Skocz do zawartości

Jowisz 2022


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

Jowisz z wczorajszej nocy. Ponownie krótka animacja, z powodu chmur.

 

Ogniskowa 2700 mm, 100%

Czas nagrania: od 22_42_18 do 23_10_36

Liczba klatek: 23

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert 2.6.8, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7, PIPP v2.5.9, Avidemux 2.7.8

 

Jup_22_42_18_2022_10_02_g4_ap9_pipp.gif.78c3832e7a1f37322ea919918a31fb99.gif

 

 

 

 

 

  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Próbuję nauczyć się "zabawy suwaczkami" w RegiStax 6,
na razie efekty są powiedziałbym zniechęcające.

 

Ten sam materiał źródłowy z 11 września po obróbce w PIPP

 

Pierwsza fotka stackowana i wyostrzona w ASIStudio.
Autobalance w RegiStax 6 i to wszystko.

 

Druga fotka stackowana w AutoStakkert 3.1.4.
Później długa zabawa suwaczkami i Autobalance w RegiStax 6

 

Szczerze mówiąc nie widzę różnicy, a nawet pierwsza fotka wydaje się być ciut lepsza.

 

Trzecia fotka wszystko jak przy drugiej tylko Drizzle 1.5x
i w RegiStax 6 nieco bardziej "agresywnie" ustawione suwaczki.

 

Co robię źle w RegiStax, że fotka obrobiona w automacie w ASIStudio wygląda tak samo lub lepiej ?

 

1584553148_22_55_42_pippJowisz_Planet_60_Sharp100_B75.0_C1.jpg.044787bdf1dd18fb8dc2546a9560fe89.jpg

 

464039193_22_55_42_pippJowisz_lapl8_ap80.jpg.8143d160a3064d07899f0263f25c5d10.jpg

 

1326027111_22_55_42_pippJowisz_lapl8_ap80_Drizzle15.jpg.00d47ca12a8ad1d2895e459e724cfff4.jpg

 

 

 

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marecki, uważam że nie robisz coś źle, po prostu trzeba trafić z ustawieniami i tyle. Z ASIStudio nie korzystałem jeszcze, więc się nie wypowiem na temat tego programu. I oczywiście, nawet najlepszy program do obróbki nie pomoże, jeżeli materiał zbierany przy słabym lub średnim seeingu. Można jeszcze w końcowej obróbce wspomóc się programem graficznym. Twoją środkową fotkę, przepuściłem przez kilka opcji graficznych w Corel PaintShop Pro X7.

J.png.ace374fbffe8f816db764950acc47a60.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Niestety u mnie nie ma dobrych warunków do obserwacji i raczej nie będzie.
Poniżej fotka - widok z mojego obserwatorium.
Zdjęcie zrobione około 1:00 w nocy.
Światła w budynkach mieszkalnych pogaszone, ale i tak jest za jasno.

Biorąc pod uwagę warunki, materiał źródłowy nie jest najlepszy.
W sumie to cieszę się że udało się wyciągnąć aż tyle :)

Popracuję jeszcze trochę nad suwaczkami, może uda się trafić lepszą kombinację :)

 

 

20220927_010213_400.jpg.769b488a3190c0eb67f9a5d32ef3aa67.jpg

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Na zdjęciu po prawej stronie widoczne jest osiedle domków jednorodzinnych.
Jeszcze dalej w prawo stara dzielnica z kamienicami.
Jak właściciele rozpalą swoje "piece martenowskie" opalane czym popadnie to aż szczypie w oczy.
Chyba można powiedzieć że smog jest bardzo duży :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z początku dzisiejszej nocy. Większość avików nagrałem wczoraj. W sumie mam ich 105. Kiedy wrzucałem ten materiał, to jeszcze się stackowały. Z tego co już było, wybrałem najlepszą klatkę. Jakość wszystkich klatek na animację, powinna być bardzo podobna, do tej poniżej. Całą animację pewnie wrzucę dzisiaj wieczorem.

 

Ogniskowa 2700 mm, 100%

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert 2.6.8, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7

 

Jup_00_00_28_2022_10_04_g4_ap30a.png.f32d0103647bd864f356c3421cd7a799.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy Jowisz z wczoraj. Seeing chyba nie najgorszy.

SW MAK127 1500mm + SVB305, SharpCap + AstroSurface.

 

image.png.afd446a1a0be3c802ecfab0824d1917e.png

 

Z ciekawości zrobiłem jeszcze avika z Barlowem 2.5x, co raczej nie ma większego sensu w tym setupie, ale wydaje mi się że jest wyraźnie lepiej.

 

image.png.95c03ebe272e11661ff5f17ed0c98405.png

 

Co myślicie? Jaka ogniskowa byłaby najbardziej optymalna w tym zestawie?

 

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ryhu napisał:

Co myślicie? Jaka ogniskowa byłaby najbardziej optymalna w tym zestawie?

Ryhu, co do optymalnej ogniskowej, to trzeba policzyć. Czyli:  5 x rozmiar piksela kamerki = wartość która wyjdzie to optymalna światłosiła teleskopu.  Żeby sprawdzić jaką światłosiłę ma teleskop, to trzeba ogniskową teleskopu podzielić przez średnicę lustra. I porównać obie wartości. Kiedy są blisko siebie albo się pokrywają, to bardzo dobrze. Wtedy będziesz wiedział, czy ogniskowa jest odpowiednia.

 

Pozwoliłem sobie również twoją drugą fotkę przepuścić przez opcje graficzne w RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.Jj.png.0eb27f9e4a6048655157a921e35652b5.png

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@*Wojtek* Zdecydowanie bardziej zjadliwy ten Jowisz.

Wychodzi mi światłosiła 11.8, a optymalna dla tej kamerki 14.5, więc pewnie jakiś minimalny barlow 1.25x czy 1.5x byłby idealny. Są jakieś budżetowe dobre tego typu?

Czy jak daję barlow 2.5x tak jak teraz i potem zmniejszę finalny obrazek 2 razy, to będzie jakość porównywalna z barlow 1.25x?

Czy jednak ten większy barlow coś może zepsuć? Na pewno obraz będzie ciemniejszy i będę miał niższy fps przy nagrywaniu, ale czy ogólna jakość ucierpi?

Edytowane przez ryhu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, *Wojtek* napisał:

Jowisz z początku dzisiejszej nocy. Większość avików nagrałem wczoraj. W sumie mam ich 105.

 

 

 

 

Myślałem że to ja nakręciłem dużo avików (na Jowisza około 70 + kilkanaście na inne cele)

Cały czas obrabiają się w PIPP i nie wiem czy dzisiaj zdążę skończyć,

a przy okazji zapytam w jakim programie robisz GIFy ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Marecki napisał:

Myślałem że to ja nakręciłem dużo avików (na Jowisza około 70 + kilkanaście na inne cele)

Cały czas obrabiają się w PIPP i nie wiem czy dzisiaj zdążę skończyć,

a przy okazji zapytam w jakim programie robisz GIFy ?

Dawno temu zrobiłem jedną animację która miała ponad 250 klatek. Jeszcze nie pobiłem tego rekordu. Animację robię w PIPP oraz też w nim plik video i potem robię konwersję na MP4 w Avidemux, żeby wrzucić do forum, ponieważ duże pliki Gif forum nie przyjmuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ryhu napisał:

Wychodzi mi światłosiła 11.8, a optymalna dla tej kamerki 14.5, więc pewnie jakiś minimalny barlow 1.25x czy 1.5x byłby idealny. Są jakieś budżetowe dobre tego typu?

Czy jak daję barlow 2.5x tak jak teraz i potem zmniejszę finalny obrazek 2 razy, to będzie jakość porównywalna z barlow 1.25x?

Czy jednak ten większy barlow coś może zepsuć? Na pewno obraz będzie ciemniejszy i będę miał niższy fps przy nagrywaniu, ale czy ogólna jakość ucierpi?

Myślę, że światłosiła jest dobra, chyba że znajdziesz dobry Barlow z niskim x. Takich kombinacji z Barlowem nie rób, ponieważ zbierzesz słaby materiał a zmniejszanie nie pomoże w jakości. Ale jak nie masz środków na dobry Barlow, to rób tak jak możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.