź , poproszę gminę o informacje od konserwatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek , zapytaj. Też wiem o takim przypadku jak opisał shiryu - i nie ma to znaczenia że tam nic nie ma - ma być tak jak jest ,bez zmian albo oryginał. Warto zapytać , albo wręcz mieć na piśmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

Bartek , zapytaj. Też wiem o takim przypadku jak opisał shiryu - i nie ma to znaczenia że tam nic nie ma - ma być tak jak jest ,bez zmian albo oryginał. Warto zapytać , albo wręcz mieć na piśmie.

 

OK , zobaczymy co powie konserwator krakowski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież konserwator zablokuje Cię z jakąkolwiek renowacją tego sprzętu - chyba że kupisz oryginalny obiektyw, w oryginalnej celi itp itd.

 

Poszukaj dokładnych informacji o tym refraktorze, napisz fajną historię i pieniądze się znajdą - z dotacji czy ze zbiórki.

Co do gminy to szkoda gadać. Najważniejszy obiekt na ich terenie i skąpią kasę....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marek_N napisał:

Co do gminy to szkoda gadać. Najważniejszy obiekt na ich terenie i skąpią kasę....

no chyba że trzeba jakiś koncert disco-polo zrobić, to kasa się znajdzie :P

Sorry za offtop, po prostu w mojej gminie nigdy nie ma na nic kasy, chyba że właśnie na biesiadne koncerty pseudomuzyków.

 

Co do sprzętu, to zgadzam się z przedmówcami. Wystąpić o opinię do konserwatora, bo po fakcie to może dowalić taką karę, że człowiekowi wszystkich teleskopów się odechce do końca życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agent Smith napisał:

 

Dokładnie: Prezydent, Sejm, PiS... ;)

Sorry za OT.

 

to nie te progi. Tu trzeba mieć mocne poparcie polityczne

wbrew pozorom mamy jeszcze (z naciskiem na "jeszcze" bo politycy planują położyć na nich łapę) sporo funduszy niezależnych, a nawet same gminy, w tym te biedne, mają oprócz własnych również zadania (i związane z nimi fundusze) powierzone

 

gdybym miał polecić to choćby FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich), w którym uzyskanie dofinansowania na poziomie 50 czy 100 tys zł nie stanowi większego problemu. Wystarczy dobry wniosek. Trzeba mieć jednak osobowość prawną, a i fundusze na ten rok już rozdzielili. Są jednak fundusze, w których dofinansowanie mogą otrzymać osoby fizyczne (tak sfinansowaliśmy niedawny piknik w Rudzie Żmigrodzkiej)

 

zbiórki odradzam bo to sporo problemów, a w razie niezebrania odpowiedniej kwoty dochodzi problem ze zwrotem

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Wystąpić o opinię do konserwatora, bo po fakcie to może dowalić taką karę

Nic nie dowali bo po ekspertyzę (przecież sam nie ma o tym pojęcia) zgłosi się pewnie na UJ albo AP, a tam jest "krąg zamknięty".

 

Zresztą cele można zrobić taka jaka była bo jest od tego fachman, a obiektyw to pewnie był Fraunhofer, jedynie z tą różnicą że nowy będzie miał warstwy AR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marek_N napisał:

Nic nie dowali bo po ekspertyzę (przecież sam nie ma o tym pojęcia) zgłosi się pewnie na UJ albo AP, a tam jest "krąg zamknięty".

 

w sumie jak nie jest w rejestrze konserwatorskim, to może i masz rację, że nie dowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym unikał wszelkich oficjalnych dróg jeśli można, czyli wizyt konserwatora, bo - tak jak pisał Marek_N - będziesz musiał szukać oryginalnych podzespołów oraz wszelkich urzędów, bo oni są dobrzy tylko do wypinania piersi do orderów.

Zrób zbiórkę wśród astrobraci, każdy wysupła jakiś grosik i kupisz obiektyw a spece od ATM wykonają albo dostosują celę do tuby.

 

A kto właściwie jest właścicielem obserwatorium ?

 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy jest sens inwestować czas i pieniądze w zdobycie ponadstuletniego obiektywu? Jeśli przyrząd ma nie tylko ładnie wyglądać, ale i być użyteczny, to lepiej wstawić nowoczesny obiektyw nieporównanie lepszy niż oryginalne szkło z początku XX wieku. Wygląd całości na tym nie ucierpi. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.