Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop


Oliwia

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Godzinę temu, AviatorL napisał:

 

Albo że chcecie sobie kupić pierwszy motocykl np. 125-tkę i wchodzicie na forum dla motocyklistów totalnie zieloni i każdy Wam mówi co innego i się zaczynają sprzeczać.

 

Bardzo dobra analogia i zupelnie naturalna roznica zdan.  Jeden woli chopera,  a inny scigacza.  Jeszcze inny powie,  ze 125mm to nie motocykl i odpusc go sobie,  bo tym nie da sie jezdzic,  gdyz minimum to 600ccm,  a inny napisze ze spokojnie dojezdza do pracy motorynka 50ccm.  Na pewno tez znjada sie tacy,  ktorzy powiedza,  ze motocykl to tylko Harley... 

 

Ze swej strony moge tylko dorzucic,  ze nie warto kupowac najtanszych plastikowych wyrobow,  ale to juz tutaj powiedziano. Wiadomo,  ze poczatkujacemu trudno jest ocenic jakosc,  wiec najlepiej chyba jak bedzie pytal o konkrrtne wybrane przez siebie modele.  Newton 76/900 z plastikowymi okularami Huygensa  nie jest najlepszym wyborem. 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Polecam mały refraktorek np. Skylux 70mm. Do kupienia poniżej 300 zł. Do odsprzedania pewnie za tyle samo.

--

Nadaje się do komfortowych obserwacji:

a. Księżyca,

b. planet (Jowisz, Saturn, Wenus, Mars),

c. gromad otwartych - jest ich dużo i są efektowne,

d. mgławic, gromad kulistych i galaktyk w postaci "mgiełek" o różnym rozmiarze i kształcie.

--

Żeby dojrzeć więcej szczegółów obiektów z punktu d. będziesz potrzebować większego teleskopu - np. Newtona 8" (20 cm)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, JSC napisał:

Ze swej strony moge tylko dorzucic,  ze nie warto kupowac najtanszych plastikowych wyrobow,  ale to juz tutaj powiedziano. Wiadomo,  ze poczatkujacemu trudno jest ocenic jakosc,  wiec najlepiej chyba jak bedzie pytal o konkrrtne wybrane przez siebie modele.  Newton 76/900 z plastikowymi okularami Huygensa  nie jest najlepszym wyborem. 

Zgadzam się z kolegą. 

 

Z zastrzeżeniem, że początkującemu należy podać jednak jakieś bardziej sensowne modele i wytłumaczyć dlaczego uważamy je za właściwe. 

Jakie mają mocne i słabe strony. 

To rozumiem za właściwe podejście. 

 

A to, że mamy różne podejście do obserwacji, to dobrze. Nowicjusze będą mogli wybierać. 

 

3 minuty temu, Marek_N napisał:

d. mgławic, gromad kulistych i galaktyk w postaci "mgiełek" o różnym rozmiarze i kształcie.

--

Żeby dojrzeć więcej szczegółów obiektów z punktu d. będziesz potrzebować większego teleskopu - np. Newtona 8" (20 cm)

I w mniejszym sprzęcie trochę widać, co nie zmienia faktu, że większa apertura = więcej widać w tych samych warunkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przecież Koleżanka jasno określiła budżet na 400 plus max 200. Jakim cudem ma to wystarczyć na Newtona 150mm w dodatku na AZ4. Nowe ze sklepu to ponad 2000 zł. Używane z 1600 jak nie więcej. Po co tak mieszać w głowie.

Testowo najlepiej kupić Skyluxa albo SW90/900 albo coś w ten deseń. 

Najlepiej z drugiej ręki ten SW90/900. Do tego dwa przyzwoite Plossle GSO do planet i Księżyca i jeden Plossl 32mm albo jakiś tani Erfle na DS.

Ciemne niebo zrobi swoje i teleskop pokaże na co go stać. Jak załapie Koleżanka bakcyla to albo sprzeda ten i kupi coś więcej albo zostawi sobie go jako dodatkowy teleskop a kupi coś więcej. Jak nie przypasuje to sprzeda prawie bez straty i zapomni o Astronomii. 

To jest już solidny teleskop z metalowym wyciągiem. Tak ja bym zrobił na miejscu autorki wątku. 

 

Edit: Jeszcze co do mapki i atlasów. Jeżeli ktoś nie wie jak "zachowuje" się nieboskłon to obrotowa mapka bardzo intuicyjnie to tłumaczy. Do tego polecam lekturę jakiejś książki tłumaczącą podstawy. No i oczywiście atlas. Ja mam ten wydrukowany i zalaminowany. Mapka, dobra książka i atlas to podstawa na dobry start w tym hobby. 

 

Edytowane przez oicam
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Budżet jest po to, żeby go modyfikować. To hobby. Kasa się znajdzie. 

Oczywiście można iść na łatwiznę i kupić takie coś jak 90/900. Ale pod ciemne wiejskie niebo to grzech. Lepiej dozbierać do czegoś, co ma większy sens. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, kjacek napisał:

Budżet jest po to, żeby go modyfikować. To hobby. Kasa się znajdzie. 

Oczywiście można iść na łatwiznę i kupić takie coś jak 90/900. Ale pod ciemne wiejskie niebo to grzech. Lepiej dozbierać do czegoś, co ma większy sens. 

kjacek nie bierzesz pod uwagę że hobby może się nie przyjąć, a wtedy trochę większe plecy z kasą.

Pozdrawiam

osobiście uważam że na start wystarczyłby 804 bk na AZ3, w razie zarzucenia hobby sprzedaż bezbolesna, a już co nieco pokaże, no i jest praktycznie bezobsługowy.

 

 

 

 

Edytowane przez esiulek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, kjacek napisał:

Budżet jest po to, żeby go modyfikować. To hobby. Kasa się znajdzie. 

Oczywiście można iść na łatwiznę i kupić takie coś jak 90/900. Ale pod ciemne wiejskie niebo to grzech. Lepiej dozbierać do czegoś, co ma większy sens. 

Zapewniam Cię, że nie każdego stać na takie inwestycje.

To jeżeli komuś brak funduszy to ma dwa albo trzy lata zbierać bo grzechem jest obserwować przez tańszy ale całkiem przyzwoity teleskop? 

Kiedy Kolego ostatni raz obserwowałeś takim refraktorem? Czy porównywałeś obrazy z takiego refraktora z tym Newtonem 150 w tej samej sesji obserwacyjnej? 

Przecież taki refraktor to najmniej ryzykowny zakup. W razie rozczarowania Astronomią kupując używany w zasadzie nic nie traci.

A jeżeli ma ją zachwycić obraz z tego Newtona 150 to i z refraktora 90mm też ją zachwyci. Gwarantuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, esiulek napisał:

kjacek nie bierzesz pod uwagę że hobby może się nie przyjąć, a wtedy trochę większe plecy z kasą.

Pewnie, że tak może się stać. A kiepski sprzęt tylko w tym utwierdzi... 

Skoro ktoś znalazł to forum, to szuka. Czyli nie jest to przejściowe. Co budzi nadzieję... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, kjacek napisał:

Pewnie, że tak może się stać. A kiepski sprzęt tylko w tym utwierdzi... 

Skoro ktoś znalazł to forum, to szuka. Czyli nie jest to przejściowe. Co budzi nadzieję... 

Pamiętam swój pierwszy teleskop, podobny do tego który zaproponowała Oliwia, kupiłem go w sklepie Tchibo 30-ści kilka lat temu i jedyne do czego się zniechęciłem, to newton na AZ, chociaż kilka miesięcy radochy było moc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie, wy naprawdę sądzicie, że autorka wątku uważnie przeczyta wszystko, co tu wypisujecie, i że się jeszcze odezwie?

 

Stare konie, a w bajki wierzą :)

 

Laska teraz już nawet nie pamięta, że tu cokolwiek napisała, a fundusze dawno przeznaczyła na „ugruntowanie cnót niewieścich”, tzn. błyszczyk, tipsy i kosmetyczkę. :D

 

Mało tu dzieciaków pisze takie posty? „Mam 300 pln i chcem kupić teleskop, polećcie coś”. Po czym następuje burza mózgów userów forum, zażarta dyskusja, sto pomysłów i propozycji, a dzieciak się więcej nie odzywa, bo miał kaprys na teleskop, ale mu przeszło po 15 minutach, a czytać jakichś technicznych wywodów mu się nie chce. A wyście się już tu nawet zdążyli pokłócić jak przedszkolaki ;) (a ja to wszystko czytam, nie wiem po co :) ).

  • Haha 2
  • Zmieszany 1
  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Piotr K. napisał:

Panowie, wy naprawdę sądzicie, że autorka wątku uważnie przeczyta wszystko, co tu wypisujecie, i że się jeszcze odezwie?

 

Stare konie, a w bajki wierzą :)

 

Laska teraz już nawet nie pamięta, że tu cokolwiek napisała, a fundusze dawno przeznaczyła na „ugruntowanie cnót niewieścich”, tzn. błyszczyk, tipsy i kosmetyczkę. :D

 

Mało tu dzieciaków pisze takie posty? „Mam 300 pln i chcem kupić teleskop, polećcie coś”. Po czym następuje burza mózgów userów forum, zażarta dyskusja, sto pomysłów i propozycji, a dzieciak się więcej nie odzywa, bo miał kaprys na teleskop, ale mu przeszło po 15 minutach, a czytać jakichś technicznych wywodów mu się nie chce. A wyście się już tu nawet zdążyli pokłócić jak przedszkolaki ;) (a ja to wszystko czytam, nie wiem po co :) ).

Możesz mieć rację, ale chyba nam lepiej bardziej wierzyć w ludzi... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, Piotr K. napisał:

Laska teraz już nawet nie pamięta, że tu cokolwiek napisała, a fundusze dawno przeznaczyła na „ugruntowanie cnót niewieścich”, tzn. błyszczyk, tipsy i kosmetyczkę. :D:)

 

Mało tu dzieciaków pisze takie posty? „Mam 300 pln i chcem kupić teleskop, polećcie coś”. Po czym następuje burza mózgów userów forum, zażarta dyskusja, sto pomysłów i propozycji, a dzieciak się więcej nie odzywa, bo miał kaprys na teleskop, ale mu przeszło po 15 minutach, a czytać jakichś technicznych wywodów mu się nie chce. A wyście się już tu nawet zdążyli pokłócić jak przedszkolaki ;) (a ja to wszystko czytam, nie wiem po co :) ).

Sugerowałbym dwa razy pomyśleć przed publikowaniem postów w tak obraźliwej formie dla autorki wątku. Nie dość że pod zadanym pytaniem rozgorzała kłótnia zupełnie nie na temat, to teraz to ...

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 8.08.2021 o 21:57, Piotr K. napisał:

Panowie, wy naprawdę sądzicie, że autorka wątku uważnie przeczyta wszystko, co tu wypisujecie, i że się jeszcze odezwie?

 

Stare konie, a w bajki wierzą :)

 

Laska teraz już nawet nie pamięta, że tu cokolwiek napisała, a fundusze dawno przeznaczyła na „ugruntowanie cnót niewieścich”, tzn. błyszczyk, tipsy i kosmetyczkę. :D

Jakby czytam cały czas tylko ostatnio miałam problemy ze sprzętem na którym mam konto (zapomniałam hasło i e mail brawo ja)

A co do teleskopu to dalej szukam

I tak czytam wszystko dokładnie

:)

A co do ,,zapomniania" o astronomii to nie sądze ponieważ bardzo interesuję się tematem

Edytowane przez Oliwia
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Oliwia napisał:

Jakby czytam cały czas tylko ostatnio miałam problemy ze sprzętem na którym mam konto (zapomniałam hasło i e mail brawo ja)

A co do teleskopu to dalej szukam

I tak czytam wszystko dokładnie

:)

A co do ,,zapomniania" o astronomii to nie sądze ponieważ bardzo interesuję się tematem

W zasadzie wszystko już zostało napisane...

Od czegoś jednak trzeba zacząć. 

Wiesz wiecej, teraz możesz zacząć pytać o dodatkowe sprawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W tym budzecie kupic uzywanego skyluxa 70/700 

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-bresser-70-700-tania-wysylka-CID767-IDEv5If.html#674bbe9187

 

 

Ale mzona lepiej

SW 90/900 na olx mozna dostać za ok 500zł,w komplecie masz wszystko co potrzebujesz. 

 

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sky-watcher-CID767-IDKIdPZ.html#28ef2b42d5

 

 

Mozesz tez poszukac samej tuby refraktora 80/400 chociaz były uzywki za 600zł cały w komplecie z statywem AZ3

 

Jesli chcesz newtona to w tym budzecie bedzie tylko małe lustro -uzywaka 114 czego nie polecam

 

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-skywatcher-bk-1141-eq1-CID767-IDJSIJ0.html#43b14561ce

 

i lepiej cos 130...  trzeba by poprzeglądac OLX ,i nasze giełdy tu i na astromaniaku.Bo ceny przekroczą twoj budzet :

 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-bkp-13065-eq2-130-650-5lg

 

ale czasem sie trafiaja taniej.

 

Pamietaj ze nasze propozycje nie sa wyssane z palca tylko to najlepsze propozycje w zakladanym budzecie byś nie stracila swoich pieniędzy i nie kupila śmiecia .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
51 minut temu, Flaytec1 napisał:

W tym budzecie kupic uzywanego skyluxa 70/700 

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-bresser-70-700-tania-wysylka-CID767-IDEv5If.html#674bbe9187

 

 

Ale mzona lepiej

SW 90/900 na olx mozna dostać za ok 500zł,w komplecie masz wszystko co potrzebujesz. 

 

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sky-watcher-CID767-IDKIdPZ.html#28ef2b42d5

 

ten pierwszy jest droższy niż nowy w sklepie, a poza tym trzeba pamiętać, że ten teleskop wymaga sporo majsterkowania by nadawał się do użytku. Był czasem polecany ale nie z powodu jego walorów optycznych ale niskiej ceny. Trzeba w nim poprawić wyciąg i szukacz, usunąć diafragmy, poprawić wyczernienie i jeszcze parę innych drobnych zabiegów

 

drugi natomiast to jakaś ściema. Co innego jest na zdjęciach, a co innego w opisie. Lepiej omijać szerokim łukiem

 

gdybym miał coś polecić w zakładanym budżecie to używane 80/400 lub 90/900 na AZ3. Żaden nie jest rewelacyjnym teleskopem ale są na tyle przyzwoite, że można kupić

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, ZbyT napisał:

gdybym miał coś polecić w zakładanym budżecie to używane 80/400 lub 90/900 na AZ3. Żaden nie jest rewelacyjnym teleskopem ale są na tyle przyzwoite, że można kupić

Dokładnie... 

Pierwszy da szerokie pole, drugi większe powiększenie. Ale AZ3 do 90/900 to trochę słabo. Da się, ale będzie to drgało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, kjacek napisał:

Dokładnie... 

Pierwszy da szerokie pole, drugi większe powiększenie. Ale AZ3 do 90/900 to trochę słabo. Da się, ale będzie to drgało. 

Koleżanka  piniędzy ( jak mawiał pewien minister )ma tyle ile ma, najlepszym wyborem w tej sytuacji będzie 80/400 na AZ3.Ja w takiej sytuacji tak bym właśnie zrobił.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Flaytec1 napisał:

70/700 w sklepie kosztuje najtaniej 489zł

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1310

 

to nie jest SkyLux tylko SW

SkyLuxy bywały w Lidlu w cenie 249 zł czyli w cenie o połowę niższej niż ten SW

 

2 godziny temu, kjacek napisał:

AZ3 do 90/900 to trochę słabo. Da się, ale będzie to drgało. 

 

niestety w założonym budżecie można kupić sam lepszy montaż ale bez optyki

niski budżet oznacza zgniłe kompromisy. Nie będzie wygodnie, nie będzie stabilnie ale da się obserwować

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 8.08.2021 o 21:11, esiulek napisał:

kjacek nie bierzesz pod uwagę że hobby może się nie przyjąć, a wtedy trochę większe plecy z kasą.

Pozdrawiam

osobiście uważam że na start wystarczyłby 804 bk na AZ3, w razie zarzucenia hobby sprzedaż bezbolesna, a już co nieco pokaże, no i jest praktycznie bezobsługowy.

 

 

 

 

Właśnie dlatego, że hobby może się nie przyjąć, to nie warto na sam początek polecać taniego, a specjalistycznego sprzętu.

Pierwszą radą, z jaką się spotkałem, to taka, że do obserwacji nieba wystarczą tylko oczy. I mapka. Czy koleżanka pod tym swoim pięknym ciemnym niebem umie rozpoznawać konstelacje?

Jeśli tak, i jeśli patrzenie w gwiazdy nadal bawi, to niech kupi lornetkę. Taką trochę lepszą turystyczną 10x50. I może jakiś statyw, aby było wygodniej. Będzie się mogła przekonać, czy nadal bawi ją nocne oglądanie, i czy większe powiększenie daje jej większą frajdę.

I dopiero później zastanawiałbym się nad różnego rodzaju teleskopami.
Proszę zauważyć, że pierwsze dwa etapy (własne oczy oraz lornetka) są właściwie bezkosztowe, bo jeśli nawet po zakupie lornetki stwierdzi się, że to nie to, to lornetka zawsze się w życiu przyda, choćby do obserwacji ptaków lub krajobrazów.

 

Ale wychodzenie teraz z zakupem teleskopu za kilkaset złotych to błąd porównywalny do tego, jakby się dziecku kupiło na prezent lunetę do obserwacji z supermarketu za 100zł.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chyba to już pisałem ale napisze jeszcze raz :) Proponuję kupić lornetkę DO Silver 10x50 plus obrotową mapę nieba . Poznasz niebo, zobaczysz większość eMek i kilkadziesiąt najjaśniejszych obiektów spoza katalogu eM .  Troszkę gorzej z planeta ale zobaczysz pierścień Saturna, cztery księżyce Jowisza oraz  piękny Księżyc . 

Na teleskop przyjdzie czas gdy będziesz już bez problemów poruszać sie "między gwiazdami " .

Poczytaj wątek o obserwacjach Bresserem 20x80.

Edytowane przez Qrczak99
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.