Skocz do zawartości
  • 0

Rada przy zakupie


lockheed

Pytanie

Postanowiłem zobaczyć, jak to jest zajmować się astronomią nie tylko w teorii, ale też pooglądać obiekty.

Teleskop będzie używany zawsze w terenie, bo w domu nie mam warunków. Musi być więc dostatecznie mobilny (4 piętro bez windy + transport samochodem).
Zainteresowanie na ten moment nieokreślone, ale myślę, że wszystkiego po trochu. DS bardzo mnie interesuje (przynajmniej w teorii), zdjęcia Saturna i Księżyca też są świetne - więc fajnie by było spróbować wszystkiego. Nigdy nie patrzyłem przez teleskop, więc
I nie mam możliwości sprwadzić wcześniej jak to jest, bo klub z mojego miasta zniknął lata temu (Tarnów).

Kilka tygodni researchu zaprowadziło mnie do refraktora Skywatcher 90/900 w okolicach 800zł (prawie nowy). Zadałem to pytanie na forum amerykańckim i 90% zwrotu było, że lepszym wyborem będzie Newton na Dobsonie 130 lub 150mm, najlepiej model
Heritage 130p lub Heritage 150p.

To modele Flexitube, czyli z wsuwaną częścią tuby - większa mobilność, a o to mi chodzi.
Anglojęzyczne recenzje tych modeli na youtube są bardzo pozytywne (oczywiście kilka rzeczy trzeba poprawić, jak np. dodać taśmę na gwin okularu, by się nie telepał). Tymczasem przeglądając fora polskie zauwazyłem, że kilka osób je odradzało, jako słabo wykonane.

Zastanawia mnie ta sprzeczność.
Co o tym sądzicie? Czy w Polsce jest dostępny jakiś lepszy mobilny Newton? A może wrócić do tego refraktora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Gdybym miał wybierać między wymienionym wyżej Newtonem a SW 90/900 na AZ3 to wybrał bym refraktor. Dlaczego ? 

- też od takiego zaczynałem 

- refraktor będzie gotowy do użytku w każdej chwili ( szybciej się chłodzi , nie trzeba kolimować )

- refraktor nie będzie wymagający co do okularów ( ten newton to F5 więc potrzebuje lepiej skorygowanych szkieł )

- do Newtona będzie potrzebny jakiś statyw albo skrzynia żeby wygodnie obserwować a refraktor jest na wygodniejszym montażu ( mimo że AZ3 to nie jest wybitna konstrukcja )

Mimo że Newton 150 pokaże więcej to na pierwszy rok astrozabawy i tak stawiał bym na SW 90/900. 

Rozważ jeszcze klasyczne Newtony 6 i 8 cali. 

Edytowane przez as1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pierwsze pytanie brzmi: ile jesteś w stanie (wagowo) unieść?

Mam zestaw wyjazdowy oparty na Bresserze 102/460; całość waży ok. 11,5 kg i uważam, że to dużo.

 

Jeśli jest to możliwe, to zamiast teleskopu rozważyłbym zakup małej dobrej lornetki 7x50 lub 10x50 + statyw + montaż.

Będzie to wszystko bardzo lekkie i mobilne, oraz do wykorzystania za dnia.

 

Btw. czy zaopatrzyłeś się w mapę Nieba? Czy wyszedłeś kiedykolwiek na dwór w celu odnalezienia aktualnie widocznych Gwiazdozbiorów na Niebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@as1 Dzięki za opinię. Refraktor jest na EQ-2. Jest też inny na AZ-3, ale trochę droższy. Sądziłem, że EQ są lepsze, bo nie trzeba gonić dwoma osiami.

@tomchm Waga nie jest takim problemem, jak wymiary w trakcie transportu.
Patrzyłem na lornetki, ale pomyślałem, że jak mam dać szansę oglądaniu nieba, to warto zacząć z trochę wyższej półki sprzętowej.
Na dwór nie wychodzę, bo jestem z małopolski :movingtongue: Oriona i Wielki Wóz odnajduję regularnie.

 

 

Spoiler
Spoiler

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Newtona takiego małego nie miałem, ale z SW90/900 mam regularny kontakt, bo ma go mój kolega dzielący ze mną to hobby, więc pozwolę sobie na kilka słów.

Do planet, Księżyca, Słońca sprawdza się bardzo dobrze (oczywiście jeśli uwzględnić jego cenę). Można też rozdzielać gwiazdki. Do DS to raczej marnie, bo za niska apertura i za długa ogniskowa, jakieś ciasne GO i jaśniejsze GK da rady w miarę.

Powiem że do US niczym nie ustępuje mojemu 102/1000, ma co prawda tych 12mm apertury mniej, ale też chromatyzm mniejszy. No, wadą jest jeszcze wyciąg 1,25", trzeba się dostosować.

Natomiast z AZ3 to marnie sobie radzi. Drga to jak szalone. Ciężko śledzić obiekt, raczej trzeba ustawić i czekać aż przejdzie przez pole obserwacji.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Te 90/900 moge mieć za 800 lub 850zł.

Chciałem zapytać was o podobne alternatywy. Czy warto dopłacić do jednej z tych 102?
https://allegrolokalnie.pl/oferta/teles ... tcher-eq32 (mam blisko, więc mogę podjechać)
https://allegro.pl/oferta/teleskop-bres ... 1511647854 (będzie drożej, bo w ogóle nie ma montażu)

albo coś takiego taniej: https://allegro.pl/oferta/teleskop-lune ... 1857303151

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@lockheed pisząc o 90/900 miałem go przed oczami na montażu AZ3. Dla mnie (wygodny-wizualowiec) montaże EQ to niewygoda i niepotrzebne kilogramy. Ale tak naprawdę nigdy nie miałem prawdziwego EQ tylko jakieś podstawowe "paralaktyki z Parkinsonem". Jeżeli chodzi o Bressera to mam podobny model ale krótszy - AR 102/600 na AZ4. Dla mnie takie gabaryty to super mobilność i bezproblemowe użytkowanie. Taki czterocalowy obiektyw pod ciemnym niebem jest w stanie złapać ogrom obiektów ( większość jako ulotne mgiełki różnych kształtów ) . Do US też na początek powinien wystarczyć mimo swoich wad ( aberracja chromatyczna i sferyczna ). Rozumiem też dlaczego nie myślałeś o lornetce. Też na początku chciałem mieć teleskop i koniec. Lornetkę mam jako miły dodatek ale wolę zmienne powiększenia i nieco inne obserwacje. Są oczywiście lornetki ,które niszczą mojego Bressera we wszystkim ale to już inna półka cenowa i zupełnie inny temat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@lockheed widzę, że rozpatrujesz używkę. Są Synty 8” z drugiej ręki na olx/Allegro - jeżeli uda się Tobie wyrwać taką za 1300-1400pln to brałbym. Pokaże fajnie i DSy i planety - dla wielu osób to jest teleskop docelowy.  Cykniesz tym Księżyc czy Słońce, a z platformą paralaktyczną będzie na planety.

Fajny, uniwersalny teleskop, na w miarę przyzwoitym montażu paralaktycznym z prowadzeniem, to wydatek rzędu 4000-5000pln.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, lockheed napisał:

Podjadę autem, i ewentualnie podejdę kilkaset metrów.
Raczej nie planuję kilkukilometrowych wycieczek z plecakiem.

Kilkaset metrów może wydawać się nie wiele, ale weź pod uwagę że zestaw aby był praktyczny powinien być do zabrania "na raz".

Ja nie mam warunków przy domowych do obserwacji więc zawsze muszę gdzieś pojechać. Mój zestaw ciężko nazwać mobilnym, w sumie dobre ponad 20 kg (niestety eq5 plus przeciwwagi robi swoje), ale mam go popakowany tak, że mogę wszystko przenieść do / z samochodu (kilkadziesiąt metrów) za jednym razem (torby do ręki / na ramię). Idealnie jest znaleźć takie miejsce gdzie możesz rozstawić się bezpośrednio przy samochodzie (nie mam doświadczenia z dobsonami, niech mnie poprawią praktycy, ale nie wyobrażam sobie kilkusetmetrowej wędrówki z dobsonem plus akcesoria ). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, astrokarol napisał:

 

4 piętro bez windy ... Powodzenia. 

Nie przesadzajmy.  Tuba 8" i dobson to nie jest znowu jakiś mega ciężar i gabaryt. Dla mnie 10" była dość poręcznym teleskopem. Co prawda na ogród mam kilkanaście metrów i parter;).

12" to już jest kolubryna a mimo to wożę ją na obserwację w VW New Beatle żony:Loveit:. Mam miejscòwkę gdzie wjeżdżam dosłownie kilka metrów. Wypakowanie całego bagażu (dobsona,torba z tubą,krzesełko i torba z akcesoriami) to 10-15min. I tak trzeba czekać aż lustro się schłodzi.

Moim zdaniem dla chcącego nic trudnego.

Skoro jest auto i możliwości wyjazdòw to bez sensu iść w achro 90:neat:.

Edytowane przez Mariusz Psut
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
49 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Co prawda na ogród mam kilkanaście metrów i parter;).

I myślę że w tym jest cały szkopuł. Sam mam Synte 10" w domu na parterze. I sobie bardzo chwale.

Ale jakbym miał to targać na 4 piętro - bez windy(!) to bym za którymś razem to po prostu zrzucił z balkonu żeby szybciej poszło.

A dobson jest na tyle nie poręczny że ta wycieczka na 4 piętro by była co najmniej na 2 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, astrokarol napisał:

 

4 piętro bez windy ... Powodzenia. 

Kumpel we Wro ma rozsuwaną syntę 14 cali na 4 piętrze bez windy :szczerbaty: - to już grubo.

Ale z dorobionymi pokrowcami dobson do 1200 ogniskowej, czy sct 9.25-11 na alt-az jest spokojnie do ogarnięcia.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, bartolini napisał:

Kumpel we Wro ma rozsuwaną syntę 14 cali na 4 piętrze bez windy :szczerbaty: - to już grubo.

 

Mam taką, nie wyobrażam sobie tego. 

 

4 minuty temu, bartolini napisał:

Ale z dorobionymi pokrowcami dobson do 1200 ogniskowej, czy sct 9.25-11 na alt-az jest spokojnie do ogarnięcia.

 

I tego też :P 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, bartolini napisał:

Kumpel we Wro ma rozsuwaną syntę 14 cali na 4 piętrze bez windy :szczerbaty: - to już grubo.

Ale z dorobionymi pokrowcami dobson do 1200 ogniskowej, czy sct 9.25-11 na alt-az jest spokojnie do ogarnięcia.

Masakra, powiedzieć, że grubo, to mało. 

Miałem SCT9.25 na AZ. To już było dla mnie było za dużo. SCT 11" to jest już grubo. 

Z większego kalibru mam Taurusa 12 cali. Radzę sobie z nim lepiej niż z SCT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, kjacek napisał:

Masakra, powiedzieć, że grubo, to mało. 

Miałem SCT9.25 na AZ. To już było dla mnie było za dużo. SCT 11" to jest już grubo. 

Z większego kalibru mam Taurusa 12 cali. Radzę sobie z nim lepiej niż z SCT. 

Z cassegrainami fajne jest to, że można to zapakować w pokrowiec/plecak - na przykład firmy okop czy uszyty przez gryfa. Nosiłem maka 180, montaż alt-az i skrzynkę z okularami po schodach w bloku „na raz”. 
Do noszenia dolnej klatki składanego dobsona, po schodach, trzeba mieć jednak mocny kręgosłup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co sądzicie o samej tubie z tego ogłoszenia? https://allegrolokalnie.pl/oferta/teleskop-refraktor-1021000-sky-watcher-eq32
szczególnie pod kątek porównania do (chyba nowszego i) mniejszego SW 90/900 https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-90/900-AZ-3-teleskopy-1424.html
Ma kilka dodatków, więc w najgorszym wypadku można sprzedać, i kupić do niej lepszy montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.