Skocz do zawartości

Filar 2022


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym w tym roku na działce w Andrychowie postawić sobie filar pod montaż (świadomie nie piszę "pier", bo skoro mamy bardzo dobre słowo polskie, to po cholerę używać inne). Ponieważ moje doświadczenie w tym względzie jest zerowe, to liczę na Waszą pomoc.

 

Przede wszystkim wymagania/oczekiwania:

1. Filar na co dzień musi się dobrze komponować z działką, kamuflować się i udawać, że nie jest tym czym jest: np. wyłożony sztuczną korą, a na szczycie jakaś donica ze sztucznym kwiatkiem :)

2. Musi być uniwersalny, tj. obecnie musi współpracować z HEQ5, ale powinien móc też obsłużyć coś większego typu CEM70. Nie przewiduję bardzo długich teleskopów typu LEGO, ale na pewno musi komfortowo obsługiwać duże SCT i apo 110mm.

3. Wysokość dopasowana zarówno do wizuala, jak i astrofoto.

4. Trwałość - całość będzie na wolnym powietrzu, narażona na wszelkie warunki atmosferyczne.

 

Jak się za to zabrać? Co będzie potrzebne? Jaka grubość rury? Jaka długość? Jak głęboko się wkopać?....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli "pier.....lić" niepolskie słowa?

A merytorycznie - na Allegro masz szeroki wybór alumuniowych rur, rurek i rureczek. Sądzę, że w okolicy średnicy 120-150mm ze ścianką o grubości 10mm będzie idealnie.

Wymaganie dużej sztywności kolumny raczej dyskwalifikuje opcję regulowanej wysokości, choć byłoby to bardzo wygodne.

na górze kolumnę zamykasz wytoczoną pokrywą - pod każdy montaż robisz osobną lub tak projektujesz jedną jedyną, aby każdy z planowanych montaży czuł się tam dobrze i bezpiecznie.

klimaty ogrodowe osiągniesz po owinięciu tego czymś zielonoogrodowym z Castoramy lub "Liroya"

Fundament to beton + trzy śruby z kontrnakrętkami do kontroli pionowości

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marcin_G napisał:

A merytorycznie - na Allegro masz szeroki wybór alumuniowych rur, rurek i rureczek. Sądzę, że w okolicy średnicy 120-150mm ze ścianką o grubości 10mm będzie idealnie.

Wymaganie dużej sztywności kolumny raczej dyskwalifikuje opcję regulowanej wysokości, choć byłoby to bardzo wygodne.

na górze kolumnę zamykasz wytoczoną pokrywą - pod każdy montaż robisz osobną lub tak projektujesz jedną jedyną, aby każdy z planowanych montaży czuł się tam dobrze i bezpiecznie.

klimaty ogrodowe osiągniesz po owinięciu tego czymś zielonoogrodowym z Castoramy lub "Liroya"

Fundament to beton + trzy śruby z kontrnakrętkami do kontroli pionowości

 

Dobrze rozumiem, że rura wewnątrz ma być cała zalana betonem?

Jakie śruby są potrzebne? Długość, grubość, gwint...

Wiele osób robi filar z rury PCV - kwestia niższej ceny niż aluminium czy są jakieś inne przesłanki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Dobrze rozumiem, że rura wewnątrz ma być cała zalana betonem?

Jakie śruby są potrzebne? Długość, grubość, gwint...

Wiele osób robi filar z rury PCV - kwestia niższej ceny niż aluminium czy są jakieś inne przesłanki?

Ależ nie! - rura wewnątrz jest pusta. A gruba ścianka umożliwia Ci bezpieczne jej wiercenie, aby wewnątrz prowadzić wszelakie kable np. zasilanie 230V, USB, 12V....

Lub na śruby dokręcać jakieś półki na okulary, filrty, laptopa?

Rura z PCV nie będzie miała nawet zbliżonej sztywności do alu. I mam tu nie tylko na myśli drgania własne ale i defomacje na skutek obciążeń. (prawo Hooke'a i inne)

Policz na szybko ile waży SCT9,25+HEQ5 z przeciwwagami + akcesoria.

 

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie robi raczej pierów z rury PCV pustej...

 

Weź rurę pcv ze 20cm średnicy, w środek wsadź rurkę 50mm i pustkę zalej betonem ze zbrojeniem rozproszonym.

Rurka 50mm oczywiście na wszelkie kable...

Mocowanie czegokolwiek załatwia opaska, choćby z cynkowanego drutu, czy dużej trytki Nie ma potrzeby wiercić.

 

Sam chyba na wiosnę będę próbował przekonać żonę, że ona zawsze marzyła o takim betonowym słupku w ogrodzie

- już mi się każdorazowe szukanie Polarnej nudzi ;)

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ci się przyda, pierwsze posty: 

Przemyśl 30cm filar, z możliwością zabudowania go w przyszłości astrodomkiem. Uniwersalność zagwarantują Ci 3 szpilki co najmniej M16 gwintowane, z nierdzewki. Wymienisz tylko top-pier, jeśli kiedyś zmienisz montaż.  

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia osoby, która nie chciała się babrać w obróbkę metalu i liczyła się z kosztami - polecam piera z betonu i rury PCV. I tak jakąś stopę trzeba wylać, więc nie uciekniesz od betonu. Koszt w sumie żaden. Wkopać się poniżej poziomu zamarzania gruntu i voila. PCV łatwo można pomalować. 200mm jest OK. Po pomalowaniu wygląda jak grecka kolumna, można postawić na to jakąś grecką babę z dzbanem ;)

 

Jako, że miało być uniwersalnie postawiłem na top-pier z tarcz hamulcowych - koszt około 50zł, można wymieniać i regulować wysokość. Wiercić w tym to jak w maśle. Niektóre pasują domyślnie do HEQ5/EQ6/CEM70 jakby były pod to projektowane.

 

Dużo takich pierów w tematach o astro-budkach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony dodam 2 opcję dość dobre i sprawdzone :

- rura PCV kanalizacyjna zalana betonem od środka z wystawionymi prętami gwintowanymi M18 do mocowania top-piera

- opcja powyżej ale zamiast rury PCV moża zakupić szalunek tekturowy (chyba nawet taniej wychodzi) 

 

Puszczanie czegokolwiek w filarze jest bezsensowne bo po co ? Jakie to miało by mieć ułatwienie ... hehe.

 

Do montażu HEQ5 polecam 2 tarcze hamulcowe skręcone razem od Opla Corsy rocznik 99 pasują idealnie pod tą głowicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba oczywiste? Przynosisz sprzęt z domu, jednym ruchem zakładasz na pal

i masz wszystko ustawione jak poprzednim razem, można iść do domu i puszczać sesję.

Taki statyw, tylko bardziej stateczny :)

 

Nie - nie każdy ma warunki, żeby wkoło tego pala wybudować domek z odsuwanym dachem...

 

M.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, .zombi. napisał:

 

To ja mam tak samo, wynoszę statyw i foce tyle że nie mam zakopanej tony betonu w ogrodzie ;) (sorki nie wiem ile tam tego betonu wchodzi)

 

I tak masz zaznaczone dokładnie umiejscowienie statywu, że nie ustawiasz za każdym razem na polarną ?. Mając słupek na polarną montaż ustawiam raz na rok. Po sesji nie trzeba tego statywu składać i nosić. Słupek to niedroga i dobra inwestycja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rambro napisał:

Po sesji nie trzeba tego statywu składać

 

Jeżeli zostawiasz statyw na pierze to owszem ma to sens ale moim prywatnym zdaniem zdjęcie statywu = ustawianie na polarną no i chyba nie trzymasz takiego statywu pod plandeką cały rok ?!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów ode mnie jako jeszcze inne rozwiązanie. Męczył mnie o rozwiązanie sąsiad, który wyjeżdża na dłuższe okresy spokojnej pracy w jedno z czterech miejsc. Ponieważ na jednym zestawie fotografuje a na drugim prowadzi obserwacje 4 filary do foto kalkulowały się średnio. Dobrze rozumiem, co w pierwszym wpisie wątku oznacza dobrze komponować się ... ;) Warunkiem, który musiał spełnić było wkomponowanie się w każde z pięciu miejsc. Tak, pięciu bo jeszcze sobie wymyślił taras.

Długo by pisać ale w każdej z czterech miejscówek jest przy samej ziemi elegancka betonowana podstawa z zasadzonymi naokoło kwiatami. Wystają tylko trzy estetycznie zabezpieczone pręty M10. Podobnie jest na tarasie, gdzie zamiast wbetonowania w ziemię wpuszczone zostały kotwy chemiczne i oczywiście krótkie pręty M10. Jeździ oprócz setupu wykonany ze stali nierdzewnej filar (rura, baza + podstawa) z regulowaną na prętach M8 wysokością podstawy. Kwestie wymiennego mocowania głowicy montażu załatwia pasowany do każdej dystans aluminiowy o wysokości około 30mm. Na początku zastanawiałem się nad ogólnym sensem takiego rozwiązania ale gdy raz z nim wyjechałem zrozumiałe, że inaczej musiałby chować sprzęt lub postawić wartę w celu ochrony sprzętu przed rodzinką i zwierzakami ;) 

Jeden z wczesnych rysunków koncepcyjnych poniżej. Fi rury ok. 150mm. To takie rozwiązanie pośrednie dla leniwych (i oszczędnych), którzy chcą mieć stacjonarnie w krótszych okresach...

2102347500_Filarfiok150.jpg.9b221e6283c20e1d5cf014bdba80191d.jpg

 

Edytowane przez RMK
Problemy z wstawieniem grafiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, .zombi. napisał:

Panowie a możecie mi wytłumaczyć jaki jest sens posiadania piera pod chmurka ?

W moim przypadku jest to działka na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Nie jest to miejsce na tyle bezpieczne, by sprzęt mógł tam sobie zawsze spokojnie stać bez obawy kradzieży. Dlatego opcja stałego filaru, na który sadzam montaż, jest dużym plusem.

 

Po drugie, działka jest na stoku, teren jest krzywy i stawiając statyw zawsze mam trochę zabawy. Ustawianie na biegun też może być szybsze mając już na starcie niemal idealne ustawienie 

 

Trzecie: wspólne obserwacje z rodziną/znajomymi i mniej nóg, o które ludzie mogą się potykać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, .zombi. napisał:

 

Jeżeli zostawiasz statyw na pierze to owszem ma to sens ale moim prywatnym zdaniem zdjęcie statywu = ustawianie na polarną no i chyba nie trzymasz takiego statywu pod plandeką cały rok ?!

Statyw dla mnie to same nogi bez głowicy :). Głowicy nie zostawiam na słupku. Zdejmuje teleskop i głowicę montażu po sesji.  Statyw mam w domu na działce, żeby na nim trzymać teleskop po sesji. Jak zakładam następny raz głowicę na słupek to nie ustawiam na polarną, bo mam zaznaczone na głowicy i słupku pozycję głowicy. Precyzja jest wystarczająca aby guidować mój setup ze skalą ok. 1". Odpada rozkładanie i składanie statywu (nogi) oraz ustawianie na polarną. Porównując stan zanim wylałem betonowy słupek jest kolosalna różnica w wygodzie i czasie. Uważam, że to jedna z najlepszych inwestycji astro jakie zrobiłem.

Edytowane przez rambro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nam podobne wątpliwości.

Na dzisiaj sprawę załatwiam podkładkami antywibracyjnymi które na stałe są na/w trawie. 

Pozwala to szybko ustawić statyw i znalezienie/ustawienie na polarna.

Statyw i glowica wędruje na miejsce wspólnie z garażu. (HEQ5)

Slupek to napewno się przydaje szczególnie  przy cięższych glowicach.

I jak warto zauważyć: ilość obserwacji w roku jest w okolicach 15 razy. 

 

Taki słupek to bardziej symbol.

Owszem ma zalety, ale przedewszystkim JEST!

 

I ma potencjał do rozbudowy o taras, później budę, dach, sterowanie: kolejne przygody ;)

 

Też sobie zrobię. Miejsce kolo domu jest! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie mam miejsca na sterczący symbol falliczny na ogródku.

 

Pójdę więc chyba na kompromis - wyleję w trawniku trzy małe stopy które będą się kończyć

na poziomie gleby tak, żeby można było nad nimi śmigać kosiarką. W każdej umieszczę

gwint montażowy żeński. Normalnie gwinty będą zaślepione nakrętką z uszczelką

żeby nić się w nie nie sypało.

Na to statyw stalowy spawany z trzema nogami pasującymi idealnie w gniazda

w gruncie. Po ustawieniu statywu na swoim miejscu powinienem mieć gotowy "pier" 

na którym tylko zawiesić sprzęt i jazda.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.