Skocz do zawartości

Szkło do zabytkowego refraktora. Pomysł przywrócenia do działania słynnego teleskopu.


astro4u.net

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, ta wasza fundacja forumowa to ma już jakieś pierwsze działania na koncie? te które zapisane były w statucie i jakieś profity z tego względu? bo nie czytam stale forum. Coś państwo polskie dokłada się do utrzymania forum albo zlotów czy innych spotkań popularyzacyjnych czy pokazów?

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kjacek napisał:

Pewnie ruskie soldaty pożyczyli :ph34r:

 

Może i tak być.

Ale czy możemy wykluczyć, że ta cela dalej gdzieś pracuje jako wziernik w jakiejś lokalnej destylarni ?
Ciekawe, jaka jest lokalna wiedza na temat tego, co się z tą celą stało.

Może ktoś ma rodzinę w okolicy ?

Albo zna jakiegoś studenta historii szukającego tematu na pracę magisterską ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mareg napisał:

 

Może i tak być.

Ale czy możemy wykluczyć, że ta cela dalej gdzieś pracuje jako wziernik w jakiejś lokalnej destylarni ?
Ciekawe, jaka jest lokalna wiedza na temat tego, co się z tą celą stało.

Może ktoś ma rodzinę w okolicy ?

Albo zna jakiegoś studenta historii szukającego tematu na pracę magisterską ?

 

Historia obserwatorium jest całkiem ładnie spisana i jest na ścieżce edukacyjnej po drodze na górę Lubomir :)

Szkła tak czy inaczej nie ma więc dywagowanie nad tym gdzie się podziało nie ma znaczenia.

 

Serdecznie dziękuję za wiele dobrych pomysłów. Zaczynam ostro działać, najpierw sprawdzę dokładnie status tego teleskopu czy jest gdzieś wpisany jako zabytek (raczej nie ale sprawdzę) i wtedy podejmę resztę działań.

Mam nadzieję że wspólnie uda nam się go uruchomić i będę mógł Was zaprosić na obserwacje tym "staruszkiem".

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hall9000 napisał:

Nie do wiary, myślałem że spłonął w  1944 roku, kiedy Niemcy podpalili obserwatorium. 

 

Jest taka opowieść wśród "tubylców" że teleskop ocalał bo był niemiecki - nie wiem ile w tym jest prawdy ale faktem jest że przetrwał i czeka na mnie bym się nim zajął ;)

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dobrychemik napisał:

 

Marcin zamontuje celę z soczewkami, Bartek zainstaluje enkodery, Maciek wydrukuje guider... :brawo:

 

Nie, nie :) mechanicznie go nie ruszamy ! Bez przesady tylko niezbędne części reszta ma być w stanie "pierwotnym". Tam będzie jeszcze ciekawie z okularami ale to mały pikuś przy reszcie. Wyjście jest idealnie 2 calowe z taką śmieszną blokadą. Ale to myślę będzie spoko do przeskoczenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być ciężko ze znalezieniem dobrej soczewki 6" F12. 

https://www.istar-optical.com/achromatic.html tu akurat tylko F10 i F15.

Może zapytać w https://cfftelescopes.eu/ soczewki produkują w Rumunii, może mają też achromatyczne. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, astro4u.net napisał:

Historia obserwatorium jest całkiem ładnie spisana i jest na ścieżce edukacyjnej po drodze na górę Lubomir :)

Szkła tak czy inaczej nie ma więc dywagowanie nad tym gdzie się podziało nie ma znaczenia.

 

Serdecznie dziękuję za wiele dobrych pomysłów. Zaczynam ostro działać, najpierw sprawdzę dokładnie status tego teleskopu czy jest gdzieś wpisany jako zabytek (raczej nie ale sprawdzę) i wtedy podejmę resztę działań.

Mam nadzieję że wspólnie uda nam się go uruchomić i będę mógł Was zaprosić na obserwacje tym "staruszkiem".

Historia tego (oraz innych obserwatoriów) opisana jest w tym opracowaniu: 

http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-dd879b84-d176-4523-8d1b-9d02963b4d35/c/JM_Kreiner_pkhn-pau-XII-2013-3.pdf

 

Według tego opracowania, przy pomocy refraktora Merza została odkryta kometa C/1925 G1 Orkisz. Tylko że parametry podane w tym dokumencie to apertura 11,6 cm oraz ogniskowa 199 cm. W pierwszym poście wspomniałeś o poszukiwaniach szkła 15/180 cm, czy jest to jeszcze inny refraktor Merza który był na wyposażeniu obserwatorium?

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Andrzej Lach napisał:

Historia tego (oraz innych obserwatoriów) opisana jest w tym opracowaniu: 

http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-dd879b84-d176-4523-8d1b-9d02963b4d35/c/JM_Kreiner_pkhn-pau-XII-2013-3.pdf

 

Według tego opracowania, przy pomocy refraktora Merza została odkryta kometa C/1925 G1 Orkisz. Tylko że parametry podane w tym dokumencie to apertura 11,6 cm oraz ogniskowa 199 cm. W pierwszym poście wspomniałeś o poszukiwaniach szkła 15/180 cm, czy jest to jeszcze inny refraktor Merza który był na wyposażeniu obserwatorium?

 

Nie to jest jedyny jaki tam jest obecnie , co było wcześniej nie mam pojęcia. Takie parametry znalazłem w opisie tego sprzętu w publikacji jaką znalazłem i pomiary pasują. Istnieje prawdopodobieństwo że może cela na szkło była mniejsza a ja posługując się opisem tych teleskopów pochodzących od producenta wybrałem zły model. Będę w weekend w Obserwatorium to sprawdzę ale mierzyłem to chyba 5 razy wszystko.

Edytowane przez astro4u.net
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wiadomość (przynajmniej tak mi się wydaje), teleskop nie jest ujęty w rejestrze zabytków więc konserwator nie trzyma łapy na tej ruchomości.

 

W weekend jeszcze raz pomierzę dokładnie wszystko i będę Was prosił o pomoc w znalezieniu odpowiedniej optyki do tego "staruszka". Mam nadzieję że szalony jak mi się wydaje pomysł się powiedzie.

 

Dziękuję raz jeszcze za wiele cennych podpowiedzi !

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2021 o 09:50, astro4u.net napisał:

To teleskop Merza i potrzebuję lub szukam do niego obiektywu achromatycznego 150 mm / 1800 mm.

Gdzie takiego czegoś szukać ? A może ktoś ma na zbyciu w dobrych pieniądzach (Obserwatorium biedne jak mysz kościelna) taki zestaw szkieł ?

Baaaardzo cudownie by było. Ja latem zakończyłem projekt LEGO (opisany na forum) i ponieważ czas iść do przodu, jestem skłonny przedać cały refreaktor 150/1800 + świetny precyzyjny wyciąg okularowy w zasadzie po kosztach - odpada Wam konieczność drżenia, czy obiektyw z Aliexpress dotrze cały

Marcin C. jesli dobrze poszpera w pamięci, to przypomni sobie moją osobę - mogę pomóc w dopięciu na ostatni guzik Waszego zabytkowego dziadzia z moim LEGO w nowym wcieleniu.

Szczegóły tu: https://astropolis.pl/topic/74919-du%C5%BCy-achromat-f12-np-150mm-co-my%C5%9Blicie/page/9/?tab=comments#comment-895356

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej,

Ptaszki do mnie zaćwierkały, że ktoś chce ruszyć wydmuszkę Merza.

Teleskop jest na "wypożyczeniu" na Lubomirze, i nie pamiętam żeby był skreślony ze stanu OA UJ. Przynajmniej nie oficjalnie.

Bez względu na jego stan prawny, stanowi on kawał historii i wspaniale by było, żeby znów mógł być w użyciu.

Zanim cokolwiek będzie się z nim działo, pięknie proszę o powiadomienie.

 

Przy okazji będę mógł podzielić się kawałkiem historii, jako że ciuperkę się zajmuję tymi sprawami:

http://www.oa.uj.edu.pl/B.Debski/img/merz-heyde_s.jpg

 

Jakoś pod koniec sierpnia zanurkuję w obiektywach i papierach w OA. Jak będzie jakiś przełom, poinformuję tutaj.

Pozdrówka,

Bartek

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.