Skocz do zawartości

Czekając na opozycję Marsa...


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

Z braku dobrej pogody pokazuję starą fotkę. Wprawdzie warunki atmosferyczne były zaledwie 5/10 ale to wystarczyło aby sfotografować wielki twór na powierzchni Marsa jakim jest wulkan-gigant Olympus Mons. Ma on średnicę aż 600 km czyli obecnie ok 2" kątowych a wyróznia się z otoczenia wiekszą jasnością powierzchniową.

2005_11_04_23_54_Mars1.JPG

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w nocy niebo się lekko odsłoniło i postanowiłem zrobić Marsa. Jego czas zaczyna się kończyć a pogoda jak się załamie to może być po zawodach. Seeing cienki nawet rozważałem poprzestać na wizualu.

Ostatnio modne zrobiły się filtry IR pass, a ja z braku takowego spróbowałem co wyjdzie zakładając na kamerkę filtr czerwony. No i wyszło całkiem niezłe zdjęcie. Kolor dograłem tradycyjnie przez filtr UV IR i dołożyłem do czarno białego na bazie filtra R.

mars071105.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wyszło całkiem niezłe zdjęcie.

:notworthy: Oj tak, całkiem niezłe zdjęcie. Nawet bardzo dobre - porównując ze zdjęciami z USA czy Japonii - robimy się potegą ruchu AA (Astronomów Amatorów) Zamiast wiekszego Meade kupię chyba Takahashi. Albo sprawdze kolimację swojego SCT i kupię IR pass lub czerwony filtr (bo też nie mam). Tak, filtr chyba tańszy.

A nie uważacie że IR pass poza podniesieniem walorów estetycznych, może pozbawiać widoku mgieł czy chmur na Marsie? :huh: Chciałbym pstryknąć jakieś zjawiska w atmosferze Marsa - macie w tym jakies doświadczenie ? Porównujac fotki na serwerach zbierających obserwacje Marsa przez amatorów - raczej chmurki wychodzą tym co nie stosują IR pass (a moze nie napisali o tym?). W Inowrocławiu pada - pozostają dziś rozważania teoretyczne... Popatrzcie na stronę

http://elvis.rowan.edu/marswatch/images/ma...09&e=2005-10-15

Popatrzcie na jedno ze zdjęć Geralda Stelmacka z chmurami - nie jest "estetyczne" ale coś na nim widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek, naprawdę dopiero po obrobieniu avików okazało się że jest dobrze. Na szczęście zawsze robię próbną obróbkę zaraz po sesji. Na wizualu było tylko przeciętnie.

Co do chmur i innych zjawisk atmosferycznych to wystarczy do materiału zrobionego w IR pass dołożyć wersję RGB lub dograć w krótkim czasie po sobie kanały G i B i to połączyć, i tą wersję zamierzam przy najbliższej okazji wypróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polaris zapodaj do efemerydy średnice tarczy bedzie dokładnie widać o co chodzi.

 

ps. Siergiej 30.X mars był najszerszy :)

 

Co prawda Polaris podał już średnicę w dniach bliskich opozycji, ale jeszcze mały dodatek, aby było widać, jak ta średnica będzie szybko maleć :(

 

28.X - 20"15

29.X - 20"16

30.X - 20"16

31.X - 20"16

1.XI - 20"15

2.XI - 20"13

 

7.XI - 19"93

 

17.XI - 19"00

27.XI - 17"57

7.XII - 15"91

17.XII - 14"27

27.XII - 12"76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, tak sobie żartowalem.

Ja też robię dużo wersji obróbki z tego samego avika a potem nie umiem wybrać, która jest najlepsza. Na jednej są duże kontrasty na innej drobne szczegóły. Jedna wydaje się płaska jak talerz inna wypukła ale bez ostrych krawędzi tarczy. Dzis lubię tą jutro wolę tamtą...

 

Na przykład dziś bardziej podoba mi się bardziej ta wersja z górą Olimp:

2005_11_04__23_54_Mars2.JPG

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, tak sobie żartowalem.

Ja też robię dużo wersji obróbki z tego samego avika a potem nie umiem wybrać, która jest najlepsza. Na jednej są duże kontrasty na innej drobne szczegóły. Jedna wydaje się płaska jak talerz inna wypukła ale bez ostrych krawędzi tarczy. Dzis lubię tą jutro wolę tamtą...

 

Na przykład dziś bardziej podoba mi się bardziej ta wersja z górą Olimp:

 

U mnie jest podobnie i na dzisiaj większa skala Marsa . Kolorystyka ciągle mi nie pasuje, wnoszę niekończące się poprawki.

Mam nadzieję że ta wersja bedzie ok.

 

Marsmax_copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja już myślałem, że "przyłapałem" Waldka na retuszu :D

takie dwie jaśniejsze kreski na lewo od Olimpusa,

ależ się naszukałem jakiejś porządnej mapy, gdzie byłoby je widać: http://ltpwww.gsfc.nasa.gov/tharsis/Mars_t...aphy_from_MOLA/

a tu w całości: http://ltpwww.gsfc.nasa.gov/tharsis/c2880x2160.jpg (ale uwaga ponad 1,5MB)

a Marsik jak marzenie, przepiękny Waldku

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o tą jasna plamę to jest to płaskowyż wylewowy utworzony przez wulkan Olympus Mons.

 

Czy nie macie wrażenia, że jeśli chodzi o fotografowanie planet to profesjonalne obserwatoria pozostają daleko w tyle za amatorami? Wszystkie najlepsze zdjecia planet wykonane z powierzchni ziemi jakie widziałem wykonane są przez amatorów.

Zdjęcia planet wykonywane przez polskie obserwatoria są wręcz żenujące...

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop hubble'a też chyba tani nie był...

 

a jednak cyka ładne planetki.

 

Poza tym widziłam w necie zdjęcia z profesjonalnych obserwatoriów, więc skoro już cykają planetki to dlaczego takie beznadziejne?

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.