Skocz do zawartości

Prośba o pomoc - pierwszy teleskop.


Orion1989

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem szczęśliwym posiadaczem Dobsona 8 deluxe i nie bede ukrywał jestem zielony w temacie. Teleskop dostałem od żony, dokupiłem kilka filtrów dla lepszego widoku a jednak odkad do mnie przyjechal to nie widzę nic prócz zamazanych krążków, coś w stylu donutow na niebie. W okularze 30mm widze pelno gwiazd, nie powiem, ale nic więcej - pełno kropek. Próbowałem obserwować Jowisza czy Saturna przez 30, 15 i 9mm i za każdym razem wygląda jak rozmazane dysk. Teleskop stoi na balkonie, zawsze go zostawiam na godzinkę czy dwie zeby "się dostroił", chłodzenie lustra jest wlaczone, próbowałem wszelkie filtry polaryzacyjne, żółty, pomarańczowy itd i niestety albo ja coś robię źle albo coś jest nie tak. Teleskop za 2kola a oprócz świecących kropek nie widzę nic więcej. Miałem nadzieję chociaz na dobrą obserwacje Jowisza czy Saturna ale rozmycie jest tak duże, że nie widać nic. Kręcę tym dostrajaczem i efekt jest tylko taki ze rozmazuje się jeszcze bardziej. Czytałem o kolimacji teleskopu ale wydaje się że wszystko jest ok - choć nie wiem na ile jestem w stanie to rzetelnie sprawdzić. Doradzicie coś? Nie chce aby taki sprzęt się kurzył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w okularach 15mm lub 9mm też widzisz gwiazdy, mniej niż w 30mm, ale są to punkty a nie coś innego? 

 

Rozumiem, że gdy jak piszesz 'kręcisz tym dostrajaczem' masz na myśli pokrętło wyciągu? Czy podczas kręcenia wyciag wysuwa się lub chowa parę centymetrów? 

Może masz zablokowany wyciag. Wtedy trzeba poluzować lekko jedną śrubę, takie małe pokrętło. 

 

Teleskop Newtona po transporcie ze sklepu wymaga kolimacji. Czyli takiego ustawienia lustra głównego w stosunku do lustra wtórnego, aby okular, który umieszczasz w wyciągu pokazywał niezniekształcony obraz. 

Poczytaj: kolimacja według Hamala. Zrób sobie kolimator z pudełka po kliszach. Lub kup. Wydaje mi się, że kolimator Cheshire będzie lepiej się sprawdzał niż laserowy. 

 

Nie wiem czego się spodziewasz po obrazach planet, są to właśnie takie niewielkie dyski. Różnią się od gwiazd posiadaniem tarczy w teleskopie. Ale przy poprawnie skolimowanym teleskopie na Jowiszu powinieneś zobaczyć trochę ciemniejszych pasów wokół równika i 4 księżyce. 

A Saturn powinien pokazać pas pierścieni.

Nie spodziewaj się wodotrysków i obrazów jak ze zdjęć. Ja te opisy trochę uprościłem, doświadczeni obserwatorzy zobaczą ciut więcej, ale trochę tak to wygląda. 

 

To nie jest teleskop na balkon. Owszem można jak balkon jest dostatecznie duży ale i tak barierka będzie przeszkadzać. 

To jest teleskop głównie do DSów, ale planety też się da. 

 

Znajdź w okolicy kogoś z Newtonem i umów się na spotkanie. Zwykle ktoś bardziej doświadczony spojrzy i od razu powie co jest nie tak i jak temu zaradzić. To nie są trudne rzeczy. 

Napisz skąd jesteś i pewnie ktoś się odezwie. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pytanie o zdjęcie wyciągu. Zastanawia mnie jak są włożone redukcje lub przedłużka gso o ile jest. Może za dużo tam tego napchał na raz i dlatego nie ostrzy. Wyślij zdjęcie wyciągu z okularem w jaki sposób miałeś to wszystko złożone podczas prób obserwacji. Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób tak jak napisał @Ftraw. Prześlij zdjęcie czego tam masz nawkładane do wyciągu.  Moim zdaniem kolimacja nie jest tu powodem tylko na przykład przedłużka 35 mm jest niepotrzebnie włożona. Też miałem kiedyś GSO 8" i po pierwsze primo nigdy nie miałem potrzeby używać chłodzenia - ono jest istotne ale nie na tyle żebyś miał problem z ostrością a już na pewno nie na planetach. Po drugie primo bez problemu zobaczysz tym teleskopem mgłąwicę Pierścień, Hantle, Sowę i całkiem sporo innych DS - pod względnie ciemnym niebem. 

Te obwarzanki to zapewne rozogniskowany obraz więc masz coś zbędnego w wyciągu - przedłużkę, barlowa lub coś innego zbędnego. 

Daj zdjęcie wyciągu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ostrzy obraz kręcąc pokrętłem ostrości, ten obraz powinien przechodzić przez wyraźne maksimum ostrości: nieostro - ostro - nieostro.

Gwiazdy przy ostrym obrazie mają najmniejszą wielkość, przed i po, są większe.

Jeśli nie przechodzisz przez maksimum ostrości, masz cos nie tak nawkładane w wyciąg.

Najpierw próbuj obserwować jak najprościej: tylko okular z najdłuższą ogniskową i żadnych filtrów.

Możesz zacząć w dzień na czymś odległym, przynajmniej o parę kilometrów.

A w nocy najłatwiej zacząć od Księżyca.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi. Księżyca niestety nie dane mi było obserwować, bo gdy był widoczny na niebie akurat pogoda była slaba i przez chmury nic nie dałoby się zobaczyć. Później wyjazd na wakacje i jakoś nie mogę na niego natrafić. Pierwsza kwestia: Mieszkam poza miastem ale jednak w bloku, mimo wszystko jest dość ciemno i choć nie liczę na mgławice itd to Jowisza miałem nadzieję zobaczyć. Wyciąg jest złożony dobrze (tak mi się wydaje - w załączeniu przesyłam zdjęcie, tu akurat z 15mm) i rusza się, teoretycznie cos ostrzy ale nie na tyle aby Jowisz nie był caly rozmazany. Jedynie na 30mm widze gwiazdy jak dobrze wyostrze - nic wiecej. 15 i 9 rozmazuje caly obraz, nie ma szans na uchwycenie Jowisza bo jest jedną wielką rozmazana plamą. W miejscu gdzie ostrość powinna być (tak jak tu kolega wspomniał, ze powinno ostrzyć - nieostro - ostro - nieostro) to w tym środkowym punkcie i tak jest wszystko rozmazane a o 15 i 9 juz nawet nie wspominam bo tam w ogóle jest to na zasadzie - nieostro - gorzej - ciemno. Dziekuję za polecenie sposobu kolimacji, zajmę się tym i sprawdzę czy będzie coś lepiej widac choć kiedys czytałem instrukcje jak sprawdzić czy wszystko jest w porządku i wg mnie ustawione jest dobrze, ale ze nie mam doświadczenia z teleskopami to może po prostu czegoś nie dostrzegam. Na obrazy jak z Hubble'a nie mam nadziei - nie wiem skąd od razu taka ocena mojej osoby. Nie znam się na ustawianiu i pracy z teleskopem ale wiem co mogę w nim zobaczyć i jak to wygląda - nie raz miałem okazję zajrzeć w niebo na czyimś teleskopie i nie spodziewam się Andromedy w powiększeniu.

 

Zapytam jeszcze o barlowa -  nigdy nie miałem z nia do czynienia. Chciałbym zakupić ją dodatkowo (kolimacje wykonam swoją drogą) i pytanie która by pasowała do tego teleskopu? Co mogę dzięki niej uzyskać? 

 

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc. Całej obsługi teleskopu dopiero się uczę.

20210806_113509.jpgWidget span

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle się wyraziłem.

Pisząc "widoki z Hubble'a" miałem na myśli że kolega może oczekiwać przepięknej,kontrastowej planety jak z foto. Jowisz przy niskiej elewacji i przy kiepskich warunkach,do tego w Newtonie może nie zachwycić. 

Pamiętam jak pokazałem go koleżance w GSO 10" i znakomitym Vixenie Slv. Po chwili wpatrywania się stwierdziła że "ona tylko jakieś plamy widzi tam":D.

Jeśli uraziłem to serdecznie przepraszam.

PS. Kolega popróbuje poszukać jakiegoś gwiezdnego DS.  Gromadek itp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Orion1989 napisał:

Zapytam jeszcze o barlowa -  nigdy nie miałem z nia do czynienia. Chciałbym zakupić ją dodatkowo (kolimacje wykonam swoją drogą) i pytanie która by pasowała do tego teleskopu? Co mogę dzięki niej uzyskać?

1. Proponuję wyrzucić soczewkę barlowa z głowy, jaźni i czegotamkolwiek gdzie może zalegać. 

 

2. Barlow zwiększa ogniskową o daną krotność i zmniejsza światłosiłę (robi z f/5 -> f/10, jeśli to barlow x2). 

 

Jeśli masz problem z poprawnymi obserwacjami (np. znalezieniem obiektu w okularze) do definitywnie spójrz na pkt 1.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Może źle się wyraziłem.

Pisząc "widoki z Hubble'a" miałem na myśli że kolega może oczekiwać przepięknej,kontrastowej planety jak z foto. Jowisz przy niskiej elewacji i przy kiepskich warunkach,do tego w Newtonie może nie zachwycić. 

Pamiętam jak pokazałem go koleżance w GSO 10" i znakomitym Vixenie Slv. Po chwili wpatrywania się stwierdziła że "ona tylko jakieś plamy widzi tam":D.

Jeśli uraziłem to serdecznie przepraszam.

PS. Kolega popróbuje poszukać jakiegoś gwiezdnego DS.  Gromadek itp.

Nie poczułem się urażony ;) wiem, że są ludzie którzy myślą, że w teleskopie za 2 tys obejrzy się serce plutona bo sam mam takie osoby w swoim otoczeniu, jednak mimo iż na budowie teleskopów się nie znam, to wyobrażenie "zdolności" teleskopu mam i wiem na co mogę sobie pozwolić takim Dobsonem :) przede mną długa droga nauczenia się praktyki a i tez teorii dlatego też kazda wskazówka jest mile widziana. Na gromady wybiorę się któregoś wieczora gdzies typowo w ciemnię, bo z balkonu domyślam się, że jest to niewykonalne aby coś zaobserwować. No i czeka mnie jeszcze zakup Oriona Narrowband - podobno bardzo przydatny poza miastem do obserwacji głębokiego kosmosu? Lepiej kupic 1'25 czy 2'? 

Będę właściwie wdzięczny za wszelkie wskazówki co do akcesoriów poza filtrami kolorowymi i polaryzacyjnym bo narazie jedynie te mam. 

 

9 minut temu, Pav1007 napisał:

1. Proponuję wyrzucić soczewkę barlowa z głowy, jaźni i czegotamkolwiek gdzie może zalegać. 

 

2. Barlow zwiększa ogniskową o daną krotność i zmniejsza światłosiłę (robi z f/5 -> f/10, jeśli to barlow x2). 

 

Jeśli masz problem z poprawnymi obserwacjami (np. znalezieniem obiektu w okularze) do definitywnie spójrz na pkt 1.

Dlaczego? Tzn polecano mi barlowa, choć nie bardzo wiedziałem do czego mi posłuży. Będąc na grupach jakis typu astrofoto często widze barlowa w opisie a tu zaskoczenie, bo jednak nie polecasz. Jeszcze go nie kupiłem ale pomyślałem, że właśnie obserwacja będzie znacznie lepsza tzn szczegóły będą bardziej widoczne.. Myliłem się? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Orion1989 napisał:

Dlaczego? Tzn polecano mi barlowa, choć nie bardzo wiedziałem do czego mi posłuży. Będąc na grupach jakis typu astrofoto często widze barlowa w opisie a tu zaskoczenie, bo jednak nie polecasz. Jeszcze go nie kupiłem ale pomyślałem, że właśnie obserwacja będzie znacznie lepsza tzn szczegóły będą bardziej widoczne.. Myliłem się? 

Nawet nie wiesz jak bardzo :-)

 

Większość obiektów, które będzie obserwował są (o ironio) dość duże i najczęściej będziesz używał okularów >10mm, lub nawet >20mm do tego często na granicy widoczności, więc "ściemnienie" teleskopu nie jest do końca logicznym posunięciem.

 

Jedyna rzecz do której nadaje się barlow to fotografia planet (lub ich obserwacja) i ew. Słońca/Księżyca. Jednak i to wymaga raczej wysokiej klasy tej soczewki.

 

Nie wiem co miałeś na myśli pisząc "będą na grupach jakiś typu astrofoto" - rozmawiamy o obserwacjach czy astrofotografii? Do tej kategorycznie się barlow nie nadaje (pomijając powyższe przypadki).

 

Obserwacja z barlowem będzie znacznie trudniejsza.

 

PS

Podrzuć jakieś zdjęcie DSO z tych grup astrofoto, które jest wykonane z barlowem.

 

PS2

Raz a dobrze zapamiętaj, że to co zobaczysz w okularze MA SIĘ NIJAK do astrofotografii, więc porównywanie astrofotografii do obserwacji nie ma najmniejszego sensu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej napisał. Mam dobsona 10, wcześnie 6. Barlow był i jest używany tylko i wyłącznie przy fotografii planet. Co zresztą nie jest łatwe przy prowadzeniu ręcznym z barlowem, bez platformy paralaktycznej. Raz czy dwa od biedy włożyłem z okularem ale rewelacji nie było. Trzymam go razem z kamerą bo to tego tylko jest mi potrzebny. Kup na początek 3 okulary. Co do tego jakie to jest pełno tematów na forum. Filtr mam uhc w 1.25, ale zdecydowanie częściej wyjmuje z pudełka 2 calowego o-iii. A co do planet poczekaj do jakiejś 1-2 w nocy jak będą wyżej i spróbuj wyłapać detale. Na spokojnie. Nie zawsze tzw. seeing pozwala, chociaż mnie Jowisz w 10" powalił na kolana.  Takie uroki naszego klimatu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z brakiem ostrości może wynikać z konieczności użycia przedłużki wyciągu. Najlepiej zrób test w ciągu dnia. Skieruj teleskop na jakiś odległy obiekt, np. budynek czy też drzewo, i spróbuj ustawić ostrość z którymś z problematycznych okularów. Jeśli w całym zakresie ruchu wyciągu nie uda się złapać ostrości to poluzuj mocowanie okularu i powoli go wysuwaj z wyciągu wciąż patrząc w niego. Sprawdź czy po wyjęciu go już o parę centymetrów z wyciągu (musisz zachować współliniowość wyciągu i okularu) nie pojawi się ostry obraz. Jeśli tak będzie, to znaczy że trzeba kupić przedłużkę o średnicy 2.0" i długości... no właśnie sam zobaczysz - koszt kilkudziesięciu złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Orion1989 napisał:

 

W miejscu gdzie ostrość powinna być (tak jak tu kolega wspomniał, ze powinno ostrzyć - nieostro - ostro - nieostro) to w tym środkowym punkcie i tak jest wszystko rozmazane a o 15 i 9 juz nawet nie wspominam bo tam w ogóle jest to na zasadzie - nieostro - gorzej - ciemno.

Z tego opisu wydaje mi się że ognisko ostrzenia wypada już zbyt głęboko wewnątrz wyciągu, więc tutaj przedłużki nie pomogą a pogorszą efekt.
Wszystkie okulary masz 1,25" czy np 30mm (który ostrzy na gwiazdach) jest w standardzie 2"?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa. Generalnie GSO 8" nie potrzebuje żadnych przedłużek i okulary łapią ostrość bez problemu. Powód będzie pewnie jakiś banalny. Jak się domyślam teleskop był nowy? Nie ma szans żeby jakiś poprzedni użytkownik coś majstrował i podnosił lustro główne czy robił jakieś przeróbki? 

Używałem z takim teleskopem okularów w zakresie 7-30 mm, bez problemu ostrzył zoom - nigdy problemów z ostrością nie miałem.  No może pomijając ewidentne kwestie seeingu z siódemką. Piszesz, że masz kłopot z 15 mm a ja właśnie głównie używałem 14 mm. Może faktycznie napisz z jakich okolic jesteś i znajdzie się ktoś w pobliżu z kim poobserwujesz i się wszystko wyjaśni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion1989, wspomniałeś coś o "donutach". To jest klasyczny widok mocno rozogniskowanej gwiazdy/planety w teleskopie z lusterkiem wtórnym, jak Newton. Prawdopodobnie nie w każdym przypadku (bo piszesz też o punktowych gwiazdach - to jest O.K., tak ma być) mogłeś/potrafiłeś ustawić ostrość. Nieostry Jowisz też na to wskazuje. Teraz musisz odkryć dlaczego. Wywal z wyciągu i rozważań Barlowa, jak koledzy radzą. Teraz: czy problem z ostrością polega na tym, że kręcąc w jedną stronę pokrętłem wyciagu/focusera dochodzisz do końca zakresu i obraz jest nadal nieostry? Rozumiem z Twoich postów, że dzieje się tak czasami z niektórymi z posiadanych okularów. Jeśli tak, to prawdopodobnie brakuje zakresu przesuwu wyciągu. To może być spowodowane tym, że brakuje (albo odwrotnie: jest niepotrzebnie włożona) jakiejś złączki/tulejki w komplecie z wyciągiem. Czasem tuleja wyciągu ma budowę segmentową, z wymiennymi elementami/końcówkami. To może być przejściówka z 2" na 1.25", ale także tulejka zmieniająca długość wyciągu, by można było ostrzyć z podłączonym aparatem lub kamerą (zwykle w tym celu trzeba skrócić wyciąg, do pracy z okularami powinien być dłuższy). Ustawiaj ostrość powoli (kiedy już jest "blisko", bo może też w pospiechu przeskakujesz punkt ostrości, a zakres przesuwu jest jednak wystarczający.

WAŻNE: Teleskop Newtona MUSI być wystudzony do temperatury otoczenia przed obserwacjami. Inaczej turbulencje powietrza w tubie nad stygnącym/nagrzewającym się lustrem głównym rozwalą obraz. To może nie być wyraźnie widoczne z okularem 30mm, ale z 15 i 9 mm efekt będzie drastyczny. Ten czas na wyrównanie temperatury z otoczeniem to jest ok. godziny co najmniej...

Wszelkie próby, od nauki ustawiania ostrości, po szukanie obiektów i normalne obserwacje zaczynaj najpierw z okularem 30 mm, potem z 15 mm, a 9 mm zostaw do szczegółowej obserwacji planet i kraterów na Księżycu, jak już ogarniesz podstawy j. w.  Im mniejsze powiększenie (tj. dłuższa ogniskowa okularu w wyciągu), tym większe pole widzenia, mniejsze efekty degradujące obraz: od niewystudzonej tuby, przez słabą kolimację teleskopu, po tzw. seeing. W drugim etapie poczytaj o tym ostatnim zjawisku. Odgrywa istotną rolę przy obserwacji z dużymi powiększeniami (czyli zawsze z okularem 9 mm u Ciebie). Przy okazji, jeśli byś obserwował z tarasu/balkonu, zamykaj za sobą drzwi. Inaczej wygenerowujesz taki lokalny seeing od przeciągu.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Jarek napisał:

Przy okazji, jeśli byś obserwował z tarasu/balkonu, zamykaj za sobą drzwi. Inaczej wygenerowujesz taki lokalny seeing od przeciągu.

A dokładniej, to otwarte drzwi spowodują turbulencje powietrza i paskudne zaburzenia seeingu. Jakość obserwacji się pogorszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.08.2021 o 11:50, Orion1989 napisał:

 

... Wyciąg jest złożony dobrze (tak mi się wydaje - w załączeniu przesyłam zdjęcie, tu akurat z 15mm) i rusza się, teoretycznie cos ostrzy ale nie na tyle aby Jowisz nie był caly rozmazany. Jedynie na 30mm widze gwiazdy jak dobrze wyostrze - nic wiecej. 15 i 9 rozmazuje caly obraz, nie ma szans na uchwycenie Jowisza bo jest jedną wielką rozmazana plamą. W miejscu gdzie ostrość powinna być (tak jak tu kolega wspomniał, ze powinno ostrzyć - nieostro - ostro - nieostro) to w tym środkowym punkcie i tak jest wszystko rozmazane a o 15 i 9 juz nawet nie wspominam bo tam w ogóle jest to na zasadzie - nieostro - gorzej - ciemno. ...

 

Piszesz, że wyciąg "rusza się", ale czy ma te 40 mm ruchu (bo coś kolo tego powinien mieć). Może za mocno skręcone śruby pod spodem wyciągu wprowadzają blokadę? No i jak jest u Kolegi ze wzrokiem (bez wad?)? No i zapytam się jeszcze innych Kolegów, jak zabezpieczane jest do transportu lusterko wtórne (nie ma tam np. jakiejś folii elektrostatycznej, coś jak w smartfonach?). Pytam, bo z fabrycznym sprzętem nie miałem do czynienia, tylko z ATM-wych Newtonów korzystałem. :icon_rolleyes:

 

Pozdrawiam: Jurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, ale ten wentylator z tyłu to wyłączasz przed rozpoczęciem obserwacji? Doczytałem raz jeszcze, że sprzęt wystawiasz 1-2 h przed obserwacją i to jest O.K. jeśli chodzi o chłodzenie.

Konfiguracja wyciągu na oko też wydaje się w porządku, widać adapter 2"/1.25" i założony okular 1.25" (tylko ogniskowej nie widać na obudowie, zakładam, że to 30 albo 15 mm).

Ale ten wentylator z tyłu służy tylko do przyspieszenia tego procesu termalizacji z otoczeniem przed obserwacjami. Podczas pracy teleskopu musi on być bezwzględnie wyłączony, bo inaczej sam wygeneruje potężne prądy powietrza, nie licząc mikrodrgań całej konstrukcji. Jeśli dobrze zgadłem, powinno pomóc od razu.

 Aha, do obserwacji Jowisza z okularem 15 czy 9 mm podchodź, jak planeta będzie już w miarę wysoko na niebie. Nisko nad horyzontem nie zobaczysz nawet 2 pasów na tarczy, seeing je rozmaże w każdym sprzęcie. A generalnie widoczne są w każdym teleskopie, nawet kilka razy mniejszym od Twojego.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Doczytałem, że to 15 mm na zdjęciu. Co nagle, to po...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jeszcze jedno: czy na Jowiszu nie mogłeś wyostrzyć także z okularem 30 mm? Z nim jesteś w stanie wyostrzyć gwiazdy, z tego co piszesz. Zatem z tym okularem Jowisz też musi być w miarę (tj. w tym samym stopniu) ostry, nie ma innej fizycznej możliwości, cokolwiek się tam u Ciebie nie dzieje i jakakolwiek jest tego przyczyna.

Sprawdź w jakimś programie planetaryjnym (albo z interaktywnym skryptem ze strony Sky & Telescope, w dziale ObservingTools bodajże) położenie 4 galileuszowych księżyców Jowisza przed kolejną próbą (pamiętaj, że zmienia się w ciągu godzin!). Powinieneś je widzieć jako 1-4 gwiazdki blisko tarczy planety, mniej więcej w jednej linii z planetą, nie wszystkie są zawsze widoczne, mogą być zarówno po tej samej, jak i po przeciwnych stronach tarczy. Jeżeli złapiesz te punkciki, to obraz planety jest w miarę ostry.

 Za dłubanie w kolimacji nie bierz się przed sprawdzeniem i wyeliminowaniem innych potencjalnych źródeł problemów. Rzadko kiedy nowy teleskop jest tak skrajnie rozkolimowany, by nic kompletnie nie było widać.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przepraszam ale dodanie odpowiedzi na forum w telefonie mnie przerasta.. :grin: chciałem odpisać i wkleiła się stara wiadomość, gdy ja edytowałem treść się nie zmieniła a dodał się stary post. Jestem poza domem i akurat nie mam dostępu do komputera. W ogole jakos forum mi opornie działa na telefonie, może wina internetu. 

W kazdym razie dziękuję za wszelkie sugestie,niestety od 2 dni mam mocno zachmurzone niebo i nie poszaleję z dobsonem. Nie mam jak sprawdzić które rozwiązanie moze pomoc, tak więc muszę czekać do poprawy pogody. Jedyne co to wiatraczek - nigdy go nie wyłączałem. Nie raz obserwowałem przez dobsona a jednak nigdy nie zwróciłem uwagi czy wiatrak jest włączony - najciemniej pod latarnia. Zamknę również balkon choc jestem dość daleko od drzwi - myślę że dodatkowa ostrożność nie zaszkodzi. Wyciąg chodzi jak malina, wszystko pięknie, z tym problemów nie mam bo wysuwa się do samego końca. Poczytam jeszcze o okularach i co mogę w nich zobaczyć bo póki co to używałem 3ch i żaden z nich nic mi nie pokazał. Z barlowa zrezygnowałem, chciałem go dokupić ale po Waszych radach jednak go nie kupię. 

Dziękuję za pomoc i zgłoszę się jak tylko niebo się poprawi. 

Ps. Czy Narrowband poprawi cos na niebie w mieście? Czy to typowo za miasto jest? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.